Adapter USB – DVI

Wszystko dotyczące użytkowania, w tym kabelkologia, czyszczenie, ustawienia.
polar

Adapter USB – DVI

2 gru 2017, o 03:08

Dzień dobry.

Do celów amatorskiej obróbki zdjęć oraz programowania planuję kupić monitor Eizo CS230-BK. Niestety jedyne wyjście cyfrowe w laptopie, do którego chcę podłączyć ten monitor, to HDMI. Laptop posiada dwie karty graficzne: "Intel HD Graphics 3000" i "AMD Radeon HD 6630M". Nie jestem pewny co do drugiej karty, ale chyba sterowniki obu kart dla HDMI maja ograniczony zakres tonalny 16-235. Stąd moje pytania.

Czy faktycznie obie te karty dla HDMI mają ograniczony zakres tonalny i nie ma dla nich jakichś alternatywnych sterowników? (Oczywiście przewód HDMI-DVI nic tu nie pomoże.)

Czy jako rozwiązanie tego problemu sprawdziłoby się zastosowanie adaptera USB3.0 do DVI np.: i-tec USB3.0 DVI. Czy przy zastosowaniu takiego adaptera jakość obrazu będzie taka sama jakby laptop posiadał własne wyjście DVI? Obawiam się trochę czy obraz nie będzie wyświetlany z pewnym opóźnieniem. Wydaje mi się jednak, że opóźnienie takie nie powinno być widoczne przy USB 3.0. Tym bardziej, że nie zamierzam grać na tym monitorze, ewentualnie obejrzeć jakiś film.

Czy lepiej użyć adaptera do USB-DVI czy USB-DisplayPort?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:

Re: Adapter USB – DVI

2 gru 2017, o 04:30

Lepiej w tym przypadku użyć HDMI i po prostu pogrzebać w sterowniku, aby wyłączyć ograniczoną dynamikę. Czasem łatwiej, czasem trudniej, ale z reguły się da. Zewnętrzne karty graficzne nie mają możliwości spięcia z zarządzaniem barwą, co w przypadku lekko-szerokogamutowego CS230, kompletnie odpada.
Tomasz - monitory.mastiff.pl
Masz problem z kolorem, wal śmiało! GG:189335, Skype:zpkmastiff, Tel:601888312
Monitory EIZO, NEC, kalibracja z prawdziwego zdarzenia
Najblizsze kalibracje w terenie
Awatar użytkownika
skinny500

2 gru 2017, o 07:28

polar pisze: Czy jako rozwiązanie tego problemu sprawdziłoby się zastosowanie adaptera USB3.0 do DVI np.: i-tec USB3.0 DVI. Czy przy zastosowaniu takiego adaptera jakość obrazu będzie taka sama jakby laptop posiadał własne wyjście DVI? Obawiam się trochę czy obraz nie będzie wyświetlany z pewnym opóźnieniem. Wydaje mi się jednak, że opóźnienie takie nie powinno być widoczne przy USB 3.0. Tym bardziej, że nie zamierzam grać na tym monitorze, ewentualnie obejrzeć jakiś film.

Czy lepiej użyć adaptera do USB-DVI czy USB-DisplayPort?
Nie ma czegoś takiego jak adapter USB3.0 - DVI. Ten i-Tec to karta graficzna na USB z wyjściem DVI. Zresztą do dziś mi gdzieś leży właśnie ten model. Używać się tego nie da, a przynajmniej nie dało kiedy ja pod to podpinałem monitor (na szczęście trzeci - ekran pomocniczy ekranu pomocniczego). Na Macu nie działało zarządzanie barwą na tej karcie graficznej. Nie dało się w żaden sposób oprofilować ekranu, generalnie dramat. No i do tego kwestia wydajności.

Podepnij przez HDMI, najlepiej HDMI-DVI, zmień ustawienia w sterowniku i powinno być OK.
Jaki monitor kupić do zdjęć: link | Fotograf beauty&fashion oraz retuszer: portfolio
Kyle

2 gru 2017, o 10:47

polar pisze:
2 gru 2017, o 03:08
Laptop posiada dwie karty graficzne: "Intel HD Graphics 3000" i "AMD Radeon HD 6630M". Nie jestem pewny co do drugiej karty, ale chyba sterowniki obu kart dla HDMI maja ograniczony zakres tonalny 16-235. Stąd moje pytania.
Na integrach intel w PC stacjonarnych nie miałem najmniejszego problemu z włączeniem pełnego zakresu 0-255 na HDMI.
skinny500 pisze:
Podepnij przez HDMI, najlepiej HDMI-DVI,
Nie ma najmniejszego sensu bawić się przestarzałym trupem w postaci DVI. Radzę kupić kabel HDMI-HDMI, w ostateczności HDMI-DisplayPort, w obu przypadkach w ustawieniach karty włączyć pełny zakres i po problemie.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:

2 gru 2017, o 13:45

skinny500 pisze:
Podepnij przez HDMI, najlepiej HDMI-DVI,

Kyle pisze:
Nie ma najmniejszego sensu bawić się przestarzałym trupem w postaci DVI. Radzę kupić kabel HDMI-HDMI, w ostateczności HDMI-DisplayPort, w obu przypadkach w ustawieniach karty włączyć pełny zakres i po problemie.

Porada Tomka jest bardzo dobra i proszę Kyle nie siać bzdurnych plotek. DVI ma szersze pasmo i pozwala na przesłanie wyższych rozdzielczości i kwantyzacji niż HDMI w wersji zwyczajowo montowanej w laptopach. Zastosowanie przewodu HDMI-DVI znacznie zmniejsza szanse na rozpoznanie monitora jako TV, nie prowokuje do włączania "telewizyjnych" parametrów zarówno w sterowniku karty jak i w samym monitorze. Rozwiązanie to ma same zalety.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:

2 gru 2017, o 13:48

Kyle pisze:
HDMI-DisplayPort

Nie ma czegoś takiego. Oczywiście na rynku znajdzie się wszystko, włącznie z H2O->HDMI, ale technicznie nie ma prawa działać. HDMI jest niezgodny z niczym innym poza DVI. Odwrotnie, czyli DisplayPort na HDMI można przejść bez większego problemu.
Kyle

2 gru 2017, o 19:14

Tom01 pisze:
Porada Tomka jest bardzo dobra i proszę Kyle nie siać bzdurnych plotek. DVI ma szersze pasmo i pozwala na przesłanie wyższych rozdzielczości i kwantyzacji niż HDMI w wersji zwyczajowo montowanej w laptopach.
To nie ma znaczenia, że standard DVI pozwala na więcej niż wyjście zwyczajowo montowane w laptopach, bo podpięcie kabla HDMI-DVI w cudowny sposób nie polepszy tych zwyczajowych wyjść - prawda?
Tom01 pisze:
Zastosowanie przewodu HDMI-DVI znacznie zmniejsza szanse na rozpoznanie monitora jako TV, nie prowokuje do włączania "telewizyjnych" parametrów zarówno w sterowniku karty jak i w samym monitorze. Rozwiązanie to ma same zalety.
Nie ma problemów przy HDMI-HDMI z pełnym zakresem, co sprawdziłem na kilkunastu różnych komputerach (kwestia kliknięcia jednej opcji w ustawieniach karty). Kabel HDMI-DVI ponadto nie będzie przydatny za niedługo, bo standard DVI jest wycofywany i zniknie takie złącze z monitorów.

... więc jakie bzdurne plotki sieję?

Z resztą niech sam wybierze kogo słuchać, zobaczymy na czym lepiej wyjdzie.
polar

3 gru 2017, o 00:12

Dziękuję za szybkie odpowiedzi na moje pytania.

Reasumując, na podstawie odpowiedzi widzę, że raczej nie ma sensu korzystać z "adapterów" USB-DVI bo z tego co zrozumiałem mogę mieć problem ze skalibrowaniem monitora podłączonego przez takie urządzenie. (Nazwałem to urządzenie adapterem bo w sklepach tak je nazywają. Jeżeli to jest karta graficzna na usb to rzeczywiście adapter wydaje mi się błędną nazwą.)

Oczywiście, tak jak Państwo piszecie, najlepszym rozwiązaniem (skoro nie mam innego wyjścia cyfrowego w laptopie) jest użycie przewodu HDMI-HDMI lub HDMI-DVI. Problem w tym, że w sterownikach które mam zainstalowane obecnie nie znalazłem opcji umożliwiającej ustawienie pełnego zakresu tonalnego. Dlatego chciałem ten problem ominąć podłączając kartę graficzną na USB. Być może jednak nie poszukałem tej opcji dokładnie bo podłączyłem się tylko na parę minut do pożyczonego monitora. Niestety w tej chwili nie mogę tego sprawdzić bo nie mam żadnego monitora który bym mógł teraz podłączyć. Zaktualizuję sterownik i sprawdzę to dokładniej, ale dopiero w ciągu tygodnia.

W każdym razie jeszcze raz dziękuję za odpowiedzi.
Awatar użytkownika
max

3 gru 2017, o 09:30

Poszukaj dokładniej. Nie wiem, czy nie jest tak, że opcja pojawia się tylko przy wyjściu HDMI. Przy DVI lub DisplayPort jej nie ma i jest domyślnie pełna rozpiętość.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:

3 gru 2017, o 13:01

Jeśli nic nie jest podłączone, to nie ma opcji do przełączania. Dopiero po wetknięciu wtyczek się pojawi. Przykładowo, na Intelu, pojawia się różnie, więc ma duże znaczenie, czy wejdzie się do monitora HDMI czy DVI. Natomiast na Nvidii pojawi się zawsze i interfejs nie ma znaczenia:

Zrzut ekranu 2017-12-03 o 12.59.05.png
Zrzut ekranu 2017-12-03 o 12.59.05.png (40.77 KiB) Przejrzano 111 razy

Wróć do „Podłączenie, użytkowanie”