PA272W przesycone kolory Adobe RGB /Win10 Home 64bit

Monitory uniwersalne w dowolnie szerokim ujęciu oraz do zastosowań domowych.
denver47
Posty: 6
Rejestracja: 08 kwietnia 2016, 20:03 - pt

PA272W przesycone kolory Adobe RGB /Win10 Home 64bit

11 kwietnia 2016, 12:45 - pn

Witam

Jestem zupełnie nowym użytkownikiem forum. Wcześniej sporo czytałem poszukując monitora do amatorskiej fotografii. Długo wahałem się między PA272W a CX271. Zakupiłem NEC znając wszystkie jego słabsze strony z czytanych postów. Sprawę przesądziło to, że znalazłem okazję (wg mnie) na monitor używany z jeszcze 2letnią gwarancją, który wg osd ma przepracowane 307h. Zakup był od fotografa, który niedługo po zakupie dostał pracę w firmie i pracuje tam na lepszych sprzętach - ale wracając do tematu...

Nie kalibrowałem monitora - wiem, że mogę się narazić na grad gorzkich słów ale szperałem sporo na tym forum i różnie się uważa - w każdym razie stwierdziłem, że na moje amatorskie potrzeby wystarczy Multiprofiler (przynajmniej na razie, choć SV2 mam pod ręką - gorzej z czujnikiem, który musiałbym jakoś/gdzieś sobie wypożyczyć)

Mam taką zagwozdkę - nie potrafię zrozumieć jednej rzeczy..
Po podłączeniu monitora przez display port odrazu zainstalowałem multiprofiler oraz ustawiłem profil sRGB (przypisał się poprawnie w windowsie) - kolory nieco wyblakły - tego się spodziewałem.

Ogromnym zaskoczeniem było dla mnie natomiast zachowanie po wybraniu w MP AdobeRGB - nagle efekt był taki, że wszystkie kolory zostały znacząco podbite (wzrost nasycenia).

Postanowiłem zrobić kilka eksperymentów, po których mam wątpliwości czy mój monitor jest poprawnie skalibrowany/ustawiony.
Mianowicie będąc w Adobe RGB, wybranym w MP (profil zakotwiczony w windowsie), uruchomiłem Lightrooma oraz wybrałem sobie pierwsze lepsze zdjęcie w RAW(z przewagą zieleni) i zapisałem jako JPEG z Adobe RGB oraz JPEG z sRBG (używając eksportu w lightroomie). Następnie zmieniłem profil monitora na sRGB (multiprofilerem) i otwarłem dwa zdjęcia w lightroomie - efekt? wyglądają tak samo - super tego się spodziewałem bo w sRBG monitor nie może wyświetlić więcej z JPEG zapisanego w Adobe RGB (o ile dobrze rozumiem).

Następnie zmieniłem przestrzeń na Adobe RGB (ponownie multiprofilerem -profil podpiął się poprawnie) - odrazu uzyskałem mocne nasycenie kolorów w windowsie, po czym otwarłem ponownie oba zdjęcia w lightroomie - tutaj zaskoczenie ponieważ obydwa wyglądają tak samo - spodziewałem się, że to zapisane w sRGB będzie bardziej wyblakłe i że będe miał efekt jak po wyborze sRGB w multiprofilerze krok wcześniej - byćmoże owo zdjęcie faktycznie nie wykracza znacznie poza Adobe RGB stąd takie zachowanie.. ale idźmy dalej

Znalazłem gdzieś na forum temat, w którym zalecano robić 'proofing" w photoshopie/lightroomie (korzystam tylko z tego drugiego) na wzorcu atkinsona - i na tyle ile zrozumiałem test ten u mnie przechodzi (kolorowy gradient traci na nasyceniu po przełączaniu na sRGB z Adobe RGB w menu soft proofingu) - natomiast identyczny efekt mam gdy ustawię profil Adobe RGB w MP (wtedy tak ma to działać) oraz gry profil ten będzie ustawiony na sRGB w MP(wtedy [chyba] nie powinno być owych różnic w gradiencie).


Nie ukrywam pierwsze wrażenie mam takie, że zapał mi trochę spadł, bo wyobrażałem sobie to w taki sposób:

- ustawiam AdobeRGB multiprofilerem - dla pewności sprawdzam czy profil się podpiął i we właściwościach karty graficznej, przy zarządzaniu kolorem mam tryb pierwszy czyli adobe (pomijam to co się dzieje z kolorami ikon i ustawioną tapetą - pewnie windows tak ma)

- otwieram lightroom - pracuję na RAWach - jak chcę przygotować pod druk to symuluję sobie już konkretny profill icc drukarki i papieru wzięty z laba i mam święty spokój - wysyłam i otrzymuje takie samo zdjęcie (to tylko moja teoria/nadzieja)

Obecnie jednak nie mam pewności, że to co ja widzę to otrzymam jako wydruk ponieważ pomiędzy sRGB, a AdobeRGB ustawionum w Multiprofilerze jest znacząca różnica w tym co wyświetla mi lightroom w module develop. Myślałem/ Spodziewałem się, że niezależnie od wyboru przestrzeni w Multiprofilerze, jakiekolwiek zdjęcie zobaczę tak samo w lightroomie, jeżeli zostało zapisane w sRGB - tymczasem, gdy ustawię profil AdobeRGB wszystko staje się cukierkowe i to samo zdjęcie, które wcześniej było stonowane w lightroom już nabiera barw

Z góry przepraszam, jeżeli umieściłem temat w nieodpowiednim miejscu.

PS. Sterowniki myślę że nic nie mieszają - po moich spostrzeżeniach powyżej, postawiłem system od nowa i wyczyściłem cały syf jaki zalegał mi latami na HDD.

PS2. Jeżeli wszystko to co napisałem powyżej jest prawidłowym zachowaniem to w jakiej przestrzeni pracować przy wywoływaniu RAW w Lightroom i jak przygotowywać zdjęcia do druku w labie? - wiem, pewnie temat rzeka ale wystarczy mi informacja w żołnieskich słowach. Fotografuję zawsze w RAW +JPEG(zapisywany w korpusie do sRGB) - do lightrooma importuję zawsze RAW więc ustawienia aparatu nie wprowadzają mnie w błąd jak mniemam.


Będę wdzięczny za wszelkie informacje
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: PA272W przesycone kolory Adobe RGB /Win10 Home 64bit

11 kwietnia 2016, 12:59 - pn

Miesza się Panu przestrzeń z zarządzaniem barwą w Windows. Win nie ma systemowego CM, więc przełączanie przestrzeni AdobeRGB/sRGB będzie skutkowało skokowymi zmianami nasycenia, a przy tym w aplikacji z CM będzie inaczej. Proponuję w ogóle nie zwracać uwagi jak Windows wyświetla na własnym pulpicie i systemowych programach, bo robi to źle.

PS. Przy przełączeniach profili lub ustawień monitora, LR/PS trzeba zrestartować.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
denver47
Posty: 6
Rejestracja: 08 kwietnia 2016, 20:03 - pt

Re: PA272W przesycone kolory Adobe RGB /Win10 Home 64bit

11 kwietnia 2016, 13:21 - pn

Może być bez Pan

Nie jestem teraz w stanie tego sprawdzić ponownie bo jestem poza domem ale wydawało mi się, że restartowałem LR, w dodatku w jakimś innym temacie obiło mi się, że nie trzeba jedna LR restartować i ktoś potwierdzał to testem u siebie (na tym forum).

W jaki sposób jednoznacznie mógłbym sprawdzić jak to u mnie działa? LR mam z wersji CC, PS też mogę pobrać jak coś bo wykupiłem roczną sybskrypcję (tylko, że z PS jestem noga).

Zakładając jeszcze, że faktycznie LR nie odczytał zmiany profilu podczas jego pracy i wszystko u mnie działa poprawnie, to w jaki sposób poprawnie drukować w lab?

opcja a) mam lab, który wydrukuje w Adobe
1. ustawiam w MP AdobeRGB, odpalam LR i wyżywam się na RAW,
2. klikam soft proofing i wybieram profil icc drukarki i papieru otrzymany z lab
3. kolejna zabawa suwakami by dopasować zdjęcie wg swoich potrzeb (będąc ciągle w proofingu)
4. zapis do AdobeRGB (poprzez eksportuj)
5. wysyłka i wydruk

obcja b) mam lab, który drukuje w sRGB
-to samo z tym, że 1 i 4 wybieram sRGB

W skrócie zgadza się? Oczywiście zdaję sobie sprawę, że aby to miało ręce i nogi to pasowałoby wykonać jakiś druk kontrolny aby sprawdzić czy np miałem odpowiednią jasność monitora w stosunku do oświetlenia pomieszczenia (+ewentualnie dobrać jasność do białej kartki jak wielokrotnie słyszałem)
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: PA272W przesycone kolory Adobe RGB /Win10 Home 64bit

11 kwietnia 2016, 13:28 - pn

Sprawdzenie czy działa CM w LR jest banalne. Wystarczy wyświetlić to samo zdjęcie na pulpicie i w LR. Jeśli na pulpicie kolory są przewalone = CM działa. :)

Przebieg pracy jest poprawny. Warto tylko zapytać operatora czy wysyłać w oryginalnej przestrzeni czy od razu konwertować do przestrzeni maszyny.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
denver47
Posty: 6
Rejestracja: 08 kwietnia 2016, 20:03 - pt

Re: PA272W przesycone kolory Adobe RGB /Win10 Home 64bit

11 kwietnia 2016, 17:57 - pn

Test passed :)

Tom01, dzięki
Teraz tylko trzeba jeszcze raz wywołać w LR do JPEG jakieś 2500 zdjęć zakatowanych w przeszłości na iiyamie :)
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: PA272W przesycone kolory Adobe RGB /Win10 Home 64bit

11 kwietnia 2016, 18:11 - pn

denver47 pisze:Teraz tylko trzeba jeszcze raz wywołać w LR do JPEG jakieś 2500 zdjęć zakatowanych w przeszłości na iiyamie :)
Typowy objaw po przesiadce na dobry monitor. :)
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl

Wróć do „Zastosowania amatorskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68375
Liczba tematów: 4129
Liczba użytkowników: 3942
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: kilgore
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu