Dell U2515H QHD

Monitory uniwersalne w dowolnie szerokim ujęciu oraz do zastosowań domowych.
GrzesiekR
Posty: 1273
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: Dell U2515H QHD

08 kwietnia 2015, 21:02 - śr

Tom01 pisze:
max pisze:W takich warunkach, przy prawidłowym urządzeniu stanowiska pracy i przy prawidłowym wyregulowaniu monitora, srebrzenie nie stanowi żadnego problemu.
Zauważę złośliwie, że taki pogląd wyrażają praktycznie wyłącznie posiadacze srebrzących monitorów. ;)
Każdy monitor świeci czernią, gdy jest za jasno ustawiony w stosunku do otoczenia. Mówi to posiadacz CX240. Wprawdzie to nie tzw. srebrzenie, ale do czerni też daleko.
michal2512
Posty: 10
Rejestracja: 30 października 2014, 18:31 - czw

Re: Dell U2515H QHD

08 kwietnia 2015, 21:07 - śr

max pisze:Jeśli natomiast ktoś chce monitorem oświetlać pokój i ustawia 230cd/m2, to nie ma co się dziwić, że czerń mu świeci. W takich warunkach czerń świeci w każdym monitorze i telewizorze LCD, komórce, tablecie, palmtopie, laptopie, smartwatchu ... itp. itd.
Tak jak pisałem, jestem laikiem w temacie IPS'ów. Podaję tutaj jedynie moje odczucia co do pierwszego spotkania z efektem, którego nie miałem okazji wcześniej zaobserwować. W związku z tym, cieszę się z każdej uwagi na temat prawidłowego ustawienia sprzętu.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Dell U2515H QHD

08 kwietnia 2015, 21:09 - śr

Tom01 pisze:Zauważę złośliwie, że taki pogląd wyrażają praktycznie wyłącznie posiadacze srebrzących monitorów. ;)
Hmm, czyli z niesrebrzącymi jest gorzej? :twisted:

Proszę zacząć od prawidłowego (czytaj silnego, porównywalnego z dziennym) oświetlenia przestrzeni wokół monitora, tła za monitorem, sufitu. Następnie wyregulować biel monitora na 40-80cd/m2, zależnie od ilości bieli na monitorze. Jeśli mamy białe tło np. internet, edytor tekstu, to ustawiamy 40-60cd/m2. Jak oglądamy zdjęcia to ustawiamy 60-80cd/m2, w dzień można więcej. Jak oglądamy filmy lub gramy można ciut więcej.

Aby przeliczyć procenty monitora na wartości bezwzględne cd/m2 trzeba posiłkować się tabelkami z tftcentral i prad.de jak na załączonym obrazku wyżej.

Sam Pan tłukł kiedyś w kółko, jak ważne jest prawidłowe oświetlenie stanowiska i prawidłowe wyregulowanie monitora i że nie należy pracować po ciemku. Zgadzam się z tym i uważam, że nic się w tej kwestii nie zmieniło i nie zmieni, nawet jak wejdą OLEDy o idealnej czerni. Mam do dyspozycji monitor LCD IPS, TV plazmowy i tablet OLED, więc wiem co to czerń, kontrast i brak srebrzenia. Nie trzeba kupować monitora za 5000zł, aby móc w miarę komfortowo pracować. Z całą pewnością przy 230cd/m2 nie da się wyrobić dłużej niż 10 minut nawet na EIZO za 25.000zł.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Dell U2515H QHD

08 kwietnia 2015, 22:09 - śr

GrzesiekR pisze:Wprawdzie to nie tzw. srebrzenie, ale do czerni też daleko.
Ale do typowego IPS jeszcze dalej:


max pisze:Sam Pan tłukł kiedyś w kółko, jak ważne jest prawidłowe oświetlenie stanowiska i prawidłowe wyregulowanie monitora i że nie należy pracować po ciemku.
Oczywiście, i nadal tłukę. Przy czym przy oświetleniu chodzi o widzenie fotopowe nie o wyjście punktu czerni z zakresu postrzegania. Manipulacja światem aby uzyskać drugi efekt jest metodą tonącego i brzytwy. Gdyby nie świecenie i srebrzenie oświetlenie nie musiałoby uwzględniać ograniczeń monitora. Zresztą, wystarczy popatrzeć na opinie posiadaczy srebrzących monitorów po zapoznaniu się z nie srebrzącym. Nawet najtwardsi wspominają o lepszej czerni. Czyli jednak siedziało za uszami...
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4319
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Dell U2515H QHD

08 kwietnia 2015, 22:24 - śr

Tom01 pisze:Zauważę złośliwie, że taki pogląd wyrażają praktycznie wyłącznie posiadacze srebrzących monitorów. ;)
Zauważę złośliwie, że pogląd jakoby cieknięcie czerni miało jakiekolwiek znaczenie wyrażają wyłącznie sprzedawcy monitorów.

80cd/m^2 odpowiada wizualnie podłożu o 100% reflektancji oświetlonemu światłem dziennym o intensywności 250lx. Proszę przyjąć do wiadomości, że wg. badań Kodaka statystyczna intensywność światła dziennego w 90% powierzchni pomieszczeń mieszkalnych nie przekracza 100lx (o warunkach wieczornych przez litość nie wspominając).
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Dell U2515H QHD

08 kwietnia 2015, 22:38 - śr

Czornyj pisze:Zauważę złośliwie, że pogląd jakoby cieknięcie czerni miało jakiekolwiek znaczenie wyrażają wyłącznie sprzedawcy monitorów.
Użytkownicy tak samo. Dowodem są liczne zwroty właśnie z tego powodu. Myślę, że wcale nie przesadzę, jeśli stwierdzę, że w minutę da się znaleźć w internecie kila setek głosów użytkowników o zauważonych ułomnościach. Bynajmniej nie zachwyconych.
Czornyj pisze:(o warunkach wieczornych przez litość nie wspominając).
Czyli w słabym świetle brak czerni daje się we znaki w dwójnasób. "Świecący" poziom czerni i na dodatek rozjaśnianie pod kątem jest poważnym zgrzytem użytkowym i estetycznym. Nie jest naturalny. Powszechnie jest to odbierane jako usterka. Kompletnie nie rozumiem uporu usprawiedliwiania rozwiązań dalekich od prawidłowych, pożądanych, naturalnych. Czerń to poziom światła poza naszą percepcją i im monitor jest temu bliższy, tym najzwyczajniej w świecie bliższy naturalnemu obrazowi, bardziej komfortowy.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Qubase
Posty: 10
Rejestracja: 08 kwietnia 2015, 09:05 - śr

Re: Dell U2515H QHD

08 kwietnia 2015, 22:51 - śr

Panowie to jest dział dla amatorów. Radzimy się Was i oczekujemy że jeśli poprosimy o radę udzielicie jej wykorzystując język zrozumiały dla amatora. Czytam Wasze posty i połowy nie kumam. Mniejsza z tym która czerń jest czarniejsza. Ważna jest kwestia co zrobić żeby ten monitor świecił jak należy. Czy jest jakiś pomysł jak go ustawić? Jeśli nie to napiszcie żeby go odesłać i tyle. Wszyscy mamy świadomość ze EIZO i NEC są najlepsze ale zwykłego śmiertelnika nie stać na monitor za 3 i więcej tysięcy więc nie dziwcie sie ze szukamy tańszej alternatywy.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Dell U2515H QHD

08 kwietnia 2015, 22:55 - śr

Zawartość czerni w czerni jest bardzo widoczna i ważna z punktu widzenia komfortu użytkowania. Amator jest bardziej wyczulony niż zawodowiec. Profesjonalista zrobi sobie światło, wytłumaczy, że są ograniczenia techniki i będzie pracował a amatorowi będzie pruło wątrobę. Doświadczenia z życia...

Mnie osobiście to wkurza niemiłosiernie, odkąd z powodów leżących poza moim wpływem musiałem się przesiąść na monitory IPS. Żegnaj czarne tło pulpitu. Nie używam najgorszego chłamu, ale ilekroć oko poleci w róg czy drugi monitor cholera mnie bierze kiedy widzę, że teoretycznie czarne w rzeczywistości jest jasne szare. I jak widzę z relacji z ludźmi, nie tylko mnie drażni. Także nie ma co się oszukiwać i jeśli przeszkadza, po prostu wymienić monitor. Życie jest zbyt cenne i zbyt krótkie aby je sobie psuć takimi detalami.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Juriko
Lokalizacja: Bydgoszcz
Posty: 276
Rejestracja: 14 lutego 2015, 19:05 - sob

Re: Dell U2515H QHD

08 kwietnia 2015, 23:06 - śr

Tom01 pisze:...
Mnie osobiście to wkurza niemiłosiernie, odkąd z powodów leżących poza moim wpływem musiałem się przesiąść na monitory IPS. Żegnaj czarne tło pulpitu. Nie używam najgorszego chłamu, ale ilekroć oko poleci w róg czy drugi monitor cholera mnie bierze kiedy widzę, że teoretycznie czarne w rzeczywistości jest jasne szare. I jak widzę z relacji z ludźmi, nie tylko mnie drażni. Także nie ma co się oszukiwać i jeśli przeszkadza, po prostu wymienić monitor. ...
To jak to właściwie rozumieć, szewc bez butów chodzi?
Pozdrawiam, Jurek
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Dell U2515H QHD

08 kwietnia 2015, 23:12 - śr

A czego konkretnie nie zrozumiałeś?

PS. Na monitor 2560x1440 z OCF 3.000zł to stanowczo za mało. Do tego potrzeba 2x więcej, czyli co najmniej 6.000zł. Taniej więc będzie zrozumieć tą połowę, której nie zrozumiałeś, prawidłowo oświetlić stanowisko, prawidłowo wyregulować monitor i pracować w komfortowych warunkach. Po kupnie monitora za 6.000zł i tak będziesz musiał zrobić to samo. W przeciwnym wypadku oczy Ci wyjdą z orbit na skutek zbyt wysokiego kontrastu.

A zatem, wydawanie kasy na wiwat na nowe drogie sprzęty i tak nie zastąpi rozumnego wyregulowania monitora. To podstawa, konieczność, muss sein, i na dodatek nic nie kosztuje (poza poświęconym czasem na zrozumienie zagadnienia).
http://archiwum.ciop.pl/6505.html
http://asystentbhp.pl/art/oswietlenie-m ... SWbLuE3RJA
Innymi słowy, monitor nie powinien za bardzo świecić na tle ściany znajdującej się za nią, aby różnica jasności (czyli kontrast) pomiędzy ścianą i monitorem nie był zbyt wysoki. Rozwiązanie jest proste: oświetlić otoczenie monitora i ścianę za nim oraz prawidłowo wyregulować monitor. Adaptacja ta nie ma nic wspólnego ze srebrzeniem. Jedynie jej skutkiem ubocznym jest fakt, że po prawidłowym zaadoptowaniu otoczenia i wyregulowaniu monitora srebrzenie jest nieistotne, a w każdym razie nie warte płacenia 6.000zł za ten fiuczer (moim zdaniem oczywiście).
Ostatnio zmieniony 08 kwietnia 2015, 23:29 - śr przez max, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4319
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Dell U2515H QHD

08 kwietnia 2015, 23:28 - śr

del
Qubase
Posty: 10
Rejestracja: 08 kwietnia 2015, 09:05 - śr

Re: Dell U2515H QHD

08 kwietnia 2015, 23:31 - śr

max pisze:A czego konkretnie nie zrozumiałeś?

PS. Na monitor 2560x1440 z OCF 3.000zł to stanowczo za mało. Do tego potrzeba 2x więcej, czyli co najmniej 6.000zł. Taniej więc będzie zrozumieć tą połowę, której nie zrozumiałeś, prawidłowo oświetlić stanowisko, prawidłowo wyregulować monitor i pracować w komfortowych warunkach. Po kupnie monitora za 6.000zł i tak będziesz musiał zrobić to samo. W przeciwnym wypadku oczy Ci wyjdą z orbit na skutek zbyt wysokiego kontrastu i

A zatem, wydawanie kasy na wiwat na nowe drogie sprzęty i tak nie zastąpi rozumnego wyregulowania monitora. To podstawa, konieczność, muss sein, i na dodatek nic nie kosztuje (poza poświęconym czasem na zrozumienie zagadnienia).
http://archiwum.ciop.pl/6505.html
http://asystentbhp.pl/art/oswietlenie-m ... SWbLuE3RJA
I tak w dniu dzisiejszym wszyscy uzyskali odpowiedź na nurtujące ich pytania! I możemy zamknąć to forum na cztery spusty bo:
Wszystkich którzy mają mniejszy budżet niż 3 tyś nie muszą się zastanawiać który model wybrać.
Ci którzy mają 3 tysie mogą kupić monitor i wyregulować.
A Ci którzy chcą wydać więcej uświadomiliśmy że nie warto.
;) ;)
Oczywiście żartuję!!
Muszę jednak przyznać że Twój wpis daje do myślenia.
Awatar użytkownika
Juriko
Lokalizacja: Bydgoszcz
Posty: 276
Rejestracja: 14 lutego 2015, 19:05 - sob

Re: Dell U2515H QHD

08 kwietnia 2015, 23:33 - śr

max pisze:A czego konkretnie nie zrozumiałeś?
Kto tu czego nie zrozumiał? ;)Ale ok. wytłumaczę.TOM01 pisze skromnie ;) w co wierzę, że nie używa najgorszego chłamu, śmiem przypuszczać, że używa monitory z górnej półki, a narzeka. Dalej radzi wymienić monitor. Rozumiem że sobie też. Ciśnie się pytanie czemu nie wymieni sobie? Stąd wspomniałem o przysłowiowym szewcu. ;) A drugie pytanie na co, skoro używa już najlepszych? ;)
Pozdrawiam, Jurek
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4319
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Dell U2515H QHD

08 kwietnia 2015, 23:36 - śr

Tom01 pisze:[Czyli w słabym świetle brak czerni daje się we znaki w dwójnasób. "Świecący" poziom czerni i na dodatek rozjaśnianie pod kątem jest poważnym zgrzytem użytkowym i estetycznym. Nie jest naturalny.
Czyli pracując z monitorem o luminancji 80cd/m^2 mamy wizję tego, co zobaczy klient na wydruku położonym na parapecie - w przecwiwnym wypadku szanse na to, że zobaczy to samo co my są mniejsze niż 1:10, a jeśli do tego dojdzie wpływ ciemnego otoczenia monitora w warunkach wieczornych, to na bank mamy reklamacje zbyt ciemnych wydruków.

Pomijam zresztą zbyt ciemne wydruki, bo to problem osób takich jak ja zawodowo parających się projektowaniem graficznym i drukiem. Co się jednak tyczy całej reszty, to rekomendowanie 80cd/m^2 do pracy z tekstem - korespondencja, strony www, arkusze kalkulacyjne itp. czyli praktycznie 90% praktycznych zastosowań pominąwszy gry i filmy - to w większości przypadków zwykłe znęcanie się i sadyzm, oraz napędzanie klientów producentom kropli do oczu i okulistom.

Sam Pan w kółko rekomenduje test kartki - proszę sobie dla odmiany wziąć kartkę i uczciwie zmierzyć, ile realnie światła się od niej odbija. Idąc dalej jeszcze lepiej wziąć normalną książkę, która zaprojektowana jest do wygodnej lektury - tj. papier o obniżonej bielistości oraz czerń lustra tekstu o niskiej gęstości optycznej. Warto sobie porównać ją z lustrem tekstu wyświetlonym na monitorze.

Cieknięcie czerni to przy tym marginalna dupereloza dla dyletantów nie odróżniających TRC L* od TRC sRGB, naprawdę szkoda mi czasu na dyskusje o takich dyrdymałach.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Dell U2515H QHD

08 kwietnia 2015, 23:43 - śr

Juriko pisze:To jak to właściwie rozumieć, szewc bez butów chodzi?
Niestety tak. Na 2 szt takich jakie bym chciał, mnie nie stać. Obecnie na celowniku jest CG318-4K a 2 szt to będzie ok 50 tys zł. :/
Czornyj pisze:Sam Pan w kółko rekomenduje test kartki
Używając Pańskiego starego dowcipu: "nie bądźmy Peweksami..." Nie mieszajmy zalecenia kompozycji miejsca pracy do pracy i czegokolwiek innego. Proszę zauważyć, że marudzę o tej czerni przy zastosowaniach luźniejszych, nie profesjonalnych. Wówczas ją widać i wówczas ludzie też na nią narzekają. Przy normalnym, poprawnie oświetlonym stanowisku pracy ma małe znaczenie.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Dell U2515H QHD

08 kwietnia 2015, 23:47 - śr

Tom01 pisze:Obecnie na celowniku jest CG318-4K a 2 szt to będzie ok 50 tys zł. :/
Czyżby moje przewidywania były jednak słuszne?
http://www.mva.pl/viewtopic.php?f=10&t= ... +25#p23398
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Dell U2515H QHD

08 kwietnia 2015, 23:52 - śr

max pisze:Czyżby moje przewidywania były jednak słuszne?
http://www.mva.pl/viewtopic.php?f=10&t= ... +25#p23398
Bardzo możliwe.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
DeeR
Posty: 33
Rejestracja: 08 marca 2015, 11:00 - ndz

Re: Dell U2515H QHD

08 kwietnia 2015, 23:53 - śr

Na amazonie UK widziałem cenę 4000 oczywiście funtów.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Dell U2515H QHD

08 kwietnia 2015, 23:59 - śr

Czornyj pisze:naprawdę szkoda mi czasu na dyskusje o takich dyrdymałach.
Czepnę się znów:
Kto napisał: "OCF w produkcyjnym PA322UHD odwala imponującą robotę"? Czyli skąd określenie "imponujący" jeśli to kompletnie nieistotny dyrdymał?

http://www.mva.pl/viewtopic.php?f=31&t= ... =40#p20912
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Dell U2515H QHD

09 kwietnia 2015, 09:17 - czw

Tom01 pisze:Nie mieszajmy zalecenia kompozycji miejsca pracy do pracy i czegokolwiek innego. Proszę zauważyć, że marudzę o tej czerni przy zastosowaniach luźniejszych, nie profesjonalnych. Wówczas ją widać i wówczas ludzie też na nią narzekają. Przy normalnym, poprawnie oświetlonym stanowisku pracy ma małe znaczenie.
No właśnie. Zamiast więc namawiać ludzi na wydawanie ciężkiej kasy na monitory, na które ich nie stać, lepiej skupić się na prawidłowym wyregulowaniu tego co mają lub tego co są wstanie zakupić. Uważam, że na prawidłowo wyregulowanym monitorze za 500zł będzie się pracowało 10x lepiej niż na nieprawidłowo wyregulowanym monitorze za 25.000zł (vide 230cd/m2). Jedynie pierwsze wrażenie tzw. "oczojebności" będzie powalające.

Niezliczone wpisy na tym forum potwierdzają niezbicie, że 95% użytkowników nie potrafi oświetlić pokoju i wyregulować monitora, choć mają regulować jedynie jednym parametrem - mocą podświetlenia monitora i żarówek/świetlówek na suficie.
Tom01 pisze:Niestety tak. Na 2 szt takich jakie bym chciał, mnie nie stać. Obecnie na celowniku jest CG318-4K a 2 szt to będzie ok 50 tys zł. :/
Czyli ma Pan ten sam problem co wszyscy. Proponuję więc, tak jak wszystkim innym, jednak pójść na kompromis i zakupić 2x PA322UHD, w cenie jednego CG318-4K. :twisted:
PS. Oczywiście dla "wszystkich innych" zakupienie PA322UHD nie jest kompromisem... ;)

Wróć do „Zastosowania amatorskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68376
Liczba tematów: 4129
Liczba użytkowników: 3942
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: kilgore
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu