Jakby to oświetlić?

Sprawdzone rozwiązania, porady, testy.
nowy_nick
Posty: 84
Rejestracja: 21 lutego 2017, 17:19 - wt

Jakby to oświetlić?

28 listopada 2017, 11:36 - wt

Drodzy Forumowicze,
Jakby oświetlić takie 'lotne' miejsce pracy?
Obrazek

Na prawo od laptopa stawiam monitor Eizo. Na godzinie 5 za polem widzenia jest lampa sufitowa z świetlówką kompaktową, z tyłu jakieś ledy w okapie kuchennym i oświetlenie ledowe pod szafkami.

Myślałem o jednej lampce GrafiLite Mode lub LED'ach Yuji 2 x 6W. Przykładowych rozwiązań jest trochę na forum, choćby i to z jedną ledówką podpiętą pod nóżkę monitora (coś jak eizo radilight). Może jakąś blende/dyfuzor/karton z tyłu bym postawił. Pytanie też czy jeżeli Yuji to 5000K?

Dostałem próbnik ze studia gamut i chciałbym spróbować trochę swoich zdjęć wydrukować.

Będę wdzięczny za porady.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Jakby to oświetlić?

28 listopada 2017, 12:17 - wt

Ta ściana murowana sugerowałaby, że jest dostęp dziennego oświetlenia najwyższej jakości.

Laptop świeci za jasno. Powinien się zrównać jasnością z ramami okiennymi.
nowy_nick
Posty: 84
Rejestracja: 21 lutego 2017, 17:19 - wt

Re: Jakby to oświetlić?

28 listopada 2017, 12:39 - wt

max pisze:
28 listopada 2017, 12:17 - wt
Ta ściana murowana sugerowałaby, że jest dostęp dziennego oświetlenia najwyższej jakości.

Laptop świeci za jasno. Powinien się zrównać jasnością z ramami okiennymi.
Co do ściany, to tylko cegła rozbiórkowa cięta i niestety daje ciemny ceglasty klimat. Latem to ładnie wygląda ale zimą ze świetlówką kompaktową już mniej. Poza tym między 5.00 a 6.30 rano dostęp do światła dziennego do kwietnia będzie raczej ograniczony, a to moje godziny pracy ;) Gorzej, jak odsłonie rolety to mi cudowne światło sodowe zaleje pomieszczenie.

Latop był ustawiony na 100 cd/m2 według kalibratora. Był, bo czy jest, tego nie sprawdziłem. Ekran lapka wygaszam, cały obraz idzie na zewnętrzny monitor, który też był ustawiony na 100. Do internetów się nadawało ale pod druk to z góry wiem, że nie :) Pod druk to kolejna kalibracja będzie jak już ustawie sobie oświetlenie.

Z tego co tu wyczytałem to chyba warto by z tyłu postawić, coś neutralnego i oświetlić. Widziałem też stanowisko z pojedynczą lampką GrafiLite Mode i ciemnicą na około. Nie wiem czy to dobre rozwiązanie.
Obrazek

Ciekawy jest też Eizo Radilight ale cena za wysoka.
Odstęp monitora do ściany (i rolety) to z 1.5 metra.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16318
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Jakby to oświetlić?

28 listopada 2017, 13:56 - wt

Jasność ekranu monitora ma być wyrównana do tła na którym stoi a nie żadne 100 nitów! Max ma rację, ustawiony jest duuuuuużo za jasno. Tak na oko z dziesięć razy.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
nowy_nick
Posty: 84
Rejestracja: 21 lutego 2017, 17:19 - wt

Re: Jakby to oświetlić?

28 listopada 2017, 14:35 - wt

Zgadzam się z powyższymi sugestiami. Jasność laptopa jest za duża, fakt. Pierwsza kalibracja była wiosną i wtedy ekran był szarawy przy naturalnym świetle. Nie mniej jednak laptop nie jest przedmiotem pytania.

Pytanie brzmi, jak zorganizować sobie na takim stole, w tych warunkach oświetlenie żeby dało się przygotowywać zdjęcia pod druk. Wiem, że monitor kalibruje się pod warunki oświetleniowe i właśnie te chcę sobie zorganizować, o ile oczywiście się da. Jak się uda, to fajnie, to skalibruje monitor z odpowiednią jasnością.

Najprościej i najmniej kłopotliwie dla mnie byłoby zakupić lampkę GrafiLite Mode i tylko nią świecić koło/za monitorem (lub lampkę z wkręconym LED'em Yuji) . Wówczas w pomieszczeniu byłoby dość ciemno i wpływ czerwonej ściany zostałby trochę zniwelowany. Do ściany byłoby z 1.5 od źródła światła. Nie wiem czy to będzie komfortowe i czy nie będzie męczyć wzroku. Ewentualnie za sobą włączałbym jakieś inne źródło światła dopełniające.
Mógłbym też postawić za monitorem sztuczną ścianę z szarego kartonu/materiału i ją oświetlać. Będzie to bardzo kłopotliwe aczkolwiek wykonalne.

Podpowiedzi na tym forum (i w internecie) jest dużo, a ja muszę któreś zaadaptować do swoich warunków. I z tym przychodzę na forum.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3867
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Jakby to oświetlić?

28 listopada 2017, 16:56 - wt

Może jakieś płótno na ścianę podpiąć? Chyba wyjdzie taniej i prościej od płyty. Spróbować nie zaszkodzi..
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
nowy_nick
Posty: 84
Rejestracja: 21 lutego 2017, 17:19 - wt

Re: Jakby to oświetlić?

28 listopada 2017, 17:11 - wt

Kubika zrobić z tła fotograficznego szarego? Rolka grubszego tła 70zł.

W sumie to mógłbym tło zawiesić na stojaku:
Stojak Obrazek

Tła http://www.fotograficzneakcesoria.pl/tl ... d2443.html
Obrazek
I front miałbym załatwiony. Grube tło 275mg/m2. Soft czy Medium Grey?

To jak już tak, to 2 x LED Yuji za monitor na tło?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16318
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Jakby to oświetlić?

28 listopada 2017, 19:04 - wt

Proponowałbym najpierw po prostu oświetlić tą ceglaną ścianę. Być może nic więcej nie trzeba będzie robić.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
nowy_nick
Posty: 84
Rejestracja: 21 lutego 2017, 17:19 - wt

Re: Jakby to oświetlić?

29 listopada 2017, 12:17 - śr

Rurki PCV na ratunek.
Natrafiłem na temat zbudowania namiotu bezcieniowego z rurek PCV (https://viaxe.pl/namiot-bezcieniowy-zrob-to-sam/). Bez większych problemów da się zbudować na podobnej zasadzie ściankę z tyłu lub wręcz cały kubik i obciągnąć to szarym tłem fotograficznym. Zakładając, że szare tło jest faktycznie szare :)
nowy_nick
Posty: 84
Rejestracja: 21 lutego 2017, 17:19 - wt

Re: Jakby to oświetlić?

18 czerwca 2019, 12:46 - wt

Rezultat mniej lub więcej wygląda jak poniżej:
Obrazek

Za monitorem dwie lampki yuji 6W 5500K. Tło to szary winych chyba wiszący na ramce z rurek PCV.
Góre światło wyłączone, więc poza monitorem raczej nic nie świeci.

Jako, że rozkładanie rurek i zawieszania tła jest dość kłopotliwe, najczęściej pracuje bez tła. Dopiero przy korektach pod wydruk ustawiam tło. Bez tła wygląda to jak poniżej:
Obrazek

Bez tła monitor jest za jasny, a cegła jak to cegła, czerwona.

Niestety stanowisko trzeba rozkładać i składać za każdym razem. Może kiedyś się dorobię czegoś stałego.

Wszelkie uwagi i sugestie mile widziane.
Pozdrawiam

Wróć do „Oświetlenie, akcesoria, uchwyty, osłony”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 3 użytkowników online :: 2 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68288
Liczba tematów: 4120
Liczba użytkowników: 3927
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Hlakoz
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu