Monitor dla amatora fotografii

Monitory uniwersalne w dowolnie szerokim ujęciu oraz do zastosowań domowych.
rapala11
Posty: 16
Rejestracja: 30 czerwca 2014, 14:47 - pn

Monitor dla amatora fotografii

01 lipca 2014, 08:00 - wt

Witam wszystkich sympatyków tego portalu.
Jak większość z osób tu piszących ,również i ja chciałbym zasięgnąć rady na temat zakupu nowego monitora.Od niedawna moim małym hobby stała sie fotografia ,oczywiście w czyto amatorskim wydaniu, dla własnych domowych potrzeb.Nie zamierzam, zajmować się nią profesionalnie acz kolwiek "amatorsko" nie musi znczyć źle...
Obecnie posiadam standardowy monitor iiyama e2280 i o ile do czysto "internetowych" zastosowań mi wystarcza to przy forografii ,zaczyna "trochę" brakować.Przez ostatnie kilka dni ,dosć dogłębnie prześledziłem wątki związane z tematem wyboru monitora na Waszym forum.Wiedzy nieco przybyło ale i mętlik w głowie większy.Żeby więcej się nie rozpisywać ,może w punktach ,przedstawię co mnie interesuje a najważniejsze na co mogę sobie pozwolić:

1.Monitor do zastosowań amatorskich, z ukierunkowaniem na mały retusz zdjęć (Lightroom...)a następne ich wywołanie w labie.Żadnych tam filmów ,gier ,grafiki itp.

2."Przyzwoite" odwzorowanie kolorów na zdjęciach z tym co mam na ekranie.

3.Zdjęcia jakie najczęściej robię to głównie zwykłe landszafty,architektura ,czasami jakieś pstryki z imprez.

4.Gotówka jaką dysponuję to 2 tyś +- 300zł.

Budżet skromny ale niestety na tyle mnie stać więc i wybór będzie niewielki, i zapewne będzie to między EV2436W a CS230.Bardziej kusi cs230 ale czy to dobry wybór dla osoby,która nie miała jak dotąd do czynienia z tego typu monitorami?Przeskok zapewne będzie spory... Z drugiej strony chcę aby był to zakup na kilka lat.
Czy do zastosowań jakie wyżej wymieniłem (amatorsko) ustawienia fabryczne będą wystarczające ,czy konieczne będzie ,zakupienie jakiegoś dodatkowego oprogramowania celem jego oprofilowania?
Czy do komputera jaki posiadam będę mógł go bezproblemowo "podpiąć" (wejścia DVI,HDMI)?
Liczę na Waszą pomoc.
r102
Posty: 100
Rejestracja: 27 sierpnia 2011, 07:00 - sob

Re: Monitor dla amatora fotografii

01 lipca 2014, 20:48 - wt

Ten 24 cale 16:10 będzie - dużo większy ;)
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor dla amatora fotografii

04 lipca 2014, 11:03 - pt

Okolice 2 tys i postawione wymagania determinują tylko dwa moniotry na rynku: NEC P232W i nieco droższy, ale znacznie od niego lepszy EIZO CS230. Nic innego proponuję nie rozważać, bo będzie gorsze i to dużo.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
rafi22
Posty: 21
Rejestracja: 30 maja 2014, 21:54 - pt

Re: Monitor dla amatora fotografii

04 lipca 2014, 11:59 - pt

Ale kolego Tom01 w okolicach 2 tysięcy ( i powyżej) moim zdaniem powinno być inne pytanie i odpowiedz, że względu na cenę:
1. Eizo CS 230 (za 2350zł) bez CN - czy Nec 232W (za 2000zł)
czy
2. Eizo CS230 z CN (za 2700zł) - czy NEC P242W (za 3000zł)
rapala11
Posty: 16
Rejestracja: 30 czerwca 2014, 14:47 - pn

Re: Monitor dla amatora fotografii

04 lipca 2014, 12:48 - pt

Nie ukrywam ,że na początku moim faworytem był Eizo cs230 ,zapewne najlepszy wybór w tej klasie jeżeli chodzi cena/jakość .Ale ,kiedy zacząłem zgłębić temat tego monitora to niestety w pewnym momencie "biel przestawała być biała" :lol: Oczywiście dodatkowe koszty...czyli pierwsza kalibracja - 350 zł + colornavigator - 450 zł co razem daje nam okrągłą sumkę 3000zł .Tylko taka konfiguracja pozwala w pełni wykorzystać pełne walory monitora.Niestety ale pierwszej kalibracji sam nie przeprowadzę ,zakupując colornavigator będzie potrzebne jak mniemam dodatkowe urządzenie .Jak by na to nie patrzył suma 1000zł znacznie wykracza poza przyjęty budżet.Oczywiście ,nadkładając ten 1 tys ,zyskujemy spokój na parę lat.
Pozostaje NEC 232W ...Myśle ,ze równie dobry monitor,szczególnie dla osoby ,która z fotografią bedzie miała styczność na poziomie amatorski.
Jest jeszcze kwestia zakupu używki ale dla kogoś nie obeznanego w temacie,sprawa baaardzo śliska.Wprawdzie można by było zaryzykować i pokusić się o zakup 4letniego NEC P242W za 2 tyś. ale do tego potrzebna jest osoba ,która dysponuje sporą wiedzą w temacie ale w regionie gdzie mieszkam ,chyba nieosiągalną.Zresztą trudno znaleźć sklep ,gdzie mógłbym chociaż obejrzeć te dwa monitory ,nie mówiąc już o zwykłym porównaniu jaki będzie przeskok z matrycy TN.Jedyny jaki udało mi sie namierzyć to accord-foto.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor dla amatora fotografii

04 lipca 2014, 12:55 - pt

Może niektórzy się ze mną nie zgodzą, ale uważam, że kupując profesjonalny/półprofesjonalny monitor:
* NEC P232W, NEC P242W
* EIZO CS230
do zaawansowanych amatorskich poczynań kalibracja nie jest potrzebna. Te monitory są bardzo dokładnie skalibrowane w fabryce.
Potrzeba je tylko prawidłowo ustawić/wyregulować. Niezwykle przydatny w tym względzie jest darmowy MultiProfiler dostępny w profesjonalnej serii NECa P/PA.

Ja, na Twoim miejscu, wybrałbym NEC P242W, zainstalował MultiProfilera, opanował sztukę jego ustawień (co wcale nie musi być łatwe), sprawdził czy aby w 500% nie zaspokaja to Twoich potrzeb i dopiero potem zastanawiał się nad: kalibracją, czujnikami, oprogramowaniem (bo to wszystko kosztuje, lub inaczej, można to kupić ale kosztem monitora).
rapala11
Posty: 16
Rejestracja: 30 czerwca 2014, 14:47 - pn

Re: Monitor dla amatora fotografii

18 lipca 2014, 15:04 - pt

Właśnie kilka godzin temu stałem się posiadaczem nec p232w .Przyznam szczerze ,że przejście z iiyamy na monitor o klasę albo dwie wyżej jest ...dość "bolesny" :lol: .
Monitor został zakupiony w jednym z polecanych sklepów (wszystko na najwyższym poziomie,kontakt,dostawa...itp.) i skalibrowany SVII do 40 /80/100/120 D65 G 2,2 .
Dopiero oswajam się z nowym nabytkiem i zaczynam poznawać możliwości tego monitora.Moja wiedza jest niewielka i dlatego mam kilka pytań.
Przypuszczam ,ze wielu z Was tak miało ,ze pierwsze wrażenie to ...za ciemno. Obecne ustawienia to 120 cd/m , D65 , G 2,2 (słoneczny dzień) i wydaje mi się ,że nadal jest za ciemno na ekranie :lol: Biel jest za mało biała a kolory jakby mniej nasycone.
- Czy ustawienia karty graficznej w komputerze mam przywrócić do ustawień domyślnych ?
- Czy w samym systemie (Win7) trzeba zmieniać ustawienia?
Kiedy teraz oglądam zdjęcia w LR to ...jakaś masakra :o wszystko jakieś dziwnie ciemne,kolory blade i bez kontrastu .
Proszę o jakieś wskazówki ...
gootchio
Lokalizacja: Warszawa
Posty: 112
Rejestracja: 23 kwietnia 2011, 19:13 - sob

Re: Monitor dla amatora fotografii

20 lipca 2014, 10:10 - ndz

Masz normalne objawy, po przejściu z marketówki :) Teraz masz normalnogamutowy monitor, może być troszkę bledziej.
Ustawienia grafiki - tak, na domyślne.
120cd to nawet na słoneczny dzień świat i ludzie... O "teście białej kartki" tu na forum, pewnie czytałeś?
Czemu bierzesz prace obrobione na gorszym, nieskalibrowanym monitorze do ewaluacji lepszego, skalibrowanego?
rapala11
Posty: 16
Rejestracja: 30 czerwca 2014, 14:47 - pn

Re: Monitor dla amatora fotografii

20 lipca 2014, 12:53 - ndz

Moze to faktycznie syndrom przejścia na lepszy monitor ale ...sam już nie wiem.Rozumiem ,że moze być trochę bledzej ale chyba nie aż tyle ,o nasyceniu kolorów już nie wspomnę.
Zrobiłem test z białą kartką,PRE zmierzona na kartce papieru i na takim WB zrobione zdjęcie.Monitor ustawiony na 120/D65/2,2 czyli najjaśniejszy profil w SV II. Warunki to pokój 4x5 ,dzień słoneczny ,ściany białe.
A moze to wina karty graficznej ,ze nie ładuje profilu monitora podczas startu systemu?
Czy jest jakiś program diagnostyczny,który pozwala prześledzenie całej sytuacji?
Poniżej dodałem test z kartką papieru.Kiedy wczoraj wysłałem kilka zdjęć znajomemu ,który zajmuje się fotografią do oceny. Dwa były obrabiane kilka tyg. temu na starym monitorze a dwa na nowym . Stwierdził ,że te wczesniejsze są ok. a te z NECa kolory mają za bardzo nasycone.To być może tłumaczy fakt ,że teraz obrabiając fotkę w LR muszę bardziej wyciagać kolory ,ponieważ ekran jest bardziej ciemny a kolory mniej nasycone .
Zdjęcie :
Załączniki
DSC_5555.jpg
DSC_5555.jpg (871.09 KiB) Przejrzano 3471 razy
Nozyk
Posty: 115
Rejestracja: 04 marca 2014, 02:08 - wt

Re: Monitor dla amatora fotografii

20 lipca 2014, 13:46 - ndz

Nalezy uruchomić multiprofilera jako administrator i włączyć profil SV jesli monitor jest skalibrowany. Otrzymany z kalibracji profil kolorystyczny nalezy rowniez zainstalować klikaja prawym na plik> zainstaluj. Czy plik jest wgrany mozna sledzic w ustawieniach rozdzielczosc ekranu> ustawienia zaawansowane>zarządzanie kolorami>urzadzenia.
rapala11
Posty: 16
Rejestracja: 30 czerwca 2014, 14:47 - pn

Re: Monitor dla amatora fotografii

20 lipca 2014, 14:01 - ndz

Monitor był skalibrowany Spectra View II i mam wgrany ten program oraz wrzucone 4 profile z kalibracji.Czyli mam oprócz tego wgrać jeszcze Multiprofiler,który jest na płycie dołączonej do monitora?Coś mi się tu nie podoba z tymi profilami ,poniewaz nie mogę z prawokliku ich zainstalować ,po prostu nie ma takiej opcji <zainstaluj> .W załączniku jest screen tego co mam w >rozdzielczosc ekranu> ustawienia zaawansowane>zarządzanie kolorami>urzadzenia.Zastanawia mnie to,że w pozycji Ekran1 jest chyba karta graficzna.
Załączniki
1.jpg
1.jpg (321.18 KiB) Przejrzano 3593 razy
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor dla amatora fotografii

21 lipca 2014, 09:09 - pn

A może kontrolnie ustawić w MultiProfilerze tryb sRGB oryginalny z monitora. Jednocześnie odpalić komputer przy wyczyszczonych profilach.
Ustawić jasność na 80-100cd/m2 wg wykresu:
http://www.prad.de/images/monitore/nec_ ... ntrast.jpg
czyli np. 25% = ok. 80cd/m2 lub 35% = ok. 120cd/m2. 120cd/m2 to dość dużo.
Zobaczyć jak to wygląda i czy jest podobne do tego co było wcześniej. Powinno wyglądać niemal tak samo, poza jasnością podświetlenia.
rapala11
Posty: 16
Rejestracja: 30 czerwca 2014, 14:47 - pn

Re: Monitor dla amatora fotografii

08 września 2014, 20:10 - pn

Tak krótko...po okresie oswajania sie z monitorem jestem z niego mega zadowolony.
Ma jeszcze prośbe o pomoc a mianowicie , kilka dni temu przeinstalowalem system ze względu na wymianę dysku na ssd. Po reinstalce zauważylem , że jakby to powiedzieć ...kiedy przewijam kółkiem myszy jakąś stronę wydaje mi sie jakby obraz miał lekkie opóźnienie a przynajmniej niewielka jego część .Nie wiem jak to sie fachowo nazywa wiec tak to opisalem. Poprzednio wszystko było cacy,sprawdzalem w menadzeze urządzeń i wszystko jest ok, żadnych wykrzyknikow.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor dla amatora fotografii

08 września 2014, 20:36 - pn

Zainstalowałeś sterowniki do Twojej karty grafiki?
rapala11
Posty: 16
Rejestracja: 30 czerwca 2014, 14:47 - pn

Re: Monitor dla amatora fotografii

08 września 2014, 20:39 - pn

Tak zainstalowalem ,ale może jakieś stare i trzeba zassać najnowsze?
rapala11
Posty: 16
Rejestracja: 30 czerwca 2014, 14:47 - pn

Re: Monitor dla amatora fotografii

09 września 2014, 07:51 - wt

Zainsatalowałem najnowsze sterowniki ale nic to nie zmieniło .Podczas uruchamiania systemu w górnym okienku NEC pokazuje mi połaczenie przez DVI i rozdzielczość 1024x768 po czym jak już system wystartuje już prawidłową rozdzielczość 1920x1080. Dodam ,że poprzednio od razu pokazywał w okienku prawidłową rozdzielczość.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor dla amatora fotografii

09 września 2014, 09:28 - wt

rapala11 pisze:Podczas uruchamiania systemu w górnym okienku NEC pokazuje mi połaczenie przez DVI i rozdzielczość 1024x768 po czym jak już system wystartuje już prawidłową rozdzielczość 1920x1080.
To normalne. Ja też tak mam.

Nie wiem jaką przeglądarkę używasz. Jeśli np. Firefox to spróbuj:
Opcje / Zaawansowane / Ogólne / Korzystaj z akceleracji sprzętowej, jeśli jest dostępna.
Spróbuj włączyć lub wyłączyć. Zrestartuj Firefoxa.
rapala11
Posty: 16
Rejestracja: 30 czerwca 2014, 14:47 - pn

Re: Monitor dla amatora fotografii

25 października 2014, 09:02 - sob

Witam ponownie. Użytkuje ten monitor od kilku miesięcy i jestem z niego zadowolony.No ale żeby nie było tak kolorowo mam mały "problem " a mianowicie w dolnej części ekaranu pojawiło się ,jakby to ująć odbarwienie koloru lekko żółtego w porównaniu do reszty ekranu.Wygląda to tak jakby w tym miejscu podświetlenie dawało inny kolor.Najbardziej jest to widoczne na białym tle ,zauważyłem to jakiś miesiąc temu. Do tej pory niezaobserwowałem aby to to się powiekszało. Nie jest to rzecz uciążliwa (aczkolwiek nieco rozpraszająca uwagę) ale trochę mnie to niepokoi ponieważ monitor mam dopiero od kilku miesięcy a sam monitor to nie marketowy zakup.
Proszę o jakieś wskazówki jak można rozwiązać ten problem.Czy można w jakis sposób usunąć tą wadę w ustawieniach monitora? Czy będzie konieczne wysłanie monitora do serwisu?
Na zdjęciu powinno być to troche widoczne.
Z góry dziękuje za wszelka pomoc.
Załączniki
DSC_7892.jpg
DSC_7892.jpg (224.12 KiB) Przejrzano 3593 razy
rapala11
Posty: 16
Rejestracja: 30 czerwca 2014, 14:47 - pn

Re: Monitor dla amatora fotografii

27 października 2014, 21:14 - pn

Nikt z szanownych kolegów nic nie doradzi w rozwiązaniu w/w problemu?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor dla amatora fotografii

27 października 2014, 21:35 - pn

Żółknięcie matrycy to problem serwisowy i nie sądzę aby forumowa pomoc była możliwa.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl

Wróć do „Zastosowania amatorskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68376
Liczba tematów: 4129
Liczba użytkowników: 3942
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: kilgore
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu