NEC EA275UHD

Monitory uniwersalne w dowolnie szerokim ujęciu oraz do zastosowań domowych.
Ligo
Posty: 10
Rejestracja: 04 marca 2017, 18:31 - sob

NEC EA275UHD

04 marca 2017, 18:46 - sob

Dzień dobry.
Nadchodzi powoli czas wymiany minitora. Mój stary Flexscan L685 służy dobrze, ale ma już ponad 28 tys godzin. Przymierzałem się do jakiegoś CX, ale tak długo, że aż w końcu wyszły.
Na dzisiaj pomysł jest taki - NEC EA275UHD. Zastosowanie typowe - internet i obróbka zdjęć. Czasem obejrzenie filmików w 4K. W związku z tym mam kilka pytań:
- czy lepiej wziąć wersję z SV II w zestawie, czy bez i potem dokupić X-Rite Pro, bo cenowo to podobnie wyjdzie? Który jest bardziej przyjazny dla amatora?
- karta graficzna - jakie wymagania, oprócz obsługiwania UHD, czy np. GeForce GTX 710 na DVI i pasywnym chłodzeniem wystarczy?
- skalowanie pod Win7 - czy nie będzie się wszystko sypać po zmianie rozdzielczości, jeśli zamierzam używać głównie pod HD?
- nie jestem pewien, ale w obudowie są chyba wentylatory, a jeśli tak, to czy nie ma z nimi kłopotu (hałas, awaryjność)?
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3878
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: NEC EA275UHD

04 marca 2017, 19:16 - sob

Zdecydowanie lepiej brać wersję CT. Kalibrator możesz dokupić potem albo wypożyczać. Sam musisz ocenić, co będzie bardziej korzystne. Osobiście jestem zdania, iż niezależnie od stanu wiedzy i doświadczenia warto mieć swój. Karta graficzna koniecznie z DisplayPort, ale nie musi być wypasiona jak pod gry. Skalowanie pod Windowsem bywa wciąż niedoskonałe, chociaż na W10 już nie ma wielkiej tragedii. Wszyscy mają nadzieję, że będą nad tym pracować w kolejnych aktualizacjach.
Żaden NEC nie miał i nie ma wentylatorów. Wentylacja naturalna.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Ligo
Posty: 10
Rejestracja: 04 marca 2017, 18:31 - sob

Re: NEC EA275UHD

04 marca 2017, 19:45 - sob

Dzięki. Wersję CT wziąłbym chętnie, ale niestety ta opcja odpada, bo mieszkam poza krajem.
Który z tych kalibratorów będzie łatwiejszy w obsłudze?
I jeszcze - jestem przyzwyczajony do 5:4 i trochę obawiam się takiego jamnika. Może dla komfortu użytkowania lepiej poświęcić to UHD i wziąć 24 cale, bo jednak to 16:10?
cz
czuk

Re: NEC EA275UHD

04 marca 2017, 21:06 - sob

Ligo pisze:Dzięki. Wersję CT wziąłbym chętnie, ale niestety ta opcja odpada, bo mieszkam poza krajem.
NocnyJastrzab pisze:Zdecydowanie lepiej brać wersję CT. Kalibrator możesz dokupić potem albo wypożyczać. Sam musisz ocenić, co będzie bardziej korzystne. Osobiście jestem zdania, iż niezależnie od stanu wiedzy i doświadczenia warto mieć swój.
Co Wy z tą wersja CT?Trzeba kupiony monitor co pół roku kalibrować,albo dokupić swój własny kalibrator...?????,dziwne posuniecie.
Ligo pisze: I jeszcze - jestem przyzwyczajony do 5:4 i trochę obawiam się takiego jamnika. Może dla komfortu użytkowania lepiej poświęcić to UHD i wziąć 24 cale, bo jednak to 16:10?
Monitor 27 calowy jest o DWA CENTYMETRY wyższy(ja to tak rozumuje,że lepiej się to opłaca) w wersji 16/9.. od monitora 5:4 wersji 16/10
Zdecydowanie lepiej kupić profesjonalnego PA272W w tej samej cenie co Nec UHD275 cali,zwłaszcza do koloru.Jedyna przewago uhd to wyższa rozdzielczość,dobrze rozeznaj temat ,czy twój komp taką udzwignie.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3878
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: NEC EA275UHD

04 marca 2017, 23:34 - sob

Ligo pisze:Który z tych kalibratorów będzie łatwiejszy w obsłudze?
Co miałeś na myśli? SV2 to samo oprogramowanie SpectraView 2. Wymaga użycia zewnętrznego urządzenia pomiarowego i prawie każdy poleci Ci X-Rite i1Display Pro, bo praktycznie brak mu konkurencji.
czuk pisze:Co Wy z tą wersja CT?Trzeba kupiony monitor co pół roku kalibrować,albo dokupić swój własny kalibrator...?????,dziwne posuniecie.
Co w tym dziwnego? To chyba naturalne, że pracując z kolorem każdy monitor powinien być skalibrowany, niezależnie od mark i ceny. Skoro ktoś dostanie monitor już sklaibrowany, to wiadomo, że te parametry się rozjadą. Kwestia w jakim czasie i jak bardzo. Niektóre monitory trzeba kalibrować co miesiąc, a niektóre wystarczy raz na 1,5 roku.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Ligo
Posty: 10
Rejestracja: 04 marca 2017, 18:31 - sob

Re: NEC EA275UHD

05 marca 2017, 00:04 - ndz

czuk pisze:
NocnyJastrzab pisze: Co w tym dziwnego? To chyba naturalne, że pracując z kolorem każdy monitor powinien być skalibrowany, niezależnie od mark i ceny.
Moim ydaniem bey sensu ,ale mdryzz wiedy lepiej jak Pan i Tom01,NO.
Sobota wieczór. OK. :D
NocnyJastrzab pisze:Co miałeś na myśli? SV2 to samo oprogramowanie SpectraView 2. Wymaga użycia zewnętrznego urządzenia pomiarowego i prawie każdy poleci Ci X-Rite i1Display Pro, bo praktycznie brak mu konkurencji.
No to co oni w końcu sprzedają? Tu jest soft i sensor za 500 dolców więcej, niż sam monitor.
Dlatego pytam, czy lepszy od tego, co można kupić osobno.
https://www.bhphotovideo.com/c/product/ ... aview.html
Zresztą, czy amator koniecznie musi się grzebać w kalibracjach, jeśli kupuje monitor podobno fabrycznie skalibrowany i obrabia fotki w zasadzie na potrzeby własne? Nie jest to przerost formy nad treścią? Na pewno fajny ten PA272W, ale zastanawiam się, czy nie byłby dla mnie równie fajny EA275UHD za pół ceny.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16331
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: NEC EA275UHD

05 marca 2017, 01:26 - ndz

Ligo pisze:Dzięki. Wersję CT wziąłbym chętnie, ale niestety ta opcja odpada, bo mieszkam poza krajem.
W czym problem? Poczta/kurierzy nie dojeżdżają tam do Pana? Seryjny ma skopaną liniowość, CT poprawioną i zdecydowanie warto taki brać.
Ligo pisze:Zresztą, czy amator koniecznie musi się grzebać w kalibracjach, jeśli kupuje monitor podobno fabrycznie skalibrowany i
Nie ma czegoś takiego jak fabryczna kalibracja. W każdym razie nie w takim sensie jak byśmy chcieli to rozumieć.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Ligo
Posty: 10
Rejestracja: 04 marca 2017, 18:31 - sob

Re: NEC EA275UHD

05 marca 2017, 02:10 - ndz

Tom01 pisze:W czym problem? Poczta/kurierzy nie dojeżdżają tam do Pana?

Byłbym chyba pionierem w ściąganiu elektroniki z Polski do Stanów.
Tom01 pisze:Nie ma czegoś takiego jak fabryczna kalibracja. W każdym razie nie w takim sensie jak byśmy chcieli to rozumieć.

Skoro tak, to powracam do pytania: warto dać 500 dolców więcej?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16331
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: NEC EA275UHD

05 marca 2017, 02:17 - ndz

Ligo pisze:Byłbym chyba pionierem w ściąganiu elektroniki z Polski do Stanów.
Oj tam, oj tam...
Ligo pisze:Skoro tak, to powracam do pytania: warto dać 500 dolców więcej?
Do PA272W? Wszystko zależy co jest ważniejsze. Dobra fabryczna liniowość czy wyższa rozdzielczość.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Ligo
Posty: 10
Rejestracja: 04 marca 2017, 18:31 - sob

Re: NEC EA275UHD

05 marca 2017, 02:26 - ndz

Nie no, chodziło mi dopłatę do ekstrasów, jak w linku wcześniej, względem gołego monitora.
A czy PA, czy UHD - jeszcze nie wiem. Najchętniej oba. ;)
cz
czuk

Re: NEC EA275UHD

05 marca 2017, 02:57 - ndz

Ligo pisze: A czy PA, czy UHD - jeszcze nie wiem. Najchętniej oba. ;)
Oczywiście ,że PA,te wasze matoły w US, jeszcze tego nie sprowadzili..
Ligo
Posty: 10
Rejestracja: 04 marca 2017, 18:31 - sob

Re: NEC EA275UHD

05 marca 2017, 03:07 - ndz

Spoko, wszystko jest sprowadzone. Gorzej ze starszymi rzeczami, jak CX, bo już dawno wymiecione.
Ja wiem, że PA jest lepszy, ale jestem amatorem i nie potrzebuję najwyższej jakości, a takie UHD mogłoby się przydać.
cz
czuk

Re: NEC EA275UHD

05 marca 2017, 03:16 - ndz

Ligo pisze:Gorzej ze starszymi rzeczami, jak CX, bo już dawno wymiecione.
Ja wiem, że PA jest lepszy, ale jestem amatorem i nie potrzebuję najwyższej jakości, a takie UHD mogłoby się przydać.
Dobrze myślisz,dlatego takie monitory jak CX,PA zaraz zostaną wymiecione z rynku i zastąpią je UHD(biurowe),albo monitorami porównywalnymi z CX,PA ,tylko w niebotycznych cenach,dlatego warto korzystać póki czas.
Ostatnio zmieniony 05 marca 2017, 03:20 - ndz przez czuk, łącznie zmieniany 1 raz.
Ligo
Posty: 10
Rejestracja: 04 marca 2017, 18:31 - sob

Re: NEC EA275UHD

05 marca 2017, 03:19 - ndz

To daje do myślenia. Dzięki. :)
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: NEC EA275UHD

05 marca 2017, 10:10 - ndz

Ligo pisze:
czuk pisze:
NocnyJastrzab pisze: Co w tym dziwnego? To chyba naturalne, że pracując z kolorem każdy monitor powinien być skalibrowany, niezależnie od mark i ceny.
Moim ydaniem bey sensu ,ale mdryzz wiedy lepiej jak Pan i Tom01,NO.
Sobota wieczór. OK. :D
W Hameryce to może i wieczór. Tu u nas, na końcu świata, to już duchy i wampiry wyszły na ulice, mory mury i mary wstąpiły na monitory, a czuk musiał lunatykować, żeby odpisać.

PS. No i może mieć rację. EIZO zamieniło linie CX na CGxxxx, o bardzo podobnych właściwościach ale 2x wyższej cenie.
Ponoć NEC też ma w tym roku zastąpić wysłużoną świetną serię PA. Pewnie będzie 4K, 5K, OCF, HDR i ceny poszybują w kosmos. Tzn. u nas w kosmos, bo w Hameryce to będą 2 yardy nad ziemią.
cz
czuk

Re: NEC EA275UHD

05 marca 2017, 10:40 - ndz

max pisze:, a czuk musiał lunatykować, żeby odpisać.

PS. No i może mieć rację. EIZO zamieniło linie CX na CGxxxx, o bardzo podobnych właściwościach ale 2x wyższej cenie.
Ponoć NEC też ma w tym roku zastąpić wysłużoną świetną serię PA. Pewnie będzie 4K, 5K, OCF, HDR i ceny poszybują w kosmos. Tzn. u nas w kosmos, bo w Hameryce to będą 2 yardy nad ziemią.
Ja tylko staram być się świadomym kupującym i wiedzieć za co płacę.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3878
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: NEC EA275UHD

05 marca 2017, 12:08 - ndz

Monitory UHD to osobna kwestia i jeszcze długo na rynku obecne będą dzisiejsze "standardowe" rozdzielczości. Owszem, NEC wypuści nową serię zamiast PA, ale będą tam inne usprawnienia.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: NEC EA275UHD

05 marca 2017, 17:27 - ndz

NocnyJastrzab pisze:NEC wypuści nową serię zamiast PA, ale będą tam inne usprawnienia.
No patrz. Monitory będą robić kawę i podawać pączki :?: No bo chyba jednak do możliwości ekranów OLED w komórkach, tabletach i telewizorach się nie zbliżą.
Awatar użytkownika
Bayger
Posty: 83
Rejestracja: 13 lutego 2011, 09:19 - ndz

Re: NEC EA275UHD

05 marca 2017, 17:43 - ndz

max pisze:
NocnyJastrzab pisze:NEC wypuści nową serię zamiast PA, ale będą tam inne usprawnienia.
No patrz. Monitory będą robić kawę i podawać pączki :?: No bo chyba jednak do możliwości ekranów OLED w komórkach, tabletach i telewizorach się nie zbliżą.
Ekrany OLED w komórkach, tablatech i telewizorach robią kawę i podają pączki? :P
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3878
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: NEC EA275UHD

05 marca 2017, 17:57 - ndz

Panowie, i po co ta dygresja? Pojawią się monitory, to się dowiecie co i jak.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video

Wróć do „Zastosowania amatorskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 5 użytkowników online :: 4 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68371
Liczba tematów: 4129
Liczba użytkowników: 3942
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: kilgore
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu