Monitor dla amatora foto i grafiki

Monitory uniwersalne w dowolnie szerokim ujęciu oraz do zastosowań domowych.
marceli
Posty: 17
Rejestracja: 01 lutego 2018, 07:58 - czw

Monitor dla amatora foto i grafiki

01 lutego 2018, 08:21 - czw

Witam wszystkich :)

Mam dylemat odnośnie wyboru monitora. Zastosowania do jakich będę go używał:

1) Amatorska obróbka zdjęć
2) Amatorska obróbka grafiki
3) Sporadycznie wydruki, np. zdjęcia, ulotki, wizytówki

Wstępnie wybrałem 2 modele monitorów:

NEC EA275WMi (nie widzę wersji z oznaczeniem CT) lub mniejszy Eizo CS2420 lub NEC PA242W.

Monitor będę kupował za granicą. Wszystkie ww. modele są tam w bardzo podobnej cenie (ok. 630eur, NEC jest droższy o 50EUR). Wiem, że są to sprzęty z niższej półki oraz że dokładając miałbym znacznie lepszy sprzęt, ale zwiększenie budżetu na razie nie wchodzi w grę. Aktualnie używam starego monitora Samsung lub ekranu laptopa, więc odwzorowanie kolorów jest tragiczne.

Proszę o pomoc w wyborze 8-)

Z Góry dziękuję za pomoc.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Monitor dla amatora foto i grafiki

01 lutego 2018, 09:55 - czw

Za granicą raczej nie dostaniesz wersji CT. Ale na szczęście da się go samemu skalibrować. CS2420 jest niby lepszy, ale mniejszy i tak też trzeba go skalibrować. PA242W to już EOL i nowego nie dostaniesz.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
marceli
Posty: 17
Rejestracja: 01 lutego 2018, 07:58 - czw

Re: Monitor dla amatora foto i grafiki

01 lutego 2018, 10:04 - czw

NEC EA275WMi - czy to ma w ogóle AdobeRGB, bo jednak wyższa rodzielczość kusi? Potrzebny będzie koniecznie kalibrator, czy mogę go wyregulować ich programem? (Tak, wiem, że to tylko regulacja, a nie profesjonalna kalibracja)
NocnyJastrzab pisze:
01 lutego 2018, 09:55 - czw
PA242W to już EOL i nowego nie dostaniesz.
Z tym nie ma problemu, bo można jeszcze kupić nówkę. Koszt ok. 700eur.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor dla amatora foto i grafiki

01 lutego 2018, 10:07 - czw

EA275WMi to praktycznie sRGB. Ten monitor nie współpracuje z MultiProfilerem i nie przeszedł kalibracji fabrycznej, więc trzeba będzie własnoręcznie skalibrować.

PS. PA242W jeszcze będzie wszędzie sporo po magazynach, niekoniecznie w Polsce. Spróbuj szarpnąć się na PA272W. PA można już regulować MultiProfilerem w oparciu o kalibrację fabryczną i 3D LUT.
marceli
Posty: 17
Rejestracja: 01 lutego 2018, 07:58 - czw

Re: Monitor dla amatora foto i grafiki

02 lutego 2018, 10:55 - pt

PA242W jest 70eur droższy od CS2420. Dokładać?
Z chęcią wziąłbym 27", ale niestety gabarytowo za duży.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor dla amatora foto i grafiki

02 lutego 2018, 11:04 - pt

Zdecydowanie dokładać, ale proszę pamiętać, że w wersji seryjnej PA242W nie ma licencji na kalibrację i 3 lata gwarancji.

PS. Gdzie te monitory są dostępne za 700EUR?
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
marceli
Posty: 17
Rejestracja: 01 lutego 2018, 07:58 - czw

Re: Monitor dla amatora foto i grafiki

02 lutego 2018, 11:28 - pt

Tom01 pisze:
02 lutego 2018, 11:04 - pt
Zdecydowanie dokładać, ale proszę pamiętać, że w wersji seryjnej PA242W nie ma licencji na kalibrację i 3 lata gwarancji.

PS. Gdzie te monitory są dostępne za 700EUR?
To znaczy, ze oprócz kalibratora potrzebuje licencji na Spectra View? Koszt ok. 200zł na USB?
W Niemczech za tyle widziałem.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor dla amatora foto i grafiki

02 lutego 2018, 12:32 - pt

Domyślam się, że nie w Polsce, skoro cena jest w EUR. Pytałem gdzie konkretnie, bo prawdopodobieństwo że jest fizycznie, a nie tylko oferta w internecie, jest bardzo małe. Szczególnie tak tanio.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
rmr
Posty: 5
Rejestracja: 04 lutego 2018, 17:01 - ndz

Re: Monitor dla amatora foto i grafiki

04 lutego 2018, 17:19 - ndz

Witam na forum!
Jako że stanąłem przed podobnym dylematem, do tutaj poruszonego- monitor do edycji zdjęć w PS, chciałbym jeszcze dopytać o inną opcję, jaką jest nowy nec pa243w. Założyłem sobie, że wydam na monitor 3500 tys i biorę pod uwagę Eizo cs2420 (w tej opcji zdaje się, stać by mnie było na kalibrację), nec pa242w- są jeszcze resztki sklepowe do dostania, bo dzwoniłem, oraz właśnie pa243w w opcji z SVII, gdybym trochę naciągnął mój budżet. Proponowano mi również EA275WMi-CT ColorTuned, ale z tego, co tu czytałem, trudniej jest przy większych przekątnych o równomierne podświetlenie, a na 27' szczególnie mi nie zależy. Czy mogę prosić o jakieś sugestie?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor dla amatora foto i grafiki

04 lutego 2018, 17:52 - ndz

ZDECYDOWANIE brać PA242W-SV2 póki się da. Następca nie jest lepszy, delikatnie mówiąc.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
marceli
Posty: 17
Rejestracja: 01 lutego 2018, 07:58 - czw

Re: Monitor dla amatora foto i grafiki

05 lutego 2018, 15:42 - pn

Lepiej kupić 24" z mniejszą rozdzielczością, ale w szerokim gamucie, czy 27" z wyższą w węższym gamucie w tych samych pieniądzach?
Jak to jest? Robię ulotkę w sRGB, uzyskuję na monitorze wąskogamutowym w miarę poprawne kolory, konwertuję to do CMYK i daję do druku. Czy wydrukowane kolory bardzo będą się różnić na papierze od tych, które widziałem na monitorze przed konwersją?
Kyle
Posty: 1353
Rejestracja: 23 października 2016, 10:05 - ndz

Re: Monitor dla amatora foto i grafiki

05 lutego 2018, 17:18 - pn

marceli pisze:
05 lutego 2018, 15:42 - pn
Jak to jest? Robię ulotkę w sRGB, uzyskuję na monitorze wąskogamutowym w miarę poprawne kolory, konwertuję to do CMYK i daję do druku. Czy wydrukowane kolory bardzo będą się różnić na papierze od tych, które widziałem na monitorze przed konwersją?
Jak już przychlastałeś na wstępie do sRGB, to cudownie nie pojawią Ci się kolorki z zakresu, gdzie gamut drukarki jest szerszy od sRGB. Czyli generalnie jak zrobisz na tym swoim sRGB symulację gamutu urządzenia drukującego, to zobaczysz mniej-więcej to co będzie wydrukowane, czyli część wspólną zakresów sRGB i drukarki.

Natomiast co do wyboru gamut vs rozdzielczość, to po prostu wybór między jednym ograniczeniem a innym - trudno jednoznacznie stwierdzić co lepiej poświęcić. Szerszy gamut fajna rzecz ... tak jak wyższa rozdzielczość.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4314
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Monitor dla amatora foto i grafiki

05 lutego 2018, 18:59 - pn

Kyle pisze:
05 lutego 2018, 17:18 - pn
Natomiast co do wyboru gamut vs rozdzielczość, to po prostu wybór między jednym ograniczeniem a innym - trudno jednoznacznie stwierdzić co lepiej poświęcić. Szerszy gamut fajna rzecz ... tak jak wyższa rozdzielczość.
Mi np. bardzo łatwo - zawsze lepiej poświęcić gamut niż rozdzielczość i powierzchnię. Komfort pracy na 27" jest odczuwalnie wyższy dla każdego, komfort posiadania szerokiego gamutu jest istotny dla świadomego profesjonalisty operującego barwami o naprawdę dużym nasyceniu, raczej grafika niż fotografa.
Kyle
Posty: 1353
Rejestracja: 23 października 2016, 10:05 - ndz

Re: Monitor dla amatora foto i grafiki

05 lutego 2018, 21:20 - pn

Czornyj pisze:
05 lutego 2018, 18:59 - pn
raczej grafika niż fotografa.
Wystarczy zdjęcie kobiety w jaskrawej kiecce, albo sceny, gdzie jest jaskrawe czerwone światło przy przejściu dla pieszych, albo fotka intensywnie czerwonych kwiatów w słońcu, by dojść do wniosku, że sRGB do fotografii się nie nadaje (jak komuś zależy na takich kolorach jakie są w rzeczywistości, a nie wypranych do granic sRGB).
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor dla amatora foto i grafiki

05 lutego 2018, 21:44 - pn

Kyle pisze:
05 lutego 2018, 21:20 - pn
Wystarczy zdjęcie kobiety w jaskrawej kiecce...
Jeśli zaś będzie to zdjęcie tejżesamej kobiety, ale bez kiecki, będziesz modlił się o większy monitor, o wyższej rozdzielczości. :)
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4314
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Monitor dla amatora foto i grafiki

05 lutego 2018, 23:20 - pn

Kyle pisze:
05 lutego 2018, 21:20 - pn
Czornyj pisze:
05 lutego 2018, 18:59 - pn
raczej grafika niż fotografa.
Wystarczy zdjęcie kobiety w jaskrawej kiecce, albo sceny, gdzie jest jaskrawe czerwone światło przy przejściu dla pieszych, albo fotka intensywnie czerwonych kwiatów w słońcu, by dojść do wniosku, że sRGB do fotografii się nie nadaje (jak komuś zależy na takich kolorach jakie są w rzeczywistości, a nie wypranych do granic sRGB).
To poproszę o realne przykłady takich zdjęć - chętnie użyję bo samemu nie znalazłem, ani nie sfotografowałem, ani nie byłem w stanie doprowwdzić w PP. Świetlisty karmin się nie drukuje nawet z sRGB, więc sprecyzujmy może o czym mowa. Kolory „naturalne” na monitorach nie występują, bo to fizyczne niepodobieństwo ;)
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Monitor dla amatora foto i grafiki

05 lutego 2018, 23:40 - pn

A mój wniosek jest taki, że nie ma istoty czy ktoś korzysta z sRGB czy nie. Ważne by robić to świadomie i co najmniej na przyzwoitym monitorze. Trochę rozumiem Kyle'a.. Od lat forsuje się szeroki gamut jako pełnię fotograficznego szczęścia. Często sami sprzedawcy, nie do końca ogarnięci, udają mądrych przed jeszcze mniej kumatymi potencjalnymi użytkownikami oczekującymi "fachowej" porady. Ale praktyka pokazuje, że zazwyczaj sRGB jest mniej problemowe i bardziej uniwersalne, dając korzystny kompromis. Oczywiście większa korzyść jest z dobrego monitora, który się przycina do sRGB, niż z tego, co ledwo styka..
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor dla amatora foto i grafiki

06 lutego 2018, 09:09 - wt

A mój wniosek jest taki, że najlepiej aby amator miał monitor, w którym podświetlenie niemal idealnie "styka" na przestrzeń sRGB. Wówczas nie musi mieć drogiego panelu GB-r lub B-rg LED i 3D LUT, okraszonego kosztowną stabilizacją i czujnikiem RGB. Wystarczy podświetlenie możliwie najbliższe sRGB oraz prosty 1D LUT z możliwością zaprogramowania, czyli kalibracji do standardu sRGB. Przy okazji odpadają wszystkie problemy z zarządzaniem barwą, będące przyczyną 99% nieprawidłowości w wyświetlaniu na skalibrowanym sprzęcie.

Drogie, profesjonalne monitory z 3D LUT o niskiej rozdzielczości zostawmy profesjonalistom, przynajmniej dopóki będą bardzo drogie.

PS. Czerwień kiecki, nawet jeśli jest na skraju gamutu AdobeRGB, nie tak znowu wiele odbiega od sRGB, także nie jest ważna czerwona kiecka, a to co jest pod nią.
rmr
Posty: 5
Rejestracja: 04 lutego 2018, 17:01 - ndz

Re: Monitor dla amatora foto i grafiki

06 lutego 2018, 10:30 - wt

A mój wniosek jest taki, że najlepiej aby amator miał monitor, w którym podświetlenie niemal idealnie "styka" na przestrzeń sRGB. Wówczas nie musi mieć drogiego panelu GB-r lub B-rg LED i 3D LUT, okraszonego kosztowną stabilizacją i czujnikiem RGB. Wystarczy podświetlenie możliwie najbliższe sRGB oraz prosty 1D LUT z możliwością zaprogramowania, czyli kalibracji do standardu sRGB.
A mógłbyś podać konkretny przykład takiego monitora?
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Monitor dla amatora foto i grafiki

06 lutego 2018, 10:42 - wt

Max.. nie ma co rozgraniczać.. Amator tak samo może kupić dobry lub słaby monitor. A często biorą lepszy, żeby zmniejszyć swoje amatorstwo. Chociaż to połowa sukcesu. W drugą stronę.. "zawodowiec" powinien zwracać uwagę na profesjonalne rozwiązania, ale czasem kombinuje i wybiera byle taniej..
Max pisze:Wystarczy podświetlenie możliwie najbliższe sRGB oraz prosty 1D LUT z możliwością zaprogramowania, czyli kalibracji do standardu sRGB.
Teoretycznie powinno wystarczyć. Ale monitory z 1D LUT nie można zaprogramować do określonego gamutu. Trochę się dziwię, że tak napisałeś.. akurat Ty..
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video

Wróć do „Zastosowania amatorskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68313
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu