przycinanie kolorów

Wszystko dotyczące użytkowania, w tym kabelkologia, czyszczenie, ustawienia.
qop
Posty: 83
Rejestracja: 17 listopada 2018, 17:11 - sob

Re: przycinanie kolorów

19 listopada 2018, 09:55 - pn

Z profilami od IPSów w zasadzie sprawa wyjaśniona ale dlaczego ten pieprzony windows w trybie pojedyńczego wyświetlacza podpina zawsze przycięty profil?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16318
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: przycinanie kolorów

19 listopada 2018, 11:03 - pn

Jeśli są dwa monitory w trybie powielonego pulpitu to jaki profil ma odpowiadać im obu?
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: przycinanie kolorów

19 listopada 2018, 11:28 - pn

Tom01 pisze:
19 listopada 2018, 11:03 - pn
Jeśli są dwa monitory w trybie powielonego pulpitu to jaki profil ma odpowiadać im obu?
Jeśli monitory ustawione/skalibrowane są możliwie najbliżej sRGB to powinien to być (oryginalny) profil sRGB Windowsa.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16318
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: przycinanie kolorów

19 listopada 2018, 12:12 - pn

Przy dwóch monitorach w trybie powielonego pulpitu w ogóle nie ma CMS. Poza tym, poza monitorami profesjonalnymi zawsze jest różnica względem sRGB i zawsze będą różnice między ekranami i anormalne zachowanie GUI i aplikacji.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
qop
Posty: 83
Rejestracja: 17 listopada 2018, 17:11 - sob

Re: przycinanie kolorów

19 listopada 2018, 16:52 - pn

Tom01 pisze:
19 listopada 2018, 11:03 - pn
Jeśli są dwa monitory w trybie powielonego pulpitu to jaki profil ma odpowiadać im obu?
Nie nie, cały czas podkreślam, że chodzi o rozszerzony pulpit i akurat w tym trybie wszystko działa jak powinno.
W tym trybie Windows stosuje odpowiednie profile i podmienia je kiedy drugi pulpit przechwytuje okno.
Potwierdziło to zainstalowanie profilu do drugiego monitora, wcześniej widział go jako standardowy i obcinał na nim kolory.
Natomiast nie rozumiem dlaczego w trybie pojedynczego wyświetlacza zamiast tych zainstalowanych profili Winda najwyraźniej zapina jakiś ogólny profil bo obcina kolory tak jak robiła to z monitorem widzianym jako standardowy w trybie rozszerzonego pulpitu.
Awatar użytkownika
Voland
Lokalizacja: Bangkok
Posty: 340
Rejestracja: 15 stycznia 2013, 22:32 - wt

przycinanie kolorów

09 grudnia 2018, 07:20 - ndz

To przerzucanie okna pomiędzy monitorami nie ma żadnego sensu - jest o tym we wspomnianym artykule. Nawet na Macu można to zrobić tylko w Safari - w pozostałych przeglądarkach Internetowych już nie, bo rezultaty nie będą miały wtedy nic wspólnego z prawdą. Uproszczony przykład: przeglądarka na ekranie sRGB potraktuje wszystkie wartości np. 255,255,255 jakby były z profilu monitora szerokogamutowego, zamiast sRGB i następnie zmieni kolory tak, by na ekranie szerokogamutowym były sRGB. Ale nie są już na tym ekranie, tylko na sRGB - w efekcie jest robiona niepotrzebna korekta i kolory są dużo mniej jaskrawe, wszystko jest przytłumione. Może być odwrotnie - zależy jaki jest główny monitor w systemie i jaki on ma gamut i jaki ma dodatkowy ekran. Jak chcesz sprawdzać na innym ekranie, to niech tylko on jest podpięty, zrób restart komputera i wtedy sprawdź. Mirroringiem się w ogóle nie sugeruj.
Awatar użytkownika
Voland
Lokalizacja: Bangkok
Posty: 340
Rejestracja: 15 stycznia 2013, 22:32 - wt

Re: przycinanie kolorów

09 grudnia 2018, 07:56 - ndz

Tom01 pisze:
18 listopada 2018, 14:42 - ndz
Obraz trickowy z czterema paskami będzie się wyświetlał na monitorach o przestrzeni większej niż sRGB. Chodzi o fakt, że połowa paska jest z profilem sRGB a połowa wyświetlana w przestrzeni monitora. Im monitor ma większy gamut od sRGB tym różnica w nasyceniu paska będzie większa.
Jeszcze doprecyzuję - osoby z dobrze działającym CM nie zobaczą więcej jak 4 pasków, ale w sumie jest ich 6. Poza sRGB i brakiem profilu jest jeszcze ProPhoto. Po to żeby wyszły też problemy z wyświetlaniem plików oprofilowanych inaczej niż sRGB - grafiki z profilami są tak poprzeplatane, żeby 5 i 6 pasów było widać tylko przy nieprawidłowo działającym zarządzaniu barwą.

Jeszcze co do pytania autora, to ta jak wszyscy piszą- typ matrycy nie ma znaczenia.
qop
Posty: 83
Rejestracja: 17 listopada 2018, 17:11 - sob

Re: przycinanie kolorów

09 grudnia 2018, 21:23 - ndz

To może jeszcze raz :)

Absolutnie nie odnoszę się tu do trybu klonowania z którego zresztą nie korzystam. Cały czas piszemy o trybie rozszerzonego pulpitu gdzie Win10 jednak używa CM i przełącza profile kiedy dany ekran przechwytuje więcej niż 50% okna. CM w tym systemie jakoś tam działa i oczywiście współczesne przeglądarki przeważnie również mają jakąś ograniczoną możliwość zarządzania profilami. Nigdy nie twierdziłem, że przedstawiony problem ma związek z typem matrycy, zresztą sam pisałem wyżej, że podlinkowanie dedykowanego profilu pod wskazane LG rozwiązało problem na tym IPS. Jedyna rzecz której nie udało mi się wyjaśnić - dlaczego w trybie rozszerzonego pulpitu zarówno Win10 jak i Opera na domyślnych ustawieniach poprawnie ładuje mi profile podpięte do tych monitorów i wyświetla wspomniane 4 paski na miarę ich możliwości. Natomiast po przełączeniu się w tryb jednego wyświetlacza bez względu na wybrany monitor widzę tylko dwa paski czyli jakbym wymusił przycięcie do sRGB.

Wiem, że mogę w przeglądarce wymusić sRGB i tak jest najpraktyczniej z pewnego punktu widzenia. Intryguje mnie jednak dlaczego w trybie pojedynczego wyświetlacza nie mogę korzystać z szerszego gamutu, tak jak dzieje się to w trybie Rozszerzonego pulpitu gdzie profile monitorów są poprawnie podpinane pod konkretny ekran.
Awatar użytkownika
Voland
Lokalizacja: Bangkok
Posty: 340
Rejestracja: 15 stycznia 2013, 22:32 - wt

Re: przycinanie kolorów

10 grudnia 2018, 04:21 - pn

Ale robisz to tak jak pisałem? Odłączenie drugiego monitora, restart komputera i wtedy sprawdzenie? Po drodze jeszcze zweryfikuj, czy jest prawidłowy profil i najlepiej test na Firefoxie ze skonfigurowanym CM.
qop
Posty: 83
Rejestracja: 17 listopada 2018, 17:11 - sob

Re: przycinanie kolorów

10 grudnia 2018, 18:00 - pn

Cholewka... absolutnie nic nie zmieniałem. Wpiąłem tylko jeden monitor i teraz wszystko działa. Wpiąłem drugi i nadal działa. Sprawdziłem w trybie rozszerzonym i pojedynczy wyświetlacz - nadal działa. Dałbym rękę, że robiłem dokładnie to samo i zawsze był problem przy przejściu na jeden wyświetlacz. Poszedłem za sugestią aby odłączyć fizycznie drugi monitor i zostawić tylko jeden zewnętrzny. Zdziwiło mnie, że pierwszy raz w trybie jednego wyświetlacza mam cztery paski. Wyłączyłem lapa i podpiąłem drugi monitor tak jak były spięte wcześniej. Włączam i nadal wszystko jest ok, zarówno w trybie rozszerzonym jak i solo...teraz już kompletnie zgłupiałem, serdeczne dzięki
qop
Posty: 83
Rejestracja: 17 listopada 2018, 17:11 - sob

Re: przycinanie kolorów

11 grudnia 2018, 00:03 - wt

Nie dawało mi to spokoju i przypomniałem sobie, że wczoraj gmerałem w ustawieniach Opery finalnie zostawiając opcję force color profile na Display P3 D65. To dlatego w każdym trybie wyświetla mi cztery paski. Jak wracam do Default to mój problem wraca. Tzn. przy pojedynczym wyświetlaczu Opera zawsze podpina profil sRGB jako domyślny i w konsekwencji widzę tylko dwa pasy. Jeśli jednak włączę rozszerzony pulpit to znowu mam cztery paski na każdym monitorze (wciąż ustawienia Default dla Opera) więc podpina prawdopodobnie to co mam w Zarządzaniu kolorami (?) czyli podpięty przeze mnie osobny profil dedykowany dla każdego monitora przez producenta. Dziwnie to działa ale lubię tą przeglądarkę... wiem wiem, Firefox

Wróć do „Podłączenie, użytkowanie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot], Google [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68288
Liczba tematów: 4120
Liczba użytkowników: 3927
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Hlakoz
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu