Innowacyjne oświetlenie tła przy małej przestrzeni

Sprawdzone rozwiązania, porady, testy.
adamb999
Posty: 145
Rejestracja: 09 października 2016, 22:51 - ndz

Re: Innowacyjne oświetlenie tła przy małej przestrzeni

31 marca 2017, 09:56 - pt

no ja czekam niecierpliwie na bardziej eleganckie rozwiązanie Tom'a :) choc pomysl z dwoma https://www.castorama.pl/produkty/urzad ... bialy.html nie jest kosztowny :) jedynie oprawę od zewnątrz trochę na czarny przemalować :D
Awatar użytkownika
Bayger
Posty: 83
Rejestracja: 13 lutego 2011, 09:19 - ndz

Re: Innowacyjne oświetlenie tła przy małej przestrzeni

06 kwietnia 2017, 14:20 - czw

Paski przyszły, zrobiłem szybki montaż. Póki co tylko 3-krawędzie, dół nie jest doświetlony. Prawdę mówiąc nie wiem czy jest sens nawet tam świecić. Wybaczcie jakość zdjęć, z telefonu są. Spróbuję to jakoś ucywilizować może jakimiś profilami na ledy i dyfuzorem. W każdym razie na żywo rewelacja. No i można sobie jasność dostosowywać.
Załączniki
PaskiLed-5000K-tył.jpg
PaskiLed-5000K.jpg
cz
czuk

Re: Innowacyjne oświetlenie tła przy małej przestrzeni

06 kwietnia 2017, 18:56 - czw

Bayger pisze:
06 kwietnia 2017, 14:20 - czw
Paski przyszły, zrobiłem szybki montaż. Póki co tylko 3-krawędzie, dół nie jest doświetlony. Prawdę mówiąc nie wiem czy jest sens nawet tam świecić.
Na Allegro są paski ledowe RGB(taśmy) ,kolor światła biały z zasilaczem i osprzętem,nawet bardzo tanie,ktoś rozeznał bliżej temat zastosowani ich do oświetlenia tła monitora,a ile kosztowo Cie to wyniosło ,rozumiem że twoje oświetlenie jest o wiele wyższej jakości.
Awatar użytkownika
Bayger
Posty: 83
Rejestracja: 13 lutego 2011, 09:19 - ndz

Re: Innowacyjne oświetlenie tła przy małej przestrzeni

06 kwietnia 2017, 19:33 - czw

czuk pisze:
06 kwietnia 2017, 18:56 - czw
Bayger pisze:
06 kwietnia 2017, 14:20 - czw
Paski przyszły, zrobiłem szybki montaż. Póki co tylko 3-krawędzie, dół nie jest doświetlony. Prawdę mówiąc nie wiem czy jest sens nawet tam świecić.
Na Allegro są paski ledowe RGB(taśmy) ,kolor światła biały z zasilaczem i osprzętem,nawet bardzo tanie,ktoś rozeznał bliżej temat zastosowani ich do oświetlenia tła monitora,a ile kosztowo Cie to wyniosło ,rozumiem że twoje oświetlenie jest o wiele wyższej jakości.
To są paski LED na diodach Yuji BC 5000K. Dają bardzo fajne naturalne światło. Ta sama technologia co w ich żarówkach 6W i 10W 5000K. Wyszło mi, że koszt na 1 monitor przy tak małym zamówieniu to coś koło 450-500 PLN z VATami i cłami. Zasilacz z regulowanym napięciem wliczony w koszt. Dość droga zabawa. Z plusów dowolność modelowania paskami światła za monitorem i regulowana jasność. W sumie jak komuś zależy na dobrym świetle na tle to warto. Jestem zadowolony z tego jak to świeci.
Zamówiłem też te ich 10W żarówki i z nich nie jestem zadowolony. Cieknie zielone światło przez białą obudowę żarówki - masakra. Ktoś nie pomyślał. :/
adamb999
Posty: 145
Rejestracja: 09 października 2016, 22:51 - ndz

Re: Innowacyjne oświetlenie tła przy małej przestrzeni

06 kwietnia 2017, 19:46 - czw

pomysł super, tylko ma jeszcze jedną wadę co pisałeś, albo ma się dwa monitory do zrobienia albo trzeba się z kimś umówić na pół zamówienia :P zmartwiłeś mnie tymi żarówkami :P
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Innowacyjne oświetlenie tła przy małej przestrzeni

06 kwietnia 2017, 20:14 - czw

Mógłbyś zrobić jakąś fotkę tego "zielonego wycieku"?
PS. Prawie jak katar...
Ma to jakiś rzeczywisty wpływ na barwę głównego źródła światła?
Awatar użytkownika
Bayger
Posty: 83
Rejestracja: 13 lutego 2011, 09:19 - ndz

Re: Innowacyjne oświetlenie tła przy małej przestrzeni

06 kwietnia 2017, 20:46 - czw

max pisze:
06 kwietnia 2017, 20:14 - czw
Mógłbyś zrobić jakąś fotkę tego "zielonego wycieku"?
PS. Prawie jak katar...
Ma to jakiś rzeczywisty wpływ na barwę głównego źródła światła?
Dobra, wrzuciłem żarówki w oprawę sufitową z dyfuzorem. Zdjęcia bez dyfuzora i z założonym. Bokiem przez obudowę wycieka światło - niestety jest zielonkawe. Przy oprawie biurkowej nie będzie miało takiego znaczenia. Ale przy dyfuzorze jest średnio. Oceńcie sami zresztą. Mnie się to nie podoba.
Załączniki
Zielony2.jpg
Zielony1.jpg
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16318
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Innowacyjne oświetlenie tła przy małej przestrzeni

06 kwietnia 2017, 20:57 - czw

Po pierwsze: Paski nie są tak samo technologicznie zrobione jak "bulby". Paski są na diodach CREE, świecących żywcem. "Żarówki" są zrobione w technice "remote phosphor". Oznacza to, że dioda nie świeci bezpośrednio, tylko przez kapturek, wielkości naparstka, pokryty luminoforem uzupełniajacym braki widma.

Yuji_10W_2.jpg

Po drugie: Rzeczony kapturek zawiera luminofor świecący w zakresie żółto-zielonym. W miejscu zamocowania ma kołnierz który jest w tym miejscu grubszy, więc zmienia widmo. Ponadto część światła przechodzi przez plastik obudowy i daje taki właśnie zielonkawy prążek. Jeśli żarówka jest w jakiejkolwiek oprawce z kloszem to tego nie widać. Jeśli wisi goła żarówa i na dodatek bokiem do ściany, będzie widać nierówną plamę światła z jednej strony z zielonkawym zafarbem.

Yuji_10W_3.jpg

Inna sprawa, że albo zdjęcie jest baaaardzo silnie przekolorowane, albo trafił się Panu wyjątkowy pasztet. A może podróbka? Tak świeci oryginalna Yuji 10W: Używam takich trzech w pokoju. Co ciekawe są bokiem do ściany i prążek jest niewidoczny gołym okiem.

Yuji_10W.jpg
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Bayger
Posty: 83
Rejestracja: 13 lutego 2011, 09:19 - ndz

Re: Innowacyjne oświetlenie tła przy małej przestrzeni

06 kwietnia 2017, 21:30 - czw

Dzięki za wyjaśnienie różnic konstrukcyjnych żarówek i diod w paskach. Faktycznie jest "kapturek" w żarówkach. :)
Jeśli chodzi o same żarówki - pochodzą one z oficjalnego sklepu Yuji Store. Już na tym forum ktoś wspominał o tym zafarbie zielonym. Sama żarówka sprawia wrażenie bardzo porządnej i jest dość ciężka. Zresztą nie widziałem nigdy tak starannie zapakowanej żarówki - dość duże pudełko, specjalna pianka wypełniająca, nawet przykręcona była do tekturowej konstrukcji. W każdym razie nie nadaje się do takiej oprawy jak na moich zdjęciach, bo rozprasza się ten "zielony nalot". Do lampki biurkowej pewnie będzie ok.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Innowacyjne oświetlenie tła przy małej przestrzeni

06 kwietnia 2017, 21:47 - czw

Można wiedzieć, jaką temperaturę żarówek Tom01 wybrałeś do pokoju? 3000K, 4000K, 5000K ?

Jak rozumiem, pod żółtym kapturkiem jest niebieska dioda? Żółty kapturek ma luminofor zielono-żółto-czerwony, o wypadkowej żółtej barwie (barwa dopełniająca niebieskiej diody)?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16318
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Innowacyjne oświetlenie tła przy małej przestrzeni

07 kwietnia 2017, 00:10 - pt

max pisze:
06 kwietnia 2017, 21:47 - czw
Można wiedzieć, jaką temperaturę żarówek Tom01 wybrałeś do pokoju? 3000K, 4000K, 5000K ?

W pokoju domowym do normalnego "życia" najbardziej naturalne wydaje mi się 3000K.

max pisze:
06 kwietnia 2017, 21:47 - czw
Jak rozumiem, pod żółtym kapturkiem jest niebieska dioda? Żółty kapturek ma luminofor zielono-żółto-czerwony, o wypadkowej żółtej barwie (barwa dopełniająca niebieskiej diody)?

Dioda jest biała. Gdzieś miałem jej symbol z katalogu CREE. To żadna nadzwyczajna, ale po prostu dobrej jakości dioda o CRI około 90. Kapturek załatwia resztę. Jest pokryty mieszanką kilku luminoforów, o metamerycznej wypadkowej żółto-zielonej. W rzeczywistości ma bardziej skomplikowane widmo.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3867
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Innowacyjne oświetlenie tła przy małej przestrzeni

07 kwietnia 2017, 09:40 - pt

Zielonkawy to dopiero jest GrafiLite, przy najmniej u mnie. Stoi bokiem do ściany za monitorem. Wziąłem z ciekawości taką żaróweczkę od Czornyj 6W i jest lepiej. Będzie świeciła luzem na wprost ściany, w zwykłej oprawce bez dodatków, umocuje jakoś na słupku NEC-a. Nie będzie idealnie, ale rozłożenie światła będzie troszkę lepsze, niż z lamki ustawionej bokiem świecącej w jedną stronę.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Awatar użytkownika
Juriko
Lokalizacja: Bydgoszcz
Posty: 276
Rejestracja: 14 lutego 2015, 19:05 - sob

Re: Innowacyjne oświetlenie tła przy małej przestrzeni

07 kwietnia 2017, 16:32 - pt

Mam jedną ledówkę 6W 5000K Yuji od TOM01 i jak dla mnie wprowadza lekkie niepokojące ;) mnie różowe zabarwienie na ścianie. Po wymieszaniu ze strumieniem światła jaki daje 15W spiralna świetlówka E27 Narva Bio-VItal 5800K Ra>90, jest bardzo dobrze, tak jak moje oczy lubią.
Pozdrawiam, Jurek
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Innowacyjne oświetlenie tła przy małej przestrzeni

07 kwietnia 2017, 17:36 - pt

Czyli jaki jest przepis na idealne oświetlenie? Na razie mamy co następuje:
* 6 łyżek żarówki Yuji 5000K
* 15 łyżek spiralnej świetlówki Narva Biovital 5800K
* jedna duża laska GraphitLita
* szczypta tradycyjnej żarówki Piła, dla dopełnienia widma w czerwieni i podczerwieni.
Do tego makaron z taśm LEDowych.
Całość intensywnie wymieszać i wylać na sufit.
Awatar użytkownika
Juriko
Lokalizacja: Bydgoszcz
Posty: 276
Rejestracja: 14 lutego 2015, 19:05 - sob

Re: Innowacyjne oświetlenie tła przy małej przestrzeni

07 kwietnia 2017, 19:29 - pt

Max, to jest niezła myśl. Dla każdego jak czuje. :) Może odrobina lampy naftowej dla nastroju przy obróbce nastrojowych zdjęć by się przydała.
A serio, to w moim duecie narva oziębia lekko yuji, a yuji ociepla lekko za zimną narvę. Ja dla siebie to bym widział takie coś ok. 5500K o Ra CRI >95
Pozdrawiam, Jurek
adamb999
Posty: 145
Rejestracja: 09 października 2016, 22:51 - ndz

Re: Innowacyjne oświetlenie tła przy małej przestrzeni

14 kwietnia 2017, 23:30 - pt

taki może infantylny pomysł, ale mocowany na mocowaniu monitora do słupka, nie mam pomysłu jak zablokować taka "lampę" oprócz opaski na rzepy wokół słupka.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Myślę nad czymś co poleci przez drukarkę 3d, przymocowanie opraw żarówkowych z kablem/kablami i włącznikiem.
cz
czuk

Re: Innowacyjne oświetlenie tła przy małej przestrzeni

14 kwietnia 2017, 23:40 - pt

Czemu takie rozwiązanie preferujesz?nie lepiej takie jak proponuje Bayger ,podświetlenie typu Led z tyłu monitora ,efektywność jest i monitor można dosunąć do ściany z tego co pamiętam za dużo miejsca na biurku nie masz.
adamb999
Posty: 145
Rejestracja: 09 października 2016, 22:51 - ndz

Re: Innowacyjne oświetlenie tła przy małej przestrzeni

14 kwietnia 2017, 23:46 - pt

kombinuje rozwiązanie na 2 żarówki. Myślę, że ostatecznie będzie tańsze niż kupowanie asortymentu za 1000zł :) , jak pisał Bayger ilość taśmy i sterownik x2 , wiec z góry trzeba mieć zaplanowane dwa monitory do obklejenia. Tu kombinuje lampkę bez klejenia(choć wada, że jedynie wymyśliłem na pasek) i projekt trzeba by było poprawiać przy zmianie modelu, tutaj kombinowałem pod cx271. tak na razie biurko odstaje i lampka siega sa slupek :P, a ogolnie wolalbym miec przysuniety jak u Baygera na zdjeciach :P
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16318
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Innowacyjne oświetlenie tła przy małej przestrzeni

14 kwietnia 2017, 23:50 - pt

Ustalanie pozycji proponuję na magnes. W każdy razie ja tak kombinuję.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Innowacyjne oświetlenie tła przy małej przestrzeni

14 kwietnia 2017, 23:56 - pt

Jeśli dobrze rozumiem ideę, to lampki będą wystawać spoza monitora i świecić po oczach.

Wróć do „Oświetlenie, akcesoria, uchwyty, osłony”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 2 użytkowników online :: 1 zarejestrowany, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68288
Liczba tematów: 4120
Liczba użytkowników: 3927
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Hlakoz
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu