Stanowisko robocze w małym pokoju

Sprawdzone rozwiązania, porady, testy.
efuturo
Posty: 20
Rejestracja: 27 czerwca 2017, 18:12 - wt

Stanowisko robocze w małym pokoju

12 lipca 2017, 12:10 - śr

Muszę szybko przygotować przestrzeń roboczą w pokoiku 12m2 (który wciąż będzie pełnił także role sypialno-życiowe).
Monitor będzie ustawiony tuż pod oknem. Nie udało mi się wytłumić światła za pomocą prymitywnych rolet zaciemniających. Planuję zakup zasłon zaciemniających. Tych dokładnie:

https://www.leroymerlin.pl/dekoracja-ok ... ,l947.html

Zasłony będą więc pełniły rolę zaciemnienia i tła dla monitora równocześnie, Czy ten melanż szarości się nada? Jeśli tak to czy tło może mieć marszczenia (jak to zasłona) czy koniecznie dołożyć kawałek rozprostowanego materiału (podwiesić na listewce itp)? Materiał wygląda niestety raz na matowy, na innym foto się błyszczy, okaże się w sklepie...
Monitor będzie stał jakieś 20 cm od tej zasłony (tyłem do niej).

Pozostałe elementy ustalimy po wyborze zasłon ;)
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3867
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Stanowisko robocze w małym pokoju

12 lipca 2017, 12:57 - śr

A masz fotkę pokoju? Może jednak coś bardziej jednolitego? Pamiętam o proporcjach światła ogólnego. I żeby nie padało na ekran monitora. A wieczorem/w nocy najlepiej mieć alternatywne oświetlenie tła za monitorem.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
efuturo
Posty: 20
Rejestracja: 27 czerwca 2017, 18:12 - wt

Re: Stanowisko robocze w małym pokoju

12 lipca 2017, 14:35 - śr

Fotki na cito. Pokój od strony południowo-zachodniej. Mam tu w godz popołudniowych masę ostrego światła, co widać na fotkach. Kolorów na około też sporo ;)
Tak jak pisałem rolety nie odcinają swiatła. Cała nadzieja w tych zasłonach.
Monitor będzie stał na oddzielnym stoliku (biurko wejdzie więc nieco w głąb pokoju). Przesunę go nieco bardziej w prawo, ale i tak po lewo mamy regały . Regały mogę osłonić po całości materiałem w kolorze białym, szarym lub czarnym. Co doradzicie?
Drzwi za mną też mogę zasłonić białym materiałem to nie będą się tak odcinać od ściany.
W wersji hardcore na czas obróbki mogę robić taki parawan: zasłonięty regał, z pół metra za mną materiał i dalej wzdłóż łóżka (rozpięte na 2-ch statywach oświetleniowych). Czyli całe stanowisko byłoby ogrodzone materiałowym parawanem, ale znajdowałby się on blisko monitora. Co sądzicie o takiej partyzantce?

Jeszcze kwestia oświetlenia. Tu też chciałem wykorzystać posiadane zasoby i powiesić sobie nad stanowiskiem softbox na boomie (40x40, z żarówką 36W, 5500K). Ma to sens?

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16318
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Stanowisko robocze w małym pokoju

12 lipca 2017, 15:03 - śr

W jakich porach dnia zamierza Pan pracować? Jeśli w dzień, to przy kierunku SW na jaki wychodzi okno, faktycznie jest problem, bo słońce jest cały czas. Wówczas proponuję zainwestować w lepsze rolety. Zasłona będzie nadal puszczała dużo światła.

To co się dzieje za plecami nie ma kluczowego znaczenia. W tym wypadku trzeba się skupić, aby "tło" nie świeciło mocnej niż ekran.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
efuturo
Posty: 20
Rejestracja: 27 czerwca 2017, 18:12 - wt

Re: Stanowisko robocze w małym pokoju

12 lipca 2017, 16:14 - śr

Sprzedawcy tych zasłon obiecują odcięcie światła 92-95%, niektórzy i 100% (taa).
Będę pracował tak jak do tej pory, rano i wieczorem. Czyli lepiej rolety w kasecie? Kolor popielaty/jasny szary czy grafit (pośredniego na razie nie znalazłem). Dodatkowym plusem byłby też komfort termiczny (srebrna powłoka zewnętrzna). Co wtedy z tłem monitora? Wieszać coś dodatkowo ? Jakiś kawał szarego materiału przypinany do firanek/zasłon? No i co wtedy z oświetleniem?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16318
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Stanowisko robocze w małym pokoju

12 lipca 2017, 16:17 - śr

Rolety średni szary. Lepiej nie przesadzać z tym odcinaniem, słońce to samo dobro, byle nie za dużo. Jeśli tło, czyli roleta i zasłona będzie w neutralnym kolorze to tylko na wieczór i noc zastosować niedużą lampkę za monitorem, świecącą na tło i po sprawie. Lampka musi mieć CCT jak najbliżej 5000K i CRI powyżej 90.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Mariucha
Posty: 98
Rejestracja: 08 maja 2017, 21:27 - pn

Re: Stanowisko robocze w małym pokoju

12 lipca 2017, 16:24 - śr

Zdaje się, że oświetlenie tła za monitorem wieczorami/w nocy, ustala się w taki sposób, żeby wyrównać średnią szarość za monitorem, do tej wyświetlanej na monitorze. Tak więc, im jaśniejsze będzie to tło (białe) tym będzie łatwiej. W dzień natomiast możesz zasłaniać szarą zasłoną. Idealnym rozwiązaniem byłyby więc białe rolety - niekoniecznie 100% izolujące, plus dodatkowo w dzień szare zasłonki.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Stanowisko robocze w małym pokoju

12 lipca 2017, 17:17 - śr

Światło słoneczne do pracy jest porządane. Ma CRI 100%. Sztuką jest je tak ujarzmić, aby nie świeciło w oczy, nie odbijało się od ekranu, nie miało zmienionej barwy na skutek częściowego pochłaniania kolorowych zasłon i odbijania od kolorowych ścian.

Ja bym dał rolety. Za monitorem mało przepuszczające, a obok białe częściowo przepuszczające. Do tego 2 lampki na biurko, jedna na rolety i sufit, druga na blat lub w okolice.

Pomarańczowe zasłony bym zasunął w kąt, a białe firanki zostawił.

Można dać 1-2 żarówki do lampy górnej, te 5000K.

Po pracy można w 30sek. wszystkie dyrdymały odsłonić, pogasić i dalej mieszkać.
efuturo
Posty: 20
Rejestracja: 27 czerwca 2017, 18:12 - wt

Re: Stanowisko robocze w małym pokoju

12 lipca 2017, 20:28 - śr

Dziękuję za pomoc.
Światło słoneczne chciałem wyeliminować całkowicie i zastąpić je stałym, i równym niezależnie od pory dnia oświetleniem sztucznym (jak radzą fotografowie-blogerzy). Skoro tak nie musi czy nawet nie powinno być, to będzie mi dużo łatwiej się przygotować.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3867
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Stanowisko robocze w małym pokoju

12 lipca 2017, 23:42 - śr

Białe rolety to słaby pomysł. Sam mam monitor obok okna na zachód i roletę mam kasetową podgumowaną (odcień popielato-beżowy). Wygląda podobnie jak poniżej (zdjęcie przykładowe ze strony producenta):

Obrazek

Albo np. takie >> https://www.leroymerlin.pl/dekoracja-ok ... 3,qd2.html
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
efuturo
Posty: 20
Rejestracja: 27 czerwca 2017, 18:12 - wt

Re: Stanowisko robocze w małym pokoju

28 lipca 2017, 13:14 - pt

Kupiłem zasłony (chyba za ciemne). Zdjęcia zrobione przy całkowicie podwiniętych roletach (a i tak zaciemnienie z 90%). Może być? Jak to teraz oświetlić? Jedna żarówka? Dwie?
Monitor będzie 27", ustawiony na oddzielnym stoliku (tak jak teraz stoi 19"). Pracować przy uchylonej zasłonie (fot1. zmienne warunki za oknem), przy kombinacjach przepuszczające nieco bokami rolety + zasłona tylko za monitorem czy przy całkowicie zasłoniętych (niezmienne warunki niezależnie od pory dnia i roku- tak bym wolał)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wróć do „Oświetlenie, akcesoria, uchwyty, osłony”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 2 użytkowników online :: 1 zarejestrowany, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68288
Liczba tematów: 4120
Liczba użytkowników: 3927
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Hlakoz
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu