Zakup monitora - EA275UHD czy EA275WMI i inne

Monitory uniwersalne w dowolnie szerokim ujęciu oraz do zastosowań domowych.
gajosr
Lokalizacja: Warszawa
Posty: 4
Rejestracja: 14 stycznia 2017, 20:19 - sob

Zakup monitora - EA275UHD czy EA275WMI i inne

15 stycznia 2017, 01:10 - ndz

Witam wszystkich,
to mój pierwszy post mimo, iż anonimowo forum śledzę od jakiegoś czasu. Lata temu po lekturze na tym forum kupiłem swój pierwszy monitor lcd Fujitsu Siemens P19-2 i byłem z niego bardzo zadowolony. Potem przesiadłem się na Eizo FlexScan S2031W na którym pracuje do chwili obecnej i też jestem zadowolony. Niemniej czas jednak leci nieubłaganie i zaczyna mi trochę doskwierać mały obszar roboczy, po drugie trochę zmienił mi się profil użytkowania i potrzebuje czegoś co lepiej będzie się nadawało do obróbki zdjęć (choć nie tylko). Obróbka zdjęć to nic komercyjnego, publikuje jedynie w sieci na swoim blogu, fb itp. Jeśli drukuje to tylko sporadycznie i tylko dla siebie (przynajmniej narazie). Pomysł jest taki aby przesiąść się na jakiś model 27 calowy. Po wielu godzinach czytania wątków na forum postanowiłem poprosić o wsparcie i rady ;) (chyba dla wewnętrznego spokoju).
Wytypowałem sobie takie modele:
- NEC EA275UHD
- NEC EA275WMi
- EIZO EV2750
- EIZO EV2736WFS
Zdaje sobie sprawę, że wszystko to raczej modele biurowe ale coś z nich trzeba wybrać. Monitor chciałbym aby był jak najbardziej uniwersalny - profil użycia to standardowa konsumpcja treści (internet, youtube) plus obróbka zdjęć. Raczej nie gram (gtx960 4GB tylko się marnuje), filmy oglądam jedynie w postaci youtube.
Najbliżej jestem zdecydowania się na opcje pierwszą czyli Nec EA275UHD ze względu na duży rozmiar roboczy i jak to wyczytałem na forum niezłą fabryczną kalibrację. Tutaj boje się jednej rzeczy - mianowicie skalowania. Jak to wygląda w codziennym użytkowaniu przy zwykłej konsumpcji treści typu web, youtube, word. Czy na 4K nie jest jeszcze za wcześnie i zamiast cieszyć się z 4K będę narzekał, ze to co widziałem na starym sprzęcie wyglądało lepiej (np. youtube 1080p na full screen bo w większości jeszcze taka rozdzielczość króluje). Jak też wygląda skalowanie programów typu Lightroom, Photoshop (ostatnio sprawdzałem Photoshopa na MacBooku Retina pod Win10 BootCamp i jednak problem ze skalowaniem był - małe ikony). Jak taki monitor będzie traktowany przez MacOS X? Czy będzie rozpoznawany jako Retina i będę miał opcję skalowania obrazu tak jak to mam na MacBooku?

A może lepiej narazie wybrać EA275WMi z mniejszą rozdzielczością ale też z dużą niższą ceną. Te ~4600 zł za opcje 4K to raczej dla mnie górna granica i mocno się zastanawiam czy warto tyle wyłożyć. Bo jeśli mniejsza rozdzielczość to wtedy w cenie ~4600 jest już niedaleko do szeroko gamutowego NEC PA272W... sam już nie wiem. Przy czym tutaj nie jestem pewien czy byłbym w stanie wykorzystać potencjał takiego PA272W skoro na chwilę obecną S2031W nie jest dla mnie tragedią, sporo kasy zważywszy, że nie zajmuje się profesjonalnie foto... Może też brakuje mi porównania jak taki monitor świeci i po takim porównaniu nie musiałbym się zastanawiać ;).

No i ostatnia sprawa. Czy i jak bardzo odczuję przejście na matrycę IPS? Obecne posiadane EIZO to PVA. Nie narzekam ani na kąty widzenia, ani na poziom czerni, podświetlenie wg mnie też jest ok.
Poratujcie jakąś dobrą radą bo nie dość, że późno to głowa mi pęka od myślenia :)
Z góry dzięki za każdą radę.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Zakup monitora - EA275UHD czy EA275WMI i inne

15 stycznia 2017, 01:30 - ndz

Najlepszy z tej stawki jest EA275UHD. Nie przypomina niższych modeli. PA272W to inna klasa, raczej nie należy porównywać. Ze skalowaniem UHD na Macu nie ma żadnego problemu, w Win jest. Kalibracja fabryczna oczywiście nie istnieje. Regulacja fabryczna we wszystkich NEC-ach EA jest fatalna i trzeba ją poprawiać. Jak będzie z przesiadką na IPS, nie wiadomo. Jeśli ma Pan rozsądne oświetlenie w miejscu pracy, jest nadzieja na w miarę bezbolesne.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
gajosr
Lokalizacja: Warszawa
Posty: 4
Rejestracja: 14 stycznia 2017, 20:19 - sob

Re: Zakup monitora - EA275UHD czy EA275WMI i inne

15 stycznia 2017, 12:07 - ndz

Tom01 pisze:Regulacja fabryczna we wszystkich NEC-ach EA jest fatalna i trzeba ją poprawiać. Jak będzie z przesiadką na IPS, nie wiadomo. Jeśli ma Pan rozsądne oświetlenie w miejscu pracy, jest nadzieja na w miarę bezbolesne.
Czy pod pojęciem wspomnianej regulacji należy rozumieć kalibrację sprzętową / programową? Czy może chodzi tylko o regulację poprzez dostępne opcje w monitorze czyli zmiana kontrastu,jasności, poziomu czerni i kolorów? Czy taką regulację będę mógł wykonać wtedy sam czy potrzebny będzie kalibrator lub ewentualnie wykupienie usługi kalibracji?
Co do oświetlenia to nigdy nie pracuje po ciemku, przy biurku mam zamontowaną lampkę na wysokości monitora świecącą właściwie za niego, światło odbija się od ściany. Tutaj akurat jeśli będzie potrzeba mogę jeszcze coś poprawić.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Zakup monitora - EA275UHD czy EA275WMI i inne

15 stycznia 2017, 12:30 - ndz

Chodzi o to, że EA ma słabą liniowość, czyli gamma 2.2 jest rozjechana w poszczególnych kanałach RGB. Realna poprawa następuje tylko przez kalibrację sprzętową (SV2 + i1D P).
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
gajosr
Lokalizacja: Warszawa
Posty: 4
Rejestracja: 14 stycznia 2017, 20:19 - sob

Re: Zakup monitora - EA275UHD czy EA275WMI i inne

15 stycznia 2017, 17:13 - ndz

NocnyJastrzab pisze:Realna poprawa następuje tylko przez kalibrację sprzętową (SV2 + i1D P).
Czy taką kalibrację wystarczy wykonać raz np. przy zakupie a potem będzie w miarę jako tako trzymana?
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Zakup monitora - EA275UHD czy EA275WMI i inne

15 stycznia 2017, 20:09 - ndz

Do pewnego czasu. Zalecałbym mieć jednak do niego własny kalibrator. Wypadałoby kalibrować co 3-4 miesiące, zależnie od częstoltliwości używania i docelowych prac. Im więcej się pracuje z kolorem, tym kalibracja bardziej zalecana. W praktyce zazwyczaj dopiero jak się widzi jakieś różnice. Zwłaszcza, gdy się coś drukuje.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
gajosr
Lokalizacja: Warszawa
Posty: 4
Rejestracja: 14 stycznia 2017, 20:19 - sob

Re: Zakup monitora - EA275UHD czy EA275WMI i inne

15 stycznia 2017, 21:09 - ndz

NocnyJastrzab pisze:Do pewnego czasu. Zalecałbym mieć jednak do niego własny kalibrator. Wypadałoby kalibrować co 3-4 miesiące, zależnie od częstoltliwości używania i docelowych prac. Im więcej się pracuje z kolorem, tym kalibracja bardziej zalecana. W praktyce zazwyczaj dopiero jak się widzi jakieś różnice. Zwłaszcza, gdy się coś drukuje.
Dziękuje, tak sądziłem, czyli jakby nie patrzeć trzeba doliczyć prawie kolejny 1000 zł w perspektywie 3-4 miesięcy (chyba, że jest opcja czegoś tańszego wartego uwagi w zamian za X-Rite i1Display Pro...?)
Znowu nachodzą mnie myśli czy faktycznie aż taki sprzęt jest mi niezbędny :) i czy odczuję różnicę przed i po kalibracji, a drukuje niewiele. Ale bardzo kusi mnie ta opcja 4K a tańsze opcje typu Dell'a czy Benq mimo 100% sRGB jakoś mimo wszystko nie bardzo mnie przekonują.
Muszę jeszcze przemyśleć temat. Czy gdybym się zdecydował na zakup to czy mogę z Panem skontaktować się bezpośrednio? W podpisie zauważyłem sklep, w którym widziałem ten monitor dostępny z opcją kalibracji, przedłużoną gwarancją i softem SV2.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Zakup monitora - EA275UHD czy EA275WMI i inne

15 stycznia 2017, 21:50 - ndz

gajosr pisze:Czy pod pojęciem wspomnianej regulacji należy rozumieć kalibrację sprzętową / programową?
Oczywiście wyłącznie sprzętową. Kalibracja programowa pogarsza parametry, nie polepsza.
gajosr pisze:Czy może chodzi tylko o regulację poprzez dostępne opcje w monitorze czyli zmiana kontrastu,jasności, poziomu czerni i kolorów?
Nie. To jest dość fachowa operacja i najlepiej i w sumie najtaniej wychodzi ją zlecić. Rekalibracja, przy niewymagających zastosowaniach za pół roku / rok. Przy poprawnie zrobionej kalibracji zerowej są najmniejsze koszty utrzymania monitora.
gajosr pisze:Co do oświetlenia to nigdy nie pracuje po ciemku, przy biurku mam zamontowaną lampkę na wysokości monitora świecącą właściwie za niego, światło odbija się od ściany. Tutaj akurat jeśli będzie potrzeba mogę jeszcze coś poprawić.
Należy zgrać oświetlenie tak, aby jego neutralność była podobna do neutralności tła.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl

Wróć do „Zastosowania amatorskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 5 użytkowników online :: 4 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot], Google [Bot], Majestic-12 [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68315
Liczba tematów: 4122
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu