Funkcja EyeCare Filter nie działa w niektórych aplikacjach

Wszystko dotyczące użytkowania, w tym kabelkologia, czyszczenie, ustawienia.
bamasera
Posty: 4
Rejestracja: 19 czerwca 2014, 14:47 - czw

Funkcja EyeCare Filter nie działa w niektórych aplikacjach

31 sierpnia 2017, 16:44 - czw

Witam,

Korzystam na co dzień z funkcji EyeCare Filter. Funkcja ta sprawuje się znakomicie w wielu zastosowaniach jednak nie zawsze działa to tak jakbym chciał. Ostatnio zauważyłem że świetnie ogląda się filmy z włączonym EyeCare Filter. Do oglądania filmów używam aplikacji MPC-HC i jeżeli film jest uruchomiony w okienku to funkcja EyeCare Filter działa poprawnie, jeśli przełączę się z okienka na tryb pełnoekranowy to funkcja ta zostaje wyłączona :| Nie wiem dlaczego tak się dzieje, szukałem już różnych opcji które mogłyby być za to odpowiedzialne i nie udało mi się nic takiego znaleźć. Czy jest jakiś sposób aby włączyć tą funkcję w taki sposób aby działała ona zawsze niezależnie od tego jaka aplikacja jest włączona?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Funkcja EyeCare Filter nie działa w niektórych aplikacjach

31 sierpnia 2017, 23:45 - czw

Tzw EyeCare to po prostu przycięcie matrycą w celu obniżenia temperatury barwowej. Równie dobrze można wejść w menu i sekcji Gain RGB zdjąć mocno wagę B (niebieską).
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
bamasera
Posty: 4
Rejestracja: 19 czerwca 2014, 14:47 - czw

Re: Funkcja EyeCare Filter nie działa w niektórych aplikacjach

01 września 2017, 01:05 - pt

Tom01 pisze:
31 sierpnia 2017, 23:45 - czw
Tzw EyeCare to po prostu przycięcie matrycą w celu obniżenia temperatury barwowej. Równie dobrze można wejść w menu i sekcji Gain RGB zdjąć mocno wagę B (niebieską).
Nie o to mi chodziło. Chodzi mi o nakładanie na obraz wzoru imitującego różne rodzaje papieru.
Obrazek

Normalnie wzorek jest wyświetlany jednak gdy przełączę się na tryb pełnoekranowy w MPC-HC to wzorek znika i obraz staje się gładki :roll:
MisioJedi
Posty: 54
Rejestracja: 30 maja 2017, 08:48 - wt

Re: Funkcja EyeCare Filter nie działa w niektórych aplikacjach

01 września 2017, 10:33 - pt

Tom01 pisze:
31 sierpnia 2017, 23:45 - czw
Tzw EyeCare to po prostu przycięcie matrycą w celu obniżenia temperatury barwowej. Równie dobrze można wejść w menu i sekcji Gain RGB zdjąć mocno wagę B (niebieską).
Przepraszam że zapytam, w wątku "czy LED jest szkodliwy dla wzroku" była mowa że matryca nie ma wpływu na widmo podświetlenia (jeśli nic nie pokręciłem) - czyli do obniżenia emisji niebieskiego potrzeba sterowania podświetleniem ?
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Funkcja EyeCare Filter nie działa w niektórych aplikacjach

01 września 2017, 11:17 - pt

W-LEDa nie da się sterować tak, aby zmieniać jego barwę. Tam jest zasilana tylko dioda niebieska, a więc tylko nią można sterować, a zatem da się zmieniać tylko jasność ogólną. Ilość światła żółtego (czerwono-zielonego), pochodzącego od świecenia luminoforu jest stała, proporcjonalna do siły świecenia diody niebieskiej. A zatem nie ma innej metody na uczynienie bieli bardziej żółtej jak zdjęcie niebieskiej składowej za pomocą matrycy. Odbywa się to oczywiście kosztem spadku kontrastu.
MisioJedi
Posty: 54
Rejestracja: 30 maja 2017, 08:48 - wt

Re: Funkcja EyeCare Filter nie działa w niektórych aplikacjach

01 września 2017, 11:31 - pt

Czyli ta "redukcja światła niebieskiego" to lipa.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Funkcja EyeCare Filter nie działa w niektórych aplikacjach

01 września 2017, 11:48 - pt

Nie. To działa tyle, że jest to rozwiązanie skrajnie proste. Można to sobie samemu zrobić np. redukując gain B (niebieski) w monitorze, włączając redukcję w Windowsie, instalując jakiś programik jw. itp.

Na tej samej zasadzie działa monitor. Żeby monitor zamiast białego wyświetlił np. pomarańczowy, musi matrycą przyciąć niebieski. To naprawdę proste. :)
MisioJedi
Posty: 54
Rejestracja: 30 maja 2017, 08:48 - wt

Re: Funkcja EyeCare Filter nie działa w niektórych aplikacjach

01 września 2017, 11:56 - pt

No to matryca ma, czy nie ma wpływu na widmo ?
Kyle
Posty: 1353
Rejestracja: 23 października 2016, 10:05 - ndz

Re: Funkcja EyeCare Filter nie działa w niektórych aplikacjach

01 września 2017, 12:42 - pt

MisioJedi pisze:
01 września 2017, 11:56 - pt
No to matryca ma, czy nie ma wpływu na widmo ?
Musi mieć, skoro w różny sposób przycina widmo podświetlenia.

Poza tym, max dobrze napisał - to "eye care" czy inny "blu light coś tam" to coś, co każdy sensowny monitor od zawsze ma (nawet stare CRT miały regulację R/G/B).
bamasera
Posty: 4
Rejestracja: 19 czerwca 2014, 14:47 - czw

Re: Funkcja EyeCare Filter nie działa w niektórych aplikacjach

01 września 2017, 13:37 - pt

Widzę że zrobił się mały off topic :?
Przypomnę więc moje pytanie: Czy da się zrobić tak aby wzór imitujący papier był wyświetlany w każdej aplikacji? Testowałem dwa odtwarzacze filmów MPC-HC i Windows Media Player i po przejściu w tryb pełnoekranowy następuje wyłączenie wyświetlania tekstury papieru. Z ciekawości zainstalowałem VLC i tam ten problem nie występuje. Nie mam pojęcia od czego to zależy a chciałbym używać MPC-HC zamiast VLC :roll:
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Funkcja EyeCare Filter nie działa w niektórych aplikacjach

01 września 2017, 15:07 - pt

MisioJedi pisze:
01 września 2017, 11:56 - pt
No to matryca ma, czy nie ma wpływu na widmo ?
Ekran składa się z dwóch głównych części:
* matryca LCD, zasłaniająca w różnym stopniu komórki R, G, B, czyli subiksele czerwone, zielone i niebieskie.
* podświetlenie w kolorze zbliżonym do białego, posiadające składowe czerwoną, zieloną i niebieską.

Zredukować ilośc niebieskiego można na dwa sposoby:
* zmniejszyć składową niebieską podświetlenia: możliwe tylko w monitorach ze sterowanym niezależnie zasilaniem GB-r LED: NEC PA242W, PA272W, PA302W.
* zmniejszyć składową niebieską, przysłaniając matrycą LCD wszystkie subpiksele z niebieskim filtrem. Możliwe we wszystkich monitorach, nawet W-LED z nieregulowalną barwą podświetlenia.

A zatem: matryca nie ma wpływu na widmo światła podświetlenia. Ma jednak wpływ na widmo światła po przejściu przez filtry RGB i subpiksele, bo w ten sposób powstaje kolorowy obraz.
MisioJedi
Posty: 54
Rejestracja: 30 maja 2017, 08:48 - wt

Re: Funkcja EyeCare Filter nie działa w niektórych aplikacjach

01 września 2017, 22:01 - pt

Kolego bamasera przepraszam za offtopic.

Koledzy Kyle i max:
to co mówicie jest logiczne, jednakże swojego czasu, na wątku "Czy LED jest zdrowe dla oczu ?" (na początku drugiej strony dyskusji) kol. Czornyj napisał, że filtry RGB nie mają wpływu na widmo W-LED (i chyba wszyscy obecni się z tym zgodzili).
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Funkcja EyeCare Filter nie działa w niektórych aplikacjach

01 września 2017, 22:43 - pt

To jakim cudem monitory W-LED wyświetlają obraz kolorowy, a nie monochromatyczny, jak sugerujesz?

PS. Przeczytaj jeszcze raz mój poprzedni wpis, bo jaśniej nie potrafię tego wytłumaczyć, a nadal się nie rozumiemy.

Żeby uczynić obraz cieplejszym, bardziej żółtym, z mniejszą składową niebieską w monitorach W-LED, o nieregulowanym widmie, po prostu wyświetla się żółtawą biel. To wszystko. Robi się to podając "żółtawy sygnał" czy to z programu EyeCośTam, czy to z funkcji Windows, czy to ze sterownika karty grafiki, czy regulując gain RGB w monitorze. Za każdym razem sprowadza się to do wyświetlenia żółtawej bieli przez zmianę matrycy LCD i przy niezmiennym (stałym) widmie podświetlenia W-LED.
MisioJedi
Posty: 54
Rejestracja: 30 maja 2017, 08:48 - wt

Re: Funkcja EyeCare Filter nie działa w niektórych aplikacjach

02 września 2017, 09:00 - sob

Ja rozumiem co ty mówisz, ale ty nie rozumiesz co ja mówię.
Dyskusja do której się odniosłem, dotyczyła wpływu podświetlenia LED na narząd wzroku. W tym kontekście kol. Czornyj (dysponujący przyrządami pomiarowymi) oznajmił że "filtry RGB nie mają wpływu na widmo W-LED".
W świetle powyższego uznałem (być może błędnie) - że chodzi o widmo światła W-LED które już przeszło przez matrycę (świecącą w dowolnym kolorze), a nie podświetlenie które świeci pod spodem.

Zrozumiałem (może być że źle zrozumiałem), że choćbyśmy ustawili matrycę na kolor rubinowy, to widmo światła W-LED które przez tę matrycę przeszło - nadal ma charakterystyczną dla W-LED "niebieską górkę".
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Funkcja EyeCare Filter nie działa w niektórych aplikacjach

02 września 2017, 10:29 - sob

He he. No nie.
Jeśli monitor wyświetla np. czerwoną planszę to znaczy, że matryca LCD przesłoniła subpiksele zielone i niebieskie. Tym samym, światło podświetlenia W-LED, zostało pozbawione górki niebieskiej i zielonej. Pozostała jedynie górka czerwona. NIE MA GÓRKI NIEBIESKIEJ, niezależnie czy to W-LED, czy GB-r LED.

Uwaga Czornego dotyczy sytuacji, gdy wszystkie subpiksele: czerwne, zielone i nuebieskue, są otwarte, nieprzesłonięte przez matrycę LCD. Wówczas światło takie mimo, że przechodzi przez kolorowe filtry: czerwone, zielone i niebieskie, nadal ma widmo prawie takie samo jak przed przejściem przez filtry. Jest tylko słabsze, bo filtry oczywiście pochłaniają część widma, a więc i przyciemniają.
MisioJedi
Posty: 54
Rejestracja: 30 maja 2017, 08:48 - wt

Re: Funkcja EyeCare Filter nie działa w niektórych aplikacjach

02 września 2017, 11:11 - sob

Hmm, być może i tak.
Jednak pamiętam że i ty byłeś mocno zdziwiony, w dodatku gdyby faktycznie było tak, że "Uwaga Czornego dotyczy sytuacji, gdy wszystkie subpiksele: czerwone, zielone i niebieskie, są otwarte" - byłaby to za bardzo oczywista oczywistość żeby o tym w ogóle wspominać.

Ale może nastąpiło zwyczajne semantyczne nieporozumienie ;)
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Funkcja EyeCare Filter nie działa w niektórych aplikacjach

02 września 2017, 14:41 - sob

Tak. Działanie tej funkcji to taka oczywista oczywistość, że aż nie do wiary. Pewnie stąd biorą się te nieporozumienia. Niektórzy nazywają to marketingiem, inni robieniem wody z mózgu, itp.
Nie można jednak powiedzieć, że to nie działa. Działa tyle, że nie zasługuje na żadną kosmiczną nazwę.

Wróć do „Podłączenie, użytkowanie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 5 użytkowników online :: 4 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot], NocnyJastrzab
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68313
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu