Dell U2515H QHD

Monitory uniwersalne w dowolnie szerokim ujęciu oraz do zastosowań domowych.
decob
Posty: 1
Rejestracja: 22 marca 2015, 19:12 - ndz

Dell U2515H QHD

22 marca 2015, 23:58 - ndz

Trafiłem na ten artykuł (bardzo mi pomógł zrozumieć problem), ale nie wiem, czy jeśli na liście nie ma tego monitora to, że się nie nadaje, czy po prostu lista nie została zakutalizowana
Chodzi o Dell U2515H QHD. 25 cali - 2560 x 1440. Bardzo mała plamka - 0.216 mm. Czy to nie za mało?
Kuba
Posty: 40
Rejestracja: 26 marca 2015, 18:53 - czw

Re: Dell U2515H QHD

26 marca 2015, 19:46 - czw

Witam użytkowników forum.
Żeby nie zakładać nowego tematu pozwolę sobie wykorzystać istniejący.
Mimo że to mój pierwszy post czytuję forum od dawna.
Bardziej chyba z chęci pogłębienia wiedzy niż rzeczywistej potrzeby użytkowania wysokiej klasy sprzętu.
Jestem foto-amatorem. Tzw. zaawansowanym ;)
Nie żyję z tego ale jednocześnie nie toleruję totalnej "bylejakości".
Od kilku lat używam mac mini 2012 + NEC2170NX którego kalibruje za pomocą ColorMunki Display +DispcalGUI,
czasem coś drukuję na atramentówce Canona.
Myślę powoli o jakimś nowszym monitorze. Spoglądałem w stronę NEC EA274WMi.
Nie tyle zależy mi na wielkości ekranu, co na małej plamce.
Te wszystkie smartfony i inne tablety jednak rozpieszczają :) i 1600x1200 na 21" zaczyna być odpychające :)
Czekać na 4k nie mam po co bo z mini 2012 nie bardzo to chce gadać, a zmieniać wszystko zwyczajnie się nie opłaca
na amatorsko-domowe potrzeby, tym bardziej że nowy mini też tylko 30Hz wyciąga przy 4k
I tu nagle ten DELL się pojawił.
Malutka plamka, wielkość sensowna, nawet przy 16:9 będzie niewiele niższy od typowego 24" 16:10 -właściwie mój ideał :)
Pytanie czy to ma szanse być jakościowo na poziomie NEC serii EA. O kalibracji serii EA (co cudów nie czyni :) ) wiem.
Wąski gamut powinien przypadkowo pomóc wyeliminować część wad nikczemnej dellowskiej elektroniki :)
Regulacja jasności schodzi niby do około 40cd więc też niby ok -oczu nie wypali, matryca niby 8bit itd...
Czy ktoś z lokalnych guru miał już może do czynienia z tym świecidełkiem :) ?
A może są jakieś słuchy jakoby NEC/EIZO miało wypuścić coś z tego typu matrycą w rozsądnych pieniądzach?
Jakiś EA254WMi :) ?
Jest jakiś test ale kto by im tam ufał :)
http://www.tftcentral.co.uk/reviews/dell_u2515h.htm
cz
czuk

Re: Dell U2515H QHD

27 marca 2015, 09:32 - pt

Eizo i NEC będzie zmuszone w końcu ruszyć w stronę 4k,za rozsądne pieniądze.Z tego co napisałeś to wiesz o co chodzi ,Eizo i Nec wszystkich rozumów nie zjadło.
Kuba
Posty: 40
Rejestracja: 26 marca 2015, 18:53 - czw

Re: Dell U2515H QHD

27 marca 2015, 10:28 - pt

No właśnie bardziej bym sobie życzył/marzył aby wypuścili coś pośredniego. Takie właśnie 2560x1440/1600 na nieco mniejszej niż 27" matrycy.
Mała plamka a jednocześnie rozdzielczość którą pociągnie większość współczesnego sprzętu. Cena mniejsza niż 27"
Matryca już jest, pytanie czy oprócz tego dell'a ktoś w to pójdzie :)
Liczę że U2515H wpadnie w ręce któregoś ogarniętego z tematem forumowicza i napisze coś na ten temat.
Może nie jest taki najgorszy ;)
Osobiście nie mam kosmicznych wymagań. Jakość obrazu na poziomie serii EA by mnie zadowoliła. Byle nie gorzej. :)
Takie 2560x1600 przy 24" to byłby świetny pomysł...
Qubase
Posty: 10
Rejestracja: 08 kwietnia 2015, 09:05 - śr

Re: Dell U2515H QHD

08 kwietnia 2015, 09:41 - śr

Witam wszystkich!
Od pewnego czasu poszukuję monitora do swoich zastosowań. Zajmuję się reportażem wideo i fotografią.
Staram się bardzo konkretnie podchodzić do tematu więc jeśli mogę próbuje doskonalić swój warsztat i inwestować w sensowne narzędzia które pomogą mi w pracy.
Fotografuję i filmuję lustrzanką Canon 6D (full Frame) i to co widzę na moim starym monitorze który posiadam do edycji jest po prostu nie do przyjęcia (BenQ G2420HD)
Wpadłem ostatnio na test monitora Dell 2515H który do moich zastosowań WYDAWAŁ się idealny ze względu na rozdzielczość 2560x1440
(spora powierzchnia pracy) i matrycę AH-IPS która powinna się sprawdzić przy montażu.
WYDAWAŁ bo po lekturze forum teraz już nic nie wiem. Zawsze tak jest jak zaczniesz czytać forum.
Wiem że polecacie zwykle Eizo CS232 lub Nec 2xxMi.
Mój budżet to 1500zł i nie mogę już wydać ani złotówki więcej bo mnie żona zabije ;) .
Czy ktoś może się wypowiedzieć na temat tego Della?
Czy to naprawdę taka padaka jak każdy Dell?

Z góry dziękuję!
cz
czuk

Re: Dell U2515H QHD

08 kwietnia 2015, 10:13 - śr

Ludzie inwestują we wszystko poza monitorem ,dla mnie to bardzo poważny błąd,ja bym zaczął od monitora,i skompletował resztę sprzętu :)
Qubase
Posty: 10
Rejestracja: 08 kwietnia 2015, 09:05 - śr

Re: Dell U2515H QHD

08 kwietnia 2015, 10:25 - śr

Ja bym też tak zaczął ale parę lat temu byłem młodszy i głubszy. Zaczynałem od filmu i nie miałem pojęcia o postprodukcji i programach edycyjnych. Teraz kiedy zainteresowałem się fotografią i odwzorowanie barw stało się dla mnie pryjorytemem myślę tak samo (najpierw monitor) ale nie ma co nad rozlanym mlekiem płakać.
Ważne że człowiek dochodzi do pewnych wniosków i chce iść w dobrą stronę.
Kwestia jest jednak inna. Czy na podstawie danych które są zawarte w teście

http://www.tftcentral.co.uk/reviews/dell_u2515h.htm

jest ktoś w stanie wyrazić swoją opinię na temat tego monitora?
cz
czuk

Re: Dell U2515H QHD

08 kwietnia 2015, 10:54 - śr

NEC274WMI,EIZO CS230,EIZO CS240.
michal2512
Posty: 10
Rejestracja: 30 października 2014, 18:31 - czw

Re: Dell U2515H QHD

08 kwietnia 2015, 11:02 - śr

Witam
Nie należę do tych bardzo "ogarniętych" forumowiczów, bo moja przygoda z ips'ami zaczęła się parę miesięcy temu. I w dodatku na bardzo budżetowym sprzęcie w biurze. Ponieważ w domu korzystam z kilkuletniej już TN'ki a coraz częściej pracuję z programami graficznymi przyszedł czas na podjęcie jedynie słusznej decyzji czyli kupno porządnego (oczywiście w granicach rozsądku do 2000 zł) monitora IPS. Moje zainteresowania krążyły wokół Eizo ev2436, ev2455, NEC ea244wmi, Dell u2412-13 itp. Wszystkie znałem niestety tylko z opisów, bo tak jak napisałem w biurze mam IPS'a ale takiego za kilkaset zł (HP Elitedisplay e221c). Obraz na nim jest b.dobry, matowa matryca prawie czarna, srebrzenie praktycznie niezauważalne, kolory soczyste i jednolite na całym ekranie. No i pojawiły się monitory z nowymi matrycami 25'' 2650x1440, min. Dell u2515h , które idealnie wielkościowo i rozdzielczościowo wpasowywały się w moje potrzeby. Po miesiącu zastanawiania się i czytaniu opinii na różnych serwisach (min.tftcentral) i forach, zdecydowałem się na kupno i wczoraj monitor trafił w moje ręce. Pierwsze spojrzenie i od razu zdziwienie. Matryca w stanie spoczynku jest w zasadzie szara i nie tak bardzo matowa jak chociażby wspomniany służbowy HP. W pierwszej chwili wręcz miałem wrażenie że to matryca błyszcząca z jakąś powłoką anti-glare. Nie znam się na tyle aby to stwierdzić ale przypomniało mi się jednocześnie , że gdzieś w recenzji było napisane , że to nowy rodzaj powłoki matowej , dający lepszą ostrość (jak przy glare), i żywsze kolory (jak przy glare) jednocześnie nie dający odblasków (jak przy mate). Czy ja wiem? Monitor w pracy ma fajne kolorki, obraz jest ostry a odbić wcale. No i jest czarny. Ale może nie odwzorowuje poprawnie dobrze palety barw. Nie wiem, nie znam się na tyle i nie mam przyrządów aby to sprawdzić. No ale do rzeczy. Czas na włączenie nowego nabytku. Pstryk i jest obraz. Na pierwszy rzut oka ładny, taki wręcz smartfonowy, wychodzący wręcz z matrycy. To chyba złudzenie pojawiające się na monitorach bezramkowych. Ale czas na test kolorów. Włączam czarny i ... to jakaś kpina. Obraz tak srebrzy , że w nocy w ciemnym pokoju można książki czytać. Lewe rogi monitora wręcz jasno szare. Jasność i kontrast ustawione fabrycznie na 50%. Inne kolory podstawowe bez zarzutów. Jestem w kropce. Bo chętnie pozbyłbym się go na rzecz innego , innej firmy, ale nie wiem czy ta przypadłość w postaci braku koloru czarnego (ok, ok, ciemno szarego) występuje we wszystkich "droższych" monitorach czy tylko mój egzemplarz jest "wyjątkowy". Powtarzam się, ale na tanich IPS'ach w pracy nie mam aż takiego srebrzenia dającego jasno szarą czerń. Jest tam co prawda inna powłoka matująca ale właśnie taka mi odpowiada.
Jeżeli ktoś z czytających moje wypociny ma już taki monitor to proszę , niech napisze jak wyglądają jego odczucia dotyczące czerni bo dla mnie to dość istotna cecha. Może ktoś też się wypowie na temat wspomnianych wcześniej monitorów innych firm typu Eizo, Nec nawet Samsung (PLS). Mam kilkanaście dni na odesłanie monitora i ewentualny zakup czegoś innego, podobnego. Nawet w ostateczności 24'' i 1920x1200 ale nie tak szary.
Pozdrawiam i dziękuje z góry za cenne uwagi i porady.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16335
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Dell U2515H QHD

08 kwietnia 2015, 11:22 - śr

Świecąca i srebrząca czerń to powszechna przypadłość matryc typu IPS. W dobrych jest mniej widoczne w słabych bardziej. W najlepszych, wyposażonych w dodatkowy polaryzator, tzw "płytkę ćwierćfalową" efektu nie widać wcale, ale budżet jest ponad 2x taki w stosunku do monitorów jakie Pan wymienił.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Qubase
Posty: 10
Rejestracja: 08 kwietnia 2015, 09:05 - śr

Re: Dell U2515H QHD

08 kwietnia 2015, 11:46 - śr

Czy ta srebrząca matryca w tym modelu Della ma jakiś większy wpływ na pracę z kolorem? Może to głupie pytanie ale skoro matryce IPS mają taką przypadłość to może nie ma to większego znaczenia.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16335
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Dell U2515H QHD

08 kwietnia 2015, 12:22 - śr

Ma wpływ na postrzeganie, więc i na jakość pracy. To nie jest normalne i należy o ile tylko się da unikać. Jeśli nie ma wyjścia, trzeba defekt maskować oświetleniem, czyli zero pracy po ciemku.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Qubase
Posty: 10
Rejestracja: 08 kwietnia 2015, 09:05 - śr

Re: Dell U2515H QHD

08 kwietnia 2015, 12:26 - śr

Tom01 pisze:Ma wpływ na postrzeganie, więc i na jakość pracy. To nie jest normalne i należy o ile tylko się da unikać. Jeśli nie ma wyjścia, trzeba defekt maskować oświetleniem, czyli zero pracy po ciemku.
Bardzo dziękuję za wyczerpującą wypowiedź.
Czyli nie pozostaje mi nic tylko czekać i oszczędzać na Nec Multisync Ea274Wmi .
Awatar użytkownika
Juriko
Lokalizacja: Bydgoszcz
Posty: 276
Rejestracja: 14 lutego 2015, 19:05 - sob

Re: Dell U2515H QHD

08 kwietnia 2015, 12:27 - śr

michal2512 pisze:.... Włączam czarny i ... to jakaś kpina. Obraz tak srebrzy , że w nocy w ciemnym pokoju można książki czytać. Lewe rogi monitora wręcz jasno szare. Jasność i kontrast ustawione fabrycznie na 50%. Inne kolory podstawowe bez zarzutów. ...
Wg tftcentral 50% jasności to 230cd/m2 punkt czerni 0,21cd/m2
Obrazek
http://www.tftcentral.co.uk/reviews/dell_u2515h.htm
Powinieneś się trzymać wartości jasności między 10-20%. Przy twoim ustawieniu to przydały by się okulary słoneczne ;) . Jest też prawdopodobne, że w pracy masz stanowisko dużo bardziej oświetlone, stąd te różnice w postrzeganiu czerni. Ale 230 nitów to spawareczka jak się patrzy, szczególnie w ciemnym pomieszczeniu.
Załączniki
dell.png
dell.png (13.03 KiB) Przejrzano 4854 razy
Pozdrawiam, Jurek
michal2512
Posty: 10
Rejestracja: 30 października 2014, 18:31 - czw

Re: Dell U2515H QHD

08 kwietnia 2015, 14:10 - śr

@Tom
No tak, zdawałem sobie z tego sprawę, ale bazując organoleptycznym poznaniu monitora IPS w biurze (HP Elitedisplay e221c) , byłem przekonany, że srebrzenie to jest w granicach przyzwoitości. Naprawdę , trzeba się mocno przyglądać , żeby je zauważyć na tym prostym modelu. Natomiast w wypadku tego Dell'a to wygląda jak gwiazda północy. Po prostu jestem ciekaw , czy np. takie "tanie" Eizo czy Nec mają tak samo jak mój Dell czy raczej znośnie i dla laika takiego jak ja niezauważalnie jak w HP. Oczywiście ciężko jest opisać słowami poziom jasności bo tak naprawdę trzeba by to zmierzyć jakimś kolorymetrem, jednak w wypadku tego Dell'a jest to po prostu uciążliwe.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16335
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Dell U2515H QHD

08 kwietnia 2015, 14:14 - śr

DELLe od lat słyną z uciążliwości nieergonomiczności obrazu, więc to nie nowina. :)
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
michal2512
Posty: 10
Rejestracja: 30 października 2014, 18:31 - czw

Re: Dell U2515H QHD

08 kwietnia 2015, 14:29 - śr

Juriko pisze:Powinieneś się trzymać wartości jasności między 10-20%. Przy twoim ustawieniu to przydały by się okulary słoneczne ;) . Jest też prawdopodobne, że w pracy masz stanowisko dużo bardziej oświetlone, stąd te różnice w postrzeganiu czerni. Ale 230 nitów to spawareczka jak się patrzy, szczególnie w ciemnym pomieszczeniu.
Dzięki za tą sugestię, sprawdzę to na niższych poziomach jasności, mam jednak wrażenie, że srebrzenie pozostanie a pogorszy się tylko odwzorowanie kolorów :(
Kuba
Posty: 40
Rejestracja: 26 marca 2015, 18:53 - czw

Re: Dell U2515H QHD

08 kwietnia 2015, 15:13 - śr

Przede wszystkim jak już wyżej napisano duuużo za jasno ustawiony obraz.
Bez żadnych przyrządów po prostu ustaw jasność w jako-tako oświetlonym pomieszczeniu
(nie w ciemności) na białą kartkę tak jak często tutaj się poleca.
W typowo domowych warunkach powinno to wypadać właśnie około 10-20% na skali
jeśli wierzyć danym z testu.
Przyzwyczaj wzrok do takiej wartości przez jakiś czas. Wtedy oceń czy dalej to przeszkadza.
Podany w teście kontrast i co za tym idzie poziom czerni sugeruje że powinno być dobrze.
Więc albo monitor jakoś wybitnie srebrzy albo twój jest wadliwy.
Albo test jest sponsorowany.
To tak na chłopski rozum :)
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Dell U2515H QHD

08 kwietnia 2015, 20:47 - śr

Juriko pisze:
michal2512 pisze:.... Włączam czarny i ... to jakaś kpina. Obraz tak srebrzy , że w nocy w ciemnym pokoju można książki czytać. Lewe rogi monitora wręcz jasno szare. Jasność i kontrast ustawione fabrycznie na 50%. Inne kolory podstawowe bez zarzutów. ...
Wg tftcentral 50% jasności to 230cd/m2 punkt czerni 0,21cd/m2
Obrazek
http://www.tftcentral.co.uk/reviews/dell_u2515h.htm
W warunkach pracy wieczornej, na białym tle, w domu, przy silnym sztucznym oświetleniu, ustawiłbym jeszcze niżej 50-60cd/m2, czyli 5-7% na monitorze.

Jeden z Guru forum preferuje 30cd/m2, a więc 0%, nawet w dzień.

W takich warunkach, przy prawidłowym urządzeniu stanowiska pracy i przy prawidłowym wyregulowaniu monitora, srebrzenie nie stanowi żadnego problemu.

Jeśli natomiast ktoś chce monitorem oświetlać pokój i ustawia 230cd/m2, to nie ma co się dziwić, że czerń mu świeci. W takich warunkach czerń świeci w każdym monitorze i telewizorze LCD, komórce, tablecie, palmtopie, laptopie, smartwatchu ... itp. itd.
Ostatnio zmieniony 08 kwietnia 2015, 20:49 - śr przez max, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16335
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Dell U2515H QHD

08 kwietnia 2015, 20:49 - śr

max pisze:W takich warunkach, przy prawidłowym urządzeniu stanowiska pracy i przy prawidłowym wyregulowaniu monitora, srebrzenie nie stanowi żadnego problemu.
Zauważę złośliwie, że taki pogląd wyrażają praktycznie wyłącznie posiadacze srebrzących monitorów. ;)
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl

Wróć do „Zastosowania amatorskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68395
Liczba tematów: 4130
Liczba użytkowników: 3945
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Goldberg
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu