Zakup monitora do amatorskiej fotografi

Monitory uniwersalne w dowolnie szerokim ujęciu oraz do zastosowań domowych.
Mateusz9
Posty: 60
Rejestracja: 06 grudnia 2015, 18:24 - ndz

Re: Zakup monitora do amatorskiej fotografi

02 lutego 2016, 23:43 - wt

Proszę o poradę dotyczącą oświetlenia pokoju, nie mam żadnej pracowni więc, idealnie nie będzie bynajmniej na razie. Na rysunku zaznaczyłem oświetlenie nad biurkiem jakie mam teraz czyli żarówki ledowe, na zielono miejsce gdzie chciałbym założyć oprawę ze świetlówkami graficznymi 4x18W miałaby się znajdować po około 60cm od ścian. Okno w pokoju jest od strony północno wschodniej, ściana beżowa jeszcze, planuję przemalować za monitorem na szaro. Monitor ma stać w rogu-czerwona kreska. Pokój 16m2 wysokość 2,5m.

Obrazek
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Zakup monitora do amatorskiej fotografi

03 lutego 2016, 09:18 - śr

Moim zdaniem lepiej, gdy monitor jest ustawiony równolegle do ściany i równolegle do krawędzi blatu biurka.
Mateusz9
Posty: 60
Rejestracja: 06 grudnia 2015, 18:24 - ndz

Re: Zakup monitora do amatorskiej fotografi

03 lutego 2016, 09:34 - śr

Nie mam zbytnio takiej możliwości, ale rozważę to w przyszłości.

Co do miejsca na świetlówki będzie okej?
cz
czuk

Re: Zakup monitora do amatorskiej fotografi

03 lutego 2016, 21:30 - śr

Mateusz9 pisze:Nie mam zbytnio takiej możliwości, ale rozważę to w przyszłości.

Co do miejsca na świetlówki będzie okej?
Ja bym te świetlówki ustawił w poprzek za stanowiskiem pracy(zielone),a te trzy halogenki nad monitorem zlikwidował,ale to moja prywatna opinia.
cz
czuk

Re: Zakup monitora do amatorskiej fotografi

03 lutego 2016, 23:59 - śr

Dlaczego tak napisałem,bo świetlówki ustawione w poprzek równomierniej rozprowadzają światło,a monitor nie powinien być centralnie oświetlany z góry ,tylko za stanowiska pracy.
Mateusz9
Posty: 60
Rejestracja: 06 grudnia 2015, 18:24 - ndz

Re: Zakup monitora do amatorskiej fotografi

04 lutego 2016, 00:08 - czw

Nie mam możliwości nic bliżej zamontować, bo sufit jest opuszczony po 50cm od ściany z kilkanaście cm żeby było można halogeny założyć, a nie zamierzam zmieniać wszystkiego na tą chwilę.
cz
czuk

Re: Zakup monitora do amatorskiej fotografi

04 lutego 2016, 00:21 - czw

To zlikwiduj chociaż ten jeden halogen bezpośrednio nad monitorem.
Mateusz9
Posty: 60
Rejestracja: 06 grudnia 2015, 18:24 - ndz

Re: Zakup monitora do amatorskiej fotografi

04 lutego 2016, 00:23 - czw

Jak będzie oprawa to żarówki na czas pracy nie będą wcale włączone, tylko świetlówki.
cz
czuk

Re: Zakup monitora do amatorskiej fotografi

04 lutego 2016, 00:36 - czw

Mateusz9 pisze:Jak będzie oprawa to żarówki na czas pracy nie będą wcale włączone, tylko świetlówki.
Ustaw oprawę tak,żeby była poza twoją głową jak siedzisz,i jak ją narysowałeś.
Mateusz9
Posty: 60
Rejestracja: 06 grudnia 2015, 18:24 - ndz

Re: Zakup monitora do amatorskiej fotografi

09 lutego 2016, 15:24 - wt

Mam pytanie, cały czas myślałem że kalibracje przeprowadza się w ten sposób że brana jest barwa światła czy też kolor ścian po to by w tej kalibracji dostosować obraz tak by po ustawieniu profilu był on wiernie odwzorowany mimo tego, że nie ma się np świetlówek graficznych.

Ogólnie dzisiaj dopiero zauważyłem jak bardzo światło wpływa na to jak postrzegamy kolory, ustawiłem sobie wydruk testowy obok monitora czerwień truskawki była mało nasycona taka blada, gdy ustawiłem się przy oknie dzisiaj w pochmurny dzień ta sama truskawka wyglądała już zupełnie inaczej i nabrała kolorów... Więc wiem, że świetlówki graficzne muszę mieć przymusowo.

Teraz jeszcze pytanie co do profili bo nie do końca to rozumiem, mam przygotowane z różnymi punktami mocy podświetlenia normalne i sRGB oraz rec, WIEM JUŻ że muszę ustawić tak profil by jasność białej kartki na monitorze rownala się jasności białej kartki, tak zrobiłem (mój stary monitor 2x mocniej swiecił) i wydaje mi się ciemny,ale muszę przywyknac do tego. Chodzi o to, że mam cały czas teraz korzystać z targetu aRGB, czy tylko gdy coś będę drukowal, a w większości przypadków z sRGB czyli obrobka do internetu praca z tekstem itp? Jest to może gdzieś na forum jakoś jasno opisane już?

W lightromie czy Photoshop muszę ustawiać jakiś target czy tam tylko wstawiam jeżeli będę miał profil papieru do druku?

Może i to oczywiste pytania, ale zupełnie nie wiem co i jak zrobić. :x
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3879
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Zakup monitora do amatorskiej fotografi

09 lutego 2016, 16:57 - wt

Moim zdaniem "test białej kartki" nie zawsze będzie zdawał egzamin. Wystarczy, że masz zbyt ciemno lub barwa światła otoczenia (zwłaszcza sztucznego) jest zbyt ciepła. Jak ustawisz monitor na 3500-5000 K i zbyt niską jasność, to wydruki wyjdą nijakie. Targety w monitorze mają odpowiadać twoim warunkom pracy i winny być zgodne z określonym standardem. Nie możesz na siłę kalibrować monitor pod otoczenie, warto wcześniej "skalibrować" stanowisko pracy, potem monitor. Sam zauważyłeś, że w świetle dziennym odbitka wychodzi lepiej. Pytanie, na ile bardziej w takim świetle jest zgodna z obrazem na monitorze?

Do druku zawsze lepiej korzystać z szerszej przestrzeni. Ale tego też trzeba się nauczyć i nabrać wprawy. W Lightroomie możesz wskazać profil ICC przygotowany na duetu drukarka-papier. W Photoshopie jest opcja "Próba koloru", gdzie też wskazujesz profil symulowanego medium. Tylko trzeba pamiętać o odpowiednich ustawieniach aktywnej przestrzeni edycyjnej i sposobie konwersji.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Mateusz9
Posty: 60
Rejestracja: 06 grudnia 2015, 18:24 - ndz

Re: Zakup monitora do amatorskiej fotografi

09 lutego 2016, 17:02 - wt

Skalibrowany jest pod moje otoczenie zdalnie przez Tom01, ale nie za bardzo to wszystko rozumiem co i jak ustawić... Pewnie dużo pytań jeszcze zadam jako lalik.
Mateusz9
Posty: 60
Rejestracja: 06 grudnia 2015, 18:24 - ndz

Re: Zakup monitora do amatorskiej fotografi

11 lutego 2016, 09:49 - czw

Próbuję sprawdzić sobie w PS symulację papieru, wrzuciłem profil papieru z drukarni do folderu color, w PS wchodzę w zakładkę widok_>ustawienia próby-> własny wybieram profil papieru i kolory stają się szare, wszystkie ptaszki zostawiłem domyślnie włączone, czyli zachowaj numery RGB mam zaznaczone, kompensacja punktu czerni, symuluj kolor papieru i symuluj czarną farbę odznaczone.

Jak prawidłowo ustawić symulację ?

W CN profil mam 6500K 2.2, wydruk ma być z Canon iPF8400
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Zakup monitora do amatorskiej fotografi

11 lutego 2016, 10:00 - czw

Na przykład tak:

Obrazek

PS. To drukarka, nie drukarnia. Drukarki biurkowe, wielkoformatowe, plotery i minilaby to drukarki RGB. Drukarnia wskazuje maszyny drukarskie, np offsetowe i proces CMYK. Jest zasadnicza różnica przy przygotowaniu zdjęć. Proszę używać poprawnego nazewnictwa, bo w tym przypadku będzie to prowadzić do poważnych nieporozumień. Wspomni Pan gdzieś o przygotowaniu do "drukarni", ktoś może nie wykazać się wnikliwością i zaczną się cmyki, fogry, gcry, siatki, przyrosty itd. To jest kompletnie co innego niż przygotowanie fotografii do wydruku na urządzeniach RGB.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Mateusz9
Posty: 60
Rejestracja: 06 grudnia 2015, 18:24 - ndz

Re: Zakup monitora do amatorskiej fotografi

11 lutego 2016, 10:15 - czw

Dziękuje za słuszną uwagę, więc chodzi o przygotowanie do druku. Podsumowując jeżeli w próbie ustawiłem wszystko na przykładzie screena tom01, z mojej strony wykonałem symulację prawidłowo ustawiłem próbę target, to widzę to co powinienem mieć na wydruku ?
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3879
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Zakup monitora do amatorskiej fotografi

11 lutego 2016, 10:23 - czw

W przybliżeniu tak powinno być. Kwestia jeszcze w jakich warunkach będzie oglądany wydruk, bo to też determinuje "zgodność" wydruku z obrazem na monitorze.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Mateusz9
Posty: 60
Rejestracja: 06 grudnia 2015, 18:24 - ndz

Re: Zakup monitora do amatorskiej fotografi

11 lutego 2016, 10:48 - czw

Co do oświetlenia zastanawiam się co wybrać 4x Świetlówka liniowa Color proof L 18W/950 czy Philips MASTER TL-D 90 Graphica ?
Mateusz9
Posty: 60
Rejestracja: 06 grudnia 2015, 18:24 - ndz

Re: Zakup monitora do amatorskiej fotografi

15 lutego 2016, 23:20 - pn

Panowie, nikt nie odpowiedział w sprawie świetlówek, a już mam kolejne pytanie.

Na początku planowałem oprawę świetlówkową założyć gdzieś za plecami na wysokości 2,5m, pokój przypomnę ma 4x4, a co gdybym założył tą oprawę na środku pokoju czyli około 2m od monitora 4x18W (nie chcę robić sali operacyjnej z pokoju) , a za monitorem jakąś jedną świetlówkę na rozświetlenie tła ?
W dzień chciałbym też do fotografii pracować przy oświetleniu sztucznym, ale nie wiem czy to że ściany są beżowe nie będzie powodowało żadnych zafarbów błednego odbierania kolorów na monitorze ? Sama ściana za monitorem w kolorze szarym wystarczy do naprawdę wiernego odwzorowania kolorów na czy tutaj już całe pomieszczenie powinno być najlepiej pomalowane na szaro ?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Zakup monitora do amatorskiej fotografi

15 lutego 2016, 23:37 - pn

Osram i Philips to podobna klasa.

Lampa im bardziej z tyłu, tym bardziej oświetli ekran a to niepożądane.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Mateusz9
Posty: 60
Rejestracja: 06 grudnia 2015, 18:24 - ndz

Re: Zakup monitora do amatorskiej fotografi

29 lutego 2016, 09:27 - pn

Dlaczego przy kalibracji ważne jest, żeby monitor znajdował się na stanowisku pracy? Czy w różnych pomieszczeniach wyniki kalibracji wyjdą inne? Wydaje mi się, że głównie chodzi tutaj o jasność monitora, żeby poprawnie ja ustawić. Jeżeli się mylę proszę mnie poprawić. Tak samo oświetlenie miejsca pracy ma wpływ również na kolory które widzimy na monitorze czy tylko ocenę wydruków?

Wróć do „Zastosowania amatorskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68375
Liczba tematów: 4129
Liczba użytkowników: 3942
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: kilgore
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu