Monitor do fotografii

Monitory uniwersalne w dowolnie szerokim ujęciu oraz do zastosowań domowych.
malin23
Posty: 2
Rejestracja: 09 grudnia 2009, 13:14 - śr

Monitor do fotografii

09 grudnia 2009, 13:38 - śr

Witam,
Ja bym chciał prosić o opinię, jaki monitor wybrać do zastosowań flash, phostoshop, html, premiere, amatorska obróbka fotografii (+ filmy i zastosowania biurowe).

Zastanawiam się nad
- 22'' Eizo FlexScan S2243WH-BK czarny
- 24'' HP LP2475w
- dell U2410

Tak jak napisałem w pierwszym zdaniu - głównie monit będzie używany do tworzenia i obróbki grafiki/video na potrzeby internetu, ale nie wykluczam czasami konieczności zrobienia czegoś do druku, jednak jest to bardzo niewielki procent całkowitej pracy i nie będą to raczej reklamy drukowane w kolorowych czasopismach na całą Polskę, dlatego nie potrzebuję monitora za 5 tys czy 10tys, a co gorsza budżet pozwala mi na przeznaczenie ok 2k, maksymalnie 2,5k.
Tom01 - widziałem Twoje niepochlebne opinie o ww. HP, czy Dellu i czasami odnoszę wrażenie, że poza EIZO (czy NECami) świata monitorów nie widzisz (i nie sprzedajesz), więc jeżeli będziesz odpowiadał na tego posta prosiłbym o obiektywną odpowiedź co do ww. monitorów vs. moje potrzeby.
A jeżeli jesteś taki Eizo firendly powiedz mi, czy model Eizo, o którym piszę będzie aż tak (o ile w ogóle) lepszym wyborem niż ten Dell, czy HP. Czy jego niska cena (jak na Eizo) nie stawia go jakościowo na równi z wybranymi przeze mnie modelami? Kolejną wątpliwością jest 22" vs. 1920 x 1200 - czy praca na takiej rozdziałce przy takiej wielkości nie jest męcząca? Dodam również, że nie mam ani doświadczenia, ani sprzętu do kalibracji monitora. Ile muszę zapłacić, żeby ktoś to zrobił za mnie i czy z mojej listy tylko Eizo wymaga sprzętowej kalibracji czy pozostałe monity również?

Obecnie używam 19" Samsunga 910T na PVA, którego sobie chwalę i nowy monitor pod względem odwzorowania kolorów, czerni itp. nie może być gorszy od tego, za to musi mieć znacznie większy obszar roboczy, dlatego potrzebuję takiej a nie innej rozdzielczości.
Bardzo proszę o konkretną odpowiedź. Póki co, faworytem jest u mnie zjechany przez Toma01 w recenzjach HP, ale nie wykluczam innych monitorów, nawet spoza mojej listy 3 wybrańców - jednak nie znalazłem nic więcej konkretnego w tej cenie. Jakieś sugestie?

Z góry dzięki i pozdrawiam
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Chciałbym poznać opinię o....

09 grudnia 2009, 14:29 - śr

malin23 pisze:Tom01 - widziałem Twoje niepochlebne opinie o ww. HP, czy Dellu i czasami odnoszę wrażenie, że poza EIZO (czy NECami) świata monitorów nie widzisz
Sęk cały w tym, że obecnie rozsądnej jakości sprzęt jest w mniejszości, a dobre można policzyć na palcach. Monitory do celów ambitnych amatorskich i zawodowych są wyłącznie w ofertach 4 firm. Koniec wyboru.
malin23 pisze:jeżeli będziesz odpowiadał na tego posta prosiłbym o obiektywną odpowiedź co do ww. monitorów vs. moje potrzeby.
Pracować można niemal na każdym sprzęcie. Dowodzą tego liczne stanowiska oparte o sprzęt klasy biurowej a nawet czasem o laptopy. Monitor nie determinuje jakości pracy, to jest domena operatora. Jednak wielu ludzi chciałoby widzieć efekt finalny na monitorze, zamiast go przewidywać na zasadzie wcześniejszych prób. Do takich celów trzeba użyć lepszego sprzętu nie ma na to rady.
malin23 pisze:A jeżeli jesteś taki Eizo firendly powiedz mi, czy model Eizo, o którym piszę będzie aż tak (o ile w ogóle) lepszym wyborem niż ten Dell, czy HP.
W wymienionej trójce, tylko Eizo pomimo że to sprzet uniwersalny amatorski ma normalną regulację, która umożliwia zachowanie liniowości. Dell jest za jaskrawy i praktycznie nie ma regulacji gammy, która w nim jest dużo za wysoka, a HP wchodzi z regulacją jaskrawości w obcięcie matrycy. Wady te mają szczególne znaczenie w trudniejszych warunkach oświetleniowych, np dom, wieczór. W dzień, kiedy jest jasno różnice będą mniej widoczne.
malin23 pisze:Kolejną wątpliwością jest 22" vs. 1920 x 1200 - czy praca na takiej rozdziałce przy takiej wielkości nie jest męcząca?
To najlepiej sprawdzić naocznie.
malin23 pisze:Dodam również, że nie mam ani doświadczenia, ani sprzętu do kalibracji monitora. Ile muszę zapłacić, żeby ktoś to zrobił za mnie i czy z mojej listy tylko Eizo wymaga sprzętowej kalibracji czy pozostałe monity również?

Żaden z wymienionych nie ma możliwości sprzętowej kalibracji. Korekcja, a jest konieczna zawsze z uwagi na rozrzut fabryczny, jest wykonywana przez regulację za pomocą wbudowanych regulatorów i modyfikacji tablicy koloru karty graficznej.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
IMFC
Posty: 9
Rejestracja: 21 grudnia 2009, 19:40 - pn

Re: Monitor do fotografii

07 lutego 2010, 23:02 - ndz

malin23 pisze: Kolejną wątpliwością jest 22" vs. 1920 x 1200 - czy praca na takiej rozdziałce przy takiej wielkości nie jest męcząca?
Wręcz przeciwnie!
Mnie męczyłaby praca na 22" z rozdz. 1650x1080... prawdę mówiąc, to sobie nie wyobrażam takiego monitora do pracy.
misiu
Posty: 21
Rejestracja: 04 lutego 2011, 08:14 - pt

Monitor do fotografii

11 lutego 2011, 19:39 - pt

Witam,

Zastanawiam się nad monitorem do fotografii (amatorskiej). Obecnie używam Samsunga SM 971p od ponad 2 lat.
Ogólnie jestem zadowolony, po kalibracji monitor "daje rade", bynajmniej w moich zastosowaniach. Do obróbki zdjęć
oraz ogólnego zastosowania dla innych domowników. Rozmiar nie gra roli 19" > i rozdzielczość większa niż obecna 1280x1024 >
Cena najlepiej do max 2000zł (a jeszcze lepiej taniej - ale zdaję sobie sprawę że "tanie mięso psy jedzą").

Co może pan powiedzieć o monitorach firmy EIZO/NEC które od czasu do czasu można znaleźć an allegro jako "leżaki magazynowe",
"końcówki serii", "wyprzedasz", monitory które będąc na rynku kosztowały w cenie 2500-4500zł a można było je kupić od 1300-2000zł.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor do fotografii

11 lutego 2011, 19:56 - pt

Proszę się logicznie zastanowić. Czy ktoś oferując drogie monitory sprzedaje je z dużą stratą bez powodu? Ani EIZO ani NEC nie ma czegoś takiego jak "leżaki". Na te monitory się czasem nawet czekać a nie leżą niechciane w magazynach.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
misiu
Posty: 21
Rejestracja: 04 lutego 2011, 08:14 - pt

Re: Monitor do fotografii

11 lutego 2011, 20:02 - pt

Tom01 pisze:Proszę się logicznie zastanowić. Czy ktoś oferując drogie monitory sprzedaje je z dużą stratą bez powodu? Ani EIZO ani NEC nie ma czegoś takiego jak "leżaki". Na te monitory się czasem nawet czeka a nie leżą niechciane w magazynach.
Sprawa wyjaśniona w 100% ;]

W taki razie proszę polecić coś do max 2kzł. Ew, czy nie dozbierać do czegoś lepszego - droższego.
I "przezimować" na obecnym Samsung 19" SM 971p?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor do fotografii

11 lutego 2011, 20:39 - pt

misiu pisze:W taki razie proszę polecić coś do max 2kzł. Ew, czy nie dozbierać do czegoś lepszego - droższego.
I "przezimować" na obecnym Samsung 19" SM 971p?
Proszę postudiować listę polecanych monitorów do fotografii: http://mva.pl/viewtopic.php?f=40&t=152
Co do droższego/lepszego, zna Pan stare powiedzenie, że lepsze jest wrogiem dobrego? Około 2 tys zł jest przyzwoitą kwotą na monitory amatorskie, np NEC P221W, EIZO S2233W. Przy czym jest oczywiste, że są lepsze, większe, równiej oświetlone itd. Dla porównania podam, że góra cenowa nadal klasy amatorskiej to ponad 10 tys zł.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
misiu
Posty: 21
Rejestracja: 04 lutego 2011, 08:14 - pt

Re: Monitor do fotografii

11 lutego 2011, 21:28 - pt

Jeśli chodzi o NEC P221W miałem przez jakiś czas do testów. Model którego używałem można powiedzieć "igła".
Znaleźć drugi taki w rozsądnej cenie ciężka sprawa, i te nie ostre rogi. Po za tym nie interesuje mnie monitor
szerokogamutowy. Po za tym do kalibracji jest wymagany fotospektometr do którego mam dość spory kawałek (dojazd).

Czy ten EIZO S2233W też jest monitorem szerokogamutowym?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor do fotografii

11 lutego 2011, 21:31 - pt

misiu pisze:Czy ten EIZO S2233W też jest monitorem szerokogamutowym?
Tak.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
misiu
Posty: 21
Rejestracja: 04 lutego 2011, 08:14 - pt

Re: Monitor do fotografii

11 lutego 2011, 21:37 - pt

A może pan polecić jakiegoś wąskogamutowca do moich zastosowań w cenie 2kzł?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor do fotografii

11 lutego 2011, 21:41 - pt

misiu pisze:A może pan polecić jakiegoś wąskogamutowca do moich zastosowań w cenie 2kzł?
Monitory o gamucie zbliżonym do sRGB są na wymarciu. Podobnych jakościowo i cenowo do P221W i S2233W nie ma.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
misiu
Posty: 21
Rejestracja: 04 lutego 2011, 08:14 - pt

Re: Monitor do fotografii

12 lutego 2011, 14:47 - sob

A czy wymieniony EIZO po kalibracji mógłby być również używany do przygotowania materiałów do druku oczywiście amatorsko od czasu do czasu cmyk/adobeRGB
i czy kolorystyka by się mniej-więcej zgadzała? Mówiąc w prost niebieski przypominałby niebieski a nie fioletowy etc?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor do fotografii

12 lutego 2011, 21:37 - sob

Na każdym monitorze amatorskim zamiast granatu będzie fioletowy albo ultramaryna. Szczególnie dotyczy to kolorów spotowych.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
misiu
Posty: 21
Rejestracja: 04 lutego 2011, 08:14 - pt

Re: Monitor do fotografii

14 lutego 2011, 08:35 - pn

hmm, jakie ma to przełożenie na fotografię domyślam się że na zdjęciach będzie podobny efekt...
Proszę polecić jeszcze coś co by się na dawało do mniej więcej oceny koloru z drukarki aRGB/CMYK tak do 3000zł i mógłbym skończyć rozważania w tym temacie.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor do fotografii

14 lutego 2011, 09:58 - pn

misiu pisze:hmm, jakie ma to przełożenie na fotografię domyślam się że na zdjęciach będzie podobny efekt...
Ile jest w fotografii pojedynczego koloru? Parę pikseli, prawda? Dzięki tej własności bawet duże błędy monitorów są mniej widoczne niż w przygotowaniu do druku.
misiu pisze:Proszę polecić jeszcze coś co by się na dawało do mniej więcej oceny koloru z drukarki aRGB/CMYK tak do 3000zł i mógłbym skończyć rozważania w tym temacie.
Poza wymienionymi nie ma dobrych monitorów w podanym przedziale. Jeśli budżet jest ograniczeniem to po prostu trzeba się nauczyć jak przekłamuje i pracować. Tak naprawdę monitory do kontroli koloru to minimum 4-5 tys zł.

PS. "ocena koloru z drukarki aRGB/CMYK" nie podlega wymaganiom DTP tylko fotograficznym. Proszę dokładniej napisać co konkretnie ma Pan na myśli pisząc "druk", bo możliwe że nie do końca się rozumiemy.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
misiu
Posty: 21
Rejestracja: 04 lutego 2011, 08:14 - pt

Re: Monitor do fotografii

14 lutego 2011, 12:14 - pn

Od czasu do czasu zdąża mi się popełnić jakaś ulotkę, broszurkę, informator kilu stronicowy. Jest to drukowane drukarnia: offset/risograf ew, drukarka laserowa HP A3/A4 i chodzi mi oto by np kolor niebieski z monitora był na wydruku zbliżony do niebieskiego a nie fioletowego czy jeszcze jakiegoś innego.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor do fotografii

14 lutego 2011, 13:08 - pn

misiu pisze:Od czasu do czasu zdąża mi się popełnić jakaś ulotkę, broszurkę, informator kilu stronicowy. Jest to drukowane drukarnia: offset/risograf
W takich zastosowaniach nie powinien Pan pokładać wielkiej ufności w to co pokaże monitor za 3 tys zł. Szczególnie jeśli praca będzie zawierała aple, konkretne kolory w elementach graficznych, logo itd. Z drugiej strony dramatu też nie będzie.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
patrykmysiak
Posty: 3
Rejestracja: 12 kwietnia 2011, 13:29 - wt

Re: Monitor do fotografii

12 kwietnia 2011, 14:31 - wt

To mój pierwszy post więc chciałem się przywitać.
Mam problem w wyborze monitora, postaram sie sprecyzować wszystko jak najlepiej, żeby nie nadużywać czyjegoś cennego czasu.
Budżet 1500zł (niestety sztywny)
zastosowanie monitora to zwykłe codzienne użytkowanie ale również
- obróbka zdjęć
- oglądanie filmów
(nie gram w gry komputerowe)
rozmiar monitora 22"/24" 16-9/16-10

Amatorsko zajmuję się fotografią i po 3 latach obróbki zdjęć na monitorze laptopa, naprawdę zaczęło mnie to trochę denerwować. Z moim budżetem nie oczekuję cudów. Chcę monitor, który da mi lepszą jakość od dotychczasowego, przede wszystkim odwzorowanie kolorów.

Bardzo interesująca wydaje się popozycja eizo foris fs2331przy jego aktualnej cenie 1400zł (ceną już razem z kalibracją)
jest jeszcze benq bl2400pt (pva)
dell 2311h (ips) i wiele innych

Bardzo proszę o pomoc i sugestie.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor do fotografii

12 kwietnia 2011, 14:34 - wt

Witam

Wspomniany Foris jest lepszy od Benq i Dell'i niezależnie od modelu. Przy obecnej cenie nie ma konkurencji na rynku.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
patrykmysiak
Posty: 3
Rejestracja: 12 kwietnia 2011, 13:29 - wt

Re: Monitor do fotografii

12 kwietnia 2011, 14:37 - wt

Tom01 pisze:Witam

Przy obecnej cenie nie ma konkurencji na rynku.
I właśnie takie odpowiedzi oczekiwałem.
Dziękuję bardzo, tak przy okazji to bardzo mało informacji jest w sieci o tym modelu w przeciwieństwie do innych eizo czy nec-ów

pozdrawiam

Wróć do „Zastosowania amatorskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 6 użytkowników online :: 5 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Czornyj, Google [Bot], kris013
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68376
Liczba tematów: 4129
Liczba użytkowników: 3942
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: kilgore
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu