Monitor dla amatora fotografii EV2455 vs EA245WMi

Monitory uniwersalne w dowolnie szerokim ujęciu oraz do zastosowań domowych.
PSfoto
Posty: 2
Rejestracja: 28 stycznia 2018, 22:11 - ndz

Monitor dla amatora fotografii EV2455 vs EA245WMi

28 stycznia 2018, 22:38 - ndz

To mój pierwszy post na tym forum, więc pasowało by się przywitać.. zatem:

Cześć Wszystkim :-)

Poszukuje jak w temacie monitora do podstawowej obróbki fotograficznej. Obecnie posiadam prehistoryczny LG Flatron W1952TQ. Fotografia jaką się zajmuję to street/ dokument. Zastanawiałem się między Eizo EV2455 lub Nec EA245WMi (w podstawowej wersji). Zastanawiam się również nad większym Nec EA273WMi lub bardziej profesjonalnym i już chyba wykraczającym poza mój budżet Eizo CS230. Wydaje mi się, że najlepszy rozmiar monitora dla mnie to 24", mam małe biurko i dosyć blisko siedzę monitora. Który z w/w monitorów da mi najlepszy obraz "wprost z pudełka"? Od razu zaznaczam, że moja obróbka to podstawowy kontrast, jasność itp. więc nie wiem czy wykorzystam możliwości półprofesjonalnego CS230.

Pomożecie? :-)
Pozdrawiam,
Przemek.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor dla amatora fotografii EV2455 vs EA245WMi

28 stycznia 2018, 22:58 - ndz

Od końca:
1. Żaden monitor nie da właściwego obrazu "wprost z pudełka".
2. EIZO CS230 jest niższej klasy niż NEC EA245WMi-CT.
3. NEC EA245WMi warto kupować wyłącznie w wersji CT ColorTuned.
4. EIZO EV2455 jest lepszy od wersji seryjnej NEC EA245WMi.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
PSfoto
Posty: 2
Rejestracja: 28 stycznia 2018, 22:11 - ndz

Re: Monitor dla amatora fotografii EV2455 vs EA245WMi

29 stycznia 2018, 20:09 - pn

Dzięki za odpowiedź.
Ad.1 Zdaje sobie z tego sprawę, chyba źle to ująłem. Chodziło mi bardziej o to który da najwierniejszy obraz bez użycia sprzętowej kalibracji (jeżeli takową da się w ogóle przeprowadzić w w/w monitorach...), tylko po ustawieniu parametrów w menu monitora.
Ad.2 Tego nie wiedziałem, wydawało mi się odwrotnie.
Ad.3 Mhm, tego się domyślałem :-)
Ad. 4 A jeśli by zestawić Eizo EV2455 z BenQ PD2700Q? Wiem, że BenQ to nie firma z tradycją produkcji monitorów graficznych ale, coś mi się wydaje że ma pewne tego typu aspiracje.
Więcej cali 27 vs 24, większa rozdzielczość 2k vs FullHD, 1 miliard vs 16 milionów wyświetlanych kolorów, podobno również 100% pokrycia sRGB, nie wiem na ile to marketingowy bełkot a na ile to prawda, nie mogłem nigdzie znaleźć polskiego testu, na zagranicznych portalach jest dosyć dobrze oceniany... Może to dobra dla mnie droga?
Zapomniałem dodać, że nie zależy mi na AdobeRGB tylko na jak największym pokryciu sRGB.
Zależy mi też na poprawnym wyświetlaniu jasności i kontrastu, oraz balansu bieli.
Równomierność podświetlenia mile widziana choć nie łudzę się że w tym przedziale cenowym otrzymam ją na bardzo dobrym poziomie.
To chyba tyle :-)
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor dla amatora fotografii EV2455 vs EA245WMi

29 stycznia 2018, 23:57 - pn

Ad. 1 Kompletnie żaden. Nie istnieje coś takiego jak najwierniejszy obraz bez kalibracji. Albo obraz będzie poprawny, albo losowy. Wysokiej klasy monitory mają lepiej dostrojone regulatory i można używać ich komfortowo bez potrzeby kalibracji, ale mówimy wyłącznie o zastosowaniach ogólnych. Przy czymkolwiek związanym z kolorem, kalibracja jest niezbędna.
Ad. 4 Widział Pan jak te Benq wyglądają?


Obrazek


Wszelkie pozytywy to tekst sponsorowany. To nie są monitory graficzne, tylko tak pozycjonowane marketingowo. EIZO EV i NEC EA są od nich lepsze o klasę, praktycznie we wszystkich kategoriach. Nie mają tylko szerokiego gamutu. Za podobne pieniądze jest NEC EA275WMi-CT, ta sama wielkość, rozdzielczość a nieporównywalnie wręcz lepszy jakościowo.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl

Wróć do „Zastosowania amatorskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 6 użytkowników online :: 5 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot], KubaT, Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68314
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu