Używany monitor do fotografii

Monitory uniwersalne w dowolnie szerokim ujęciu oraz do zastosowań domowych.
Kacpr
Posty: 3
Rejestracja: 23 maja 2015, 09:31 - sob

Używany monitor do fotografii

23 maja 2015, 10:37 - sob

Jestem tu nowy, więc serdecznie wszystkich witam.
kilka słów o sobie, do czego potrzebuje monitor i czemu nie nowy:
jestem kreślarzem, więc cały dzień spędzam na słabej jakości monitorze samsunga modelując sobie w 3D elementy np. schodów, ale to w pracy i na to niestety nie mam wpływu (firma zaoszczędza na nożycach do drutu, a co dopiero monitory - off topik). Od roku amatorsko i hobbystycznie robię zdjęcia . Na moim laptopie zdjęcia wyglądają przeciętnie, więc je edytuję w LR4, patrze na efekt mojego retuszu na innym monitorze - no i jest słabo. w konsekwencji coś tam namieszałem w ustawieniach mojego laptopa - i prawdopodobnie jest jeszcze gorzej :D . Po przemyśleniach postanowiłem kupić nowego laptopa - ale do 3k zł i tak nic lepszego nie kupię. więc pomyślałem o monitorze. I tak trafiłem na to forum. Monitor będzie spełniał funkcje: internet, oglądanie i obróbka zdjęć, filmy i rzadko granie. Marzeniem na początek jest CS230. Ale nie kupie go, bo ... żona... no zaparła się że wydanie 600Fr (pracuje w Szwajcarii) na monitor to "głupota", a że jest w ciąży to wyjątkowo nie będę jej dodawał stresów :) . kompromis - tyle hajsu ile kosztuje model z masowej produkcji (mam nadzieje że jak żona zobaczy coś lepszego to zmieni zdanie :) ).
Rynek wtórny monitorów w Szwajcarii jest skromny, ale znając mentalność tubylców, mogę w 100% powiedzieć że kupie sprzęt od osoby prywatnej, która kupiła sobie coś lepszego "bo tak", nie ma tu "sprzętu poleasingowego ". i tu potrzebuję waszej pomocy, wiem że kupując taki sprzęt bez doświadczenia to jak kupowanie kota w worku, ale co tam :D pytanie jest który z nich spełni najlepiej moje oczekiwania. Ceny są z aukcji lub kup teraz, podaje je tylko jako ciekawostkę, proszę się tym nie sugerować i nie przeliczać na złotówki, bo to nie ma sensu :D
1. Eizo Foris FS2332-BK - obecnie 50 FR. sprzęt od gracza.
2. FlexScan S2202W - 150 FR. skprzęt z firmy 2800 godzin.
3. Flexscan S2431W - obecnie 150 FR fotograf amator 1725 godzin, rok zakupu 2008
4. Eizo Foris FS2434-BK - 200Fr - ten jest pół roczny i na gwarancji.
5. NEC PA231W - 120Fr, z 2010FR
6. NEC MultiSync EA224WMi - 190Fr pół roczny i na gwarancji
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Używany monitor do fotografii

23 maja 2015, 10:46 - sob

S2431W lub PA231W. Chyba wybrałbym pierwszy, matryca S-PVA daje jakby łagodniejszy obraz od "starego" IPS z agresywną powłoką. Z drugiej strony PA231W jest jedynym w tej stawce monitorem półprofesjonalnym. Reszta to modele biurowe, chociaż S2431W jest fajny.
Kacpr
Posty: 3
Rejestracja: 23 maja 2015, 09:31 - sob

Re: Używany monitor do fotografii

25 maja 2015, 16:42 - pn

Dzięki Max za odpowiedź, niestety ktoś mnie przelicytował z tym S2431. a co powiecie jeszcze o Eizo Flexscan S2432W, lepszy jest od PA231W?
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Używany monitor do fotografii

25 maja 2015, 22:53 - pn

Tom01 pisze:S2431W ma przestrzeń zbliżoną do sRGB. Późniejsze wersje S2432W i S2433W były szerokogamutowe.
Jest to bardzo ważna różnica, a to z powodu takiego, że jest to monitor amatorski i nie posiada tzw. 3D LUT. Skutkiem tego jest brak możliwości symulowania trybu sRGB przez sam monitor przy podświetleniu szerokogamutowym. Monitor więc w zasadzie nie nadaje się do używania w Windows, który do wyświetlania wszystkich okienek i innych programów bez zarządzania barwą, używa właśnie przestrzeni sRGB. W tym momencie wszystko będzie na nim przesycone, przekolorowane, żarówiaste, landrynkowate, a z problemem poradzą sobie wyłącznie programy fotograficzne z zarządzaniem barwą. Rodzynki.
Kacpr
Posty: 3
Rejestracja: 23 maja 2015, 09:31 - sob

Re: Używany monitor do fotografii

27 maja 2015, 23:24 - śr

Dzięki, czyli dalej Nec na radarze. Wiem że zanudzam, ale jeszcze się dopytam, bo doszedł: EIZO Color Edge CG241W, 6 letni z firmy, 280Fr. to już jest maksimum mojego budżetu. Nie wiem czy jest mi potrzebny sprzęt aż tak profesjonalny, i nie będę musiał z nim musiał wycieczek na kalibracje robić. Często piszecie że taki sprzęt to minimum 10 lat żyję. korci mnie on :D

Wróć do „Zastosowania amatorskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 3 użytkowników online :: 2 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68375
Liczba tematów: 4129
Liczba użytkowników: 3942
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: kilgore
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu