Stanowisko do obróbki zdjęć

Monitory uniwersalne w dowolnie szerokim ujęciu oraz do zastosowań domowych.
paintitblack
Posty: 7
Rejestracja: 25 listopada 2016, 11:58 - pt

Stanowisko do obróbki zdjęć

25 listopada 2016, 12:12 - pt

Cześć,

Potrzebuję pomocy z przygotowaniem stanowiska do pracy. Mam bardzo małą przestrzeń do wykorzystania. Wygląda to mniej więcej tak: http://imgur.com/mndYcR1 Wnęka na biurko i trochę przestrzeni na krzesło. Monitor - najpewniej CX241 (ew CX271, ale może okazać się za duży jak na taką klitkę). Na zielono zasłona, która odgradzać będzie stanowisko od światła z zewnątrz.

Przeczytałem ostatnio artykuł: http://tomaszpluszczyk.pl/zarzadzanie-b ... obki-zdjec Świetna sprawa, ale zastanawiam się jak to wszystko przełożyć na praktykę. Nie dysponuję idealnym pomieszczeniem więc trzeba będzie trochę porzeźbić :)

Problemy do rozwiązania:
1) Kolor biurka - jaki najlepszy? Szare 50%? A może czarne, które będzie wszystko absorbować?
2) Kolor ściany za biurkiem/całej ściany we wnęce - jak najlepiej dopasować? Jeśli pójdę do mieszalni i powiem im, że chcę #808080 albo R:128, G128, B:128 raczej nie będą wiedzieć o co chodzi :) Patrząc na to: http://rgb.to/hex/808080 RAL 9022 dość mocno odbiega od 50%.
3) Światło - z tym mam największy ból. Nad biurkiem mam około 1-1,2m - bardzo mało. Mam póki co kupione 2x Philips Graphica 18W, ale nie wiem czy to dobre rozwiązanie biorac pod uwagę małą przestrzeń nad głową. Co w takiej sytuacji będzie najmniejszym złem? Obudowa rastrowa odpada - żona na to nie pójdzie, jakąś oprawkę do świetlówek może mi zrobić meblarz (nad biurkiem będą szafki), pytanie tylko co wziąć jako powierzchnię rozpraszającą? Chyba, że w ogóle jakieś inne rozwiązanie?
4) Jakieś potencjalne problemy, które mogą wystąpić w trakcie realizacji?
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Stanowisko do obróbki zdjęć

25 listopada 2016, 12:24 - pt

Proponuję nie ustawiać monitora na ukos (jak jest na rysunku) tylko na wprost, ze względów ergonomicznych. Monitor ustawić pod ścianą. 75cm wystarczy.

Czy na stanowisku będą oglądane wydrukowane zdjęcia na papierze i porównywane z monitorem, czy efekty oglądane będą wyłącznie na monitorze? Wydaje mi się to dość istotne z punktu widzenia wymagań odnośnie oświetlenia.

27" 2560x1440 ma piksele 0,233mm, a 24" 1920x1200 ma piksele 0,270mm. Z tego powodu pierwszy lepiej nadaje się, aby go ustawić bliżej siebie.
Szerokość 27" monitora nie przekracza 200cm, wysokość nie przekracza 100cm. Zmieści się. ;)
paintitblack
Posty: 7
Rejestracja: 25 listopada 2016, 11:58 - pt

Re: Stanowisko do obróbki zdjęć

25 listopada 2016, 12:58 - pt

max pisze:Proponuję nie ustawiać monitora na ukos (jak jest na rysunku) tylko na wprost, ze względów ergonomicznych. Monitor ustawić pod ścianą. 75cm wystarczy.

Czy na stanowisku będą oglądane wydrukowane zdjęcia na papierze i porównywane z monitorem, czy efekty oglądane będą wyłącznie na monitorze? Wydaje mi się to dość istotne z punktu widzenia wymagań odnośnie oświetlenia.

27" 2560x1440 ma piksele 0,233mm, a 24" 1920x1200 ma piksele 0,270mm. Z tego powodu pierwszy lepiej nadaje się, aby go ustawić bliżej siebie.
Szerokość 27" monitora nie przekracza 200cm, wysokość nie przekracza 100cm. Zmieści się. ;)
Rysunek poglądowy, od projektantki. Jasne, że na wprost :)

Jeśli chodzi o Twoje pytanie - fajnie byłoby mieć możliwość porównania, ale nie wiem czy przy takich możliwościach przestrzennych da radę to jakoś ogarnąć. Jak się ma mała ilość miejsca nad głową do obu koncepcji oświetlenia?
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Stanowisko do obróbki zdjęć

25 listopada 2016, 13:17 - pt

Moim zdaniem ilość miejsca akurat nie ma związku. Bardziej chodzi o typ źródła światła i jego ilość. Do oglądania zdjęć na wydrukach musi być światło o wysokim współczynniku CRI (powyżej 95%) i 5000K. Do pracy na monitorze też będzie takie dobre.
Dałbym lampę na górze, jak najbliżej ściany, nad monitorem, aby świeciło na biurko, ale nie na ekran.
Zasłony dałbym czarne, aksamitne, aby zminimalizować ilość światła odbijającego się od nich i powodującego odbicia na ekranie monitora.
Zasłony Pan paintiblack może też zapaincić na black. ;)
paintitblack
Posty: 7
Rejestracja: 25 listopada 2016, 11:58 - pt

Re: Stanowisko do obróbki zdjęć

25 listopada 2016, 13:58 - pt

max pisze:Moim zdaniem ilość miejsca akurat nie ma związku. Bardziej chodzi o typ źródła światła i jego ilość. Do oglądania zdjęć na wydrukach musi być światło o wysokim współczynniku CRI (powyżej 95%) i 5000K. Do pracy na monitorze też będzie takie dobre.
Dałbym lampę na górze, jak najbliżej ściany, nad monitorem, aby świeciło na biurko, ale nie na ekran.
Zasłony dałbym czarne, aksamitne, aby zminimalizować ilość światła odbijającego się od nich i powodującego odbicia na ekranie monitora.
Zasłony Pan paintiblack może też zapaincić na black. ;)
Ok to załóżmy, że porównujemy wydruki z monitorem. Jak dobrać moc? 2x18W Philips Graphica wystarczy? Czy coś mocniejszego?
Co z rozproszeniem światła? Zastanawiam się co wykorzystać jako płaszczyznę rozpraszającą, żeby dało równomierne oświetlenie i nie miało równocześnie wpływu na temperaturę światła. To jest chyba dość kluczowe.

Wracając do wcześniejszych pytań - biurko szare czy jak najciemniejsze?
Jakieś sugestie co powiedzieć w mieszalni farb, żeby przygotowali to co trzeba? :)
cz
czuk

Re: Stanowisko do obróbki zdjęć

25 listopada 2016, 14:18 - pt

paintitblack pisze:
Wracając do wcześniejszych pytań - biurko szare czy jak najciemniejsze?
... to zależy jaki masz charakter?Zasłony czarne ,ściany sobie też tak pomaluj i jest komplet :twisted:
Nie popadajmy w paranoje. :)
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Stanowisko do obróbki zdjęć

25 listopada 2016, 15:37 - pt

z CX241 musisz się spieszyć, bo Alstor już nie i nie będzie. Tylko ostatki ze sklepowych półek.

Biurko proponuję białe lub w odcieniu szarości. To samo ze ścianą za monitorem. Ja mam ciemny blat przy białej ścianie i już wiem, że zrobiłbym to inaczej.
Przeciwległa ściana im ciemniejsza tym lepiej. Widać mniej refleksów na ekranie. Ale to już wg uznania.

Światło spróbuj rozważyć dobry LED na E27 np. na biurko. Można kupić u Tom01.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
paintitblack
Posty: 7
Rejestracja: 25 listopada 2016, 11:58 - pt

Re: Stanowisko do obróbki zdjęć

25 listopada 2016, 17:46 - pt

NocnyJastrzab pisze: Światło spróbuj rozważyć dobry LED na E27 np. na biurko. Można kupić u Tom01.
Widziałem, fajna opcja, ale nie stać mnie póki co na 1800 za światło.
cz
czuk

Re: Stanowisko do obróbki zdjęć

25 listopada 2016, 17:50 - pt

paintitblack pisze:
NocnyJastrzab pisze:
Widziałem, fajna opcja, ale nie stać mnie póki co na 1800 za światło.
Dokop się na forum co max doradza lub zapytaj bezpośrednio na PW
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Stanowisko do obróbki zdjęć

25 listopada 2016, 19:43 - pt

Do oceny wydruków albo świetlówki (szklane rurki z oparami rtęci) np. Philips Graphica, albo LEDówki o wysokim CRI i mocy powyżej 10W np. Yuji 5000K 10W. Ja bym wybrał te drugie. Rurki szklane, z rozgrzanymi oparami rtęci, nie są szczególnie miłe dla otoczenia w razie ich przypadkowego zbicia. W lampce biurowej o taki wypadek jeszcze łatwiej. Ponadto LEDy HighCRI mają równiejsze widmo od świetlówek.

Te Yuji 5000K 10W to W-LED, czyli dioda niebieska z szerokopasmowym luminoforem zielono-żółto-czerwonym.

Teoretycznie jeszcze lepsze są Yuji z diodą fioletową i luminoforem niemal pełnopasmowym, niebiesko-błękitno-zielono-żółto-czerwonym. Mają jeszcze wyższe CRI. Ale pewnie są jeszcze droższe i mają niższą efektywność świetlną.

http://www.yujiintl.com/high-cri-led-lighting

http://mva.pl/viewtopic.php?f=47&t=2576&start=0
paintitblack
Posty: 7
Rejestracja: 25 listopada 2016, 11:58 - pt

Re: Stanowisko do obróbki zdjęć

25 listopada 2016, 20:52 - pt

Te Yuji brzmią całkiem nieźle. Myślałem nad tą mocniejszą. http://store.yujiintl.com/collections/h ... 7740384775

1 szt. wystarczy? czy lepiej 2/więcej??

Coś takiego będzie ok? Już po malowaniu ścian :) na żółto źródło światła
Obrazek
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Stanowisko do obróbki zdjęć

25 listopada 2016, 21:14 - pt

Koncepcja chyba całkiem przyzwoita ;)

PS> Tam wcześniej chodziło mi o samą żarówkę (~100 zł), nie całą "specjalną" lampę, którą zmontował p. Tomasz.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
szandor
Posty: 9
Rejestracja: 09 listopada 2016, 16:46 - śr

Re: Stanowisko do obróbki zdjęć

26 listopada 2016, 10:54 - sob

NocnyJastrzab pisze:Koncepcja chyba całkiem przyzwoita ;)

PS> Tam wcześniej chodziło mi o samą żarówkę (~100 zł), nie całą "specjalną" lampę, którą zmontował p. Tomasz.
Kupiłem wcześniej 2 świetlówki G13 18W 950 5000K TL-D 90 Graphica i zacząłem kombinować z doborem oprawy, nic mi nie pasowało.
Następnie kupiłem żarówkę od p. Tomasza LED High CRI 5000K 6W, 118 zł z przesyłką i problem załatwiłem w 10 sekund wkręcając ją w istniejącą zwisającą oprawę. Jestem mega zadowolony. Moc żarówki jest w sam raz, do używanej 100 cd/m2 w monitorze.
Ostatnio zmieniony 26 listopada 2016, 10:58 - sob przez szandor, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Stanowisko do obróbki zdjęć

26 listopada 2016, 12:01 - sob

No i git majonez.
Tylko ja bym wolał 10W niż 6W. Zawsze łatwiej światło przyciemnić (np. rozproszyć) niż rozjaśnić.

Wróć do „Zastosowania amatorskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 5 użytkowników online :: 4 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Czornyj, Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68314
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu