Eizo CX271 maks

Wszystko dotyczące użytkowania, w tym kabelkologia, czyszczenie, ustawienia.
musimisie
Posty: 16
Rejestracja: 12 marca 2012, 19:02 - pn

Eizo CX271 maks

04 lipca 2016, 00:25 - pn

Witam wszystkich,
Jestem szczęśliwym posiadaczem monitora CX271, który kupiłem z myślą o obróbce zdjęć w photoshop oraz amatorskiej (ale aspirującej do profesjonalnej) koloryzacji w davinci resolve, oraz w premiere CC. Monitor jest podpięty kablem DVI-D do hacintosha z OSX El Capitan 10.11.5 z GeForce GTX 660Ti. Mam stworzone dwa profile kolorystyczne AdobeRGB 6500K (80cd i 60cd) do fotografii/druku (HP Z2100) oraz sRGB 6500K (80cd i 60cd) do internetu i wideo. Chciałbym się dowiedzieć co muszę zrobić aby wyciągnąć z tego monitora maksa. Wiem, że powinienem zmienić DVI-D na HDMI albo DisplayPort a także pomyśleć nad zmianą karty graficznej, ponieważ moja nie obsługuje 10bitowego sygnału. Będę kombinować jeszcze jakieś światło: LEDy Yuji albo świetlówki (monitor póki co znajduje się w mieszkaniu :/) Będę bardzo wdzięczny za każdą wskazówkę
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Eizo CX271 maks

04 lipca 2016, 09:10 - pn

DVI-D jest OK. HDMI należy unikać jak ognia. DisplayPort też jest OK, ale zmiana na niego nic nie wniesie.

Karta grafiki jest OK.

10bit sygnał jest praktycznie nieosiągalny, a nawet jeśli, to niewiele wnosi.

Oświetlenie wskazane w miarę mocne. LEDy Yuji mogą być trochę słabowite, chociaż mają dobre widmo.

PS. Monitor ma matrycę 8bit, a 10bit uzyskuje dzięki roztrząsaniu HiFRC.

Pytanie. Jak zostały stworzone profile kolorystyczne? Przez kalibrację? Jakim czujnikiem?
musimisie
Posty: 16
Rejestracja: 12 marca 2012, 19:02 - pn

Re: Eizo CX271 maks

04 lipca 2016, 11:52 - pn

Cześć Max:)
max pisze:10bit sygnał jest praktycznie nieosiągalny, a nawet jeśli, to niewiele wnosi.
Czyli uważasz, że nic więcej nie uda mi się wyciągnąć z monitora... temat 10bit pojawił się dlatego, że montuje materiały wideo 10bit, które później koloruje. Co masz na myśli, że jest praktycznie nie osiągalny i niewiele wnosi? Piszesz o możliwościach monitora, OSX czy programach graficznych / wideo?
O HDMI napisałem (chociaż faktycznie lepszy byłby DisplayPort) dlatego bo w tym monitorze obsługuje już 10bit, DVI obsługuje tylko 8bit.
Oczywiście wiem, że monitor ma matryce 8bit a HiFRC emuluje do 10bit, monitory z matryca 10bit typu TV Logic zaczynaja sie od kilkunastu tysięcy :/
Profile zostały stworzone kalibratorem i1Display 3 / Pro
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Eizo CX271 maks

04 lipca 2016, 14:00 - pn

Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Eizo CX271 maks

06 lipca 2016, 20:14 - śr

Co to znaczy "wyciągnąć z monitora"? Co jest nie tak? Monitor trzeba prawidłowo skalibrować do oświetlenia, być może to i owo usprawnić w oświetleniu i po prostu pracować. Jakieś "typowe" scenariusze kalibracji na 99,9% nie będą pasować do Pana środowiska pracy.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
musimisie
Posty: 16
Rejestracja: 12 marca 2012, 19:02 - pn

Re: Eizo CX271 maks

06 lipca 2016, 22:27 - śr

Z monitorem jest wszystko w porządku, z każdym dniem coraz lepiej go poznaje. Jest skalibrowany i1Display 3, miejsce pracy pozostawia napewno wiele do życzenia, nie mam narazie idealnych warunków. A przez potoczne sformułowanie "wyciągnąć z tego monitora maksa" chciałem się po prostu dowiedzieć co mogę jeszcze zmienić softwerowo/hardwerowo. Na stronie EIZO jest informacja o odbieraniu sygnału 10bit przez kabel Display Port albo HDMI, najnowszy OSX obsługuje 10bit, davinci resolve również, co do premiere CC nie jestem pewny natomiast moja karta napewno nie obsługuje takiego sygnału. Pytanie czy to 10bitów ma w ogóle sens.
Pozwolę sobie zadać jeszcze jedno pytanie, ostatnio robiłem korekcje barwną materiału wideo, który był robiony w technice DZIEŃnaNOC, korzystałem z histogramów i waveformów, na EIZO widziałem wszystkie niuanse w cieniach, natomiast na ipadzie i macbookach brakowało informacji w cieniach, obraz był właściwie nie do przyjęcia, czy jest jakiś patent rodzaj emulacji, ipada/macbooka który można uruchomić w premiere/davinci resolve, albo na poziomie samego systemu?

Wróć do „Podłączenie, użytkowanie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 7 użytkowników online :: 6 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot], Majestic-12 [Bot], Semrush [Bot], SzymonBN
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68314
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu