Oświetlenie i kolory ścian oraz mebli

Sprawdzone rozwiązania, porady, testy.
trismus
Posty: 11
Rejestracja: 26 listopada 2017, 17:54 - ndz

Oświetlenie i kolory ścian oraz mebli

08 grudnia 2017, 16:45 - pt

Dzień Dobry,

Mam na imię Tomek, podczytuję sobie to forum od jakiegoś czasu a teraz nadarzyła się okazja by się odezwać, więc witam wszystkich serdecznie :)

Robię w pokoju mały remont i chciałbym się upewnić, że wszystko robię dobrze. Pokój ma 3x4m, 2,5m wysokości, na krótszej ścianie jest okno. Pod nim będzie biurko o 65x170cm. Połowa biurka służyć będzie jako stanowisko do pracy na komputerze a druga połowa jako miejsce pod rysownicę do kaligrafii i malowania akwarelami. Posiadam dwa monitory: Della U2412M (wiem, spawarka) i stareńkiego ale mało używanego (jestem pierwszym i jedynym właścicielem) NECa SpectraView 1990. To kombo używał będę jeszcze ok. roku, potem sprawię sobie coś lepszego. Na razie kupiłem sobie kalibrator i1Display Pro i uczę się na nich jego obsługi, więc pewnie jeszcze nie raz przylecę tu z płaczem :lol: Ale do rzeczy. Zależy mi na dobrym oświetleniu rysownicy i tych monitorów. Oto super-profesjonalny rzut mojego pokoju:
Obrazek
Powiedzcie, czy dobrze kombinuję:
1. Ściany i meble chcę pomalować na szaro – farba Tikkurila, kolor M497 (Ash). Czy kolor nie będzie za ciemny?
2. Za monitorami dam rozwijane płótno podgumowane (czy coś w tym stylu, ważne by nie przepuszczało światła) w kolorze białym i na to rzucę światło lampki z Ikei z żarówką 10W LED Yuji 5000k.
3. Na rysownicę taka sama lampka z taką samą żarówką.
4. Na biały sufit dam trzy oprawy TORINO PAR 2x36W EVG, rozmieszczone jak na obrazku, czyli jedna bezpośrednio nad biurkiem a dwie prostopadle do niej. Takie dziwne rozmieszczenie spowodowane jest tym, że środek sufitu muszę mieć wolny. Ten pokój służy mi także jako pokój do ćwiczeń. Na środku sufitu jest podwieszony drążek i rama na kółka gimnastyczne, oprócz tego muszę mieć trochę miejsca pod sufitem do machania odważnikami kulowymi. Mówiąc krótko: inaczej się nie da :(
5. W oprawach chciałbym zamontować 36W świetlówki Philips MASTER TL-D 90 Graphica 950, które zamierzam kupić w sklepie Pana Tomasza, czy to dobry wybór? Tom01 pisał, że optymalnie byłoby zapewnić 70W ze świetlówki na 4m² powierzchni pokoju. U mnie, odliczając meble na książki i szafy, pokój ma jakieś 10m² czyli będzie ok 86W na 4m². Nie będzie za jasno? Dodałbym stateczniki Osram QTI DALI DIM 2X36W 4050300870885 z regulacją ale nie wiem czy to nie skróci żywotności świetlówki. Jeśli nie to czy nie lepsze są osobne stateczniki dla każdej świetlówki?

To tyle na razie
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16318
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Oświetlenie i kolory ścian oraz mebli

11 grudnia 2017, 17:59 - pn

Czy w tym pomieszczeniu będzie robione coś innego z kolorem, czy tylko praca z monitorem? Oświetlenie całości z mocą 70W na 4 m^2 jest dobre kiedy całe pomieszczenie trzeba równo rozświetlić. Ma to pewne skutki uboczne, jak oświetlanie ekranu i utrata współczynnika kontrastu.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
trismus
Posty: 11
Rejestracja: 26 listopada 2017, 17:54 - ndz

Re: Oświetlenie i kolory ścian oraz mebli

11 grudnia 2017, 20:00 - pn

Głównie chodzi mi o monitor i nieprzekłamane kolory w akwarelach – tu myślałem, że sprawę załatwią te lampy z LEDami Yuji. Ewentualnie, ale to pieśń przyszłości, będę fotografował to co namalowałem.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Oświetlenie i kolory ścian oraz mebli

11 grudnia 2017, 21:47 - pn

1. Mam LCD1990SXi, PA242W i PA272W i przyznam, że w trybie sRGB wszystkie wyświetlają wyjątkowo zgodnie (poza drobnymi odchyłkami balansu bieli, które właśnie skorygowałem). SpectraView 1990 to chyba technicznie to samo co LCD1990SXi.

2. Nie jestem pewien, czy mieszanie światła z różnych źródeł, o różnym widmie, to najlepszy pomysł. Wiem, że wszystkie mają wysoki współczynnik oddawania barw, ale zwykle mierzone jest to na dość niewielkiej liczbie próbek kolorów. Gdy umieszasz farby i oświetlisz je światłem o różnym widmie (i teoretycznie tej samej temperaturze barwowej i współczynniku CRI), spodziewałbym się jednak różnych efektów.

3. Nie jestem pewien, ale chyba wersja 10W jest nieosiągalna i bardzo droga. Jest tylko 6W a to dość mało i też dość droga.

Sam nie wiem, w którą stronę iść, bo wolałbym LEDy Yuji zamiast świetlówek. Wydaje mi się, że świetlówki są nieco mniej trwałe, szybciej tracą parametry i mają mniej ciągłe widmo, ale to trochę spekulacja. Z drugiej strony LEDy Yuji są słabe i bardzo drogie. Ja wybrałbym jednak jedno źródło, albo CCFL albo LED.
trismus
Posty: 11
Rejestracja: 26 listopada 2017, 17:54 - ndz

Re: Oświetlenie i kolory ścian oraz mebli

11 grudnia 2017, 22:17 - pn

LEDy 10W zamówiłem w sklepie Yuji. Wysyłka po 20 grudnia. Czyli lepiej zrezygnować ze świetlówek i dokupić jeszcze cztery LEDy Yuji? Chciałem sobie dorobić jeszcze jedną szafkę i wyszło mi, że zostanie mi tylko 8m² powierzchni do oświetlenia. Czy takie 4 dziesięciowatówki dadzą radę?
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Oświetlenie i kolory ścian oraz mebli

12 grudnia 2017, 08:47 - wt

trismus pisze:
11 grudnia 2017, 22:17 - pn
Czyli lepiej zrezygnować ze świetlówek i dokupić jeszcze cztery LEDy Yuji?
Moim zdaniem to najlepsze rozwiązanie. Będziesz miał zawsze jednakowe oświetlenie, a tak raz byłoby świetlówkowe, a raz LEDowe. Spodziewam się, że mimo wszystko dość duże różnice w widmie emitowanego światła powodowałyby różne postrzeganie barw, odbitych od papieru i barwników w farbie.
trismus
Posty: 11
Rejestracja: 26 listopada 2017, 17:54 - ndz

Re: Oświetlenie i kolory ścian oraz mebli

12 grudnia 2017, 14:28 - wt

Czyli pójdą LEDy. Wyobrażam to sobie tak:

Obrazek

1. Na suficie cztery takie https://goo.gl/c4nint lampy sufitowe z LEDami Yuji 10W,
2. Na biurku przy rysownicy lampa IKEA Tertial z LED Yuji 10W,
3. Na biurku za monitorami trzy Tertiale, bez kloszy z LEDami Yuji 6W skierowane na białą płachtę materiału,
4. Dodatkowo na ruchomą półkę na kółkach na której trzymam paletę taka https://goo.gl/fDL8b3 lampka z klipsem z LED 6W.

Czyli będę potrzebował 5x10W i 4x6W. Tu nasuwa mi się kilka pytań:

1. Czy te 4x10W to nie będzie za mocne oświetlenie na realnie 8m² powierzchni?
2. Jeśli tak, to czy ewentualne zamontowanie ściemniacza nie skróci żywotności LEDów?
3. Czy szklany klosz z tych opraw na sufit nie zmieni barwy światła?
4. Jaki kolor jest lepszy na tkaninę za monitorami, która będzie podświetlana – biały czy jasny szary?
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Oświetlenie i kolory ścian oraz mebli

12 grudnia 2017, 15:39 - wt

Wydaje mi się za dużo.

Do typowych LEDów nie można stosować ściemniacza.
trismus
Posty: 11
Rejestracja: 26 listopada 2017, 17:54 - ndz

Re: Oświetlenie i kolory ścian oraz mebli

12 grudnia 2017, 15:49 - wt

To może dać na sufit 2x10W i 2x6W naprzemiennie?
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Oświetlenie i kolory ścian oraz mebli

12 grudnia 2017, 16:53 - wt

Moja propozycja: 4x10W na sufit, 2x6W na tło za monitorem/biurko. Dokładny rozkład wyjdzie w praniu. Nie wszystko da się przewidzieć, więc można wwziąć coś jeszcze na jakies manewry,
Żarówki blisko ściany bedą musiały być bardzo mocno rozproszone, bo powinny dać możliwie równomiernie oświetloną powierzchnię, o co z małej odległości bedzie trudno.
PS. Istnieje ryzyko, że lampy sufitowe za plecami będą się odbijać od ekranu, ale to musisz sam ocenić i ustalić położenie lamp.
trismus
Posty: 11
Rejestracja: 26 listopada 2017, 17:54 - ndz

Re: Oświetlenie i kolory ścian oraz mebli

12 grudnia 2017, 17:13 - wt

Żarówki blisko ściany bedą musiały być bardzo mocno rozproszone, bo powinny dać możliwie równomiernie oświetloną powierzchnię, o co z małej odległości bedzie trudno.
Jeśli te się nie nadają to nie mam pomysłu na oprawy, które byłyby jednocześnie płytkie (nie mogę zaczepić ich drzwiami od szaf i odważnikiem) i dawały światło na tyle rozproszone, żeby pobliska ściana nie była jaśniejsza od reszty. :-(
Istnieje ryzyko, że lampy sufitowe za plecami będą się odbijać od ekranu, ale to musisz sam ocenić i ustalić położenie lamp.
Może na czas pracy przy monitorze wyłączać lampy znajdujące się za plecami?
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Oświetlenie i kolory ścian oraz mebli

12 grudnia 2017, 17:30 - wt

Dobrze byłoby tak podłączyć pstryczki, aby była taka możliwość.

Ja mam 2x Tertial z IKEA, aczkolwiek one światła dodatkowo nie rozproszą. Z drugiej strony żarówki LED mają mleczną bańkę, która sama w sobie mocno rozprasza.
trismus
Posty: 11
Rejestracja: 26 listopada 2017, 17:54 - ndz

Re: Oświetlenie i kolory ścian oraz mebli

12 grudnia 2017, 17:37 - wt

Aaaa, chodzi o te lampy za monitorem? Ja myślałem, że te na suficie i kombinowałem, że może lepiej te dwie dalej od biurka zamienić na kinkiety na ścianach/szafach. Co do Tertiali to czy nie ma czasem możliwości zdjęcia klosza i zostawienia samej oprawy? Tak zamierzałem zrobić.
destrrro
Posty: 5
Rejestracja: 14 października 2017, 12:59 - sob

Re: Oświetlenie i kolory ścian oraz mebli

14 grudnia 2017, 11:34 - czw

trismus pisze:
12 grudnia 2017, 17:37 - wt
Co do Tertiali to czy nie ma czasem możliwości zdjęcia klosza i zostawienia samej oprawy? Tak zamierzałem zrobić.
Podłączam się do pytania - również w tę stronę miałem plan kierować się.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Oświetlenie i kolory ścian oraz mebli

14 grudnia 2017, 11:44 - czw

Obrazek
Obrazek
destrrro
Posty: 5
Rejestracja: 14 października 2017, 12:59 - sob

Re: Oświetlenie i kolory ścian oraz mebli

14 grudnia 2017, 13:05 - czw

Max jak po swoim doświadczeniu możesz doradzić, że będzie lepiej? 1x 10W centralnie na stopce monitora goła oprawka czy 2x 6W lampki?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16318
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Oświetlenie i kolory ścian oraz mebli

14 grudnia 2017, 13:28 - czw

Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Oświetlenie i kolory ścian oraz mebli

14 grudnia 2017, 13:46 - czw

Moim zdaniem bardziej rozproszone światło na ścianie za monitorem dadzą dwa źródła o mniejszej mocy, niż jedno źródło o większej mocy. Niestety wychodzi to drożej.
trismus
Posty: 11
Rejestracja: 26 listopada 2017, 17:54 - ndz

Re: Oświetlenie i kolory ścian oraz mebli

14 grudnia 2017, 20:21 - czw

Jeszcze chwilę Wam zajmę. Czy taki https://goo.gl/LgVAXR kolor ścian i mebli będzie dobry, czy za ciemny?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16318
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Oświetlenie i kolory ścian oraz mebli

15 grudnia 2017, 13:57 - pt

Dużo za ciemny. Proszę pamiętać, że to co wygląda dobrze na małej próbce, na całej ścianie będzie wielokrotnie ciemniejsze.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl

Wróć do „Oświetlenie, akcesoria, uchwyty, osłony”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 3 użytkowników online :: 2 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68288
Liczba tematów: 4120
Liczba użytkowników: 3927
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Hlakoz
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu