Pomieszczenie do retuszu zdjęć

Sprawdzone rozwiązania, porady, testy.
Kopec
Posty: 4
Rejestracja: 10 sierpnia 2018, 10:49 - pt

Pomieszczenie do retuszu zdjęć

10 sierpnia 2018, 11:05 - pt

Przenoszę studio do nowego lokalu w którym chciałbym jedno z małych pomieszczeń przystosować do obróbki zdjęć i w związku z tym potrzebuję rad odnośnie oświetlenia oraz koloru ścian. W poprzednim studiu miałem na suficie w oprawach rastrowych świetlówki Philips Graphica 5000K do tego na biurku lampę grafilite Colour Confidence i jakoś to dawało radę. Jako, że zajmuje się fotografią produktową potrzebuję często porównywać wizualnie kolor produktu, który trzymam w ręku do tego co widzę na monitorze dlatego chciałbym przygotować tak pomieszczenie by było to możliwe z dobrymi rezultatami i bez wydawania fortuny ;) Pomieszczenie ma 3x4m i wysokość około 330cm. Znajduje się tam jedno okno ale będzie pewnie i tak cały czas całkowicie zasłonięte. Pomieszczenie ma być przygotowane na 1-3 stanowiska do obróbki. Z góry dziękuję za wszelkie uwagi, rady.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16318
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Pomieszczenie do retuszu zdjęć

10 sierpnia 2018, 11:24 - pt

Najlepsza byłaby kabina świetlna do oglądania produktów. Ma tą zaletę, że w dużym stopniu izoluje od niedoskonałości światła otoczenia. Jeśli będzie Pan oświetlał całe pomieszczenie, co w sumie jest tańsze niż kabina, proszę pamiętać o kapturze na monitor.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Pomieszczenie do retuszu zdjęć

10 sierpnia 2018, 12:10 - pt

Wydaje się, że te żaróweczki LED Yuji 5000K byłyby najlepsze. Powinny się lepiej zgrywać z LEDowymi monitorami, niż Philips Graphica na CCFL, ze względu na bardziej podobne spektrum widma światła.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4314
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Pomieszczenie do retuszu zdjęć

10 sierpnia 2018, 13:49 - pt

max pisze:
10 sierpnia 2018, 12:10 - pt
Wydaje się, że te żaróweczki LED Yuji 5000K byłyby najlepsze. Powinny się lepiej zgrywać z LEDowymi monitorami, niż Philips Graphica na CCFL, ze względu na bardziej podobne spektrum widma światła.
Widmo YUJI nie jest ani trochę podobne do widma podświetlenia monitora.
Kopec
Posty: 4
Rejestracja: 10 sierpnia 2018, 10:49 - pt

Re: Pomieszczenie do retuszu zdjęć

16 sierpnia 2018, 22:29 - czw

Prawdopodobnie pomaluję pomieszczenie na biało i dam świetlówki 4x36w w oprawach rastrowych. Czy ta moc będzie odpowiednia? Dać je na środku pomieszczenia czy lepiej podzielić i zrobić po dwie świetlówki nad stanowiskiem? Na razie będą dwa stanowiska do retuszu: jedno z Eizo cx271, drugie z nec pa421w. Zastanawiam się również czy oswietlać dodatkowo scianę za monitorami. Gdy tworzyłem stanowisko w poprzednim studiu ktoś doradzał mi świetlówki philips graphica 950 przy monitorze ustawionym na d65 czy to na pewno ma sens przy moich zastosowaniach (porównywanie koloru na monitorze do produktu trzymanego w ręku)? Nie zależy mi na perfekcyjnej dokładności ale czasem zwłaszcza w przypadku tkanin to co wychodzi z aparatu mimo stosowania color checkera a to jak wygląda tkanina w rzeczywistości potrafi się sporo różnić i muszę ręcznie nanosić poprawki.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16318
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Pomieszczenie do retuszu zdjęć

16 sierpnia 2018, 22:42 - czw

Jeśli będą to normalne świetlówki Graphica 950 to moc do 70W na 4 m^2. Przy typowej wysokości 2,5m dadzą 250lx na stole. Jest to maksymalne rozsądne natężenie oświetlenia. Przypominam ponownie, że przy takim oświetleniu potrzebny kaptur.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Kopec
Posty: 4
Rejestracja: 10 sierpnia 2018, 10:49 - pt

Re: Pomieszczenie do retuszu zdjęć

01 października 2023, 21:54 - ndz

Odkopuje swój stary wątek. Do tej pory korzystałem z osobnego pomieszczenia do retuszu zdjęć. Miałem w oprawach rastrowych świetlówki philips graphica. Za plecami czarną ścianę, pozostałe w tym ta za monitorami białe. Monitory skalibrowane i lekko dociągnięty ręcznie punkt bieli by się lepiej zgrywało z oświetleniem i monitory ze sobą. Może nie było idealnie ale było wystarczająco dobrze.

Aktualnie muszę się przenieść z dwoma komputerami do większego pomieszczenia (niecałe 80m2) w którym również wykonuję zdjęcia. potrzebuje kilka porad odnośnie oświetlenia pomieszczenia i stanowiska pracy. Przez 95% czasu pracy przy komputerze kolor nie ma znaczenia, jedynie istotny jest komfort pracy by nic się niepotrzebnego nie odbijało w ekranie oraz by wszystkie szczegóły w ciemnych i jasnych partiach były widoczne. Pozostaje te 5% w których przydałaby się możliwość porównania koloru na zdjęciu z kolorem produktu w rzeczywistości. Tak, wiem, że najlepsza byłaby kabina oświetleniowa ale raczej ciężko o coś w rozsądnych pieniądzach gdzie można włożyć np. fotel czy rower.

Na dole przesyłam dwa rendery jak mniej więcej wygląda pomieszczenie i jak bym chciał ustawić biurko z komputerami. Nie wiem natomiast jak to wszystko oświetlić by miało to sens. Aktualnie w pomieszczeniu mam na suficie osiem starych opraw na świetlówki 2x36W. Które z chęcią bym wyrzucił. Myślałem by zastąpić je np. tym:
https://www.luxmarket.pl/product/downli ... iIQAvD_BwE
w ilości 16 szt.

Ściankę za monitorami myślałem by też oświetlić żarówkami lub taśmą LED sun@home ledvance. nie wiem tylko czy wszystkie produkty tej serii są warte uwagi i jak wygląda ich mieszanie ze sobą.
w oknach mam zewnętrzne rolety, które całkowicie mogą zaciemnić pomieszczenie.
monitory to aktualnie EA271U i Eizo CX271.
Wszelkie sugestie i uwagi będą mile widziane :)
1.jpeg
2.jpeg
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4314
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Pomieszczenie do retuszu zdjęć

02 października 2023, 09:41 - pn

Kopec pisze:
01 października 2023, 21:54 - ndz
Odkopuje swój stary wątek. Do tej pory korzystałem z osobnego pomieszczenia do retuszu zdjęć. Miałem w oprawach rastrowych świetlówki philips graphica. Za plecami czarną ścianę, pozostałe w tym ta za monitorami białe. Monitory skalibrowane i lekko dociągnięty ręcznie punkt bieli by się lepiej zgrywało z oświetleniem i monitory ze sobą. Może nie było idealnie ale było wystarczająco dobrze.

Aktualnie muszę się przenieść z dwoma komputerami do większego pomieszczenia (niecałe 80m2) w którym również wykonuję zdjęcia. potrzebuje kilka porad odnośnie oświetlenia pomieszczenia i stanowiska pracy. Przez 95% czasu pracy przy komputerze kolor nie ma znaczenia, jedynie istotny jest komfort pracy by nic się niepotrzebnego nie odbijało w ekranie oraz by wszystkie szczegóły w ciemnych i jasnych partiach były widoczne. Pozostaje te 5% w których przydałaby się możliwość porównania koloru na zdjęciu z kolorem produktu w rzeczywistości. Tak, wiem, że najlepsza byłaby kabina oświetleniowa ale raczej ciężko o coś w rozsądnych pieniądzach gdzie można włożyć np. fotel czy rower.

Na dole przesyłam dwa rendery jak mniej więcej wygląda pomieszczenie i jak bym chciał ustawić biurko z komputerami. Nie wiem natomiast jak to wszystko oświetlić by miało to sens. Aktualnie w pomieszczeniu mam na suficie osiem starych opraw na świetlówki 2x36W. Które z chęcią bym wyrzucił. Myślałem by zastąpić je np. tym:
https://www.luxmarket.pl/product/downli ... iIQAvD_BwE
w ilości 16 szt.

Ściankę za monitorami myślałem by też oświetlić żarówkami lub taśmą LED sun@home ledvance. nie wiem tylko czy wszystkie produkty tej serii są warte uwagi i jak wygląda ich mieszanie ze sobą.
w oknach mam zewnętrzne rolety, które całkowicie mogą zaciemnić pomieszczenie.
monitory to aktualnie EA271U i Eizo CX271.
Wszelkie sugestie i uwagi będą mile widziane :)
1.jpeg
2.jpeg
Wszystkie Sun@Home 2200-5000K są ZTCW na tych samych emiterach, więc powinny świecić tak samo. Ew. jako tanią alternatywę wrzuciłbym zwykłe żarówy Quadralite lub Godox z trzonkiem E27 - ogólnie cokolwiek z przeznaczeniem do filmowania powinno być w miarę wystarczające.

Wróć do „Oświetlenie, akcesoria, uchwyty, osłony”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 3 użytkowników online :: 2 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68288
Liczba tematów: 4120
Liczba użytkowników: 3927
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Hlakoz
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu