DOBRE Srodki do czyszczenia ekranu LCD

Wszystko dotyczące użytkowania, w tym kabelkologia, czyszczenie, ustawienia.
medius
Kontakt:
Lokalizacja: Kartuzy
Posty: 6
Rejestracja: 12 sierpnia 2011, 19:49 - pt

DOBRE Srodki do czyszczenia ekranu LCD

18 listopada 2011, 23:35 - pt

Witam

Nie znalazlem wlasciwego dzialu dlatego pisze tutaj, mozna by chyba zalozyc odpowiedni dzial bo to chyba wazna kwestia :)

Minowicie mam della u3011, osatnio usiadlem przed ekranem i widzę, że siadział przed nim moj chorawy ostatnio ojciec...
Caly ekran mam zakaszlany / pokryty w ciapki jakies strasznie irytujace. Chcialbym ta wydzieline czyms sciagnac ale boje sie go dotknac
jakimis srodkami z hipermarketu za 15zl bo slyszalem ze dell ma jakies dziwne powloki antyrefleksyjne ktore latwo jest uszkodzic.

No wiec co mozna kupic odpowiedniego do wyczyszczenia tego panelu i gdzie to nabyc?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: DOBRE Srodki do czyszczenia ekranu LCD

19 listopada 2011, 11:26 - sob

Witam
medius pisze:Nie znalazlem wlasciwego dzialu dlatego pisze tutaj, mozna by chyba zalozyc odpowiedni dzial bo to chyba wazna kwestia :)
Się zrobi. ;)
medius pisze:Minowicie mam della u3011, osatnio usiadlem przed ekranem i widzę, że siadział przed nim moj chorawy ostatnio ojciec...
Caly ekran mam zakaszlany / pokryty w ciapki jakies strasznie irytujace. Chcialbym ta wydzieline czyms sciagnac ale boje sie go dotknac
jakimis srodkami z hipermarketu za 15zl bo slyszalem ze dell ma jakies dziwne powloki antyrefleksyjne ktore latwo jest uszkodzic.

No wiec co mozna kupic odpowiedniego do wyczyszczenia tego panelu i gdzie to nabyc?
Sprawdza się zwykły płyn do mycia okien, choć oczywiście specjalistyczna chemia jest łatwiejsza w użyciu, zostawia mniej smug.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Sandman
Posty: 39
Rejestracja: 22 marca 2014, 08:14 - sob

Re: DOBRE Srodki do czyszczenia ekranu LCD

02 kwietnia 2014, 14:12 - śr

Aktualnie studiuje instrukcje obsługi monitora i znalazłem coś takiego:
- Powierzchnię monitora LCD należy czyścić za pomocą szmatki nie pozostawiającej kłaczków i zarysowań. Unikać stosowania
roztworów myjących i środków do czyszczenia szkła!
- Nie wolno stosować środków czyszczących OA, ponieważ mogą one spowodować degradację lub odbarwienie powierzchni
ekranu.

Oczywiście cwaniaki nie napisali czym myć tylko czy nie myć :)
Też do tej pory stosowałem płyn do mycia okien ale teraz wraz z nowym monitorem obawy ożywają. To czym tak naprawdę czyścić nowoczesną matrycę?
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: DOBRE Srodki do czyszczenia ekranu LCD

02 kwietnia 2014, 15:34 - śr

Mz. najlepsza jest ściereczka z mikrofibry. Można kupić w sklepach RTV za 5zł. Na sucho, chuchnąć, ew. w ciężkich przypadkach z odrobiną wody.
Myślę, że tłusta plama po bliskim spotkaniu trzeciego stopnia z bułką ze smalcem może wymagać rozpuszczenia w morzu wody jednej kropli płynu do naczyń...
Wszelka ostrzejsza chemia może reagować z plastikiem i pozostawić plamy.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: DOBRE Srodki do czyszczenia ekranu LCD

02 kwietnia 2014, 16:35 - śr

Opowiednia ściereczka (dosyć miękka i nie mechata) + jakaś pianka do LCD. To zazwyczaj wystarczy. Ciężko wskazać konkretny produkt, bo są różnej jakości i różnie reagują z powierzchniami. Z moich doświadczeń do monitorów matowych/satynowych - pianka, ekrany szklane - żel/spray. Przyzwoite są produkty Fellowes lub TB Clean, bo akurat z tych korzystałem.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Sandman
Posty: 39
Rejestracja: 22 marca 2014, 08:14 - sob

Re: DOBRE Srodki do czyszczenia ekranu LCD

02 kwietnia 2014, 16:49 - śr

Do momentu doinwestowania zakupu będę musiał żyć z jednym paluchem i kółkiem od kalibratora na wyświetlaczu ;)
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: DOBRE Srodki do czyszczenia ekranu LCD

03 kwietnia 2014, 09:56 - czw

Płyn do mycia okien W5 z LIDLa i szmatka z mikrofibry za 5 zł. GENIALNIE czyści ekrany.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Pudlo
Posty: 1
Rejestracja: 07 maja 2014, 10:44 - śr

Re: DOBRE Srodki do czyszczenia ekranu LCD

07 maja 2014, 11:02 - śr

Z mojego doświadczenia ściereczki (LCD cleaning wipes) z hipermarketu sprawdzają się świetnie. Wpierw zdmuchuję wszystkie paprochy i pędzelkiem oczyszczam krawędzie ekranu, tak by żadne przypadkowe ziarnko piasku się nie zabłąkało pod chusteczką (piszę o notebooku) Jedną ściereczką (są one mocno nasączone) delikatnie ścieram co większe zabrudzenia (każdy czasem kichnie;). Nasączona chusteczka chroni przed ewentualnym porysowaniem. Nie trzeba jej dociskać mocno, przy lekkim potarciu wszystko ładnie schodzi. Pozostawiam do lekkiego przeschnięcia i gdy środek zaczyna lekko odparowywać i matowieć, delikatnie poleruję mikrofibrą. Po takim zabiegu ekran jest jak nowy.
Pamiętać należy, by mokrą ściereczką nie doczyszczać do samej krawędzi ekranu. Tak by przypadkiem płyn nie dostał się pod ekran. Druga ważna sprawa to przeprowadzanie operacji na chłodnym ekranie, żeby nie było nagle dużych różnic w temperaturach między rozgrzaną matrycą a chłodnym płynem. No i na zimnym ekranie łatwiej czyścić.

To mój pierwszy post na tym forum więc oczywiście pozdrawiam ;)
zbyszek
Lokalizacja: Stalowa Wola
Posty: 3
Rejestracja: 13 kwietnia 2014, 13:21 - ndz

Re: DOBRE Srodki do czyszczenia ekranu LCD

07 maja 2014, 17:32 - śr

A czy przy źle dobranym środku nie istnieje ryzyko zepsucia powierzchni ekranu? Co dla LCD może być groźne? Chemia może wchodzić w interakcje z tworzywami sztucznymi. Pamiętam, że nieodpowiednie pisaki do malowania po płytach kompaktowych miały działanie rozpuszczające (alkohole?).

Swój stary monitor nałogowo przecierałem czym tylko się dało - ale mi strasznie na nim i nie zależało. Choć niczym jego powierzchni nie uszkodziłem. A tarłem mikrofibrą nie do końca delikatnie, i wylewałem różne rzeczy ;-) generalnie sprawdzało się wszystko to samo, co potrafiło wyczyścic mi i okulary... najczęściej działało się mokrymi szmatkami/płynem z Rossmana (Brillen Putz ;-)). Teraz od jakiegoś czasu używam tylko mikrofibry+wody do nowego sprzętu, ale to nie czyści idealnie, generalnie słabo. Też szukam czegoś taniego, dobrego, ale i bezpiecznego.

Ps.
Chyba trzeba będzie wypróbować ten W5... :)
kuri
Lokalizacja: Kraków
Posty: 51
Rejestracja: 25 lutego 2010, 19:27 - czw

Re: DOBRE Srodki do czyszczenia ekranu LCD

08 maja 2014, 09:55 - czw

Ja używam coś takiego gotowego:
http://cyfrowaciemnia.pl/eizo-zestaw-cz ... i-crt.html
i jest bardzo dobrze, ale w pracy używałem mieszanki własnej (wykorzystywanej do czyszczenia optyki i matryc aparatów) na bazie alkoholu izopropylowego, eteru i destylowanego H2O - sprawdza się doskonale, czyści i nie pozostawia smug - to najlepsza metoda czyszczenia tego rodzaju powierzchni.
Co do W5 to nie znam :( ( pewnie dlatego że nie myje okien) jeśli jest na bazie alkoholu to OK ale jeśli na bazie amoniaku to nie jest dobrze , bo amoniak wchodzi w reakcję z niektórymi związkami (znam to jeszcze z pracy przy chemii fotograficznej) , trzeba także pamiętać że takie środki do mycia okien zawierają mnóstwo składników dodatkowych - zapachowych, tworzących warstwy ochronne, warstwy antystatyczne itp. - wielokrotne stosowanie tego rodzaju płynów może nie być dla najlepszym rozwiązaniem dla naszych monitorów - jednorazowo tak, ale systematycznie to chyba nie polecam :(
ubiquality
Posty: 17
Rejestracja: 11 października 2012, 13:59 - czw

Re: DOBRE Srodki do czyszczenia ekranu LCD

04 czerwca 2016, 11:15 - sob

to trochę stary temat, ale odświeżam.
Mam NEC EA275UHD i zastanawiam się czym go czyścić.
W instrukcji pisze, żeby unikać płynów do czyszczenia oraz do mycia okien a sama woda pozostawia delikatne smugi.
Macie jakieś doświadczenia z tym ekranem?

Druga sprawa to obudowa: plastik jest specyficzny i łatwo zostają na nim ślady palców. Ktoś wie jak to wymyć?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: DOBRE Srodki do czyszczenia ekranu LCD

04 czerwca 2016, 11:38 - sob

Zwykły płyn do mycia okien, dobry jest W5 z Lidla i obowiązkowo idealnie CZYSTA szmatka, najlepiej nowa. Można też używać specjalistycznych środków do czyszczenia ekranów, ale nie warto. Obudowy można czyścić tak samo.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Mathis
Kontakt:
Lokalizacja: Sieradz
Posty: 268
Rejestracja: 09 stycznia 2013, 16:05 - śr

Re: DOBRE Srodki do czyszczenia ekranu LCD

04 czerwca 2016, 14:41 - sob

od zawsze używam płynu do mycia szyb i jest ok :)
Fotograf Sieradz
PA272, EA274WMi, EA275UHD, SC-P800, L800, iP7250, i1DisplayPro, CMP
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: DOBRE Srodki do czyszczenia ekranu LCD

04 czerwca 2016, 21:35 - sob

Nie jestem pewien, ale wydaje mi się, że niektóre płyny do mycia szyb (szklanych) mogą mieć alkohol. "Szyba" monitora LCD jest z tworzywa sztucznego i może zmatowieć od alkoholu.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: DOBRE Srodki do czyszczenia ekranu LCD

04 czerwca 2016, 22:57 - sob

Od acetonu, nie alkoholu.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: DOBRE Srodki do czyszczenia ekranu LCD

05 czerwca 2016, 12:55 - ndz

Eee, aceton śmierdzi. Raczej go nie ma w płynach do mycia.
ubiquality
Posty: 17
Rejestracja: 11 października 2012, 13:59 - czw

Re: DOBRE Srodki do czyszczenia ekranu LCD

09 czerwca 2016, 10:43 - czw

Kupiłem W5 do szyb z lidla.
W składzie pisze, że ma mniej niż 5% anionowe środki powierzchniowo czynne oraz kompozycje zapachowe.
Spróbuje nim wymyć.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: DOBRE Srodki do czyszczenia ekranu LCD

09 czerwca 2016, 11:07 - czw

ubiquality pisze:...anionowe środki powierzchniowo czynne...
Czyli "mydliny" w roztworze wodnym. Może być.
Awatar użytkownika
floyd
Lokalizacja: Krynica
Posty: 25
Rejestracja: 09 czerwca 2016, 16:54 - czw

Re: DOBRE Srodki do czyszczenia ekranu LCD

09 czerwca 2016, 17:27 - czw

A ja mam piankę do czyszczenia matryc. Dostałem ją gratis do monitora LG. Czyści lepiej niż zwykła woda z płynem, ale pozostawia smugi, niestety. Trzeba dwa, albo trzy razy nakładać.
cz
czuk

Re: DOBRE Srodki do czyszczenia ekranu LCD

10 czerwca 2016, 05:51 - pt

A ja miałem znowu odwrotnie , kupiłem piankę a następnie dodali mi do niej monitor,czy to nie dziwne?.

Wróć do „Podłączenie, użytkowanie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68314
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu