Kilka pytań odnośnie rynku (monitory graficzne entry-level).

Monitory uniwersalne w dowolnie szerokim ujęciu oraz do zastosowań domowych.
Awatar użytkownika
Wolfgang
Posty: 49
Rejestracja: 29 sierpnia 2018, 01:22 - śr

Kilka pytań odnośnie rynku (monitory graficzne entry-level).

29 sierpnia 2018, 01:51 - śr

Witam!

W najbliższym czasie zamierzam nabyć monitor przeznaczony do zastosowań amatorskich z perspektywą maksymalnie półprofesjonalną, ogólna praca z projektowaniem i obróbką grafiki. Potrzebuję trochę większej przestrzeni roboczej tak więc wybór padł na 1440p co pociąga za sobą rozmiar 27''.
Nie interesowałem się wcześniej specjalnie rynkiem, po szybkim researchu wybór padł na NECa EA275WMi-CT.

Pytanie do osób siedzących w temacie od lat- jak tu wygląda kwestia premier, odświeżania modeli (w tym niebezpośredniego, w wyniku zmiany systemu nazewnictwa i większych ulepszeń technologicznych)? Rozumiem że rynek rządzi się swoimi prawami i w odróżnieniu od większości podzespołów komputerowych premiery nowości są nieregularne i bardziej oddalone od siebie.

Niemniej EA275WMi, z tego co wiem, swą premierę miał pod koniec 2015 roku. Nie aż tak dawno, ale dla niedoświadczonej osoby wystarczająco by zastanawiać się czy np. w pierwszym kwartale 2019 nie pojawi się coś nowego na co warto czekać.
Liczę że będzie to inwestycja na kilka ładnych lat (w przyszłości emerytura w postaci traktowania go jako np. drugi monitor), więc parę miesięcy nie robi dla mnie różnicy.

Pytanie nie dotyczy oczywiście tylko NECów, choć widzę że je i Eizo tylko się tu bierze pod uwagę. Przez chwilę zastanawiałem się nad CS2420, ale jedna kwestia rozdzielczości jest dla mnie dość istotna. Spodziewałbym się że firma ma troszkę więcej modeli na rynku, nawet w serii nieprzeznaczonej dla zastosowań graficznych.
Z nowych Forisów na Allegro (miejsce gdzie 'masy' robią zakupy) jest tylko FS2434. Dziwne że mają taką dziurę, może nie ma zapotrzebowania na model 1440p w okolicy 3-3,5k o obniżonych parametrach ale wciąż dobrym wykonaniu, nadający się do podstawowych zadań biurowych i lekkiej pracy.


Swoją drogą rozumiem że to trochę niszowy rynek, ale spodziewałbym się że będzie przynajmniej 3-4 graczy którzy pozytywnie wpłyną na ceny.
U mnie nadal w domu działa iiyama sprzed chyba 8 lat. Wtedy z marek dostępnych w sieciowych sklepach od ręki iiyama była raczej wyższą półką cieszącą się dobrymi opiniami.
Wiem że to niska półka i inne przeznaczenie, ale taki XUB2792QSU-B1 ma bardzo przyjemny design, solidne wykonanie i dobre możliwości regulacji pozycji matrycy. Niestety po przeczytaniu opinii o nowszych modelach sama kwestia backlight bleedu skutecznie mnie odstraszyła...
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3876
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Kilka pytań odnośnie rynku (monitory graficzne entry-level).

29 sierpnia 2018, 07:07 - śr

iiyama już dawno przestała liczyć i robi teraz masówę nieraz gorszą od Della i Asusa. Proponuję nie kombinować, bo pierwotny wybór na EA275WMi-CT jest bardzo słuszny. Monitor już sprawdzony w boju i jedna z lepszych opcji. Nowsze nie muszą być lepsze..
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Kilka pytań odnośnie rynku (monitory graficzne entry-level).

29 sierpnia 2018, 09:05 - śr

Tak. Nowy model, następca EA275WMi, jest już od dawna znany:

* NEC EA271Q, 27" 2560x1440

W innych rozdzielczościach:
* NEC EA271F: 27" 1920x1080
* NEC EA271U: 3840x2160.

W nowych inaczej jest rozwiązanie sterowanie zasilaniem podświetlenia. Jest DC (napięcie stałe o regulowanej wartości), zamiast dotychczasowego PWM (napięcie stałe o różnym współczynniku wypełnienia impulsu - migotanie o bardzo wysokiej częstotliwości).

viewtopic.php?f=31&t=3607&p=49196&hilit=EA271Q#p49196
Awatar użytkownika
2marekm
Lokalizacja: Słupsk
Posty: 176
Rejestracja: 19 stycznia 2014, 20:08 - ndz

Re: Kilka pytań odnośnie rynku (monitory graficzne entry-level).

29 sierpnia 2018, 09:26 - śr

Czy znany jest już przybliżony termin sprzedaży modelu EA271Q ?
Awatar użytkownika
Wolfgang
Posty: 49
Rejestracja: 29 sierpnia 2018, 01:22 - śr

Re: Kilka pytań odnośnie rynku (monitory graficzne entry-level).

29 sierpnia 2018, 09:37 - śr

Dziękuję za sugestie.

Co do następcy EA275WMi to sprawdzałem w kilku miejscach i nie znalazłem ani jednej oferty EA271Q. Spytałbym czy on dopiero wchodzi na rynek, ale jak jest od dawna to albo jest niepopularny albo coś z nim nie tak. Nawet jednej używki nie ma.

Tu coś się pojawiło: https://www.beamershop24.de/de/nec-ea271q.html#gref
Ale 1100€ to na pewno nie 3k pln, plus na pewno nie mam zamiaru go sprowadzać z zagranicy. Już kupno takiego sprzętu z drugiego końca Polski to u mnie naciągnięcie (mam w mieście masę sklepów, ale rozumiem specyfikę tych modeli i idącą za tym małą ilość punktów które je mają w ofercie).

Jest coś o czym nie wiem?
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Kilka pytań odnośnie rynku (monitory graficzne entry-level).

29 sierpnia 2018, 09:47 - śr

Jeszcze go nie ma w sklepach. Z tego co wiem, nie było też oficjalnie premiery. Ale mają już go w siedzibie NECa w Krakowie, także pytaj ich, kiedy będzie dostępny.

Na ceny na razie nie patrz, są wzięte z sufitu.
Awatar użytkownika
Wolfgang
Posty: 49
Rejestracja: 29 sierpnia 2018, 01:22 - śr

Re: Kilka pytań odnośnie rynku (monitory graficzne entry-level).

29 sierpnia 2018, 10:00 - śr

Hm, interesujące, dzięki za uspokojenie ;)
Prawdopodobnie najwcześniej będę mógł myśleć o zakupie za miesiąc/ dwa. Jak do tego czasu nie pojawi się żadne info to może pozwolę sobie wysłać im zapytanie.
Fajnie by było mieć kompletnie świeżutki model.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3876
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Kilka pytań odnośnie rynku (monitory graficzne entry-level).

29 sierpnia 2018, 11:19 - śr

Nie wiadomo, co w nim będzie zmienione i ile na plus. Ja bym brał EA275WMi-CT jak tylko jeszcze będzie..
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Kilka pytań odnośnie rynku (monitory graficzne entry-level).

29 sierpnia 2018, 11:29 - śr

Tuż przed oficjalnym wprowadzeniem nowego modelu to najgorszy możliwy moment na zakup sprzętu komputerowego. Także pytanie założyciela wątku jest jak najbardziej przewidujące.

Nowe modele są zwykle lepsze, a stare są zwykle ostro przeceniane. Tak, czy siak, warto jeszcze chwilę poszczekać.

Monitory zmieniają co kilka lat, a nie jak telewizory, co roku. Pewnie będzie też już nowy standard łącz: powoli ustępuje standard DVI (do 2560x1440 potrzeba dwóch transmiterów DVI po 1280x1440), a wprowadzany jest DisplayPort i USB-C/Thunderbolt3, z jednym transmiterem o wysokiej przepustowości.

Zwykle też nowe matryce mają lepszy luminofor. Kiedyś powszechny był żółty, teraz zielono-czerwony jest niemal standardem w tej klasie.
Ostatnio zmieniony 29 sierpnia 2018, 11:41 - śr przez max, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16330
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Kilka pytań odnośnie rynku (monitory graficzne entry-level).

29 sierpnia 2018, 11:39 - śr

max pisze:
29 sierpnia 2018, 09:05 - śr
Tak. Nowy model, następca EA275WMi, jest już od dawna znany:

* NEC EA271Q, 27" 2560x1440
max pisze:
29 sierpnia 2018, 09:47 - śr
Jeszcze go nie ma w sklepach. Z tego co wiem, nie było też oficjalnie premiery.

To jest znany czy nie jest, skoro go nigdzie nie ma? :)

Zmiany w ostatnim czasie idą w stronę oszczędności, różnie pojętych. Osobiście wolę obecne modele i jak widać nie tylko ja, bo od dwóch lat wszystko co pokazywane nowe wcale nie jest jakoś wyraźnie lepsze od starszego i starsze modele gwałtownie drożeją. Nowy model będzie "bezramkowy" co niemal na pewno pogorszy równomierność przy krawędziach. Będzie zmieniony zasilacz podświetlenia na DC, co skomplikuje regulację i zwiększy prawdopodobieństwo płynięcia bieli ze zmianami jaskrawości. Mam nadzieję, że może nie, ale dotychczasowe doświadczenia nie nastrajają jakoś super optymistycznie. Przykładowo, taką transformację przeszedł już w serii EA model 24-calowy i jeden na 50 szt nie ma wycieków przy krawędzi. Nie jest to jakoś specjalnie wielkie, ale poprzedni model "ramkowy" trzeba było pecha, aby trafić z wyciekami. Przy większym ekranie prawdopodobieństwo jeszcze rośnie. Szczerze mówiąc to co było dobre w "starym" EA275WMi jest zamienione na inne rozwiązania, a tego co naprawdę trzeba byłoby poprawić, np srebrzenie IPS, zostaje bez zmian.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Kilka pytań odnośnie rynku (monitory graficzne entry-level).

29 sierpnia 2018, 11:42 - śr

U Pana wszystko drożeje, a u innych tanieje. Wniosek wydaje się oczywisty. :)
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16330
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Kilka pytań odnośnie rynku (monitory graficzne entry-level).

29 sierpnia 2018, 11:44 - śr

Śledził Pan ceny przykładowo CX241, CX271, PA242W i teraz PA272W? Nic nie tanieje, poza jakimiś incydentalnymi przypadkami, kiedy jakiś sklep ma 1 szt i boi się z nią zostać bo "stary" model. W dystrybucji ceny bez zmian a czasem w górę bo na produkty EOL (End Of Life), kończą się programy partnerskie.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Kilka pytań odnośnie rynku (monitory graficzne entry-level).

29 sierpnia 2018, 11:51 - śr

Oczywiście, że śledziłem.
PA272W:
* 5 lat temu, tuż po wprowadzeniu w miejsce PA271W, był za 5000zł.
* 2-3 lata temu za 4500zł.
* Teraz za 4000zł.
* Przejściowo za 3500zł, na ostatnich targach, w okolicach premiery następcy, czyli PA271Q.

Po drugie, ceny w centrali i ceny w sklepach rządzą się innymi prawami. Po prostu sklepikarze muszą silnie reagować na sytuację na rynku, co przekłada się na znacznie większe wahania cen towarów. Wprowadzenie nowego modelu, zastępującego stary, jest przyczyną do dużych wahań, (w dół). Zawsze tak było, jest, i nie widzę najmniejszego nawet powodu, aby nie było dalej.
Awatar użytkownika
Wolfgang
Posty: 49
Rejestracja: 29 sierpnia 2018, 01:22 - śr

Re: Kilka pytań odnośnie rynku (monitory graficzne entry-level).

29 sierpnia 2018, 11:56 - śr

To myślę uniwersalnie dobry argument- nawet jeśli nowy model nie będzie przekonujący, to stare jeśli nie stanieją to raczej nie zdrożeją. Jak towar w magazynie to raczej niewiele czynników powinno mieć na to negatywny wpływ. Na szybko przychodzi mi wahanie kursów ale z tego co widzę NEC jest w Polsce i kwestia waluty odpada.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16330
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Kilka pytań odnośnie rynku (monitory graficzne entry-level).

29 sierpnia 2018, 11:59 - śr

Obserwacje są wyrwane z kontekstu a wnioski są niestety błędne.

Na przykładzie NEC PA272W:
1. Nowość zawsze ma wyższą cenę i po jakimś czasie się stabilizuje.
2. Cena podstawowej wersji od lat utrzymuje się na ok 4200-4500 zł i taka jest obecnie.
3. Promocje targowe nie mają kompletnie związku z ceną na rynku.

Max, proponuję nie spekulować co do struktury kanału dystrybucyjnego w branżach profesjonalnych. Sklepy nie mają wiele do gadania przy bardzo małych narzutach. Mogą cenę podnosić, ale nie mają z czego obniżać. Chyba, że w nietypowych sytuacjach sprzedają poniżej cen zakupu, co się czasem też zdarza.

Wolfgang, jak pisałem, obecny EA275WMi-CT może podrożeć w końcówce sprzedaży i prawdopodobieństwo jest bardzo duże. Ale oczywiście może Pan nie słuchać dobrej rady i zaczekać, zrobić eksperyment, wszak to Pana pieniądze, nie moje. ;)
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Kilka pytań odnośnie rynku (monitory graficzne entry-level).

29 sierpnia 2018, 12:05 - śr

NEC serii EA to nie jest seria profesjonalna, tylko ogólniedostępna we wszystkich sklepach seria biurowa. Spokojnie, nie zabraknie, wszędzie tego pełno. Nie ma co siać, zamętu, paniki i wszczynać armagedonu. :)
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16330
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Kilka pytań odnośnie rynku (monitory graficzne entry-level).

29 sierpnia 2018, 12:13 - śr

Nie, EA275WMi-CT to nie jest seria ogólnodostępna, zarówno na poziomie dystrybucji jak i sprzedaży detalicznej. Max, czasami zdradzam trochę informacji spod lady. Wydaje mi się, że są to bardziej wartościowe niż spekulacje publiczności. Oczywiście nie ma żadnego przymusu mi wierzyć. W wielu przypadkach, jak ten, kiedy ostrzegałem przed jakimiś niekoniecznie dobrymi zmianami, ten kto chciał skorzystał a ten co nie uwierzył, obudził się z ręką z nocniku. Wyjątkowo jasna sytuacja była z serią CX od EIZO. Mówiłem przez ostatnie 2-3 miesiące, brać póki są, bo nowe nie lepsze a dużo droższe. Oczywiście nie zabrakło głosów, że to jakieś pierdolenie sprzedawcy. A potem przez pół roku dzwonili czy może jest jeszcze CX w starej cenie.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Kilka pytań odnośnie rynku (monitory graficzne entry-level).

29 sierpnia 2018, 12:17 - śr

A kto by chciał kupować jakieś EIZO CX w chorej cenie, skoro taki PA271Q jest dużo lepszy i w niższej cenie.

Obecna cena EA275WMi-CT niebezpiecznie zbliża się do ceny PA272W, monitora duuużo lepszego.

Na rynku elektroniki użytkowej na prawdę nie ma próżni. Jak coś zniknie, w to miejsce pojawią się 3 nowe, inne, lepsze produkty.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16330
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Kilka pytań odnośnie rynku (monitory graficzne entry-level).

29 sierpnia 2018, 12:20 - śr

Chciał, chciał... Masa ludzi chciała, ale było już za późno. Różnica między "wypasionym" EA275WMi-CT a "gołym" PA272W to ok 1,5 tys zł. Żeby wyrównać wyposażenie wersji gołej tak, aby było analogiczne do "CT", trzeba dorzucić gotówki i zrobi się ponad 2 tys zł różnicy, czyli raczej bliżej 2x różnicy w cenie a nie "niebezpiecznie się zbliża".

Rynek elektroniki profesjonalnej jest zadziwiająco ubogi. Proszę się zastanowić ile jest monitorów 27" nadających się do pół- i profesjonalnych zastosowań związanych z kolorem. Na palcach można policzyć i taka sytuacja utrzymuje się od dziesięcioleci.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Kilka pytań odnośnie rynku (monitory graficzne entry-level).

29 sierpnia 2018, 12:26 - śr

Goły PA272W jest duuużo lepszy od hiper-super-ultra-wypasionej CT ze wszystkimi możliwymi ozdobnikami i dodatkami.

Po drugie, większość dodatków opcjonalnych z wersji EA, w serii PA jest w standardzie. Miesza Pan strasznie.

Wróć do „Zastosowania amatorskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 5 użytkowników online :: 4 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68359
Liczba tematów: 4126
Liczba użytkowników: 3941
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Mik89
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu