prosze o pomoc w wybraniu odpowieniego monitora

Monitory uniwersalne w dowolnie szerokim ujęciu oraz do zastosowań domowych.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: prosze o pomoc w wybraniu odpowieniego monitora

01 sierpnia 2014, 14:03 - pt

Tom01 pisze:Różnica cen 15-20% nie bierze się znikąd.
Mz. wynika też ona, i nie jest to przytyk dla EIZO, a bardzo wielu drogich produktów wszelakich sprzedawanych w Polsce (również NECa), z:
* różnicy w VAT
* niewielkiej sprzedaży
* niskiej w związku z tym konkurencji
* wysokich kosztów sprzedaży w przeliczeniu na jeden sprzedany monitor: ZUS, podatki, utrzymanie serwisu, reklamy, marża sprzedawcy, itp. itd.
Najlepiej po prostu kupować tam, gdzie dużo sprzedają, jeśli to możliwe i opłacalne z punktu widzenia transportu.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: prosze o pomoc w wybraniu odpowieniego monitora

01 sierpnia 2014, 14:17 - pt

ania26 pisze:co do kompleksow nie napisalam ze na zachodzie sa lepsze rzeczy tylko ze tansze
Ale nie znaczy, że takie same i to w różnym znaczeniu. Widzi Pani, gdyby była mowa o kupnie CX240 w UK, nie poleciłbym wówczas go. Jeśli nie z PL, trzeba było wówczas zamówić w Niemczech. Avnet co prawda już ich nie ma, ale dealerzy coś tam mają. Wyszłaby Pani finansowo podobnie a monitor byłby lepszy. Nie zastanowiło Pani, że kupiła coś co normalnie kosztuje prawie tysiąc więcej? Nie zastanowiło Pani skąd taka duża różnica? To nie banany, nie ma na tym 40% narzutu. Także, poleciłem co innego a Pani kupiła trochę co innego, więc nie ma za co dziękować.
max pisze:Mz. wynika też ona, i nie jest to przytyk dla EIZO, a bardzo wielu drogich produktów wszelakich sprzedawanych w Polsce (również NECa), z:
* różnicy w VAT
* niewielkiej sprzedaży
* niskiej w związku z tym konkurencji
* wysokich kosztów sprzedaży w przeliczeniu na jeden sprzedany monitor: ZUS, podatki, utrzymanie serwisu, reklamy, marża sprzedawcy, itp. itd.
Najlepiej po prostu kupować tam, gdzie dużo sprzedają, jeśli to możliwe i opłacalne z punktu widzenia transportu.
* VAT UK 20%.
* Sprzedaż EIZO w PL jest dużo większa niż w UK.
* Z powodu powyżej, nie dotyczy.
* Tu prawda.

Różni ludzie z branży tłuką od lat o tym, że najlepszym źródłem zakupu EIZO w Europie jest Polska i to się nie zmienia. Doskonale rozumiem, że każdy podejrzewa, że to naganianie do siebie. Jednakowoż, zawsze, w każdej produkcji występują "sorty", które można kupić w fabryce w różnych cenach. Wszystko niby to samo, ale różny poziom tolerancji w stosunku do parametrów fabrycznych. Składają się one na sporo różnic i przy tak drogim towarze mają znaczenie. Jakiś czas temu był spory napływ prywatnego importu serii EIZO robionych na potrzeby wielkich sieci detalicznych w DE. Psuło się to w cholerę i zaczęło robić negatywną reklamę samej marce. Dopiero "na górze" trzeba było to i owo zmienić, żeby nie psuć roboty komuś, kto włożył miliony w budowanie rynku kojarzonego z produktem high-endowym.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: prosze o pomoc w wybraniu odpowieniego monitora

01 sierpnia 2014, 15:12 - pt

Tom01 pisze:* Sprzedaż EIZO w PL jest dużo większa niż w UK.
Nie mam żadnych danych aby zaprzeczyć, Pan zapewne ma, ale nie chce mi się wierzyć. UK jest 2x większym krajem od Polski i 10x bogatszym. To nielogiczne (co nie znaczy jeszcze, że nieprawdziwe).
Tom01 pisze:Jednakowoż, zawsze, w każdej produkcji występują "sorty", które można kupić w fabryce w różnych cenach. Wszystko niby to samo, ale różny poziom tolerancji w stosunku do parametrów fabrycznych. Składają się one na sporo różnic i przy tak drogim towarze mają znaczenie. Jakiś czas temu był spory napływ prywatnego importu serii EIZO robionych na potrzeby wielkich sieci detalicznych w DE. Psuło się to w cholerę i zaczęło robić negatywną reklamę samej marce. Dopiero "na górze" trzeba było to i owo zmienić, żeby nie psuć roboty komuś, kto włożył miliony w budowanie rynku kojarzonego z produktem high-endowym.
Sprzedawanie produktu, zwłaszcza high-endowego, o takim samym oznaczeniu, przez tego samego producenta, jednak o różnej jakości, wydaje mi się tak samo nielogiczne jak wyżej. To kompletnie bez sensu i równie nieprawdopodobne, choć teoretycznie możliwe.

W fabryce, w różnych cenach to można co najwyżej kupić półprodukty do wytworzenia finalnego produktu, np. matryce u LGD, do monitorów firmy X.
Albo EIZO wypuszcza od siebie różny sort, ale wtedy wyraźnie jako produkt pierwszej i drugiej kategorii, co powinno mieć odzwierciedlenie w nazwie modelu, albo marka nie jest mz. warta zaufania.
Ostatnio zmieniony 01 sierpnia 2014, 15:18 - pt przez max, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: prosze o pomoc w wybraniu odpowieniego monitora

01 sierpnia 2014, 15:16 - pt

max pisze:Sprzedawanie produktu, zwłaszcza high-endowego, o takim samym oznaczeniu, przez tego samego producenta, jednak o różnej jakości, wydaje mi się tak samo nielogiczne jak wyżej. To kompletnie bez sensu i równie nieprawdopodobne, choć teoretycznie możliwe.
Prosty przykład: Procesory do komputerów. Prawda, że pod tą samą nazwą są serie o różnych i powtarzalnych co do oznaczeń, możliwościach podkręcania? Z czego to wynika jeśli nie z różnic technicznych? Pomimo to, wszystkie tak samo pracują przy parametrach znamionowych.
max pisze:W fabryce, w różnych cenach to można co najwyżej kupić półprodukty do wytworzenia finalnego produktu, np. matryce u LGD, do monitorów firmy X.
Oj, chyba nigdy Pan nic nie zamawiał w fabryce.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: prosze o pomoc w wybraniu odpowieniego monitora

01 sierpnia 2014, 15:41 - pt

Tom01 pisze:Oj, chyba nigdy Pan nic nie zamawiał w fabryce.
Oczywiście, że nie. Nie znam szczegółów handlowych, i nie potrzeba ich tu ujawniać, ale nie wierzę, aby taki np. Alstor zamawiał bezpośrednio w fabryce jakiś konkretny sort. Myślę, że zamawia po prostu przez dział zamówień EIZO w Niemczech lub Japonii dany model, negocjuje cenę, liczbę sztuk danego modelu, termin dostawy, i już. Cena jest zależna od liczby zamawianych egzemplarzy i uprzedzeń czy innej polityki producenta.
Jeśli ktoś potrzebuje wyższy sort niż normalny CX to zamawia CG za ciężką kasę i tyle.
ania26
Posty: 30
Rejestracja: 24 lipca 2014, 13:17 - czw

Re: prosze o pomoc w wybraniu odpowieniego monitora

01 sierpnia 2014, 16:21 - pt

Tom01 napisal
Także, poleciłem co innego a Pani kupiła trochę co innego, więc nie ma za co dziękować


W takim razie nie dziekuje Panu, aczkolwiek przeczytalam rowniez opnie na temat tego monitora na innch forach takze angielskich i wypada on dobrze w tej kategorii monitorow. Wiele portali fotograficznych poleca ten monitor. Takze nie byl Pan jedynym doradca. Nie jest moim celem udowadnianie czegos komus, tymbardziej ze nie jestem ekspertem w tej brazny.
Jednego czego nie rozumiem to wyrazna niechec i zlorzeczenie ze monitor ma sie zepsuc. Pierwszy raz spotykam sie z takim negatywnym odzewem.

Tom01 napisal
Nie zastanowiło Pani, że kupiła coś co normalnie kosztuje prawie tysiąc więcej?

Zastanowilo mnie skad takie negatywne komentarze.
gootchio
Lokalizacja: Warszawa
Posty: 112
Rejestracja: 23 kwietnia 2011, 19:13 - sob

Re: prosze o pomoc w wybraniu odpowieniego monitora

05 sierpnia 2014, 16:06 - wt

ania26 pisze: Tom01 napisal
Nie zastanowiło Pani, że kupiła coś co normalnie kosztuje prawie tysiąc więcej?

Zastanowilo mnie skad takie negatywne komentarze.
Nie ma co złorzeczyć - pogratulować koleżance zakupu.

Tom01 rzeczywiście bardzo emocjonalnie podchodzi do lepszych warunków gwarancji polskiego dystrybutora :) Jak czytam to już któryś raz przy kolejnej okazji, to aż za bardzo.
Niezależnie jednak trzeba się zgodzić, że te warunki są w Polsce naprawdę lepsze - czy wystarczająco, żeby zrekompensować tak znaczne różnice w cenie? To powinna być indywidualna decyzja każdego kupującego.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: prosze o pomoc w wybraniu odpowieniego monitora

05 grudnia 2014, 19:33 - pt

..koszty czego?!
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Kaczy_M
Posty: 4
Rejestracja: 06 stycznia 2015, 14:23 - wt

Re: prosze o pomoc w wybraniu odpowieniego monitora

06 stycznia 2015, 15:18 - wt

Witam wszystkich na forum!
Do tej pory byłem biernym czytelnikiem wielu wątków poświęconych dyskusjom o wyższości jednego monitora na drugim i drugiego nad trzecim. Nie powiem, wiele się z tych dyskusji nauczyłem, ale nadal nie potrafię podjąć decyzji, który monitor będzie odpowiedni dla mnie.

Głównym zadaniem, do którego będzie mi służyć monitor jest edycja fotografii i przygotowanie jej do druku z naciskiem na prawidłowe odwzorowanie barwy (jak to w fotografii). Zdjęcia będę chciał sam drukować (razem z monitorem mam zamiar kupić drukarkę EPSON L850). Zależy mi więc, żebym to co widzę na ekranie tak samo widział na finalnym produkcie - czyli zdjęciu wydrukowanym.

Na pewno chcę, żeby był to monitor 24 calowy (16:10). Swój wybór ograniczyłem w zasadzie do dwóch modeli (chyba, że ktoś doradzi mi inny monitor, który wystarczy do moich zastosowań):
EIZO CS240
EIZO CX241

Mam więc konkretne pytania do tych modeli, a w zasadzie do konieczności/potrzeby ich okresowej kalibracji. Z tego co wiem, to obydwa monitory są sprzedawane w pakiecie z programem ColorNavigator 6. Różnica w tych dwóch modelach na korzyść CX241 to m.in. "wbudowany czujnik do automatycznej korekcji parametrów wyświetlania obrazu". Czy oznacza to, że mając ColorNavigator'a i ten czujnik w monitorze, który raz na załóżmy miesiąc wysunie się i skontroluje prawidłowe parametry, wystarczy raz po zakupie skalibrować monitor przy użyciu np. X-Rite i1Display Pro, a potem o nic się nie martwić, bo automatyka monitora dopilnuje, żeby się nie rozkalibrował? Przyznam, że była by to świetna opcja - nie trzeba kupować kalibratora, tylko raz pożyczyć.

No właśnie...a CS240? Nie ma tego czujnika...więc? Tutaj rozumiem, trzeba by nabyć taki X-Rite i1Display Pro (+/- 850 zł) - i co jakiś czas samemu kalibrować monitor. I wtedy jak często trzeba by to robić?

Proszę mnie poprawić, jeżeli źle to rozumiem. Po prostu chciałbym być pewien, że decydując się na CX241 (4500zł) zamiast CS240 (3200zł) odczuję tego wymierną korzyść. Ponieważ jeżeli do CS240 i tak trzeba dokupić kalibrator to robi się ponad 4000 zł. A to już prawie CX241.
Proszę o pomoc! ;)
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: prosze o pomoc w wybraniu odpowieniego monitora

06 stycznia 2015, 15:31 - wt

Rekalibrować wystarczy raz na rok. Korzyść z czujnika w CX jest taka, że robi on to częściej i dodatkowo koreluje z wskazaniami czujnika zewnętrznego przy kalibracji i automatyki z drugiej strony matrycy. Poza tym CX ma dużo ciekawszą matrycę PLS, nie srebrzy, ma piękną czerń. W CS jest zwykły IPS ze wszystkimi swoimi przypadłościami. Porównanie monitora z PLS i IPS:

Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Kaczy_M
Posty: 4
Rejestracja: 06 stycznia 2015, 14:23 - wt

Re: prosze o pomoc w wybraniu odpowieniego monitora

06 stycznia 2015, 16:44 - wt

Dziękuję za błyskawiczną odpowiedź.
Zdaję sobie sprawę, że przewaga CX241 nad CS240 to nie tylko czujnik - wiem - inna matryca i związane z tym korzyści. Ale jeżeli kalibrację wystarczy przeprowadzić raz na rok... CS240 to jednak około 2/3 ceny CX241. Gdzieś trzeba postawić granicę, bo od ceny CX241 już niedaleko do CX271 ;)
unesco
Posty: 431
Rejestracja: 05 kwietnia 2014, 09:16 - sob

Re: prosze o pomoc w wybraniu odpowieniego monitora

06 stycznia 2015, 17:23 - wt

Kaczy_M pisze:(...) Głównym zadaniem, do którego będzie mi służyć monitor jest edycja fotografii i przygotowanie jej do druku z naciskiem na prawidłowe odwzorowanie barwy (jak to w fotografii). Zdjęcia będę chciał sam drukować (razem z monitorem mam zamiar kupić drukarkę EPSON L850). Zależy mi więc, żebym to co widzę na ekranie tak samo widział na finalnym produkcie - czyli zdjęciu wydrukowanym. (...)
To ja jeszcze Ci troche zamieszam.

Co jest Twoim celem? Wydaje sie z Twojego postu, że wydruk. Jeśli tak i finanse są problemem, to zainwestuj wiecej w drukarke (spokojnie kupisz pigmentowca A3+ Epsona lub Canona), a mniej w monitor jak sugerowal mi kiedyś Czornyj na tym forum, którego nie posłuchałem.

Oczywiście zależy wszystko od celu tego wydruku, ale skoro mozesz zainwestowac w CX241 to raczej nie do drukowania faktur ;-). Róznica w CX241/CS240 będzie niewielka w stosunku do roznicy miedzy tym monitorem a L850. I te tusze są bardzo nietrwałe. Co zamierzasz drukować?
6D & LX100, CX240, SC-P800, ESP3880, i1DisplayPro, CMP
Kaczy_M
Posty: 4
Rejestracja: 06 stycznia 2015, 14:23 - wt

Re: prosze o pomoc w wybraniu odpowieniego monitora

06 stycznia 2015, 21:19 - wt

Szczerze to do tematu drukarki dopiero dojrzewam i właśnie kilka godzin spędziłem na uzupełnianiu wiedzy na ich temat. Zakup zdecydowanie przesuwam w czasie, na razie skupiam się na monitorze, a wydruk przygotowanych zdjęć zlecę.

Więc jeszcze w temacie CS240 i CX241...prosiłbym o porównanie tych monitorów w odniesieniu do wymagań oświetlenia pokoju. Jakie oświetlenie powinienem zamontować? Pokój ma wymiary: 4x3,2 m, źródło światła jest na środku sufitu, biurko stoi w jednym z rogów.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: prosze o pomoc w wybraniu odpowieniego monitora

06 stycznia 2015, 21:23 - wt

W najprostszym ujęciu, światło powinno być takie, aby kartka A4 wyświetlona na monitorze i zwykła kartka papieru A4 leżąca na stole miały podobną jasność. Aby to uzyskać np za pomocą świetlówek graficznych, można dać oprawę "rastrową" nad stanowiskiem z czterema świetlówkami 18W.

Obrazek
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Kaczy_M
Posty: 4
Rejestracja: 06 stycznia 2015, 14:23 - wt

Re: prosze o pomoc w wybraniu odpowieniego monitora

06 stycznia 2015, 21:27 - wt

I te cztery świetlówki powinny być centralnie nad biurkiem, czy mogą być na środku pokoju (pokój 12 m kw.) i to wystarczy? A barwa światła tych świetlówek? Ma to znaczenie? Wtedy nie trzeba już za monitorem montować dodatkowego źródła światła? Bo takie opinie też znalazłem.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: prosze o pomoc w wybraniu odpowieniego monitora

06 stycznia 2015, 21:36 - wt

Nad stanowiskiem, jeśli oświetlone ma być stanowisko. Jeśli całe pomieszczenie, należy przyjąć ok 70W w świetlówkach na każde 4mkw pomieszczenia. Dzięki takiemu oświetleniu nie ma znaczenia pora doby. Operator będzie widział cały czas poprawnie - fotopowo. Światło o barwie 950, czyli CRI>90 i temperatura ok 5000K. Słowem jak najbardziej podobne do dziennego.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
morskit
Posty: 9
Rejestracja: 24 listopada 2013, 14:11 - ndz

Re: prosze o pomoc w wybraniu odpowieniego monitora

06 stycznia 2015, 22:51 - wt

Czy te 70W na każde 4mkw pomieszczenia odnosi się też do żarówek halogenowych solux?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: prosze o pomoc w wybraniu odpowieniego monitora

06 stycznia 2015, 22:54 - wt

Tylko do świetlówek. Halogeny mają inną efektywność świetlną.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
morskit
Posty: 9
Rejestracja: 24 listopada 2013, 14:11 - ndz

Re: prosze o pomoc w wybraniu odpowieniego monitora

06 stycznia 2015, 23:04 - wt

To jak dobrać żarówki halogenowe do pomieszczenia jak u kolegi wyżej?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: prosze o pomoc w wybraniu odpowieniego monitora

06 stycznia 2015, 23:13 - wt

Nie takie proste. Soluxy to refletorki. Nie dają rozproszonego światła a silny ukierunkowany snop. Praktyka wskazuje, że najczęściej wystarczą dwa na tło za stanowiskiem.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl

Wróć do „Zastosowania amatorskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68314
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu