NEC 272 SpectraView - proszę o opinie

Monitory uniwersalne w dowolnie szerokim ujęciu oraz do zastosowań domowych.
GrzesiekR
Posty: 1273
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: NEC 272 SpectraView - proszę o opinie

05 kwietnia 2016, 15:24 - wt

Ja mogę potwierdzić, że patrząc na wprost sam poziom czerni nie jest wyraźnie niższy niż na choćby tym NECu. Różnica jest taka, że, o ile CX nie ma wyciekania światła z narożnika, patrząc pod kątami, nawet siedziąc na środku przed ekranem patrząc na narożniki, ekran ciągle zachowuje ten sam poziom czerni. Dodatkowo nie ma zafarbów niebieskawych czy żółtawych. Jest neutralnie ciemnoszary. Takie rzeczy się docenia pracując z nim w domu nieco dłużej.
siemek
Lokalizacja: Warszawa
Posty: 184
Rejestracja: 02 lutego 2013, 21:42 - sob

Re: NEC 272 SpectraView - proszę o opinie

05 kwietnia 2016, 15:38 - wt

Tom01 pisze:Dlatego najlepiej byłoby obejrzeć w świetle w jakim się będzie pracować. Przy jaśniejszym pomieszczeniu wszystkie naroża typowego IPS-a świecą się jak psu jajca, a na CX czarne. Dopiero niemal w całkowitej ciemności widać jakieś niedostatki. Film jaki pokazywałem ze "srebrzenia" w rzeczywistości robi dużo większe wrażenie. Kamera nie oddaje w pełni tego co widać oczami. To co na filmie pojawia się dopiero z dużego kąta, w prawdziwym życiu widać już na wprost.
]
Przy jaśniejszym pomieszczeniu, czy ciemniejszym ?
NEC SV w raczej przyciemnionym pomieszczeniu ale ze światłem słonecznym popołudniowym nie miał żadnych świecących narożników. CX też nie.
Rozumiem, że przy słabym oświetleniu jest szansa na uwidocznienie pozytywnych cech OCF (ale nie przy jasnym).
siemek
Lokalizacja: Warszawa
Posty: 184
Rejestracja: 02 lutego 2013, 21:42 - sob

Re: NEC 272 SpectraView - proszę o opinie

05 kwietnia 2016, 15:39 - wt

GrzesiekR pisze:Ja mogę potwierdzić, że patrząc na wprost sam poziom czerni nie jest wyraźnie niższy niż na choćby tym NECu. Różnica jest taka, że, o ile CX nie ma wyciekania światła z narożnika, patrząc pod kątami, nawet siedziąc na środku przed ekranem patrząc na narożniki, ekran ciągle zachowuje ten sam poziom czerni. Dodatkowo nie ma zafarbów niebieskawych czy żółtawych. Jest neutralnie ciemnoszary. Takie rzeczy się docenia pracując z nim w domu nieco dłużej.
rozumiem, że "dodatkowo nie ma zafarbów niebieskawych czy żółtawych" nie ma nic wspólnego z filtrem OCF. Na NEC SV nie było żadnych zafarbów - równomierne naturalne kolory - jak na CX.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: NEC 272 SpectraView - proszę o opinie

05 kwietnia 2016, 15:42 - wt

Słońce daje moc 1KW na metr kwadratowy. Nawet jak okna się przysłoni to i tak wpada tyle światła, ile za skarby nie ma wieczorem. W dziennym oświetleniu w ogóle nie widać wad IPS-ów, m.in. dlatego ważne jest oświetlanie miejsca pracy. Wieczorem, kiedy ilość światła dramatycznie zmaleje, wygląd paneli LCD zmienia się nie do poznania.

Kolorowego połysku też Pan nie z zobaczy w dobrym świetle a wszystkie IPS-y połyskują jak benzyna rozlana na wodzie.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Juriko
Lokalizacja: Bydgoszcz
Posty: 276
Rejestracja: 14 lutego 2015, 19:05 - sob

Re: NEC 272 SpectraView - proszę o opinie

05 kwietnia 2016, 16:04 - wt

Ja to jestem szczęściarz, nic mi nie połyskuje nic nie przebarwia, żadnej benzyny wysokooktanowej ani ekstrakcyjnej, no ale ja mam taniego Eizo z podświetleniem W-LED do tego typu Dromader. ;) :twisted:
Pozdrawiam, Jurek
siemek
Lokalizacja: Warszawa
Posty: 184
Rejestracja: 02 lutego 2013, 21:42 - sob

Re: NEC 272 SpectraView - proszę o opinie

05 kwietnia 2016, 16:38 - wt

Juriko pisze:Ja to jestem szczęściarz, nic mi nie połyskuje nic nie przebarwia, żadnej benzyny wysokooktanowej ani ekstrakcyjnej, no ale ja mam taniego Eizo z podświetleniem W-LED do tego typu Dromader. ;) :twisted:
to jak masz taniego Eizo to bazując na opiniach o IPSach musisz mieć połyskujący ekran oraz świecenie narożników ;)
Awatar użytkownika
Juriko
Lokalizacja: Bydgoszcz
Posty: 276
Rejestracja: 14 lutego 2015, 19:05 - sob

Re: NEC 272 SpectraView - proszę o opinie

05 kwietnia 2016, 16:53 - wt

siemek pisze:
Juriko pisze:Ja to jestem szczęściarz, nic mi nie połyskuje nic nie przebarwia, żadnej benzyny wysokooktanowej ani ekstrakcyjnej, no ale ja mam taniego Eizo z podświetleniem W-LED do tego typu Dromader. ;) :twisted:
to jak masz taniego Eizo to bazując na opiniach o IPSach musisz mieć połyskujący ekran oraz świecenie narożników ;)
Bajdurzenie. :) Świat idealny nie istnieje i co z tego. ;) Da się, a nawet trzeba żyć.
A serio, to te efekty specjalne są na takim poziomie, że zupełnie mi w niczym nie przeszkadzają. W czarny ekran się nie wpatruję, bo i po co jak nic nie ma, a po ciemku nie siedzę. Nie oświetlam też stanowiska z monitorem jak pola operacyjnego w szpitalu, żeby nie było. ;)
Pozdrawiam, Jurek
GrzesiekR
Posty: 1273
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: NEC 272 SpectraView - proszę o opinie

05 kwietnia 2016, 16:56 - wt

siemek pisze:
GrzesiekR pisze:Ja mogę potwierdzić, że patrząc na wprost sam poziom czerni nie jest wyraźnie niższy niż na choćby tym NECu. Różnica jest taka, że, o ile CX nie ma wyciekania światła z narożnika, patrząc pod kątami, nawet siedziąc na środku przed ekranem patrząc na narożniki, ekran ciągle zachowuje ten sam poziom czerni. Dodatkowo nie ma zafarbów niebieskawych czy żółtawych. Jest neutralnie ciemnoszary. Takie rzeczy się docenia pracując z nim w domu nieco dłużej.
rozumiem, że "dodatkowo nie ma zafarbów niebieskawych czy żółtawych" nie ma nic wspólnego z filtrem OCF. Na NEC SV nie było żadnych zafarbów - równomierne naturalne kolory - jak na CX.
Chodziło mi tu oczwywiście o zafarby na czerni w rogach i przy krawędziach. Określenie "srebrzenie" moim zdaniem nie oddaje rzeczywistej barwy.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: NEC 272 SpectraView - proszę o opinie

05 kwietnia 2016, 17:55 - wt

Proponuję skupić się na rzeczach ważnych, a nie drugorzędnych. Rzeczy ważne to rozmiar, rozdzielczość i jakość obrazu. OCF to dodatkowy bonus, który dla niektórych jest istotny, dla innych mniej, co zależy również od oświetlenia stanowiska. Dopóki na ekran patrzy się na wprost efekty, o których mówicie nie mają dużego znaczenia. Pod kątem są widoczne wyraźnie na czerni, również gdy jest dość jasno. No chyba, że ktoś pracuje dużo z czystą czernią, to niech sobie przemyśli sprawę, a jeszcze lepiej obejrzy na żywo.

Jeśli więc kogoś stać niech sobie kupi CX271 z OCF, jeśli nie PA272W lub SV272 lub PA272W+SV2. Tylko niech nie wybiera mniejszego z niższą rozdzielczością za to z OCF (CX241), zamiast większego i z wyższą rozdzielczością bez OCF, bo to już moim zdaniem wymaga głębokiego uzasadnienia, obejrzenia i porównania na żywo.
siemek
Lokalizacja: Warszawa
Posty: 184
Rejestracja: 02 lutego 2013, 21:42 - sob

Re: NEC 272 SpectraView - proszę o opinie

05 kwietnia 2016, 21:38 - wt

Coś mała aktywność Spektrawidzów ;(

Obecne ceny CX271 oraz 272 SV / PA-SV-2 są właściwie takie same.
Teoretycznie logiczniej kupić CX bo ma OCF - więc wszystko jedno czy ktoś widzi jego obecność czy nie.

Z drugiej strony NEC powinien być zdecydowanie tańszy skoro OCF nie ma - ale to tylko gdybanie.
Gdyby był 2k tańszy to nie byłoby rozmowy.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: NEC 272 SpectraView - proszę o opinie

05 kwietnia 2016, 21:40 - wt

siemek pisze:Z drugiej strony NEC powinien być zdecydowanie tańszy skoro OCF nie ma - ale to tylko gdybanie.
Gdyby był 2k tańszy to nie byłoby rozmowy.
NEC jest zdecydowanie droższy, jeśli porównamy właściwe, odpowiadające sobie własnościom, linie modelowe, czyli PA272W+SVII i CS270. Nie wiem dlaczego tak jest. Logicznie myśląc, powinno być odwrotnie i zresztą tak było całe lata. Dopiero od niedawna poszły do góry.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: NEC 272 SpectraView - proszę o opinie

05 kwietnia 2016, 22:06 - wt

Czas stabilizacji CSów świadczy moim zdaniem o wyższości zaawansowania konstrukcyjnego PA. Sam Pan przyznał, że nie zna przyczyn takiego zachowania. Śmiem przypuszczać też, że jest precyzyjniej wyregulowany fabrycznie, aby działał bez zarzutu z MultiProfilerem. CSa trzeba kalibrować od zera.

Jeśli różnica w cenie jest niewielka, to wybierać monitor z OCF. Nie ma co deliberować.

NEC PA272W ma sens, gdyby go kupić bez SVII. Jest wówczas 1000zł tańszy od CX271.
NEC PA272W+SV2 jest jakieś 700zł tańszy od CX271.

Pamiętać należy, że aby skorzystać z oprogramowania kalibracyjnego trzeba kupić odpowiedni kalibrator, czyli i1Display Pro za 800zł. NECi da się wyregulować MultiProfilerem z dość dużą dokładnością bez kalibratora, co daje kolejne 800zł oszczędności. Do amatorskich zastosowań, a taki mamy tu dział, powinno wystarczyć.
GrzesiekR
Posty: 1273
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: NEC 272 SpectraView - proszę o opinie

06 kwietnia 2016, 13:47 - śr

max pisze:Proponuję skupić się na rzeczach ważnych, a nie drugorzędnych. Rzeczy ważne to rozmiar, rozdzielczość i jakość obrazu. OCF to dodatkowy bonus, który dla niektórych jest istotny, dla innych mniej, co zależy również od oświetlenia stanowiska. Dopóki na ekran patrzy się na wprost efekty, o których mówicie nie mają dużego znaczenia. Pod kątem są widoczne wyraźnie na czerni, również gdy jest dość jasno. No chyba, że ktoś pracuje dużo z czystą czernią, to niech sobie przemyśli sprawę, a jeszcze lepiej obejrzy na żywo.

Jeśli więc kogoś stać niech sobie kupi CX271 z OCF, jeśli nie PA272W lub SV272 lub PA272W+SV2. Tylko niech nie wybiera mniejszego z niższą rozdzielczością za to z OCF (CX241), zamiast większego i z wyższą rozdzielczością bez OCF, bo to już moim zdaniem wymaga głębokiego uzasadnienia, obejrzenia i porównania na żywo.
Proponuję nie bagatelizować zafarbów na czerni. Czerń jest istotnym aspektem monitora. Możesz uważać inaczej.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: NEC 272 SpectraView - proszę o opinie

06 kwietnia 2016, 14:30 - śr

Max zeznaje jak chorągiewka. :)

Z jednej strony zachwyca się OLED-em a z drugiej "nie zauważa" świecenia czerni i srebrzenia wielkiego jak koń.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Juriko
Lokalizacja: Bydgoszcz
Posty: 276
Rejestracja: 14 lutego 2015, 19:05 - sob

Re: NEC 272 SpectraView - proszę o opinie

06 kwietnia 2016, 14:51 - śr

Tom01 pisze:Max zeznaje jak chorągiewka. :)

Z jednej strony zachwyca się OLED-em a z drugiej "nie zauważa" świecenia czerni i srebrzenia wielkiego jak koń.
To że max "uwielbia" swojego Neca i wszystko mu wybaczy to jedno, ale to, że oledem zachwycał się w kontekście wyświetlania filmów i ogólnie w zastosowaniach tv, to drugie. Tu mówimy o monitorach i nie zawsze oledowa czerń jest tym, za co warto dać wszystkie pieniądze. Pomijam to, ze taki CX 241 chyba jednak nie ma oledowej czerni. Piszę chyba, bo osobiście go nie widziałem, ale konstrukcja mówi, że piszę prawdę. ;)
Pozdrawiam, Jurek
GrzesiekR
Posty: 1273
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: NEC 272 SpectraView - proszę o opinie

06 kwietnia 2016, 15:10 - śr

Juriko pisze:
Tom01 pisze:Max zeznaje jak chorągiewka. :)

Z jednej strony zachwyca się OLED-em a z drugiej "nie zauważa" świecenia czerni i srebrzenia wielkiego jak koń.
To że max "uwielbia" swojego Neca i wszystko mu wybaczy to jedno, ale to, że oledem zachwycał się w kontekście wyświetlania filmów i ogólnie w zastosowaniach tv, to drugie. Tu mówimy o monitorach i nie zawsze oledowa czerń jest tym, za co warto dać wszystkie pieniądze. Pomijam to, ze taki CX 241 chyba jednak nie ma oledowej czerni. Piszę chyba, bo osobiście go nie widziałem, ale konstrukcja mówi, że piszę prawdę. ;)
Oczywiście, że nie ma.
Na monitorze też się ogląda filmy, klipy z YT i różne inne rzeczy. Ja na moim oglądam wszystko i wolę tam niż na TV.
Awatar użytkownika
Juriko
Lokalizacja: Bydgoszcz
Posty: 276
Rejestracja: 14 lutego 2015, 19:05 - sob

Re: NEC 272 SpectraView - proszę o opinie

06 kwietnia 2016, 15:15 - śr

GrzesiekR pisze:
Juriko pisze:
Tom01 pisze:Max zeznaje jak chorągiewka. :)

Z jednej strony zachwyca się OLED-em a z drugiej "nie zauważa" świecenia czerni i srebrzenia wielkiego jak koń.
To że max "uwielbia" swojego Neca i wszystko mu wybaczy to jedno, ale to, że oledem zachwycał się w kontekście wyświetlania filmów i ogólnie w zastosowaniach tv, to drugie. Tu mówimy o monitorach i nie zawsze oledowa czerń jest tym, za co warto dać wszystkie pieniądze. Pomijam to, ze taki CX 241 chyba jednak nie ma oledowej czerni. Piszę chyba, bo osobiście go nie widziałem, ale konstrukcja mówi, że piszę prawdę. ;)
Oczywiście, że nie ma.
Na monitorze też się ogląda filmy, klipy z YT i różne inne rzeczy. Ja na moim oglądam wszystko i wolę tam niż na TV.
A to już jak kto lubi. :)
Na takim maciupkim ekranie to dla mnie jednak nie przyjemność, chociaż też oglądam materiały filmowe na monitorze, ale raczej krótkie klipy z Yt, czy swoje "produkcje".
Ale film fabularny dla przyjemności to tylko tv, i o ile jest, to koniecznie w 3D.
Pozdrawiam, Jurek
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: NEC 272 SpectraView - proszę o opinie

06 kwietnia 2016, 15:45 - śr

Juriko pisze:To że max "uwielbia" swojego Neca i wszystko mu wybaczy to jedno, ale to, że oledem zachwycał się w kontekście wyświetlania filmów i ogólnie w zastosowaniach tv, to drugie. Tu mówimy o monitorach i nie zawsze oledowa czerń jest tym, za co warto dać wszystkie pieniądze. Pomijam to, ze taki CX 241 chyba jednak nie ma oledowej czerni. Piszę chyba, bo osobiście go nie widziałem, ale konstrukcja mówi, że piszę prawdę. ;)
Sam bym lepiej tego nie ujął. Wielokrotnie powtarzałem, że LCD się nie nadaje do TV. A Tom01 potwierdzał, o czym teraz niczym "chorągiewka" "zapomniał". ;)
GrzesiekR pisze:Na monitorze też się ogląda filmy, klipy z YT i różne inne rzeczy. Ja na moim oglądam wszystko i wolę tam niż na TV.
To znaczy, że masz wyjątkowo marny TV. Ja mam plazmę Panasonica i ta miażdży PA272W przy oglądaniu filmów. Taka ze mnie "chorągiewka". ;)
Ostatnio zmieniony 06 kwietnia 2016, 15:47 - śr przez max, łącznie zmieniany 1 raz.
GrzesiekR
Posty: 1273
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: NEC 272 SpectraView - proszę o opinie

06 kwietnia 2016, 15:47 - śr

max pisze:
Juriko pisze:To że max "uwielbia" swojego Neca i wszystko mu wybaczy to jedno, ale to, że oledem zachwycał się w kontekście wyświetlania filmów i ogólnie w zastosowaniach tv, to drugie. Tu mówimy o monitorach i nie zawsze oledowa czerń jest tym, za co warto dać wszystkie pieniądze. Pomijam to, ze taki CX 241 chyba jednak nie ma oledowej czerni. Piszę chyba, bo osobiście go nie widziałem, ale konstrukcja mówi, że piszę prawdę. ;)
Sam bym lepiej tego nie ujął.
GrzesiekR pisze:Na monitorze też się ogląda filmy, klipy z YT i różne inne rzeczy. Ja na moim oglądam wszystko i wolę tam niż na TV.
To znaczy, że masz wyjątkowo marny TV. Ja mam plazmę Panasonica i ta miażdży PA272W przy oglądaniu filmów. Taka ze mnie "chorągiewka". ;)
Mam całkiem dobry TV, nie jaram się Twoją plazmą ;)
Awatar użytkownika
Juriko
Lokalizacja: Bydgoszcz
Posty: 276
Rejestracja: 14 lutego 2015, 19:05 - sob

Re: NEC 272 SpectraView - proszę o opinie

06 kwietnia 2016, 16:21 - śr

max pisze:... Wielokrotnie powtarzałem, że LCD się nie nadaje do TV. A Tom01 potwierdzał, o czym teraz niczym "chorągiewka" "zapomniał". ;) ...
To ja przypominam ;) że LCD w 3D po założeniu okularów polaryzacyjnych daje niczym plazma/oled. :D :twisted:
Pozdrawiam, Jurek

Wróć do „Zastosowania amatorskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 5 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 2 gości
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68378
Liczba tematów: 4129
Liczba użytkowników: 3942
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: kilgore
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu