Pyatnie setne...lecz z wyjątkiem.

Monitory uniwersalne w dowolnie szerokim ujęciu oraz do zastosowań domowych.
jantoczek
Posty: 15
Rejestracja: 10 maja 2011, 18:40 - wt

Re: Pyatnie setne...lecz z wyjątkiem.

23 maja 2011, 23:10 - pn

Tom01 pisze:Błąd temperatury barwowej będzie 500-600K. Liniowość poprawiona i korekcja wgrana do monitora.
A jaki jest błąd nieskalibrowanego monitora na ustawieniach fabrycznych - bez ingerencji osoby po zakupie? Czy po kalibracji za pomocą EIZO EasyPIX 2.0 - otrzymam bardziej wiarygodne odwzorowanie/prawidłowe niż bez kalibracji?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16336
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Pyatnie setne...lecz z wyjątkiem.

23 maja 2011, 23:31 - pn

jantoczek pisze:Czy po kalibracji za pomocą EIZO EasyPIX 2.0 - otrzymam bardziej wiarygodne odwzorowanie/prawidłowe niż bez kalibracji?
Oczywiście że tak, choćby przez wywalenie korekcji z LUT karty.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
jantoczek
Posty: 15
Rejestracja: 10 maja 2011, 18:40 - wt

Re: Pyatnie setne...lecz z wyjątkiem.

24 maja 2011, 00:15 - wt

To mnie cieszy, bynajmniej na krótszy okres. Z czasem zapewne - poddam sprzęt kalibracji jak to Pan ujmuje - wyciągającej jeszcze więcej.

Czyli w skrócie - poddanie kalibracji modelu S2433 za pomocą EIZO EasyPIX 2.0 - przyniesie poprawę w stosunku do monitora bez kalibracji na ustawieniach fabrycznych wyciągniętego z kartonu - to znaczy, przyniesie rezultat oraz zwiększy dokładność wyświetlania.

Mam nadzieje, że nie sprawiłem wiele kłopotu takimi błahymi pytaniami...

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16336
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Pyatnie setne...lecz z wyjątkiem.

24 maja 2011, 00:29 - wt

jantoczek pisze:Czyli w skrócie - poddanie kalibracji modelu S2433 za pomocą EIZO EasyPIX 2.0 - przyniesie poprawę w stosunku do monitora bez kalibracji na ustawieniach fabrycznych wyciągniętego z kartonu - to znaczy, przyniesie rezultat oraz zwiększy dokładność wyświetlania.
Tak.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
jantoczek
Posty: 15
Rejestracja: 10 maja 2011, 18:40 - wt

Re: Pyatnie setne...lecz z wyjątkiem.

24 maja 2011, 18:47 - wt

Witam, byłem dzisiaj u znajomego który posiada S2433W ( jestem zdecydowany na ten model i decyzji nie zmieniam dlatego tak wścipsko pytam o wszystko co z nim związane ). Jego egzemplarz nie jest skalibrowany - fotograf również amator. Pogadaliśmy sobie troszkę i w ogóle. Zechciałem obrobić u niego kilka swoich fot. Tak ma wgrany profil monitora w systemie oraz ustawiony na domyślny.

Chodzi mi o jasność. Pytałem i on niczego nie ustawiał. Leci na custom na ustawieniach domyślnych. Jasność na 100% i o ile obrobię zdjęcie i ktoś inny je obejrzy jest ok, czyli fajnie i w ogóle. Ale nie da się przy takiej jasności korzystać z niczego innego niż obróbka. Daje strasznie po oczach...gdy przeglądałem internet to po 30 minutach aż paliły mnie oczy...

Czy po wyciągnięciu z pudełka należny zredukować wartości - jasność, kontrast, gamma? Zmniejszyłem jasność w OSD do 50 % i o wiele lepiej ale przy takiej wartości - nie widzę poprawnego naświetlenia zdjęcia...po obróbce z takimi zmianami zdjęcie będzie o wiele jaśniejsze przy podglądzie przez kogoś innego...

Czy wartości domyślne producenta S2433W to wartości do prawidłowego działania i pracy z takimi...czy obróbka to ustawiać na 100%, a do przeglądania internetu bądź pracy w windowsie inaczej ustawić...?

Pozdrawiam:)
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16336
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Pyatnie setne...lecz z wyjątkiem.

24 maja 2011, 18:55 - wt

Jaskrawość zmniejsza się dopóty, dopóki jest wrażenie świecenia. Kiedy biel monitora zacznie wyglądać jak papier wówczas jest dobrze. Jeśli się nie da i pomimo 0% regulatora monitor nadal wypala oczy, znaczy, że jest za ciemno w pomieszczeniu.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
jantoczek
Posty: 15
Rejestracja: 10 maja 2011, 18:40 - wt

Re: Pyatnie setne...lecz z wyjątkiem.

24 maja 2011, 18:58 - wt

No dobrze, dajmy na to jutro - ustawione zostanie pod wzorzec kartki o godzinie 12.oo. Co w takim przypadku z godziną 23.oo? Jaka jest zależność. I w jakich warunkach oświetleniowych należy ustawiać. Co z pracą wieczorową przy zapalonej lampce?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16336
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Pyatnie setne...lecz z wyjątkiem.

24 maja 2011, 19:16 - wt

Należy dążyć do jak najbardziej stałych warunków oświetleniowych w miejscu pracy. Inaczej ciągle będzie Pan robił wieczorem za ciemne zdjęcia.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
jantoczek
Posty: 15
Rejestracja: 10 maja 2011, 18:40 - wt

Re: Pyatnie setne...lecz z wyjątkiem.

24 maja 2011, 19:23 - wt

Rozumiem ale nadal nie dał Pan odpowiedzi. Chcąc dopasować jasność do wzorca kartki. W jakich warunkach należy tą jasność ustawiać? Czy jest to określone jakimś typem. Czy ustawienie jasności o godzinie : 9.oo, 12.oo,16.oo,21.oo ma jakieś znaczenie? Rano poprzez wpadające światło kartka ma inną jasność, wieczorem inną...więc jak to ugryźć?
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4322
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Pyatnie setne...lecz z wyjątkiem.

24 maja 2011, 19:55 - wt

jantoczek pisze:Rozumiem ale nadal nie dał Pan odpowiedzi. Chcąc dopasować jasność do wzorca kartki. W jakich warunkach należy tą jasność ustawiać? Czy jest to określone jakimś typem. Czy ustawienie jasności o godzinie : 9.oo, 12.oo,16.oo,21.oo ma jakieś znaczenie? Rano poprzez wpadające światło kartka ma inną jasność, wieczorem inną...więc jak to ugryźć?
Problem polega na tym, że podstawowe kolorymetryczne modele percepcji powszechnie używane w systemach zarządzania barwą działają w warunkach odpowiadających widzeniu fotopowemu. W przypadku pracy w zbyt słabym oświetleniu na zbyt ciemnym monitorze nasza percepcja przestawia się w tryb widzenia mezopowego i wreszcie skotopowego, gdzie postrzeganie barw jest upośledzone. Kartka nie może być oświetlona zbyt słabo, a monitor skalibrowany do zbyt niskiej wartości jaskrawości, bo w tych warunkach nie da się uzyskać porawnego odwzorowania barw z uwagi na ograniczenia silników zarządzania barwą.

Prosta zasada jest taka, że kartka powinna być oświetlona przez strumień światła o natężeniu ~3,141(π)x większym od luminancji monitora, ale też ani monitor nie może być skalibrowany do zbyt niskich wartości luminancji, ani oświetlenie odbitki zbyt słabe, bo modele CIE XYZ/L*a*b nie będą poprawnie funkcjonować w takich warunkach.

Do tego dochodzą kwestie jaskrawości i neutralności otoczenia wokół monitora, które mają wpływ na funkcję postrzegania jasności naszego wzroku i zjawisko kontrastu następczego (powidoku).
Xanth
Posty: 34
Rejestracja: 01 lutego 2011, 01:08 - wt

Re: Pyatnie setne...lecz z wyjątkiem.

24 czerwca 2011, 15:13 - pt

Uhhh powiało grozą ;-). A przecież nie jest aż tak strasznie.
Wystarczy ustawić sobie monitor w dzień. Nocą pracować przy pełnym (jasnym) oświetleniu i unikać warunków skrajnych (bezpośrednie światło słoneczne czy praca przy lampce nocnej). U mnie sprawdza się całkiem dobrze i zdjęcia, po wydruku, nie wykazują znaczących odchyłek ani w jasności ani w reprodukcji barw. Pewnie w zastosowaniach krytycznych (ratowanie życia itp ;-P) to nie wystarczy, ale założę się że 99.9% użytkowników nie zauważy różnicy w zdjęciach obrabianych w dzień / w nocy przy zachowaniu powyższych zasad.

Biorąc pod uwagę produkty, jakich czego ludzie często używają w charakterze monitora (do obróbki zdjęć!) i są z nich zadowoleni zastanawiam się czy obecny model widzenia barwnego nie opisuje czasem jakiegoś innego gatunku... :lol:

Wróć do „Zastosowania amatorskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 3 użytkowników online :: 2 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68397
Liczba tematów: 4130
Liczba użytkowników: 3945
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Goldberg
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu