Pomoc w wyborze monitora

Monitory uniwersalne w dowolnie szerokim ujęciu oraz do zastosowań domowych.
Szymon
Posty: 4
Rejestracja: 03 czerwca 2018, 10:19 - ndz

Pomoc w wyborze monitora

03 czerwca 2018, 10:50 - ndz

Witam wszystkich użytkowników mva, to mój pierwszy post.

Zamierzam kupić monitor głównie do fotografii ale nie tylko, przejrzałem to forum, obejrzałem wyniki testów monitorów i mam trzy typy:
(Odrzuciłem eizo 2420, widziałem że charakteryzuje się bardzo równomiernym podświetlaniem 1-2% ale generalnie trochę za drogi jak na fullhd)

Będę pracował w sRGB, tak jak to max napisał jeśli nie wiesz czy będziesz używał ARGB to znaczy że nie będziesz i nie potrzebujesz :)
1. NEC EA275wmi 2900 zł, ew wersjach 275uhd
2. Samsung C34F791 3600 zł z tego co wyczytałem jest fajnie skalibrowany po wyjęciu z pudła, gorzej z równomiernością podświetlania bo odchyłki rzędu 6-12% od punktu porównawczego. Tutaj na plus na pewno design, ramki. Pokrycie sRGB z tego co wyczytałem 125% po przycięciu z 93%-100% - nie wiem czy to nie trochę mało może ktoś ma zdanie na ten temat. Z tego co wiem panel 8bitowy, albo 6+FRC.
3. NEC PA272W, to już cena około 4400 zł, trochę już poza mój budżet ale jeśli warto to dołożę. Nie wiem czy taki drogi jest mi potrzebny.

O sprzęt bardzo dbam, ostatni monitor mi służył z 8 lat teraz też chce mieć na lata.
Celuje w monitory +27'', one z założenia niestety będą charakteryzowały się gorszą równomiernością (szczególnie 34'' Samsung), ale trudno, większa przestrzeń robocza i na tym mi zależy i na rozdzielczości przynajmniej 2k.
Głównie publikuję swoje zdjęcia w internecie, czasem coś wydrukuję.
Nie potrzebuję gwarancji na 3-5lat. Wystarczy standardowe 36-48 miesięcy.

Może ktoś by coś doradził/odradził? Nie chce wydawać za dużo bo też nie zarabiam z fotografii a jednocześnie chce mieć fajny sprzęt na lata.
Budżet do 3500 zł myślę, ze i tak nie taki mały ale jeśli warto to dołożę do tego PA272W. Podoba mi się ten Samsung, dE koło 1,5 z tego co pamiętam, teraz nie mogę znaleźć, więc niezauważalne odchyłki)
Nie zależy mi na możliwości ustawienia tysiąca profili. Docelowo chce skalibrować na D65 i tyle.
Pewnie w przyszłości rozważę I1 Display Pro.
Pytanie czy jak kupie któregoś NECa to go mogę skalibrować czy muszę dokupić specjalne oprogramowanie? (cena?) Samsunga skalibruje bez dodatkowego oprogramowania?
Kyle
Posty: 1353
Rejestracja: 23 października 2016, 10:05 - ndz

Re: Pomoc w wyborze monitora

03 czerwca 2018, 14:16 - ndz

Szymon pisze:
03 czerwca 2018, 10:50 - ndz
Będę pracował w sRGB, tak jak to max napisał jeśli nie wiesz czy będziesz używał ARGB to znaczy że nie będziesz i nie potrzebujesz :)
Gdyby każdy podchodził do życia tak jak max, to po dziś dzień siedziałbyś na jakimś 1024x768 LCD 15", z zafajdanym kontrastem 700:1. sRGB to kupa, która wiele kolorów nie wyświetla (= drastycznie przekłamuje, po schlastniu ich do granic sRGB). Nawet w standardach Video dostrzeżono, że sRGB to jest zero (patrz nowe standardy HDR).
Szymon
Posty: 4
Rejestracja: 03 czerwca 2018, 10:19 - ndz

Re: Pomoc w wyborze monitora

03 czerwca 2018, 15:51 - ndz

A któryś z tych monitorów byś polecił? Ten Samsung też nie wydaje się zły. Zależy mi na dobrym stosunku cena/jakość.
Zresztą oba NEC pracują w ARGB, gorzej pod tym względem samsung wypada.
Ma ktoś jakąś opinie który wziąć, bądź który nie wart swojej ceny i gdzie najlepiej szukać? Bo ten P272W chyba już ciężki do kupienia jako nowy?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Pomoc w wyborze monitora

03 czerwca 2018, 17:22 - ndz

1. Z wymienionych monitorów oczywiście PA272W jest najlepszy, najbardziej zaawansowany. Jeśli budżet pozwoli - brać, nie zastanawiać się. Odwdzięczy się obrazem nieporównywalnym do innych każdego dnia, kiedy usiądzie Pan do pracy. Sugeruję tylko dwie rzeczy:
1a. Obecnie dostępne są już ostatnie egzemplarze i lepiej się pośpieszyć.
1b. Z uwagi na punkt 1a, brzy wersji podstawowej (PA272W) trzeba się liczyć ze zwiększoną ilością wad. Nie jest rzadkością trafienie na egzemplarz z nierównościami 20%. Zdecydowanie radzę zainteresować się wersją PA272W-SV2.

2. Fobia kolegi Kyle odnośnie AdobeRGB jest znana i nie należy się nią przejmować. ;) Przeważająca większość, tak na oko 99,999% materiałów to sRGB.

3. Samsung od jakichś ponad 15 lat nie popełnił rozsądnej jakości monitora, więc mówienie o nim jako optimum cena / jakość to okrutny żart.

4. Jeśli budżet nie zniesie wydatku na dobrą wersję PA272W, naprawdę dobrym kompromisem jest EA275WMi-CT.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Szymon
Posty: 4
Rejestracja: 03 czerwca 2018, 10:19 - ndz

Re: Pomoc w wyborze monitora

03 czerwca 2018, 18:35 - ndz

Poważnie monitor za 4400 może mieć nierówności podświetlania rzędu 20%? To te samsungi delle chyba tyle nie mają. Ale dziękuję za informację.
A druga kwestia że jeśli są dostępne ostatnie sztuki tego P272W to raczej już pochodzące ze zwrotów itd?
Rozumiem że ten EA275wmi też będzie dobrym wyborem? Albo ten EA275uhd?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Pomoc w wyborze monitora

03 czerwca 2018, 18:48 - ndz

Może mieć i to nie są żadne dziwy. Oczywiście mówimy o realnej nierówności, czyli łącznie krawędziami, nie tej pięknej marketingowej mierzonej daleko od ramek. Samsungi i DELLe w tej kategorii są nieklasyfikowalne, gdyż mogą mieć zaciemnienia lub rozjaśnienia 5x różnicy w stosunku do średniej. PA272W może być bardzo równy, ale trzeba uważać z końcówką magazynową, bowiem wszystkie monitory jeśli są "resztki", to ryzyko nieidealnych bardzo wzrasta. Te ze zwrotów na bank mają defekty, niby dlaczego były zwracane? Są jeszcze nowe, ale jak mówiłem wskazany pośpiech.

EA275UHD-CT jest lepszy w dziedzinie równomierności od EA275WMi-CT ale prawdopodobieństwo kupienia jest w tej chwili bardzo małe. Ten model też jest wycofywany a następca będzie dopiero jesienią.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
GrzesiekR
Posty: 1272
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: Pomoc w wyborze monitora

04 czerwca 2018, 10:34 - pn

Kyle pisze:
03 czerwca 2018, 14:16 - ndz
Szymon pisze:
03 czerwca 2018, 10:50 - ndz
Będę pracował w sRGB, tak jak to max napisał jeśli nie wiesz czy będziesz używał ARGB to znaczy że nie będziesz i nie potrzebujesz :)
Gdyby każdy podchodził do życia tak jak max, to po dziś dzień siedziałbyś na jakimś 1024x768 LCD 15", z zafajdanym kontrastem 700:1. sRGB to kupa, która wiele kolorów nie wyświetla (= drastycznie przekłamuje, po schlastniu ich do granic sRGB). Nawet w standardach Video dostrzeżono, że sRGB to jest zero (patrz nowe standardy HDR).
Akurat Max bardzo promował wysokie rozdzielczości i nowe technologie wyświetlania ciągle wstawiając kolejne linki do ogłaszanych nowości.
I zgadzam się z nim w 200%, że jeśli ktoś nie jest w pełni świadomy AdobeRGB i pracy z tą przestrzenią to niech o niej zapomni. Najpopularniejszy OS na rynku PC - Windows nie wspiera tej przestrzeni wogóle. Aby poprawnie oglądać obraz w niej potrzeba poprawnie skalibrowanego monitora graficznego z 3D LUT (lub 3x3 matrix) do tej przestrzeni z utworzonym jego profilem "zapiętym" w OSie oraz aplikacji z modułem zarządzania barwą, która poprawnie wyświetli obraz/zdjęcie przewidziane do tej przestrzeni i to chyba tylko sam obraz, a interfejs tej aplikacji już będzie wyświetlany nieprawidłowo.
Mam monitor szerokogamutowy i wogóle tej przestrzeni nie używam z uwagi na powyższe. W fabrycznym trybie 'AdobeRGB' zdjęcia RAW zapisane w tej przestrzeni i wywoływane w odpowiednim oprogramowaniu wyglądają dalece od poprawnych.
Ponadto gry i inne programy pełnoekranowe również z tej przestrzeni nie korzystają.
Dodatkowy minus podświetlnia szerokogamutowgo z trzema pikami RGB w widmie to podatność na widoczną dyspersję promieni przez soczewki korygujące objawiająca się magentowymi i cyjanowymi cieniami np białych literek.
Poprawnie wyświetlane sRGB to nie żadna "kupa" czy "zero" tylko całkowicie wystarczająca przestrzeń barw do pracy z monitorem w wielu zastosowaniach.
Kyle
Posty: 1353
Rejestracja: 23 października 2016, 10:05 - ndz

Re: Pomoc w wyborze monitora

04 czerwca 2018, 11:14 - pn

GrzesiekR pisze:
04 czerwca 2018, 10:34 - pn
Aby poprawnie oglądać obraz w niej potrzeba poprawnie skalibrowanego monitora graficznego z 3D LUT (lub 3x3 matrix) do tej przestrzeni
Nie jest to konieczne. Wystarczy profil ekranu i program obsługujący profilowanie (IrfanView do zdjęć, Firefox zdjęcia/strony www, MPC-HC do filmów)
GrzesiekR pisze:
04 czerwca 2018, 10:34 - pn
W fabrycznym trybie 'AdobeRGB' zdjęcia RAW zapisane w tej przestrzeni i wywoływane w odpowiednim oprogramowaniu wyglądają dalece od poprawnych.
Na EIZO S2231W (brak tych wszystkich 3D LUT'ów, a gamut szeroki) wyświetlają mi się poprawnie zdjęcia w np. nie tylko AdobeRGB, ale też ProPhotoRGB (sRGB również). Zapisz zdjęcie z RAW do pliku jpg (istnieją programy, które nie obsługują niektórych typów przy profilowaniu, więc jpg dajmy na próbę) z profilem AdobeRGB lub ProPhotoRGB. Następnie wyświetl w IrfanView (zainstaluj paczkę wtyczek, bo bez tego zarządzanie w tym programie nie działa). W ustawieniach programu zaptaszkuj by profilował i możesz ewentualnie podpiąć bezpośrednio profil do programu, jeśli coś masz w systemie nie tak. Generalnie jak chcesz, to mogę Ci pomóc (nawet zdalnie) to ustawić, bo to MUSI u Ciebie działać poprawnie (masz Windows 10 1709/1803?).
GrzesiekR pisze:
04 czerwca 2018, 10:34 - pn
Dodatkowy minus podświetlnia szerokogamutowgo z trzema pikami RGB w widmie to podatność na widoczną dyspersję promieni przez soczewki korygujące objawiająca się magentowymi i cyjanowymi cieniami np białych literek.
Nie zauważyłem tego efektu, a mam szerokogamutowe CCFL, które raczej jest "trudniejsze" od LED.
GrzesiekR pisze:
04 czerwca 2018, 10:34 - pn
Poprawnie wyświetlane sRGB to nie żadna "kupa" czy "zero" tylko całkowicie wystarczająca przestrzeń barw do pracy z monitorem w wielu zastosowaniach.
Widziałem trochę zdjęć, na których bardzo dużo się traciło po ucięciu gamutu do sRGB i stąd taka moja opinia. Niedawno fotografowałem ludzi w jaskrawych kamizelkach aparatem sRGB i była kupa, niepodobna do rzeczywistości, jeśli chodzi o zarejestrowany kolor tych kamizelek.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Pomoc w wyborze monitora

04 czerwca 2018, 11:42 - pn

GrzesiekR pisze:
04 czerwca 2018, 10:34 - pn
Najpopularniejszy OS na rynku PC - Windows nie wspiera tej przestrzeni wogóle.
Kyle pisze:
04 czerwca 2018, 11:14 - pn
W ustawieniach programu zaptaszkuj by profilował

Jeden o gruszkach, drugi o śliwkach. To oczywiste, że oprogramowanie graficzne ma swoje moduły zarządzania barwą, bo Windows nie ma.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4314
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Pomoc w wyborze monitora

04 czerwca 2018, 11:49 - pn

Szymon pisze:
03 czerwca 2018, 18:35 - ndz
Poważnie monitor za 4400 może mieć nierówności podświetlania rzędu 20%? To te samsungi delle chyba tyle nie mają. Ale dziękuję za informację.
A druga kwestia że jeśli są dostępne ostatnie sztuki tego P272W to raczej już pochodzące ze zwrotów itd?
Rozumiem że ten EA275wmi też będzie dobrym wyborem? Albo ten EA275uhd?
Obecnie dostępne monitory PA272W to ostatnia dostawa z Holandii ok. 50 sztuk fabrycznie nowych monitorów. Dystrybucja nie przyjmuje zwrotów, więc są to fabrycznie nowe wyświetlacze w stanie "virgo intacta". Różnice w nierówności podświetlenia w serii PAxx2W z włączoną elektroniczną kompensacją nie przekraczają 2∆E, tj. 10% luminancji . Z uwagi na kontrolę, kalibrację i korektę indywidualną każdej sztuki tego modelu praktycznie są one wolne od bardziej widocznych wad, badpixeli, rozświetleń przy krawędziach itp.

Natywne nierównomierności podświetlenia tej serii matryc od LG z wyłączonym DUC potrafią jednak sięgać ok. 20%. Jeśli zatem ktoś szuka kwadratowych jaj i chce matrycę równomierną zarówno z włączoną, jak i wyłączoną kompensacją, to niech po prostu odpuści sobie ten model i zaczeka na PA271Q.

Natywna homogeniczność matryc Panasonica w PA271Q jest wyraźnie o klasę lepsza i nawet z wyłączonym DUC odchyłki nie przekraczają 10%, do tego świetny OCF, wyższy natywny kontrast i max. luminancja przekładają się na monitor parametrycznie lepszy w zastosowaniach rozrywkowych/wideograficznych.

Powyższe cechy mają marginalne znaczenie w fotografii i grafice, więc do tego rodzaju aplikacji można śmiało i w ciemno brać PA272W.
Kyle
Posty: 1353
Rejestracja: 23 października 2016, 10:05 - ndz

Re: Pomoc w wyborze monitora

04 czerwca 2018, 11:50 - pn

@ Tom01
GrzesiekR pisze:
04 czerwca 2018, 10:34 - pn
W fabrycznym trybie 'AdobeRGB' zdjęcia RAW zapisane w tej przestrzeni i wywoływane w odpowiednim oprogramowaniu wyglądają dalece od poprawnych.
... zrozumiałem, że problem występuje na zdjęciach wyświetlanych w programach które rzekomo profilują.
Kyle
Posty: 1353
Rejestracja: 23 października 2016, 10:05 - ndz

Re: Pomoc w wyborze monitora

04 czerwca 2018, 11:52 - pn

Czornyj pisze:
04 czerwca 2018, 11:49 - pn
Natywna homogeniczność matryc Panasonica w PA271Q jest wyraźnie o klasę lepsza i nawet z wyłączonym DUC odchyłki nie przekraczają 10%, do tego świetny OCF, wyższy natywny kontrast i max. luminancja przekładają się na monitor parametrycznie lepszy w zastosowaniach rozrywkowych/wideograficznych.
Kurcze, coraz większa ochota mi przychodzi na ten model, jak czytam takie rzeczy. ... a miałem kupić coś 4K (może się doczekam na jakieś 24"-27" w znośnej cenie od EIZO/NEC).

... z drugiej strony tutaj:
https://monitory.mastiff.pl/monitory-ne ... a271q.html
... kontrast wyszedł bardzo kiepski (662:1). ... może przez włączoną kompensację.
GrzesiekR
Posty: 1272
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: Pomoc w wyborze monitora

04 czerwca 2018, 11:56 - pn

Kyle pisze:
04 czerwca 2018, 11:14 - pn
GrzesiekR pisze:
04 czerwca 2018, 10:34 - pn
Aby poprawnie oglądać obraz w niej potrzeba poprawnie skalibrowanego monitora graficznego z 3D LUT (lub 3x3 matrix) do tej przestrzeni
Nie jest to konieczne. Wystarczy profil ekranu i program obsługujący profilowanie (IrfanView do zdjęć, Firefox zdjęcia/strony www, MPC-HC do filmów)
A skąd mam wziąść profil mojego ekranu inaczej niż poprzez kalibrację?
Kyle pisze:
04 czerwca 2018, 11:14 - pn
GrzesiekR pisze:
04 czerwca 2018, 10:34 - pn
W fabrycznym trybie 'AdobeRGB' zdjęcia RAW zapisane w tej przestrzeni i wywoływane w odpowiednim oprogramowaniu wyglądają dalece od poprawnych.
Na EIZO S2231W wyświetlaja mi się poprawnie zdjęcia w np. nie tylko AdobeRGB, ale też ProPhotoRGB. Zapisz zdjęcie z RAW do pliku jpg (istnieją programy, które nie obsługują niektórych typów przy profilowaniu, więc jpg dajmy na próbę) z profilem AdobeRGB lub ProPhotoRGB. Następnie wyświetl w IrfanView (zainstaluj paczkę wtyczek, bo bez tego zarządzanie w tym programie nie działa). W ustawieniach programu zaptaszkuj by profilował i możesz ewentualnie podpiąć bezpośrednio profil do programu, jeśli coś masz w systemie nie tak. Generalnie jak chcesz, to mogę Ci pomóc (nawet zdalnie) to ustawić, bo to MUSI u Ciebie działać poprawnie (masz Windows 10 1709/1803?).
Tak. Ale używam XnView do przeglądania zdjęć jpg. Również ma moduł zarządzania barwą.
Zdjęcia RAW wywołuję natywnym oprogramowaniem producenta mojego aparatu (Pentax) czyli Digital Camera Utility 5 i tam to zdjęcie powinno być wyświetlane prawidłowo, a nie jest (w AdobeRGB). Być może dlatego, że nie mam profilu. A dlaczego nie mam to patrz wyżej.
Kyle pisze:
04 czerwca 2018, 11:14 - pn
GrzesiekR pisze:
04 czerwca 2018, 10:34 - pn
Dodatkowy minus podświetlenia szerokogamutowgo z trzema pikami RGB w widmie to podatność na widoczną dyspersję promieni przez soczewki korygujące objawiająca się magentowymi i cyjanowymi cieniami np białych literek.
Nie zauważyłem tego efektu, a mam szerokogamutowe CCFL, które raczej jest "trudniejsze" od LED.
Wcześniej miałem EIZO SX2462W czyli szeroki gamut na CCFL, widoczne efekty były takie same.
Kyle pisze:
04 czerwca 2018, 11:14 - pn
GrzesiekR pisze:
04 czerwca 2018, 10:34 - pn
Poprawnie wyświetlane sRGB to nie żadna "kupa" czy "zero" tylko całkowicie wystarczająca przestrzeń barw do pracy z monitorem w wielu zastosowaniach.
Widziałem trochę zdjęć, na których bardzo dużo się traciło po ucięciu gamutu do sRGB i stąd taka moja opinia. Niedawno fotografowałem ludzi w jaskrawych kamizelkach aparatem sRGB i była kupa, niepodobna do rzeczywistości, jeśli chodzi o zarejestrowany kolor tych kamizelek.
Cóż, sztuczne kamizelki to nie cały świat. Poza tym AdobeRGB to i tak nie jest rzeczywistość, a szczególnie zakres dynamiki monitora. Tego się raczej nie przeskoczy.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Pomoc w wyborze monitora

04 czerwca 2018, 12:00 - pn

Kyle pisze:
04 czerwca 2018, 11:52 - pn
... z drugiej strony tutaj:
https://monitory.mastiff.pl/monitory-ne ... a271q.html
... kontrast wyszedł bardzo kiepski (662:1). ... może przez włączoną kompensację.

To jest obrazek z kalibracji 3090WQXi. :)
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4314
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Pomoc w wyborze monitora

04 czerwca 2018, 12:03 - pn

Kyle pisze:
04 czerwca 2018, 11:52 - pn
... z drugiej strony tutaj:
https://monitory.mastiff.pl/monitory-ne ... a271q.html
... kontrast wyszedł bardzo kiepski (662:1). ... może przez włączoną kompensację.
Tam NIC nie wyszło - dane techniczne są z czapy, a screen z zupełnie innego monitora. Oficjalne dane nie zostały nawet jeszcze podane przez NEC DS, informacje jakie publikuję pochodzą z moich własnych testów. Natywny CR wynosi 1500, a DUC obniża go w nieznacznym stopniu, bo natywna homogeniczność jest wyjątkowo wysoka.

https://www.facebook.com/notes/marcin-c ... 877858466/
Kyle
Posty: 1353
Rejestracja: 23 października 2016, 10:05 - ndz

Re: Pomoc w wyborze monitora

04 czerwca 2018, 12:10 - pn

GrzesiekR pisze:
04 czerwca 2018, 11:56 - pn
Tak. Ale używam XnView do przeglądania zdjęć jpg.
Miałem z tym programem kiedyś problemy. Chyba nie obsługuje (nie obsługiwał?) profili w wersji 4. Wygeneruj profil w wersji 2 (ew. może jest jakiś konwerter profili). ps. dalej piszesz, że nie masz profilu, więc już widzę w czym problem ... czytaj niżej.
Czornyj pisze:
04 czerwca 2018, 12:03 - pn
Natywny CR wynosi 1500
:shock: ... utrudniasz mi to czekanie na model 4K pisząc takie rzeczy ;)
GrzesiekR pisze:
04 czerwca 2018, 11:56 - pn
A skąd mam wziąść profil mojego ekranu inaczej niż poprzez kalibrację?
Zanim wygenerowałem profil do mojego monitora, to używałem profilu fabrycznego (do EIZO S2231W). EIZO akurat dało ten profil całkiem przyzwoity. NEC pewnie też dla Twojego modelu wypuścił fabryczny profil, który powinien być przyzwoity (poszukaj na stronie producenta, tam gdzie są sterowniki do Twojego modelu ... powinien być i profil fabryczny).
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4314
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Pomoc w wyborze monitora

04 czerwca 2018, 12:22 - pn

Kyle pisze:
04 czerwca 2018, 12:10 - pn
:shock: ... utrudniasz mi to czekanie na model 4K pisząc takie rzeczy ;)
UHD w rozrywce mz. ma sens na 32", na 27" nie ma wizualnej przepaści pomiędzy UHD i QHD, a spadek wydajności jest jednak trochę odczuwalny.

Uwielbiam UHD za komfort, do pracy z tekstem, grafiką wektorową i przygotowywaniem fotografii do druku, ale wielu zastosowaniach UHD niestety nadal rodzi więcej problemów niż korzyści - np. skalowanie w starszych aplikacjach, wydajność renderingu itp.

Microsoft i wielu developerów niestety mentalnie nadal tkwi w erze CRT.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Pomoc w wyborze monitora

04 czerwca 2018, 12:39 - pn

Czornyj pisze:
04 czerwca 2018, 12:22 - pn
UHD w rozrywce mz. ma sens na 32", na 27" nie ma wizualnej przepaści pomiędzy UHD i QHD, a spadek wydajności jest jednak trochę odczuwalny.

Na 32" to ma sens 8K. UHD przy tej gęstości pikseli nie jest ostre. Wystarczy porównać ze smartfonem. UHD zapewnia minimum ostrości na 24". Prawie nie widać pikseli, obraz jak wydrukowany. Niestety mimo wcześniejszych zapowiedzi, profesjonalny 32" 8K nie pojawi się w tym roku, więc rozumiem gładzenie istniejących standardów, ale nie zmienia to faktu, że szkoda mi kolejnych lat czekać na monitor z niewidocznymi pikselami.

PS. Wydajność rysowania obrazu to akurat najmniejszy problem.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Kyle
Posty: 1353
Rejestracja: 23 października 2016, 10:05 - ndz

Re: Pomoc w wyborze monitora

04 czerwca 2018, 13:00 - pn

Tom01 pisze:
04 czerwca 2018, 12:39 - pn
Na 32" to ma sens 8K.
... a to dopiero 275 PPI. Nie mniej jednak to już fajnie wygląda (mam tablet 9,7" 2048x1536, czyli 264PPI). Tak między nami, prędzej się chyba doczekasz 5K na tych 31-32" (5120x2880) ... mam na myśli EIZO/NEC, bo mniej ambitnych firm, to już kupisz dzisiaj i to za niewygórowane pieniądze.

Ja tam bym chętnie przygarnął 24" 4K (nie jestem wymagający :) ). Może NEC/EIZO zarzuci takim modelem na IPS z kontrastem 1500:1 i szerokim gamutem, w cenie znośnej , to z wywieszonym ozorem (i kasą w zębach) polecę do mastiff.pl x-P
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Pomoc w wyborze monitora

04 czerwca 2018, 13:04 - pn

Kyle pisze:
04 czerwca 2018, 13:00 - pn
bo mniej ambitnych firm, to już kupisz dzisiaj i to za niewygórowane pieniądze.

Niby tak, ale jak popatrzyłem na 4K od LG czy 5K od DELL to mi się odechciało. Dramat to żenująco słabe określenie. Znam lepsze sposoby na wydanie kilku tys zł.

Kyle pisze:
04 czerwca 2018, 13:00 - pn
Ja tam bym chętnie przygarnął 24" 4K (nie jestem wymagający :) ). Może NEC/EIZO zarzuci takim modelem na IPS z kontrastem 1500:1 i szerokim gamutem, w cenie znośnej , to z wywieszonym ozorem (i kasą w zębach) polecę do mastiff.pl x-P

Jest taki monitor. Spełnia wszystkie warunki z wyjątkiem ceny. :)
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl

Wróć do „Zastosowania amatorskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68313
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu