Do amatorskiej obróbki foto sRGB czy AdobeRGB?

Monitory uniwersalne w dowolnie szerokim ujęciu oraz do zastosowań domowych.
scorpi74
Posty: 6
Rejestracja: 29 stycznia 2014, 21:10 - śr

Monitor sRBG czy AdobeRBG?

06 lutego 2014, 00:01 - czw

Witam
Mam dylemat wyboru monitora tzn zastanawiam się czy potrzebny mi z szerokim gamutem barw adobe RBG. O ile w programach komputerowych bywają problemy i potrzeba aplikacji zarządzania barwą to już wiem. A jak to wygląda z aparatem i zdjęciami? Mam zwykły aparat kompaktowy Canon sx1 i amatorsko robię nim fotki, najczęściej z wycieczek. Czy aparaty też robią zdjęcia sRBG lub aRGB , bo w moim nie mam opcji takiego wyboru?. Jeśli tak, to czy jeśli aparat robi zwykłe sRBG, czy jego obróbka na monitorze adobeRBG ma sens i coś da? w sensie lepszego zdjęcia. Wiem ze są programy do obróbki zdjęć i duzo tez zależy od tego w jakim programie się pracuje, ale chodzi mi głownie o sens kupna monitora z szerokim gamutem, jeśli posiadam zwykły aparat i czy ma to jakieś znaczenie?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor sRBG czy AdobeRBG?

06 lutego 2014, 00:49 - czw

Jeśli zdjęcie z aparatu jest wyrenderowane do przestrzeni sRGB to zastosowanie monitora szerokogamutowego nie daje żadnych istotnych korzyści.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
scorpi74
Posty: 6
Rejestracja: 29 stycznia 2014, 21:10 - śr

Re: Monitor sRBG czy AdobeRBG?

06 lutego 2014, 19:32 - czw

Bardzo dziekuję za odpowiedz.
Awatar użytkownika
gamut
Kontakt:
Posty: 22
Rejestracja: 12 stycznia 2014, 12:30 - ndz

Re: Monitor sRBG czy AdobeRBG?

09 lutego 2014, 22:04 - ndz

Jeśli nie zamierzasz drukować zdjęć z wykorzystaniem przestrzeni AdobeRGB to moim zdaniem szerokogamutowy monitor zupełnie nie ma sensu, a w pewnych okolicznościach praca na szerokim gamucie może być nawet mniej wskazana.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor sRBG czy AdobeRBG?

09 lutego 2014, 22:09 - ndz

Moim zdaniem niekoniecznie jeśli zdjęcia robi się w rawach. Przy szerszym gamucie, odstępy kolorymetryczne między odcieniami są większe, więc na zdjęciach da się zauważyć większą różnorodność kolorystyki. Świetnie to widać na zdjęciach lasu. W sRGB jest po prostu zielono a w AdobeRGB widać miliony odcieni zieleni. Przy bezpośrednim porównaniu różnica jest powalająca. I co więcej, odpowiednią obróbką można tą różnorodność przenieść do węższego gamutu.

Inna sprawa, to monitor szerokogamutowy pozwala na łatwe obnażanie błędów przygotowania, np zapomniany profil.

Kolejna to możliwość symulacji sRGB. Monitory wąskogamutowe mają przestrzeń tylko zbliżoną do sRGB i to przybliżenie często jest takie sobie. Szerokogamutowy potrafi symulować idealnie 100% sRGB.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
gamut
Kontakt:
Posty: 22
Rejestracja: 12 stycznia 2014, 12:30 - ndz

Re: Monitor sRBG czy AdobeRBG?

09 lutego 2014, 22:31 - ndz

No w sumie racja. W szerokim gamucie dostaniemy 100% sRGB. Ja właśnie tak ustawiam szerokogamutowy monitor, jeśli mam obrabiać zdjęcia do oglądania przez innych w sieci. Przecież 99,9% ludzi nie widzi ich na szerokim gamucie.

Ale kupować drogi szerokogamutowy sprzęt, tylko by móc ustawić 100% sRGB to chyba byłaby przesada :)
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor sRBG czy AdobeRBG?

09 lutego 2014, 22:34 - ndz

Docelowo większość materiałów trafia na media wąskogamutowe. Mówię jednakże o większej kontroli i możliwościach kiedy się pracuje na szerszej przestrzeni. Natura jest szerokogamutowa, ograniczać niestety trzeba, ale tylko na ostatnim etapie.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
gamut
Kontakt:
Posty: 22
Rejestracja: 12 stycznia 2014, 12:30 - ndz

Re: Monitor sRBG czy AdobeRBG?

10 lutego 2014, 00:10 - pn

A co sądzisz Tom o oglądaniu www na szerokim gamucie? Dla mnie bijąca po oczach czerwień jest irytująca. Wtedy przestawiam w sRGB i od razu da się patrzeć.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor sRBG czy AdobeRBG?

10 lutego 2014, 00:12 - pn

Problemem nie jest gamut, tylko treści nieotagowane. Trzeba używać przeglądarki, która potrafi grafiki bez profili wyświetlać zgodnie z sRGB, bo sRGB jest w Internecie standardem. Potrafi to FF z kluczem gfx.color_management.mode przełączonym na 1.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Rafal
Posty: 18
Rejestracja: 27 lutego 2014, 22:01 - czw

Do amatorskiej obróbki foto sRGB czy AdobeRGB?

27 lutego 2014, 22:51 - czw

Witam!
Zanim przystąpiłem do pisania tego wątku, prześledziłem forum w szerz i wzdłuż... i... im więcej czytam... tym widzę że mniej wiem...
Ale do rzeczy - szukam monitora (jak pewnie większość osób na tym forum ;-)
1) Do czego jest mi monitor potrzebny? Przede wszystkim do amatorskiej, domowej obróbki zdjęć z podróży wakacyjnych (w PhotoShopie, aparat - Canon 50D).
2) Warunki oświetleniowe? W domu siedzę w normalnie oświetlonym pokoju... w ciemnościach nie pracuje.... jak to w domu. ;-)
3) Budżet? Zamierzam(-łem) kupić monitor w kwocie ok 2kzł. – niekoniecznie nowy.

Przeglądając oferty w sieci znalazłem następujące modele w moim „budżecie”
Eizo cs230W, Eizo s2433, Eizo 2243, Eizo sx2262 i Nec 241W (używany). Wiem że prawie każdy z nich jest z innej grupy cenowej i „zadaniowej” (myślę o zapisach w „Liscie polecanych monitorów do fotografii i grafiki” z innego wątku na tym forum). Ale wszystkie są dostępne (nowe lub "prawie nowe") w podobnej kwocie ok 2kzł (+/- 150zł)
...i prawie się juz przekonałem do sx2262, ale...

No właśnie – nie zajmuje się profesjonalnie grafiką i nie bardzo czuję jaka jest różnica pomiędzy Adobe RGB i sRGB. Niby teorię znam, że niby w tej pierwszej przestrzeni jest więcej bpp, więcej odcieni kolorów itd... ale jak oddaje do wywołania zdjęcia zrobione aparatem ustawionym na Adobe RGB to otrzymuję inną kolorystykę niż była na monitorze w PhotoShopie. Inna jest też kolorystyka zdjęć przeglądanych na monitorze w programie ACDSee, a jeszcze inna na domowym telewizorze LED. Dopiero jak przełączyłem aparat na tryb sRGB wszystko się mniej więcej „wyrównało”.

Monitor Eizo sx2262 ma przestrzeń Adobe RGB. Czy nie będzie to problem dla takiego „nieobeznanego” z zagadnieniami koloru amatora? Czy jest tam jakiś „przełącznik” AdobeRGB/sRGB który pozwoli „w razie czego” przejść na tryb sRGB?

A może nie ma się co porywać na monitory „półprofesjonalne” i wystarczy mi taki HP ZR22w za 1000zł ?

Proszę o jakąś podpowiedz... i z góry dziękuję ;-)
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3879
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Do amatorskiej obróbki foto sRGB czy AdobeRGB?

27 lutego 2014, 23:21 - czw

Ten SX2262W w jakiej cenie? Koło 2000 zł warto sprawdzić stan techniczny. Posiada fabryczne tryby wyświetlania i można spokojnie zmieniać AdobeRGB <> sRGB. Pamiątkowe fotki zapewne nie wymagają w tym przypadku super zgodności. Na tym etapie to może być dobry wybór. Przy okazji pozwoli poczuć różnicę między przestrzeniami, co zwiększy Pana świadomość na przyszłość.
Równie dobrze można "uprościć" sprawę i pozostać całkowicie przy obiegu w sRGB (aparat-monitor-lab / telewizor).
Tutaj na pewno warto rozważyć EIZO CS230 (niekoniecznie z ColorNavigatorem) lub NEC P232W + MultiProfiler. Oba 23" w 1920x1080, sRGB, z możliwością
sprzętowej kalibracji.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Rafal
Posty: 18
Rejestracja: 27 lutego 2014, 22:01 - czw

Re: Do amatorskiej obróbki foto sRGB czy AdobeRGB?

28 lutego 2014, 18:27 - pt

Dziękuję za odpowiedz. A jeszcze jedno, dręczące mnie pytanie.
Czy jako laik zobaczę różnicę pomiędzy monitorami z klasy „domowo-biurowo-uniwersalnej” a „profesjonalno graficznaej”? Czy sięganie na półkę „wyzej” nie ma czegoś wspólnego z kupowaniem „porsche” do wycieczek na targowisko po ziemniaki?
No w sumie można... tylko po co?

Czy np monitory typu NEC P221W, Eizo FS2333, EV2336, EV2316, HP ZR2240 nie wystarczą?
gorky
Posty: 186
Rejestracja: 27 marca 2010, 18:07 - sob

Re: Do amatorskiej obróbki foto sRGB czy AdobeRGB?

28 lutego 2014, 19:11 - pt

Ja mam mniej więcej podobne potrzeby i podobne zastosowania w kwestii obróbki zdjęć - co prawda wykorzystuję też komputer do intensywnej pracy z tekstem, ale to zupełnie inna bajka i moje doświadczenie jest takie że lepszy monitor jest wart każdej wydanej na niego złotówki.
Oczywiście od pewnego momentu za niewielką poprawę jakości płaci się duże pieniądze, ale do około 5 tysięcy złotych 'idzie' to w miarę liniowo. I dlatego zdecydowanie warto szarpnąć się na trochę więcej, nawet do zastosowań amatorskich.

SX2262W jest często polecany przez forumowych fachowców, a oni mają naprawdę dobry przegląd tego co jak wygląda. Alternatywnie wspomniane wyżej NEC P232W i Eizo CS230 - oba to 23" w proporcjach 16x9, więc lepsze do gier a gorsze do czegokolwiek innego. SX ma szeroki gamut, te dwa następne - zbliżony do sRGB, ale temat zarządzania kolorem warto i tak sobie przyswoić, bo przydaje się przy obróbce zdjęć niezależnie od gamutu.

Aha - monitor warto kupić nowy bo to zakup na wiele lat, chyba że jest z pewnych rąk, niewyświecony, z nieoszukiwanym licznikiem. Od razu mówię że takich jest bardzo, bardzo mało i jeszcze rzadziej trafiają się na allegro, bo mało kto pozbywa się niedawno kupinego, sprawnego monitora.
Rafal
Posty: 18
Rejestracja: 27 lutego 2014, 22:01 - czw

Re: Do amatorskiej obróbki foto sRGB czy AdobeRGB?

28 lutego 2014, 19:57 - pt

A z ciekawości spytam... jak można "oszukać licznik". Dostałem ofertę "sprzedam monitor Eizo s2433 z przebiegiem 640h. Używany w domu... idealny itd..."
Jak to sprawdzić?
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Do amatorskiej obróbki foto sRGB czy AdobeRGB?

28 lutego 2014, 21:00 - pt

EIZO S2433W jest szerokogamutowy, bez możliwości emulacji trybu sRGB. W Windows mogą być więc problemy. To był monitor dla makówek, które radzą sobie z zarządzaniem kolorem. Windows/Office/Poczta/Aplikacje_Niegraficzne będzie wyświetlał wszystko przejaskrawione i nic nie da się na to poradzić.
Monitor powinien być:
sRGB: EIZO CS230, NEC P232W, P242W
lub AdobeRGB z możliwością emulacji sRGB: EIZO SX2262W, (SX2462W), (NEC PA241W), PA242W.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3879
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Do amatorskiej obróbki foto sRGB czy AdobeRGB?

28 lutego 2014, 21:03 - pt

Osobiście w Menu monitora:

2-15 Displaying Monitor Information [Information]
This function allows you to display the input signal status, current resolution
and model name.
Information 1/3 : Input signal status (D-Sub/DVI Digital/DisplayPort),
resolution and H/V frequency
Information 2/3 : Enable/Disable setting for DDC/CI
Information 3/3 : Model name, serial number and usage time
(1) Choose <Information> from the Adjustment menu, and press .
The <Information> menu appears.
(2) Then, press to check settings, etc.

..lub poprosić o aktualne zdjęcie!

W monitorach nie da się oszukać licznika, ale da się je skasować (przynajmniej w niektórych, ale to sztuczki serwisowe).
Swoją drogą 640h to prawie nic -"porządnie wygrzany" monitor. Jeśli brak innych znaczących ułomności i cena dobra to warto się skusić.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Rafal
Posty: 18
Rejestracja: 27 lutego 2014, 22:01 - czw

Re: Do amatorskiej obróbki foto sRGB czy AdobeRGB?

01 marca 2014, 08:12 - sob

Jeszcze jedno pytanie do "maxa".
Piszesz że "EIZO S2433W jest szerokogamutowy, bez możliwości emulacji trybu sRGB".
Znalazłem w internetowej instrukcji że monitor ma następujące tryby funkcji Fine Contrast: Custom, sRGB, text, Picture, movie.
Czy to nie jest właśnie emulacja sRGB?
Ostatnio zmieniony 01 marca 2014, 08:23 - sob przez Rafal, łącznie zmieniany 1 raz.
Rafal
Posty: 18
Rejestracja: 27 lutego 2014, 22:01 - czw

Re: Do amatorskiej obróbki foto sRGB czy AdobeRGB?

01 marca 2014, 08:23 - sob

Allo Allo... Nocny Jastrzębiu :-) (super nick - chyba zmienię swój na... "To ja Leclerk") ;-) Co z tym "Windowsem/Office/ i /Aplikacjami_Niegraficznymi"? Czy faktycznie monitor z Adobe RGB będzie wyświetlał wszystko przejaskrawione i nic nie da się na to poradzić? To dość poważna wada - jeśli tak... to odpada mi 1/2 monitorów z podanego na forum zestawu...
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3879
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Do amatorskiej obróbki foto sRGB czy AdobeRGB?

01 marca 2014, 09:34 - sob

Kod: Zaznacz cały

Czy faktycznie monitor z Adobe RGB będzie wyświetlał wszystko przejaskrawione i nic nie da się na to poradzić?
Tak będzie jeśli monitor będzie pracował w trybie Adobe RGB. Po przełączeniu na sRGB będzie "normalnie". Ale to dotyczy moniotrów z 3D LUT.

Wyręczając częściowo Maxa pozwolę sobie posłużyć się jego wypowiedzią z innego wątku nt. tego problemu:
max pisze: Monitor jest szerokogamutowy i nie posiada 3D_LUT, w związku z czym nie jest wstanie emulować prawidłowo gamutu sRGB. W Windows, do zastosowań uniwersalnych, nie da się nic na to poradzić. Mz.
Typowa emulacja przestrzeni barwnych jest właśnie oparta na wewnętrznym 3D LUT monitora.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Rafal
Posty: 18
Rejestracja: 27 lutego 2014, 22:01 - czw

Re: Do amatorskiej obróbki foto sRGB czy AdobeRGB?

01 marca 2014, 12:05 - sob

To bardzo cenna uwaga o której nie miałem zielonego pojęcia.
Więc do "amatorskich" zastosowań muszę szukać tylko monitorów sRGB.
(Nie wiem co to 3D_Lut.... a na żadnej specyfikacji monitora w przeciętnym sklepie komputerowym, takiej informacji nie ma.... więc dla pewności - tylko sRGB?)

Wróć do „Zastosowania amatorskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68375
Liczba tematów: 4129
Liczba użytkowników: 3942
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: kilgore
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu