Eizo CS 240

Monitory uniwersalne w dowolnie szerokim ujęciu oraz do zastosowań domowych.
goat14
Posty: 5
Rejestracja: 27 lutego 2016, 13:42 - sob

Eizo CS 240

27 lutego 2016, 14:03 - sob

Witam
szukałem działu na przywitanie ale nie znalazłem takowego wiec robię to tutaj. Jestem początkującym fotografem który stał się szczęśliwym posiadaczem modelu monitora eizo cs 240 i tutaj prosił bym Was o pomoc drodzy forumowicze. z góry proszę o wyrozumiałość i konstruktywna krytykę jeżeli czegoś nie opisze lub zrobię to źle gdyż przyznaje się bez bija jestem początkującym fotografem. Do rzeczy:
-monitor jest nowy kalibrowany prze zemnie kilkakrotnie kalibratorem x rite i1 profiler, monitor podłączony jest za pomocą przewodu hdmi (proszę poprawcie mnie jeżeli inne połączenie było by lepsze) pracuje na laptopie i nie mam pojęcia czy np karta graficzna ma wpływ na to co będzie wyświetlane na monitorze i czy powinienem brnąc w ten teamat i doszukiwać się kompatybilności, pracuje w photoshopie cc oraz odrobine w lightroomie
a moje pytanie brzmi dla czego moim zdaniem kolory sa zbyt podkręcone na eizo w porównaniu do wyświetlacza mojego laptopa hp. nie chce tutaj nikogo urazić porównując tutaj tak odmienne wyświetlacze ale zastanawia mnie fakt dla czego ostatnio podczas obrobki zdjęcia dosztukowywałem czarne tło i po prze kadrowaniu jak sie domyślacie zostały mi "narożniki" idealnego czarnego koloru. na monitorze eizo po edycji zdjęcia wszystko było idealni czarne ale po zamieszczeniu zdjęc na różnych portalach dostrzegłem że widać owe czarne narożniki różniące się od czarnego tła które ja dodawałem do okoła tematu głównego na zdjęciu.
Bardzo prosił bym o pomoc i wytłumaczenie tematu dla czego tak się dzieje.
Pozdrawiam
Załączniki
Capture.JPG
to jest narożnik o którym wspominam jest widoczny na zdjęciu przeglądanym na wyświetlaczu laptopa hp a na monitorze eizo nie widac tego rogu? dla czego tak się dzieje?
Capture.JPG (23.79 KiB) Przejrzano 1524 razy
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Eizo CS 240

27 lutego 2016, 14:41 - sob

Jeśli to możliwe należy używać komputerowych standardów połczeń: DVI, DisplayPort.

Unikać należy standardów telewizyjnych: HDMI.

Można co prawda łączyć prze HDMI, ale trzeba zmusić kartę grafiki, aby traktowała podłączony do niej wyświetlacz jak monitor, a nie telewizor. W przeciwnym wypadku będzie coś takiego:

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Eizo CS 240

27 lutego 2016, 14:49 - sob

Kolory nie są bardziej podkręcone, tylko monitor ma duuuużo większą przestrzeń niż ekran laptopa. Problem z czerniami może wynikać z palety jaka idzie przez HDMI. Proszę zajrzeć do ustawień i upewnić się czy nie jest włączona "ograniczona". Coś jak poniżej:

Obrazek
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
goat14
Posty: 5
Rejestracja: 27 lutego 2016, 13:42 - sob

Re: Eizo CS 240

28 lutego 2016, 13:43 - ndz

mam mały problem prosze mi wytłumaczyć:
-jak nazywaja się wyjścia w moim laptopie zdjecie nr 1
-jak nazywaja sie przewody które zostały dołączone do mojego monitora i który do czego najlepiej jest stosować zdjęcie 2,3,4
-czy istnieje jakaś przejściówka która rozwiązała by mój problem z połączeniem latopa do monitora by uniknąć hdmi
Załączniki
4.jpg
jak nazywaja sie przewody które zostały dołączone do mojego monitora i który do czego najlepiej jest stosować zdjęcie 2,3,4
4.jpg (54.03 KiB) Przejrzano 1524 razy
3.jpg
jak nazywaja sie przewody które zostały dołączone do mojego monitora i który do czego najlepiej jest stosować zdjęcie 2,3,4
3.jpg (60.91 KiB) Przejrzano 1524 razy
2.jpg
jak nazywaja sie przewody które zostały dołączone do mojego monitora i który do czego najlepiej jest stosować zdjęcie 2,3,4
2.jpg (52.33 KiB) Przejrzano 1524 razy
1.jpg
wyjścia z mojego laptopa co to za wyjścia? czy są w miare dobre jakościowo do podłączenia monitora eizo?
1.jpg (102.62 KiB) Przejrzano 1524 razy
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Eizo CS 240

28 lutego 2016, 13:45 - ndz

W laptopie pokazał Pan VGA (nie nadaje sie do współczesnych monitorów) i HDMI. Jeśli nic więcej nie ma, zostaje HDMI. Można pokusić się o przewód HDMI->DVI. DVI to te duże, z białą wtyczką. Wówczas jest mniejsze prawdopodobieństwo, że sterownik karty graficznej będzie uparcie traktował monitor jako telewizor.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
goat14
Posty: 5
Rejestracja: 27 lutego 2016, 13:42 - sob

Re: Eizo CS 240

28 lutego 2016, 13:50 - ndz

a co z reszta dołączonych przez producenta przewodów, czy myśląc przyszłościowo o komputerze stacjonarnym o jakie wyjście z karty graficznej powinienem najbardziej zabiegać by było najlepsze jakościowo współpracujące z monitorem eizo
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Eizo CS 240

28 lutego 2016, 14:18 - ndz

Przecież wszystko ma Pan opisane w instrukcji. DisplayPort to również przewód video. Nie ma znaczenia jeśli chodzi o jakość czy to będzie DVI czy DP. USB służy do programowania monitora.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
goat14
Posty: 5
Rejestracja: 27 lutego 2016, 13:42 - sob

Re: Eizo CS 240

29 lutego 2016, 17:05 - pn

zagłębiłem się odrobinę w temat i nie mogę się z Panem zgodzić według tego artykułu...

DisplayPort

DisplayPort is the best choice for connecting a computer to a monitor. DisplayPort 1.2 is capable of 3840×2160, 4K, at 60 Hz; or 1080p resolution at 144Hz. DisplayPort 1.3, announced in September 2014 is capable of 8K at 60Hz or 4k at 120Hz! No current graphics card supports DisplayPort 1.3 so to take advantage of the 4K at 120 Hz you’ll need to wait and buy the next generation of GPUs – you will definitely need multiple high-end graphics cards from the next generation to run games at 4K at 120 FPS.

DisplayPort can run multiple monitors from a single cable: you can use hubs or displays that support daisy chaining. With DisplayPort 1.3 you can run two displays at 4k at 60Hz from a single DisplayPort cable! This new standard even allows for 5K displays – even though there are few on the market and you’ll need a beastly custom gaming PC to play games at this resolution. Dual-mode DisplayPort (also known as DisplayPort++) can also be adapted to DVI and HDMI with a simple passive adapter. DisplayPort is the clear choice for high FPS or 4K gameplay.
DVI

The DVI, or Digital Visual Interface, connection is starting to die out, although it is still on every graphics card. The video signal is basically the same as HDMI, just without the audio. However DVI in newer graphic cards will transmit audio when connected with a DVI to HDMI cable or adapter. Single-link cables and hardware support up to only 1,920×1,200 resolution, but dual-link DVI supports 2560×1600. DVI is capable of 144hz refresh rates, so it’s a good choice if you have a 1080p 144hz monitor. This is especially true for gamers who have an FPS that is higher than 60. If you want 4K, though, you’ll need to go with DisplayPort or HDMI. Just like the other cables can be adapted to DVI, DVI can be adapted to VGA with a passive adapter.

...display port jest o wiele lepszy od dvi z tego oraz innych artykułów wnioskuje że producenci odchodzą od dvi na rzecz hdmi oraz displayport, nie umieszczając już dvi w wiekszości nowych urządzeń
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Eizo CS 240

29 lutego 2016, 17:08 - pn

No i co z tego, kiedy ani Pana komputer nie wydoli rozdzielczości granicznej ani kwantyzacji powyżej 8bitów ani co najważniejsze, monitor tego nie wyświetli. W pańskim przypadku nie ma kompletnie znaczenia czym Pan podłączy.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Eizo CS 240

29 lutego 2016, 17:18 - pn

Obecnie powoli standardem stają się monitory 4K/UHD @60Hz lub monitory do gier 2560x1440 @120-144Hz i dla nich standard DisplayPort jest przeznaczony. W przypadku tak niskich rozdzielczości jak 1920x1200 @60Hz to czy zastosujesz DVI czy DisplayPort nie ma praktycznego znaczenia. W Twoim przypadku trzeba więc wybierać to, co łatwiej podłączyć.
GrzesiekR
Posty: 1275
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: Eizo CS 240

29 lutego 2016, 17:42 - pn

max pisze: W przypadku tak niskich rozdzielczości jak 1920x1200 @60Hz to czy zastosujesz DVI czy DisplayPort nie ma praktycznego znaczenia. .
Te "tak niskie rozdzielczości" to obecny standard i jeszcze całkiem długo nim pozostanie. Prosze zobaczyć na obecne ceny monitorów 4K UHD. Zanim w większości domów i firm te monitory ustąpią miejca 4K dużo wody upłynie.
krisss
Posty: 6
Rejestracja: 25 lutego 2016, 14:26 - czw

Re: Eizo CS 240

29 lutego 2016, 20:30 - pn

goat14 pisze:mam mały problem prosze mi wytłumaczyć:
-jak nazywaja się wyjścia
JPG:
1 - [po lewej] gniazdo VGA - analogowe, używane do starszych monitorów/rzutników, użyć w ostateczności. Skrajnie po prawej (obok gniazda sieci komputerowej) masz gniazdo HDMI - cyfrowe, używane do podłączania do monitora, tv, rzutnika itd.
2 - kabel Mini DisplayPort <> DisplayPort - cyfrowy kabel do monitora, użyć gdy w kompie i monitorze mamy odpowiednie gniazda
3 - kabel USB, uniwersalny np. do monitora, gdy monitor ma wbudowany hub (ten kabel do monitora, a dzięki temu do monitora można podłączyć urządzenia USB np. klawiaturę), zarządzania monitorem (o ile monitor to umożliwia), podłączenia drukarki itd.
4 - kabel DVI - cyfrowy kabel do monitora, użyć gdy w kompie i monitorze mamy odpowiednie gniazda. Laptopy raczej nie mają takiego gniazda, tylko HDMI.

U Ciebie jak napisano powyżej w zależności od monitora użyjesz kabla cyfrowego HDMI <> HDMI lub HDMI <> DVI. Dodatkowo musisz sprawdzić ustawienia jak opisali koledzy powyżej.


PS: Nie wdawałem się w szczegóły jaki to typ USB lub DVI.
PS2: jeszce są kable HDMI <> DisplayPort, ale IMHO droższe niż HDMI <> DVI.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Eizo CS 240

29 lutego 2016, 20:44 - pn

krisss pisze:1 - [po lewej] gniazdo VGA - analogowe, używane do starszych monitorów/rzutników, użyć w ostateczności.
Nie bardzo się da. CS240 co prawda ma DVI-I z możliwością wejścia analogiem, ale żaden analog nie da 1920x1200.
krisss pisze:PS2: jeszce są kable HDMI <> DisplayPort, ale IMHO droższe niż HDMI <> DVI.
Są, ale nie działają.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
goat14
Posty: 5
Rejestracja: 27 lutego 2016, 13:42 - sob

Re: Eizo CS 240

29 lutego 2016, 22:49 - pn

Korzystając z wejścia sygnałowego DisplayPort możliwe jest dostarczanie do ColorEdge CS240 10-bitowej informacji o kolorze*. Dzięki 16-bitowej tablicy LUT monitor jest w stanie odtworzyć nawet miliard kolorów jednocześnie. W porównaniu z sygnałem 8-bitowym. * Konieczna jest karta graficzna i oprogramowanie obsługujące 10-bitowy sygnał.

a więc Panowie konkretnie jaką kartę graficzną bym potrzebował. Bardzo prosił bym o podanie kilku modeli bym był w stanie mieć jakieś rozeznanie cenowe i co Państwo byście polecili aby wycisnąć wszystko co fabryka dała z tego monitora ;)))
kupując komputer stacjonarny na jakie elementy warto zwrócić uwagę. a może będziecie Państwo w stanie podać jakieś gotowe zestawy komputerowe ?
pozdrawiam
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Eizo CS 240

29 lutego 2016, 22:54 - pn

Matko Boska, czy Pan nie czyta co się do Pana pisze? CS240 NIE JEST W STANIE wyświetlić 10-bitowego koloru. Nie ma 10-bitowej matrycy! Może przyjąć sygnał 10-bitowy, może go nawet emulować modułem FRC, tylko za taki wątpliwy sukces zapłaci Pan tyle, że starczyłoby na dołożenie do lepszego modelu CX241 a efektu i tak nie będzie widać. 10-bitowy dają bowiem tylko wyższe modele Nvidia Quadro albo Fire Pro. Nie warto. Pomijając fakt, że 10-bitowy symulowany kolor będzie wyłącznie w jednym programie, Adobe CS/CC.

Do tego monitora należy podać normalny sygnał DVI, DP, HDMI o 8-bitowej kwantyzacji, rozdzielczości 1920x1200 i to jest jego pełnia możliwości. Nie ma znaczenia które złącze to będzie i jaka karta graficzna będzie źródłem. Obraz na ekranie będzie taki sam.

Ale jeśli BARDZO chce Pan wierzyć materiałom marketingowym, zapraszam do zakupu MacaPro z kartami FirePro D500. Będzie na bank 10-bitów na wyjściu. Nie będzie Pan tego widział, ale faktycznie będzie:

Obrazek
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl

Wróć do „Zastosowania amatorskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 5 użytkowników online :: 4 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68433
Liczba tematów: 4134
Liczba użytkowników: 3948
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: basjana
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu