Monitor dla amatora fotografii

Monitory uniwersalne w dowolnie szerokim ujęciu oraz do zastosowań domowych.
Awatar użytkownika
mikrus123
Posty: 88
Rejestracja: 25 stycznia 2017, 14:29 - śr

Re: Monitor dla amatora fotografii

02 lutego 2017, 12:59 - czw

5. Ustawienie jasności bieli na 80cd/m2. Bez przyrządu się nie da.


No to rozumiem, ale Jasność Bieli to to samo co jasność na monitorze? , bo jesli ktoś ma o wiele jaśniej niż np 250lux to np 350 lux

350 lux to przeliczyć można ,że jest to około 110 cd.m2
TO ustawienie można chyba samemu dopasować?
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor dla amatora fotografii

02 lutego 2017, 13:00 - czw

Wymagania dla EIZO stawiam wyższe ponieważ to najdroższe monitory na rynku. Najwyższa cena powinna mieć swoje uzasadnienie.
Odpowiadające wielkościowo, jakościowo i możliwościami NECi są po prostu tańsze. Po drugie EIZO nie ma monitora o podobnych możliwościach. Są albo gorsze i odrobinę tańsze, albo lepsze i dużo droższe.

Regulowanie Brightness oczywiście formalnie wyprowadza monitor ze stanu skalibrowanego. Zgadzam się. Tyle tylko, że jak Pan napisał, różnice są małe. Lepiej je zaakceptować i jednocześnie dopasować jasność monitora. Suma sumarum da to lepszy efet końcowy.
Strasznie Pan usztywniony z tą kalibracją. To dział amatorski. Trzeba wiedzieć na co sobie można pozwolić, aby prakrycznie, nie teoretycznie, nie rozkalibrować monitora.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor dla amatora fotografii

02 lutego 2017, 13:08 - czw

mikrus123 pisze:No to rozumiem, ale Jasność Bieli to to samo co jasność na monitorze? , bo jesli ktoś ma o wiele jaśniej niż np 250lux to np 350 lux

350 lux to przeliczyć można ,że jest to około 110 cd.m2
TO ustawienie można chyba samemu dopasować?
Nie żadna "jasność bieli" tylko "jaskrawość". Natężenie oświetlenia wyrażone w luksach to trochę co innego. W skrócie, jaskrawość to ilość światła jaką źródło emituje swoją powierzchnią, a natężenie oświetlenia, ilość światła jaka pada na powierzchnię. Jaskrawość określa ile światła emituje ekran monitora a natężenie oświetlenia jak jasno ma Pan w pokoju. Przykładowo, monitor emitujący 80 cd/m^2 daje mniej więcej tyle światła ile będzie się odbijało od kartki leżącej na stole oświetlanym 250lx.
max pisze:Strasznie Pan usztywniony z tą kalibracją. To dział amatorski.
Nie ja, tylko zasady wynikające z techniki. Nie można "trochę podkalibrować". Trochę skalibrowany równa się nieskalibrowany.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
mikrus123
Posty: 88
Rejestracja: 25 stycznia 2017, 14:29 - śr

Re: Monitor dla amatora fotografii

02 lutego 2017, 13:26 - czw

[qu

Nie żadna "jasność bieli" tylko "jaskrawość". Natężenie oświetlenia wyrażone w luksach to trochę co innego. W skrócie, jaskrawość to ilość światła jaką źródło emituje swoją powierzchnią, a natężenie oświetlenia, ilość światła jaka pada na powierzchnię. Jaskrawość określa ile światła emituje ekran monitora a natężenie oświetlenia jak jasno ma Pan w pokoju. Przykładowo, monitor emitujący 80 cd/m^2 daje mniej więcej tyle światła ile będzie się odbijało od kartki leżącej na stole oświetlanym 250lx.

Matko , ale tłumok ze mnie
no własnie lighmeter hs9010, który mam wskazuje lux, wiec, jeśli przyłożę do biurka ma być tam 250 około?, , bo monitor będzie tak dopasowany, skalibrowany do jasności 80cd...?, czyli jeśli dobrze rozumiem jeśli mam około 100 lux i ustawie janość na 30cd, to monitor nie jest skalibrowany , bo wsio było ustawione przy jasności 80cd?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor dla amatora fotografii

02 lutego 2017, 13:34 - czw

mikrus123 pisze:Matko , ale tłumok ze mnie
no własnie lighmeter hs9010, który mam wskazuje lux, wiec, jeśli przyłożę do biurka ma być tam 250 około?, , bo monitor będzie tak dopasowany, skalibrowany do jasności 80cd...?, czyli jeśli dobrze rozumiem jeśli mam około 100 lux i ustawie janość na 30cd, to monitor nie jest skalibrowany , bo wsio było ustawione przy jasności 80cd?
Kalibracja to NIE JEST ustawienie jaskrawości monitora czy natężenia oświetlenia w pomieszczeniu. To są elementy uwzględniane przy kalibracji i do tego bardzo ważne, ale kalibracją nie są. Nawet jeśli ustawi Pan monitor na 80 nitów, przy jakiej był ustawiany i przy jakiej ma deklarowane parametry, to i tak nie będzie skalibrowany.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
mikrus123
Posty: 88
Rejestracja: 25 stycznia 2017, 14:29 - śr

Re: Monitor dla amatora fotografii

02 lutego 2017, 13:44 - czw

Podsumowując.

1. Kupuje skaliborwany.punkt bieli D65 (6500K), gamma 2,2 jasność 80cd/m² to co oferujujecie
2. oświetlenie ustawiam w pokoju tak na 250lux by dopasować do 80 cd , tak?
A co jeśli nie jestem w stanie tyle osiągnąć i jest ciemniej w pokoju ?
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor dla amatora fotografii

02 lutego 2017, 14:31 - czw

Przestawiasz monitor na mniej niż 80cd/m2. Tłukę to cały czas. Tom01 za to mnie też zaraz zatłucze. :mrgreen:
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor dla amatora fotografii

02 lutego 2017, 14:33 - czw

Podchodzi Pan do sprawy od tyłu. Jako że monitor ma korelować z oświetleniem, ustawia się najpierw warunki otoczenia. Następnie do nich ustawia się monitor, uwzględniając specyfikę Pana zastosowania i ewentualnie korektę na uwarunkowania fizjologii samego użytkownika. Celem nie jest ustawienie monitora aby poprawnie wyświetlał, tylko tak, aby Pan go poprawnie widział. To ogromna różnica.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
mikrus123
Posty: 88
Rejestracja: 25 stycznia 2017, 14:29 - śr

Re: Monitor dla amatora fotografii

02 lutego 2017, 14:47 - czw

Ja to akurat kumam, monitora nie ma jeszcze, w miejscy gdzie stanie jest wnęka na szerokości 80 cm a monitor jest duży więc tak naprawdę nie wiadomo ile tam będzie światła, no a poza tym , te żaróweczki to droga sprawa i od razu ich nie kupię(żona:)), pytam jak mam postępować jak dostane monitor

tylne oświetlenie musze sprawić ale to inny termin.....
dwie lampki e27/2 x 50 zł
dwie żarówki led 6w 200 zł
cz
czuk

Re: Monitor dla amatora fotografii

02 lutego 2017, 14:49 - czw

max pisze:Tom01 za to mnie też zaraz zatłucze. :mrgreen:
Za te Twoje pytania ja bym Cię już dawno zatłukł na śmierć ,ileż razy można pytać o to samo? :evil:
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor dla amatora fotografii

02 lutego 2017, 14:59 - czw

Wszystko się zgadza. W tym kierunku należy dążyć mając na uwadze, jak wygląda podejście całkowiciw purystyczne, profesjonalne.
Jednak spełnienie absolutnie wszystkich wymagań rodzi zwykle w pewnym momencie wysokie koszty, np. należałoby wykonać odrębną kalibrację indywidualną dla każdych warunków oświetleniowych. Jak najbardziej, można, ale to koszt dodatkowych kilkuset zł i pewien problem, a ponieważ już znajdujemy się blisko optimum, dalsza poprawa będzie coraz mniejsza.

Moim zdaniem, na poziomie amatorskim, można sobie pozwolić na małe świadome oszczędności, wykorzystując do maximum wydane pieniądze i przygotowane stanowisko pracy. Cała sztuka polega na tym, aby poczynione oszczędności spowodowały minimalne skutki uboczne. Z tego punktu widzenia wypisuję tu tyrady. ;)
PS. Nasz wzrok też ma pewne możliwości adaptacji i jeśli tylko nie wykroczymy całkiem poza jego optymalne warunki pracy, dostosuje się. Dlatego uważam, że monitor skalibrowany, pracujący na przygotowanym stanowisku, gdy w nim przestawimy Brightness nie stanie się praktycznie od razu kompletnie rozkalibrowany, choć formalnie można powiedzieć, że skalibrowany już nie jest.
Awatar użytkownika
mikrus123
Posty: 88
Rejestracja: 25 stycznia 2017, 14:29 - śr

Re: Monitor dla amatora fotografii

02 lutego 2017, 16:14 - czw

dziękuje bardzo za informacje.
Pracujący na przygotowanym stanowisku, gdy w nim przestawi Brightness nie stanie się praktycznie od razu kompletnie rozkalibrowany,
chodź formalnie można powiedzieć, że skalibrowany już nie jest.

A czy samemu mając ten SpectraViewII, skalibruje sobie ten monitor według własnych potrzeb?
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor dla amatora fotografii

02 lutego 2017, 16:33 - czw

Jak sobie kupisz i1Display Pro to może dasz radę. Tylko czy ma to sens?
Awatar użytkownika
mikrus123
Posty: 88
Rejestracja: 25 stycznia 2017, 14:29 - śr

Re: Monitor dla amatora fotografii

02 lutego 2017, 16:39 - czw

takie buty:), no to lepiej postarać się o odpowiednie oświetlenie
Awatar użytkownika
mikrus123
Posty: 88
Rejestracja: 25 stycznia 2017, 14:29 - śr

Re: Monitor dla amatora fotografii

02 lutego 2017, 16:45 - czw

max pisze:Jak sobie kupisz i1Display Pro to może dasz radę. Tylko czy ma to sens?

czyli ten tak zwany NEC SpectraViewII
służy do tego, by zapodawać do monitora co jakiś czas ten wygenerowany profil , bo po jakimś czasie zacznie znowu falować, tak?
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor dla amatora fotografii

02 lutego 2017, 16:51 - czw

Nie. Służy do tego, by co jakiś czas podłączyć do niego i1DisplayPro i odświeżyć kalibrację.
Ostatnio zmieniony 02 lutego 2017, 16:53 - czw przez max, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor dla amatora fotografii

02 lutego 2017, 16:53 - czw

mikrus123 pisze:takie buty:), no to lepiej postarać się o odpowiednie oświetlenie
No właśnie, tym bardziej, że odpowiednie oświetlenie i tak jest potrzebne.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor dla amatora fotografii

02 lutego 2017, 16:57 - czw

mikrus123 pisze:czyli ten tak zwany NEC SpectraViewII
służy do tego, by zapodawać do monitora co jakiś czas ten wygenerowany profil , bo po jakimś czasie zacznie znowu falować, tak?
Spectraview II służy m.in. do tego, aby odtworzyć poprawne ustawienia kiedy monitor będzie się starzał i zmieniał wyświetlanie. Jeśli monitor będzie poprawnie skalibrowany na początku, rekalibracja jest bardzo prosta, w zasadzie to jest kilka kliknięć, ale trzeba mieć kalibrator.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
mikrus123
Posty: 88
Rejestracja: 25 stycznia 2017, 14:29 - śr

Re: Monitor dla amatora fotografii

02 lutego 2017, 17:41 - czw

Czyli tak czy owak to oprogramowanie w USB, NEC SpectraViewII, po co one skoro i tak nie można tego skalibrować.

Jestem laikiem w tym temacie i nic prawie nie wiem, skoro kupiłem NEC MultiSync® EA245WMi z oprogramowaniem do kalibracji sprzętowej SpectraViewII

to po jakim czasie mam go znowu skalibrować ? i jak to sprawdzić czy rozjechało mi się coś na monitorze?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor dla amatora fotografii

02 lutego 2017, 17:45 - czw

mikrus123 pisze:Czyli tak czy owak to oprogramowanie w USB, NEC SpectraViewII, po co one skoro i tak nie można tego skalibrować.
Kto powiedział, że nie można? Przecież właśnie do tego służy.
mikrus123 pisze:to po jakim czasie mam go znowu skalibrować ? i jak to sprawdzić czy rozjechało mi się coś na monitorze?
Jeśli nie ma Pan kalibratora, do kontroli może służyć wydrukowany wzorzec dobrej jakości. Ma Pan taki?
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl

Wróć do „Zastosowania amatorskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68378
Liczba tematów: 4129
Liczba użytkowników: 3942
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: kilgore
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu