Rozsądny wybór - wiele zastosowań 24''

Monitory uniwersalne w dowolnie szerokim ujęciu oraz do zastosowań domowych.
frytek1986
Posty: 9
Rejestracja: 04 września 2010, 22:30 - sob

Rozsądny wybór - wiele zastosowań 24''

04 września 2010, 22:52 - sob

Witam,

piszę, ponieważ zainteresowany jestem kupnem nowego monitora. Mam w związku z tym kilka pytań. Ale od początku. Aktualnie pracuję na laptopie (o zgrozo..) 15,4 z rozdz 1440x900. Do tego do przeglądania zdjęć czy ogólnie pracy czasem podpinam mój wysłużony już monitor LG L1730P - swojego czasu bardzo dobry panel (co prawda tylko TN ale nie jest tragiczny).

Aktualnie chciałbym kupić monitor 24'' z rozdziałką 1920x1200. Inne możliwości nie wchodzą w grę (nie chcę ani tańszego rozwiążania czyli 22 cale z taka rozdzialka- wtedy piksel byłby za mały dla mnie, ani mniejszej rozdziałki - w końcu chce powiększyć obszar roboczy - znacznie).

Zastosowanie. Monitor używam często w Photoshopie (i to tam najbardziej brakuje mi miejsca), tworzę grafiki zarówno do stron www jak i czasem reklamy do druku w magazynach wnętrzarskich. Dużo podróżuję i lubię też, gdy zdjęcia z mojej D90 wyglądają tak jak mają wyglądać ;) No i zdarza mi się pograć w jakieś strzelanki.. co prawda coraz rzadziej jednak nie chciałbym jakiegoś bardzo bardzo wolnego panelu. Oczywiście kod też czasem klepię i filmy oglądam - jak każdy chyba;) Wiem, jak coś ma być do wszystkiego to jest do... ale cóż. Zapewne rozsądnym wyjściem byłaby matryca na IPS, prawda?

Teraz zakres cenowy. I tutaj zaczynają się schody. Uparłem się, że chcę monitor na czymś innym niż TN. To na pewno. Tylko, że ceny mnie trochę szokują. Aktualnie zastanawiam się między półką "ekonomiczną" czyli Dell U2410 albo HP LP2475W. Jest też nieco droższy Nec 2490WUXi2, jednak tutaj pojawiają się różne opinie na temat braku powłoki polaryzacyjnej.. Dziwi mnie fakt, że w tej półce wszystkie monitory są już jakiś czas na półkach.. nie ma żadnej "nowości", która w podobnej cenie oferowałaby coś więcej niż te monitory.

Moje pytanie brzmi następująco - co wybrać?:) Czy może w najbliższym czasie będzie jakaś premiera czegoś sensownego? Jest też jeszcze jedno wyjście, poczekać trochę (pewnie z 2-3 miesiące) i kupić coś droższego czyli EIZO S2433WE lub ... NEC PA241W. Ten ostatni to niesamowity rodzynek z tego co czytam.. bardzo chciałbym coś takiego mieć w domu, jednak obawiam się, że przy moim bądź co bądź, jednak półprofesjonalnym podejściu (żeby nie powiedzieć amatorskim) ciężko zarobione pieniądze nie będą do końca dobrze wydane. Tzn dobrze pewnie by były tylko po prostu może wystarczy mi jednak coś z tego co wymieniłem na początku..

No i jeszcze jedno pytanie - jak wygląda sprawa z puszczeniem sygnału z konsoli na wyżej wymienionych monitorach? Czy jest opcja braku skalowania (w tym wypadku rozciągania z 1080 do 1200)? Konsoli nie mam, ale prędzej czy później chciłbym kupić no i trochę szkoda by było, żeby HD było na siłę "rozciągnięte".
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Rozsądny wybór - wiele zastosowań 24''

05 września 2010, 12:17 - ndz

frytek1986 pisze:Jest też jeszcze jedno wyjście, poczekać trochę (pewnie z 2-3 miesiące) i kupić coś droższego czyli EIZO S2433WE lub ... NEC PA241W.
To są najlepsze monitory na rynku w swoich kategoriach zastosowań, nic więc dziwnego że droższe. PA241W to już zawodowy monitor graficzny, więc raczej w złym dziale o nim rozmawiamy. Nie powinno się też zestawiać S2433W i PA241W bo to całkiem inny sprzęt do innych celów.
frytek1986 pisze:Tzn dobrze pewnie by były tylko po prostu może wystarczy mi jednak coś z tego co wymieniłem na początku.
Okaże po postawieniu na biurku, czyli za późno jeśli jeśli nietrafiony. U2410 i LP2475w to monitory klasy korporacyjnej, zaprojektowane w celu użytkownaia w biurach, w jasnym oświetleniu. W domu niekoniecznie. U2410 ma najniższy poziom świecenia z całej oferty DELL'a, ale jest to i tak 120 nitów.
frytek1986 pisze:No i jeszcze jedno pytanie - jak wygląda sprawa z puszczeniem sygnału z konsoli na wyżej wymienionych monitorach? Czy jest opcja braku skalowania (w tym wypadku rozciągania z 1080 do 1200)? Konsoli nie mam, ale prędzej czy później chciłbym kupić no i trochę szkoda by było, żeby HD było na siłę "rozciągnięte".
Wymienione EIZO i NEC mają możliwość ustawienia w menu, czy obraz o mniejszej rozdzielczości ma być rozciągnięty czy wyświetlany 1:1. W drugim wypadku 1920x1080 będzie wyświetlane z paskami.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
frytek1986
Posty: 9
Rejestracja: 04 września 2010, 22:30 - sob

Re: Rozsądny wybór - wiele zastosowań 24''

05 września 2010, 14:27 - ndz

Tom01 pisze: To są najlepsze monitory na rynku w swoich kategoriach zastosowań, nic więc dziwnego że droższe. PA241W to już zawodowy monitor graficzny, więc raczej w złym dziale o nim rozmawiamy. Nie powinno się też zestawiać S2433W i PA241W bo to całkiem inny sprzęt do innych celów.
Hmm.. więc który z nich bardziej pasuje do opisanych przeze mnie zastosowań? Biorąc pod uwagę, że raczej półprofesjonalnie się zajmuje grafiką to EIZO?
Tom01 pisze: Okaże po postawieniu na biurku, czyli za późno jeśli jeśli nietrafiony. U2410 i LP2475w to monitory klasy korporacyjnej, zaprojektowane w celu użytkownaia w biurach, w jasnym oświetleniu. W domu niekoniecznie. U2410 ma najniższy poziom świecenia z całej oferty DELL'a, ale jest to i tak 120 nitów.
A jak do wyżej wymienionych ma się U2711? Bo taki też dzisiaj mi pomysł wpadł, że może takie wyjście też byłoby dobre.. tylko, że chyba rozmiar piksela będzie dla mnie zdecydowanie za mały.
Tom01 pisze: Wymienione EIZO i NEC mają możliwość ustawienia w menu, czy obraz o mniejszej rozdzielczości ma być rozciągnięty czy wyświetlany 1:1. W drugim wypadku 1920x1080 będzie wyświetlane z paskami.
Na pewno z paskami? To akurat najmniejsze zło i właśnie tak chciałbym, żeby było;) Dużo gorzej by było gdyby nie było możliwości zmiany a obraz byłby na siłę rozciągany.

A z tej półki, jak to nazwałeś, korporacyjnej, to który być polecił? HP czy DELL? Może coś innego? A może warto dopłacić do Neca 2490WUXi2 ?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Rozsądny wybór - wiele zastosowań 24''

05 września 2010, 15:20 - ndz

frytek1986 pisze:Hmm.. więc który z nich bardziej pasuje do opisanych przeze mnie zastosowań? Biorąc pod uwagę, że raczej półprofesjonalnie się zajmuje grafiką to EIZO?
A jakie ma Pan warunki oświetleniowe w miejscu pracy? Pory dnia?
frytek1986 pisze:A jak do wyżej wymienionych ma się U2711?
To jest to samo co U2410 tylko większy.
frytek1986 pisze:Na pewno z paskami?
Tak.
frytek1986 pisze:A z tej półki, jak to nazwałeś, korporacyjnej, to który być polecił? HP czy DELL? Może coś innego? A może warto dopłacić do Neca 2490WUXi2 ?
Ogólnie DELL'e serii U są lepsze od HP serii 65/75. Co do 2490WUXi2 jego poprawioną wersją jest właśnie PA241W. Przy czym aby określić czy i który muszę poznać odpowiedź na pytanie z pierwszego akapitu.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
frytek1986
Posty: 9
Rejestracja: 04 września 2010, 22:30 - sob

Re: Rozsądny wybór - wiele zastosowań 24''

05 września 2010, 15:27 - ndz

Warunki pracy to pokój w domku, nie duży ok 12m^2 z dużym oknem po prawej stronie (na wschód), komputer w rogu. Światła w ciągu dnia jest ok, ale prawie codziennie pracuję przy komputerze wieczorami, przy sztucznym oświetleniu. Rozumiem, że pewnie w takiej sytuacji poleci Pan droższe modele.. niestety po przemyśleniu budżetu chciałbym się zamknąć w okolicach 2,5k do niecałych 3k maksymalnie..
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Rozsądny wybór - wiele zastosowań 24''

05 września 2010, 15:42 - ndz

frytek1986 pisze:ale prawie codziennie pracuję przy komputerze wieczorami, przy sztucznym oświetleniu. Rozumiem, że pewnie w takiej sytuacji poleci Pan droższe modele..
Niekoniecznie. Jakie jest to sztuczne oświetlenie?
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
frytek1986
Posty: 9
Rejestracja: 04 września 2010, 22:30 - sob

Re: Rozsądny wybór - wiele zastosowań 24''

05 września 2010, 16:30 - ndz

Lampka biurkowa 50W + minimalne oświetlenie całego pokoju. A jakie powinno być? chętnie się dowiem, zawsze można je poprawić.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Rozsądny wybór - wiele zastosowań 24''

05 września 2010, 16:41 - ndz

frytek1986 pisze:Lampka biurkowa 50W + minimalne oświetlenie całego pokoju. A jakie powinno być? chętnie się dowiem, zawsze można je poprawić.
Przy takim oświetleniu władowanie się w monitory graficzne da Panu możliwość podziwiania ich wad zamiast zalet. Jeśli chciałby Pan monitor taki jak NEC PA241W trzeba zrobić w pomieszczeniu dużo jaśniej. Jeśli chce Pan za chować bardziej kameralne oświetlenie zdecydowanie lepszym będzie EIZO S2433W. O DELL'ach może Pan zapomnieć bo w takich warunkach gotują oczy na twardo.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
frytek1986
Posty: 9
Rejestracja: 04 września 2010, 22:30 - sob

Re: Rozsądny wybór - wiele zastosowań 24''

05 września 2010, 17:20 - ndz

Chodzi o to, że EIZO lepiej zachowuje się przy niższym poziomie podświetlenia? Czy są jeszcze jakieś inne przesłanki ku temu? A jak na tym tyle wypada Nec 2490WUXi2?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Rozsądny wybór - wiele zastosowań 24''

05 września 2010, 17:24 - ndz

frytek1986 pisze:Chodzi o to, że EIZO lepiej zachowuje się przy niższym poziomie podświetlenia? Czy są jeszcze jakieś inne przesłanki ku temu? A jak na tym tyle wypada Nec 2490WUXi2?
Nie EIZO generalnie, ale akurat podany model. Chodzi o to, że zawodowe monitory graficzne są oparte w większości o wyświetlacze IPS z wysokim poziomem czerni. Mówiąc po ludzku, w warunkach niedostatecznego oświetlenia "świecą" czernią. NEC 2490WUXi2 pod tym względem jest najgorszy z możliwych. Jeśli więc jak wspomniałem, chce Pan pracować w warunkach przytłumionego oświetlenia, monitory IPS-owe nie są dobrym wyborem.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
frytek1986
Posty: 9
Rejestracja: 04 września 2010, 22:30 - sob

Re: Rozsądny wybór - wiele zastosowań 24''

05 września 2010, 17:55 - ndz

Ale znowu biorąc pod uwagę czasy matrycy to chyba ciężko odpalić na nich jakąkolwiek szybką grę. Heh wybór monitora okazuje się trudniejszy niż się tego spodziewałem.. Ale biorąc pod uwagę Pana uwagi chyba będę musiał wybrać między 'tanim' U2410 a ponad tysiąc droższym EIZO..
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Rozsądny wybór - wiele zastosowań 24''

05 września 2010, 17:58 - ndz

frytek1986 pisze:Ale znowu biorąc pod uwagę czasy matrycy to chyba ciężko odpalić na nich jakąkolwiek szybką grę.
Czas reakcji jest jednym z najbardziej manipulowanych parametrów. Proszę nie dać się wpuścić w maliny i nie wierzyć broń Boże, że napisana wartość w [ms] ma cokolwiek wspólnego z rzeczywistością. Są monitory lepiej i gorzej sprawiające się w ruchomym obrazie i nie ma to praktycznie wcale związku z czasem reakcji.
frytek1986 pisze:Ale biorąc pod uwagę Pana uwagi chyba będę musiał wybrać między 'tanim' U2410 a ponad tysiąc droższym EIZO..
Lepsze jest wrogiem dobrego, zna Pan to powiedzenie?
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
frytek1986
Posty: 9
Rejestracja: 04 września 2010, 22:30 - sob

Re: Rozsądny wybór - wiele zastosowań 24''

05 września 2010, 19:28 - ndz

Tom01 pisze:
Czas reakcji jest jednym z najbardziej manipulowanych parametrów. Proszę nie dać się wpuścić w maliny i nie wierzyć broń Boże, że napisana wartość w [ms] ma cokolwiek wspólnego z rzeczywistością. Są monitory lepiej i gorzej sprawiające się w ruchomym obrazie i nie ma to praktycznie wcale związku z czasem reakcji.
Oczywiście, wiem, że te czasy niewiele mają wspólnego z rzeczywistością, są mierzone tak naprawdę różne pomiary (gtg i inne), ale chyba coś na rzeczy jest, prawda? Czytając różne materiały można wyciągnąć wniosek, że S2433W jest zdecydowanie wolniejszy od wymienionego Neca.


A może jeszcze wstrzymać się z zakupem? Może za jakiś czas wyjdzie coś odpowiedniego do moich wymagań? np. U2411 ? Wymyśliłem ten symbol, ale mam wrażenie, że właśnie takiego monitora potrzebuję.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Rozsądny wybór - wiele zastosowań 24''

05 września 2010, 19:54 - ndz

frytek1986 pisze:Oczywiście, wiem, że te czasy niewiele mają wspólnego z rzeczywistością, są mierzone tak naprawdę różne pomiary (gtg i inne), ale chyba coś na rzeczy jest, prawda? Czytając różne materiały można wyciągnąć wniosek, że S2433W jest zdecydowanie wolniejszy od wymienionego Neca.
Ano właśnie to są bzdury które programują mózgi ludzi. Najlepszym dowodem jest właśnie m.in. S2433W na którym nie uświadczy Pan smużenia.
frytek1986 pisze:A może jeszcze wstrzymać się z zakupem? Może za jakiś czas wyjdzie coś odpowiedniego do moich wymagań? np. U2411 ? Wymyśliłem ten symbol, ale mam wrażenie, że właśnie takiego monitora potrzebuję.
Czekać można w nieskończoność a rewolucji nikt nie planuje. Dobrej jakości monitory są cały czas takie same od dobrych kilku lat.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Tomig
Posty: 124
Rejestracja: 08 sierpnia 2010, 19:02 - ndz

Re: Rozsądny wybór - wiele zastosowań 24''

06 września 2010, 07:22 - pn

Witam

Pojawił się bardzo dobry monitor od NEC z serii PA a konkretnie słabszy brat PA 241 i 271 za rewelacyjną cenę bo okolice 2900 - 3000 zł brutto. Zmieszczam poniżej parametry skopiowane z NEC Display Solution :) Jeszcze nie widziałem ale na pewno wart polecenia. Dla zainteresowanych moge wysłać wyniki validacji UGRY zdobyte od znajomego handlowca i prospekty POCZYTAJCIE BO WARTO!!!

cyt.

NEC MultiSync® PA231W is based on IPS 8 bit 16:9 panel displaying 16.7mln colors, 8 bit per channel with 14 bit 3D Look-up-table. Monitors shares all features with PA241W and PA271W. Therefore MultiSync PA231W has an perfect color and brightness uniformity thanks to DUC module, with 5 steps of regulation, factory precalibrated modes (sRGB, FULL, DICOM, REC-Bt709, DCi, ect.), color gamut simulation, PiP functionality with integrated USB 2.0 (2up-4down) hub, daltonizm simulation, six-axis color control, gamut control, automatic brightness and many others.

NEC MultiSync® PA231W is also equipped with 10bit Display-Port input, 2xDVI-D and 15 pin mini D-SUB as well as full ergonomic stand (pivot, tilt, high adjustment, swivel). NEC MultiSync® fulfills CE, TCO 5.0 certificates.

NEC MultiSync® PA231W is for color enthusiasts, graphics, work art, DTP, photography and any color issue application purpose.

-Full HD resolution 1920 x 1080 pix
-IPS full 8 bit panel with 16.7mln displaying colors
-14 bit 3D Look-up-table with gamut simulation
-Perfect color and brightness uniformity (average 2% real test)
-Low deltaE deviation (average 0.6 real test)
-PiP functionality
-factory precalibrated modes
Tomasz Gut
frytek1986
Posty: 9
Rejestracja: 04 września 2010, 22:30 - sob

Re: Rozsądny wybór - wiele zastosowań 24''

06 września 2010, 12:12 - pn

Na razie na polskich googlach to bardzo niewiele o nim słychać. Kiedy będzie w sprzedaży? Wiesz coś więcej na ten temat?

Jeżeli chodzi o mnie konkretnie do trochę mi przeszkadza to 16:9... czyli brakujące 120 pikseli w pionie (www, programowanie i jeszcze raz www). Ale może rzeczywiście warto coś poświęcić dla większego dobra..
Awatar użytkownika
Tomig
Posty: 124
Rejestracja: 08 sierpnia 2010, 19:02 - ndz

Re: Rozsądny wybór - wiele zastosowań 24''

06 września 2010, 20:37 - pn

Jasne że wiem bo dzwoniłem do NEC i pytałem. Ten monitor ma być już na dniach a ja nawet jutro go obejrzę bo jadę do Krakowa a tam jedna firma go już ma :)))) powiem co i jak bo można się będzie bawić spektrofotometrem z nim ( firma go ma na stanie ). Info o firmie ma Pan Wojciech Kosek :))) No a na googlach jeszcze go niema bo nowość:0
Tomasz Gut
frytek1986
Posty: 9
Rejestracja: 04 września 2010, 22:30 - sob

Re: Rozsądny wybór - wiele zastosowań 24''

07 września 2010, 00:49 - wt

OK, w takim razie prosimy o aktualne informacje co i jak;) Do Krakowa mam godzinę drogi, więc możliwe, że jeżeli zdecydowałbym się na coś, to bym tam podjechał. Póki co, ciągle się zastanawiam, aktualnie moimi typami są: budżetowy U2410, a w wyższej półce to EIZO S2433W albo właśnie wspomniany NEC. Jeżeli NEC będzie taki jak zapowiadają, to będzie lepszy od wspomnianego EIZO, kosztem tego są 'brakujące' 120px.
Awatar użytkownika
Tomig
Posty: 124
Rejestracja: 08 sierpnia 2010, 19:02 - ndz

Re: Rozsądny wybór - wiele zastosowań 24''

07 września 2010, 08:41 - wt

Jak go obadam to napiszę.
Tomasz Gut
ODI
Posty: 20
Rejestracja: 01 października 2010, 11:45 - pt

Re: Rozsądny wybór - wiele zastosowań 24''

01 października 2010, 11:53 - pt

To ja jeszcze pomęczę kwestię oświetlenia dla IPS.
To że mam okno w zasadzie po lewej stronie za plecami go dyskryminuje, jakie oświetlenie muszę mieć, aby matryca IPS rozwinęła skrzydła?

Wróć do „Zastosowania amatorskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 5 użytkowników online :: 4 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68317
Liczba tematów: 4122
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu