Eizo CS240 z kalibratorem czy NEC PA242W bez.

Monitory uniwersalne w dowolnie szerokim ujęciu oraz do zastosowań domowych.
GrzegorzG
Posty: 10
Rejestracja: 30 stycznia 2016, 10:52 - sob

Eizo CS240 z kalibratorem czy NEC PA242W bez.

30 stycznia 2016, 11:34 - sob

Na początek, jako że to mój pierwszy wpis na tym forum, witam wszystkich serdecznie :)

Mam dylemat, tak jak w tytule wątku. Budżet jest tak ograniczony, że obie pozycje przekraczają go znacznie, ale jakoś może dało by się nagiąć, nie muszę w końcu jeść codziennie ;)
Nie jestem fotografem zawodowym, lecz powoli do tego dążę. Coraz więcej moich (naszych, pracuję wraz ze swoją dziewczyną) zdjęć (repo) pojawia się w lokalnych portalach, czy nawet w druku, plus jakieś sesje na zamówienie, śluby itp, żaden glamour poważny, czy foty dla korporacji ;) Na fotografii dorabiam grosze o ile w ogóle ktoś płaci. Niestety, pracuję na tragicznej konsumenckiej IIYAMIE E2407HDS co już skutkowało problemami. Od roku dorastam do kupna prawdziwego monitora. Najpierw poważnie napaliłem się na:

Benq SW270PT, ale za mało jest opinii prawdziwych profesjonalistów na jego temat, ponadto z testów wynika bardzo kiepska równomierność podświetlenia oraz niepełna możliwość kalibracji. Jednak teoretycznie dało by chyba radę przy pracy którą obecnie wykonujemy, przeskok był by kosmiczny, plus ogromna przestrzeń robocza, ale jestem taki, że jak znajdę dobre, to szukam lepszego, i tutaj pojawił się:

EIZO CS240, poza mniejszą rozdzielczością i rozmiarem od Benq, same zalety względem tamtego. Dał bym radę, jeśli nie od razu, to w miarę szybko dokupić X-Rite i1 Display Pro. Jednak szukając oraz czytając więcej i więcej, doszedłem do:

NEC PA242W, wydaje się, że to lider. Z tego co czytam to ma lepszą czerń od EIZO (ja akurat preferuję fotografię B&W, więc to chyba dodatkowa zaleta), 10 bitową matrycę względem 8 bitowej. Jednak w tym wypadku nijak nie dam rady kupić kalibratora w przeciągu roku lub może i więcej (w końcu jak długo można nie jeść), więc pracował by taki, jaki fabryka da. I to właśnie jest mój dylemat:

EIZO CS240 + i1 Display pro, albo NEC PA242W pracujący jak fabryka da.

Wszystkie trzy opcje to kosmos w porównaniu z tym co mam teraz. O Benq nie pytam, bo czytać potrafię i już wiem, co o nim w większości myślicie, choć szczerze mówiąc, w sytuacji w której nie wiem czy kiedykolwiek zajmę się fotografią na prawdę na poważnie, wydaje się on i tak nader atrakcyjny, oczywiście on też był by z w/w kalibratorem.

Pozdrawiam,
Grzegorz
cz
czuk

Re: Eizo CS240 z kalibratorem czy NEC PA242W bez.

30 stycznia 2016, 12:48 - sob

Nie pracuje z kolorem ,ale mi się wydaje,że Eizo CS240 to nowsza konstrukcja.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Eizo CS240 z kalibratorem czy NEC PA242W bez.

30 stycznia 2016, 18:07 - sob

Sam mam PA272W, jak fabryka dała. Reguluję MultiProfilerem.

Wydaje mi się, że PA242W to lepszy monitor. Choć matryca jest zdaje się w obu jednakowa: 8bit + 2FRC = 10bit. NEC ma chyba lepszą stabilizację, aczkolwiek możliwe, że się mylę.
Z drugiej strony, skalibrowany indywidualnie CS240, rekalibrowany co jakiś czas, aby utrzymać parametry, nie powinien być gorszy. A może będzie odrobinę wierniejszy.

Nie podejmuję się rozsądzić.

Proponuję za to rozważyć jeszcze inną propozycję, bardziej budżetową. W końcu zimą trzeba coś jeść.

Jest to NEC EA275WMi, skalibrowany sprzętowo. Nie osiąga on co prawda poziomu dwòch powyższych, ale za to jest większy i ma wyższą rozdzielczość, co ma ogromne znaczenie dla wygody pracy. Być może na Twoim poziomie będzie to tzw. złoty środek. Taką kalibrację można zlecić forumowym specjalistom, za ułamek ceny i1DisplayPro.

Dość przydługi wątek o nim:
http://mva.pl/viewtopic.php?f=31&t=2448&start=0
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Eizo CS240 z kalibratorem czy NEC PA242W bez.

30 stycznia 2016, 21:15 - sob

O Benq nie ma co pisać.

CS240 i PA242W to bardzo podobna konstrukcja, przy czym EIZO ma dłuższą gwarancję, kalibrację sprzętową w komplecie i na dodatek jest tańszy. Wybór jest oczywisty. Skalibrować można usługowo lub wypożyczyć czujnik za stówę i spokój na rok, dwa.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
GrzegorzG
Posty: 10
Rejestracja: 30 stycznia 2016, 10:52 - sob

Re: Eizo CS240 z kalibratorem czy NEC PA242W bez.

30 stycznia 2016, 21:17 - sob

O, to ciekawe, byłem przekonany że NEC PA242W jest 10 bitowy bez FRC, będę musiał pogrzebać. Ten EA275WMi wygląda faktycznie bardzo dobrze, dołożę go sobie do kalkulacji jako ewentualny konkurent dla Benq. Faktem jest, że ta dodatkowa przestrzeń robocza bardzo by mi się przydała. Obecnie full HD to już za mało, i wspomagam się starym 17" HP-kiem.

Nigdy nie miałem okazji popracować choćby 5 minut na prawdziwym monitorze. Przyznam się, że wybieram między monitorami tej klasy głównie z myślą o przyszłości, na zasadzie "a co jeśli". Opinie tutaj są bardzo bezkompromisowe, i nawet ten EIZO nie łapie się do grupy monitorów profesjonalnych, a ja szczerze nie wiem co realnie zyskam bądź stracę wybierając któryś z nich, ponieważ brak mi punktu odniesienia. Mam natomiast negatywne doświadczenie ze swoim tandetnym monitorem, które zaowocowało tym, że po druku zdjęcia w rozmiarze 2m dla dużej firmy, wyszły kolorowe plamy w miejscach, gdzie korygowałem kolor :(

A tymczasem mamy pierwszy głos dla Eizo, choć głównie ze względów ekonomicznych, ale to też ważne ;)
cz
czuk

Re: Eizo CS240 z kalibratorem czy NEC PA242W bez.

30 stycznia 2016, 21:32 - sob

Tom01 pisze:O Benq nie ma co pisać.
Sam Pan kiedyś napisał,że te monitory rokują nadzieję na poprawny obraz , w średniej klasie cenowej pomiędzy Eizo i Nec.Nie wiem czy o ten model chodzi co napisał rozmówca.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Eizo CS240 z kalibratorem czy NEC PA242W bez.

30 stycznia 2016, 21:35 - sob

CS240 i PA242W mają 8-bitowe matryce i FRC do 10 bitów. Głos "za" wcale nie jest ze względów ekonomicznych, tylko walorów. Kalibracja bez dopłaty (NEC + 460 zł), gwarancja 5 lat (NEC 3 lata) to główne przewagi. Ponadto system zarządzania i kalibracji EIZO ColorNavigator, to zupełnie inna klasa jakości i wygody użytkowania niż NEC Spectraview II.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Eizo CS240 z kalibratorem czy NEC PA242W bez.

30 stycznia 2016, 21:56 - sob

Tylko, że do końca nie udało się wyjaśnić, jak się sprawy mają ze stabilizacją CS240, tak w czasie (rozgrzewania), jak i w przypadku chęci regulacji np. mocy podświetlenia. W przypadku monitora na podświetleniu GB-r LED to bardzo ważne zagadnienia, gdyż jest to podświetlenie z natury niezbyt stabilne.
W przypadku PA242W sprawa jest jasna. Czujnik RGB wespół z procesorem w monitorze rozwiązują sprawę czysto sprzętowo, od początku do końca. Dlatego uważam, że PA242W jest lepszy.

http://mva.pl/viewtopic.php?f=27&t=2457 ... cja#p28802

http://mva.pl/viewtopic.php?f=53&t=2141
Ostatnio zmieniony 30 stycznia 2016, 22:03 - sob przez max, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Eizo CS240 z kalibratorem czy NEC PA242W bez.

30 stycznia 2016, 22:00 - sob

W CS240 jest tak samo rozwiązana stabilizacja, tzn czujnik za matrycą. Inny może być algorytm regulacji, ale to nie ma żadnego praktycznego znaczenia przy kalibrowanym monitorze.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Eizo CS240 z kalibratorem czy NEC PA242W bez.

30 stycznia 2016, 22:05 - sob

Wojciech Kosek pisze:1. Monitory z serii PA posiadają następujące rozdzielczości bitowe paneli: PA242W - 8bit+FRC, PA272W - 8bit+FRC, PA302-10bit
2. Monitory z serii PA posiadają niezależne sterowanie jasnością diody zielonej i niebieskiej w układzie GB-r, gdzie obie diody pokryte są czerwonym fosforem. Obie diody posiadają niezależne układy zasilania! Pragnę nadmienić, że zupełnie inne diody stosowane są w przypadku paneli PLS.
3. Monitory z serii PA posiadają zintegrowany czujnik RGB badający podświetlenie w zakresie jego jasności oraz skorelowanej temperatury barwowej w czasie rzeczywistym! Czujnik ten pozwala na utrzymanie zadanej jasności i temperatury barwowej w określonym czasie.
4. Czujnik RGB jest dodatkowo REKALIBROWANY za pomocą oprogramowania SpectraView II, które dostępne jest dla klientów z rynku Ameryki Północnej i Południowej. Po więcej technicznych szczegółów bardzo proszę o bezpośredni kontakt ze mną poprzez biuro NEC Display Solutions w Krakowie. Rekalibracja odbywa się każdorazowo przy kalibracji za pomocą zewnętrznego kolorymetru.
5. Monitory z serii PA posiadają możliwość programowania tablicy LUT o rozdzielczości 14 bit na każdy kanał R,G,B. Oznacza to w praktyce możliwość sprzętowej kalibracji za pomocą oprogramowania SpectraView II, które jest niedostępne dla klientów z regionu EMEA. Niemniej jednak monitory z serii PA posiadają taką funkcjonalność!
6. Procesor monitora poza informacjami z wewnętrznego czujnika RGB, układu niezależnego zasilania diody zielonej i niebieskiej oraz układu PWM pobiera również informację z czujnika temperatury otoczenia i panelu oraz czujnika położenia panelu (pion/poziom) w celu poprawnego wyświetlenia kolorów na ekranie. Po więcej technicznych szczegółów bardzo proszę o bezpośredni kontakt ze mną poprzez biuro NEC Display Solutions w Krakowie.
Wojciech Kosek pisze:Obrazek
PS. Informacje na temat dostępności wyłącznie w Ameryce są już niaktualne.

Nie jestem taki pewien, czy wszystkie te możliwości ma CS240.
GrzegorzG
Posty: 10
Rejestracja: 30 stycznia 2016, 10:52 - sob

Re: Eizo CS240 z kalibratorem czy NEC PA242W bez.

30 stycznia 2016, 23:41 - sob

Tom01 pisze:CS240 i PA242W mają 8-bitowe matryce i FRC do 10 bitów. Głos "za" wcale nie jest ze względów ekonomicznych, tylko walorów. Kalibracja bez dopłaty (NEC + 460 zł), gwarancja 5 lat (NEC 3 lata) to główne przewagi. Ponadto system zarządzania i kalibracji EIZO ColorNavigator, to zupełnie inna klasa jakości i wygody użytkowania niż NEC Spectraview II.
Ehh ten marketingowy bełkot, ze strony NEC: "Profesjonalny monitor referencyjny z 10-bitowym panelem AH-IPS GB-R LED", a tu jednak FRC :( EIZO jakoś lepiej unika prawdy w opisie ;)

Jednak w rankingu monitorów, który prowadzisz, to NEC jest w grupie profesjonalnych a EIZO w grupie niższej. Co sprawia, że tak je rozdzieliłeś? Czy jest jakaś różnica w jakości wyświetlanego obrazu pomiędzy tymi dwoma, czy decydowały detale? Koszty są dla mnie bardzo ważne, jednak jeśli między nimi jest jakaś kolosalna różnica, to wolę dopłacić w myśl zasady, że tylko bogatego stać, żeby płacić dwa razy. Niestety nie mam jeszcze punktu odniesienia, pracowałem wyłącznie na sprzęcie złym albo jeszcze gorszym.
cz
czuk

Re: Eizo CS240 z kalibratorem czy NEC PA242W bez.

31 stycznia 2016, 00:02 - ndz

GrzegorzG pisze: Ehh ten marketingowy bełkot, ze strony.
No właśnie ,powodzenia w wyborze.Ja bym brał CS240,lub EA275 wmi.
GrzegorzG
Posty: 10
Rejestracja: 30 stycznia 2016, 10:52 - sob

Re: Eizo CS240 z kalibratorem czy NEC PA242W bez.

31 stycznia 2016, 10:34 - ndz

A jaki gamut ma ten EA275WMi, i jaką ma matrycę? Obecnie mam często problem z łagodnymi gradientami, i np zamiast ładnej winiety, widzę okręgi o różnej szarości.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Eizo CS240 z kalibratorem czy NEC PA242W bez.

31 stycznia 2016, 11:05 - ndz

10bit lub 8bit + 2FRC. Gamut zbliżony do sRGB.

http://mva.pl/viewtopic.php?f=31&t=2448&start=0
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Eizo CS240 z kalibratorem czy NEC PA242W bez.

31 stycznia 2016, 11:07 - ndz

Przecież tego monitora jeszcze nie ma a wszelkie informacje są na podstawie egzemplarza przedprodukcyjnego. Nie wiadomo jaka będzie matryca. Poza tym mieszanie EIZO CS, NEC PA i EA jest jak: "Kupię owoce do sałatki albo kilo gwoździ". EA to NIE JEST monitor graficzny i nie należy stawiać takiego do wyboru obok graficznych!
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Eizo CS240 z kalibratorem czy NEC PA242W bez.

31 stycznia 2016, 11:14 - ndz

GrzegorzG pisze:Jednak w rankingu monitorów, który prowadzisz, to NEC jest w grupie profesjonalnych a EIZO w grupie niższej. Co sprawia, że tak je rozdzieliłeś?
EIZO ma więcej linii moniotrów, stąd bardziej szczegółowy podział. Generalnie EIZO dedykuje CS dla zaawansowanych amatorów i początku klasy zawodowej. Istnieje dodatkowo duża różnica między CS230 (słabszy model) i pozostałymi CS240 i CS270 które mają cechy w pełni zawodowych monitorów. Oprócz tego są jeszcze linie CX i CG. NEC ma tak naprawdę jedną linię PA, sprzedaje je z różnym wyposażeniem PA lub SV i obie wersje dedykuje na rynek profesjonalny.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Eizo CS240 z kalibratorem czy NEC PA242W bez.

31 stycznia 2016, 11:19 - ndz

Stąd wydaje mi się, że budowa wewnętrzna może być nieco skromniejsza od PA242W/CX241. Patrz ostatni akapit na pierwszej stronie.

PS. NEC ma jeszcze linię P, np. P242W, P221W, P232W, dla półpro. Mz. to jest poniekąd odpowiednik półpro CS, przynajmniej teoretycznie. Bo praktycznie CS240 i CS270 stoją jednak wyżej od P. Ale czy na równi z PA? No nie wiem. Trzeba by ustosunkować się do litanii Wojciecha Koska.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Eizo CS240 z kalibratorem czy NEC PA242W bez.

31 stycznia 2016, 11:45 - ndz

max pisze:Stąd wydaje mi się, że budowa wewnętrzna może być nieco skromniejsza od PA242W/CX241. Patrz ostatni akapit na pierwszej stronie.
Ma Pan rację, wydaje się Panu. ;) Wszystkie CS-y mają ten sam procesor obrazowy co CX i CG, tylko z okrojonymi nieco możliwościami w oprogramowaniu. Proponuję nie mieszać CX bo to jest dość wyraźnie inny monitor.
max pisze:NEC ma jeszcze linię P, np. P242W, P221W, P232W, dla półpro. Mz. to jest poniekąd odpowiednik półpro CS, przynajmniej teoretycznie. Bo praktycznie CS240 i CS270 stoją jednak wyżej od P. Ale czy na równi z PA? No nie wiem. Trzeba by ustosunkować się do litanii Wojciecha Koska.
Seria P ma podobną matrycę jak CS230 i można je porównywać. Pozostałe CS-y, pomimo podobieństwa symbolu prezentują inną klasę. Matryce 8 bitów, 10 bitowy tor, 3DLUT, sterowane podświetlenie 2D, automatyka stabilizacji, kompensacja nierówności podświetlenia. Główne cechy konstrukcji są zbliżone do PA.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
GrzegorzG
Posty: 10
Rejestracja: 30 stycznia 2016, 10:52 - sob

Re: Eizo CS240 z kalibratorem czy NEC PA242W bez.

31 stycznia 2016, 21:52 - ndz

W takim razie EIZO CS240 wędruje na pozycję lidera, oczywiście nadal mam rozterki związane z tym, że w tej cenie można kupić 27", jednak mam nadzieję, że walory użytkowe będą kompensować ograniczenia rozdzielczości :)

A możecie mi powiedzieć jak wygląda kwestia ewentualnych dead pixeli w sprzęcie tej klasy?
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Eizo CS240 z kalibratorem czy NEC PA242W bez.

31 stycznia 2016, 22:15 - ndz

GrzegorzG pisze:A możecie mi powiedzieć jak wygląda kwestia ewentualnych dead pixeli w sprzęcie tej klasy?
Oczywiście. Żaden problem.
https://monitory.mastiff.pl/kalibracja-3 ... itora.html

Wróć do „Zastosowania amatorskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 3 użytkowników online :: 2 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68376
Liczba tematów: 4129
Liczba użytkowników: 3942
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: kilgore
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu