Jaki laptop do amatorskiej obróbki zdjęć

Monitory uniwersalne w dowolnie szerokim ujęciu oraz do zastosowań domowych.
luthien
Posty: 4
Rejestracja: 27 kwietnia 2014, 15:51 - ndz

Jaki laptop do amatorskiej obróbki zdjęć

27 kwietnia 2014, 15:55 - ndz

Witam wszystkich! :)
Szukam dla siebie laptopa i proszę o radę pod kątem jego nadawania się do amatorskiej obróbki zdjęć. Musi to być laptop, bo będzie służył też m.in. do pracy i musi być mobilny, więc monitor zewnętrzny odpada przynajmniej w najbliższych kilku latach. Wiem, że podobno matryce matowe lepiej się sprawdzają (taką miałam do tej pory), ale ciężko chyba znaleźć coś sensownego w przyzwoitej cenie. Kwota, jaką mogę wydać, to ok. 3500 zł, maks. 4000. Myślę poważnie o tym: http://www.komputronik.pl/product/21009 ... 2YDND.html Brat ma della od jakichś 3-4 lat i bardzo sobie chwali, a pracuje na nim średnio po kilkanaście godzin na dobę, tyle że w innej branży zupełnie ;)

Będę wdzięczna za opinie :)
misiekkb
Posty: 66
Rejestracja: 20 września 2013, 10:41 - pt

Re: Jaki laptop do amatorskiej obróbki zdjęć

27 kwietnia 2014, 16:10 - ndz

jedynie co mi przyhodzą na myśl w tej kwocie to to używane rMBP 13 model zesłoroczny, albo ten roczny 4GB ramu da się kupić. Jeszcze to samo z Dellami precison, czy HP ZX czy jakieś eliteboook, ale to będą używane, gdyż niestety musisz mieć matryce IPS, która pokrywa sRGB chociażby w 90%. A takie to kosztują.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16331
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Jaki laptop do amatorskiej obróbki zdjęć

27 kwietnia 2014, 18:21 - ndz

Ten Inspiron to dno i wodorosty a ekran poniżej wszelkiej krytyki. DELL strasznie zdewaluował linię Inspiron. Znacznie lepsze są Precision i nawet Latitude. Ale i tak najlepszym wyborem byłby Macbook Pro. z Retiną. Nie ma lepszych wyświetlaczy w laptopach.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
luthien
Posty: 4
Rejestracja: 27 kwietnia 2014, 15:51 - ndz

Re: Jaki laptop do amatorskiej obróbki zdjęć

27 kwietnia 2014, 22:27 - ndz

misiekkb pisze:jedynie co mi przyhodzą na myśl w tej kwocie to to używane rMBP 13 model zesłoroczny, albo ten roczny 4GB ramu da się kupić. Jeszcze to samo z Dellami precison, czy HP ZX czy jakieś eliteboook, ale to będą używane, gdyż niestety musisz mieć matryce IPS, która pokrywa sRGB chociażby w 90%. A takie to kosztują.
Musi być nowy, więc to używane nie wchodzą w grę. A czy brak matrycy IPS to aż taka porażka? Bo różnica cenowa jest duża i raczej poza moim zasięgiem.

Tom01 pisze:Ten Inspiron to dno i wodorosty a ekran poniżej wszelkiej krytyki. DELL strasznie zdewaluował linię Inspiron. Znacznie lepsze są Precision i nawet Latitude. Ale i tak najlepszym wyborem byłby Macbook Pro. z Retiną. Nie ma lepszych wyświetlaczy w laptopach. Nie ma lepszych wyświetlaczy w laptopach.


Dno i wodorosty? A mógłbyś to jakoś uzasadnić? :) Aplle odpada też, a z precision lub latitude - coś konkretnego byś mógł polecić?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16331
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Jaki laptop do amatorskiej obróbki zdjęć

28 kwietnia 2014, 08:51 - pn

Owszem, matryce TN, montowane w znakomitej większości laptopów, zupełnie nie nadają się do prac z kolorem. Inspiron to obecnie jedna z najgorszych linii modelowych. Szczerze mówiąc nie wiem dlaczego DELL wykonał takie posunięcie, kiedyś Inspiron to była prawie najwyższa seria i wiele modeli było identycznych z Precisionem. Później zaczęto sygnować Inspiron wszelkie badziewie. W tej chwili zupełnie nie warte zainteresowania.

Proponuję bardziej przychylnym okiem spojrzeć na Apple, bo nie ma lepszych laptopów, jeśli chodzi o pracę z fotografią. Różnica jest kosmiczna. Macbooki Pro z Retiną mogą konkurować z, co prawda niedrogimi, ale nawet monitorami stacjonarnymi, co jest zupełnie nie do pomyślenia w przypadku innych.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
luthien
Posty: 4
Rejestracja: 27 kwietnia 2014, 15:51 - ndz

Re: Jaki laptop do amatorskiej obróbki zdjęć

28 kwietnia 2014, 08:58 - pn

Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16331
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Jaki laptop do amatorskiej obróbki zdjęć

28 kwietnia 2014, 09:10 - pn

Vostro to seria dla przedstawicieli handlowych i pracowników biurowych. O Lenovo nie będę się wypowiadał, bo wymagałoby to użycia niecenzuralnych wyrazów. Omijać to należy szerokim łukiem, a najlepiej zapomnieć, że w ogóle jest.

Dobre serie DELLa to Latitude, Precision, niektóre XPS. Niestety ekrany mają typowo - notebookowe, czyli beznadzieja.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
luthien
Posty: 4
Rejestracja: 27 kwietnia 2014, 15:51 - ndz

Re: Jaki laptop do amatorskiej obróbki zdjęć

28 kwietnia 2014, 10:20 - pn

W takim razie lenovo odpuszczam, dzięki.

Piszesz, że te serie della (droższe, jak widzę) też mają słabe ekrany - w takim razie chyba nie stać mnie na w miarę przyzwoity ;)
A gdybyś miał wybierać między tymi dwoma dellami? (hipotetycznie, spróbuj sobie wyobrazić ;) ).
Przypominam, że to ma być komputer dla amatora i to nie jakiegoś bardzo zaawansowanego.
OWM
Posty: 77
Rejestracja: 10 marca 2014, 08:52 - pn

Re: Jaki laptop do amatorskiej obróbki zdjęć

28 kwietnia 2014, 10:34 - pn

Tom01 pisze:O Lenovo nie będę się wypowiadał, bo wymagałoby to użycia niecenzuralnych wyrazów. Omijać to należy szerokim łukiem, a najlepiej zapomnieć, że w ogóle jest.
Seria Thinkpad T też ?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16331
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Jaki laptop do amatorskiej obróbki zdjęć

28 kwietnia 2014, 10:49 - pn

Wydaje się Panu, że to kontynuacja legendarnych IBMów serii T? Niestety to ułuda, sprytnie podtrzymywana marketingiem. Najwięcej jakich mam mam zgłoszeń problemowych, dotyczy Lenovo. Również naprawiałem ich więcej trochę. Lenovo skutecznie ewoluuje w stronę typowej chińszczyzny, ale lansuje się na quasi-IBM. Kiedyś IBM serii T kosztował grubie pieniądze i było widać za co się płaci. Lenovo, jako tańszy producent nie może sobie na to pozwolić, więc po połowie próbuje jechać na marce IBM i w drugiej połowie szuka oszczędności gdzie się da. Skutki też widać, aż za dobrze.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
misiekkb
Posty: 66
Rejestracja: 20 września 2013, 10:41 - pt

Re: Jaki laptop do amatorskiej obróbki zdjęć

28 kwietnia 2014, 11:10 - pn

rMBP 13 tego roczny z 4GB pamięci nowy znajdzie się za 4k zł, MBP 13 non-retina też się znajdzie, ale ma matrycę znacznie gorszą niż retina, ale i tak da się od biedy na niej obrabiać amatorska zdjęcia. Poszukaj z tych sprowadzanych ze stanów u np użytkowników, którzy coś znaczą n forum myapple.
Tylko 4GB ramu to tak na dzisiaj do retiny minimum.

A co do Delly to tak jak Tom napisał, no tak XPS może może, gdyż jest to bardziej seria graficzna niż biurowy Latitude i może znajdziesz jakieś w ten cenie u porządnych dostawców, a nie w dellu pl.
anarti
Posty: 44
Rejestracja: 09 maja 2013, 09:58 - czw

Re: Jaki laptop do amatorskiej obróbki zdjęć

29 kwietnia 2014, 09:55 - wt

Wy tu o Macbookach a na innym forum jest dyskusja o tym czy laptop za 1300 czy za 1500 bedzie dobry do foto :)

Oczywiscie, mozna wydac tyle na komputer i dokupic lepszy monitor. W takich przypadkach zawsze polecam uzywane Macbooki chocby nie wiem co.

W pracy uzywam Della Precision (zastosowania inzynierskie, CAD) , ekran full hd. Niezle to chodzi ale to Windows no i nie MacBook :)
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4319
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Jaki laptop do amatorskiej obróbki zdjęć

29 kwietnia 2014, 10:32 - wt

Kilka tygodni temu na zleceniu zagadałem się z klientem, zawadziłem o kabel i za jednym zamachem zrzuciłem na beton spektrofotometr i rMBP13 z blatu o wys. ok. 1,2m - myślałem, że nie będzie czego zbierać, skończyło się na małym wgnieceniu obudowy Maczka, spektrofotometr wyszedł z opresji nie draśnięty. Nie ma to jak solidny, aluminiowy sprzęcik - pecetowy laptok uległby w tym wypadku defragmentacji i miałbym jeszcze wyjęte z życiorysu pół godziny zamiatania szczątków :mrgreen:
gootchio
Lokalizacja: Warszawa
Posty: 112
Rejestracja: 23 kwietnia 2011, 19:13 - sob

Re: Jaki laptop do amatorskiej obróbki zdjęć

06 maja 2014, 11:11 - wt

Czornyj pisze:Kilka tygodni temu na zleceniu zagadałem się z klientem, zawadziłem o kabel i za jednym zamachem zrzuciłem na beton spektrofotometr i rMBP13 z blatu o wys. ok. 1,2m - myślałem, że nie będzie czego zbierać, skończyło się na małym wgnieceniu obudowy Maczka, spektrofotometr wyszedł z opresji nie draśnięty. Nie ma to jak solidny, aluminiowy sprzęcik - pecetowy laptok uległby w tym wypadku defragmentacji i miałbym jeszcze wyjęte z życiorysu pół godziny zamiatania szczątków :mrgreen:
yyy, śmiem wątpić - znajomemu Dell Precision wyślizgnął się przy wkładaniu do schowka nad siedzeniem w autokarze i zleciał akurat w "klatkę schodową" - coś koło 2m... nawet wgniecenia nie było.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16331
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Jaki laptop do amatorskiej obróbki zdjęć

06 maja 2014, 11:21 - wt

Kwestia konkretnego modelu, Precision to akurat najbardziej solidnie wykonana linia DELLa, i oczywiście szczęścia.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Nozyk
Posty: 115
Rejestracja: 04 marca 2014, 02:08 - wt

Re: Jaki laptop do amatorskiej obróbki zdjęć

06 maja 2014, 11:26 - wt

Chodzi o laptop do obrobki zdjęć z nie do samoobrony :D ? rzeczywiście najlepiej sprawdza się macbook chociaz tez nie wyswietla on idealnie, gdyz w applach ma wyglądac wszystko ładnie. Trzeba szukac laptopów z matrycami IPS i w nich zrobic porownanie. Ja posiadam lapka z TN (Twoje Nieszczęście) wyswietla wszystko na skraju tragizmu.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16331
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Jaki laptop do amatorskiej obróbki zdjęć

06 maja 2014, 11:35 - wt

Nie każdy Macbook jest nieprzeciętny. Większość ma TN-ki, choć trzeba przyznać, że trend do super zimnej kolorystyki jest duuuużo mniejszy. Retiny natomiast śmiało konkurują z monitorami stacjonarnymi za 1500 zł. Wśród laptopów się to praktycznie nie zdarza. Nawet "osławione" graficzne IPS-owe Lenovo to dno i wodorosty przy Retinie.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
gootchio
Lokalizacja: Warszawa
Posty: 112
Rejestracja: 23 kwietnia 2011, 19:13 - sob

Re: Jaki laptop do amatorskiej obróbki zdjęć

06 maja 2014, 11:43 - wt

Mam ThinkPada T430 HD+ (TN'ka) nieszczęśliwie panel nie od LG tylko AUO i mogę z całą stanowczością stwierdzić, że nadaje się do wszystkiego oprócz fotografii ;)
Do działań zaczepno-obronnych jak najbardziej.
wondy
Posty: 4
Rejestracja: 10 kwietnia 2015, 13:31 - pt

Re: Jaki laptop do amatorskiej obróbki zdjęć

18 kwietnia 2015, 20:45 - sob

Witam.
Po godzinach szperania w necie wiem, że do amatorskiej grafiki i okazyjnie do obróbki zdjęć najlepszy bedzie Macbook Pro 15" z matową Retiną.
Szukam jednak jakiegoś starszego modelu przystępnego cenowo, ok 2k.
Na które modele zwrócić uwagę? Może ktoś pomoże?
Żeby dały radę z Rawami z 5d mkIII :) i nie muliły się za bardzo przy prostych projektach graficznych.
Czy A1150 czy A1260 będą za słabe?
a może 1286 wystarczy?

Używany Dell XPS L502x też chodzi mi po głowie :/

(Chociaż zastanawiałem się też nad Dellem XPS 15 na raty - po kalibracji ponoć jest naprawdę nieźle, czy nawet Asusem G771, tez daję radę po kalibracji jako tako).
Awatar użytkownika
Picasso
Posty: 114
Rejestracja: 12 kwietnia 2014, 16:19 - sob

Re: Jaki laptop do amatorskiej obróbki zdjęć

18 kwietnia 2015, 23:29 - sob

Obróbka Rawów na notebooku?
Nie oszukujmy się ale jaki by to notebook nie był to one się po prostu średnio nadają do obróbki i pracy z kolorem, chyba, że te kosztujące po 8-9 klocków, a już rozglądanie się za takim sprzętem wśród notebooków z matrycą TN to zbrodnia.
Tworzy się tutaj straszliwy dysonans między Canonem Mark III, które swoje kosztuje, a jakimś miernym notebookiem, który wypluwa na ekranie co chce w zakresie koloru.
Niestety notebooki do 3500 a nawet 4000tys. zł jeśli mają być nowe to sprzęt nadal niezbyt nadający się do takich prac.

Dell XPS L502x kilka dni temu odświeżałem, czyszczenie, wymiana pasty termicznej itd. Matryca niestety do obróbki się nie nadaje choć notebook całkiem przyjemny, mimo, że plastikowa obudowa, klapa aluminiowa jak i powierzchnia wokół klawiatury i gładzika, dość sztywna, nie skrzypi, w środku też schludnie. Ciekawostką jest to, że ma display port. Można wyrwać używany w dobrych pieniądzach z i7, 8GB ram, full HD. Ale o obróbce na nim zapomnij. Kosztował z drugiej ręki 1500zł i był w świetnej kondycji.
Od razu należy wykluczyć wszelkie notebooki z matrycami TN i to nawet dyskusji nie podlega. Rozwodzenie się nad notebookiem do obróbki fotografii z matrycą TN to jakieś szaleństwo.
TN już dawno powinno odejść w zapomnienie, nic mnie tak w notebookach nie drażni jak TN i brak sztywności obudowy.

Dell nowymi XPSami stworzył pewną konkurencję dla Macbooków, jednak kosztują sporo. Tak więc jeśli ma to mieć ręce i nogi, to mimo, że nie znoszę produktów Apple, obiektywnie oceniając zostaje ci albo Dell z serii współczesnych XPS albo jakiś Macbook pro.

Co do ramu, 4GB ramu przy Marku III, który wypluwa spore rawy to nieporozumienie, minimum to 8GB pamięci RAM i i7 oraz dysk albo SSD albo konwencjonalny 7200 obrotów. Zazwyczaj do notebooków upychają dyski 5400 co wyraźnie wpływa na spowolnienie.

Wróć do „Zastosowania amatorskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68372
Liczba tematów: 4129
Liczba użytkowników: 3942
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: kilgore
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu