Kilka pytań odnośnie rynku (monitory graficzne entry-level).

Monitory uniwersalne w dowolnie szerokim ujęciu oraz do zastosowań domowych.
misiu
Posty: 21
Rejestracja: 04 lutego 2011, 08:14 - pt

Re: Kilka pytań odnośnie rynku (monitory graficzne entry-level).

30 sierpnia 2018, 20:40 - czw

hehe - i zdechnę jak przysłowiowy osioł przy żłobie z sianem i słomą! :P
Zakup planowany na końcówkę września, będzie to na 90%: EA275WMi
Chyba że będzie coś 'następnego' w podobnej kasie. ;-) Lub EA275WMi w mniejszej to chyba było by rozsądniejsze ;)
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Kilka pytań odnośnie rynku (monitory graficzne entry-level).

30 sierpnia 2018, 21:59 - czw

Tom01 pisze:
30 sierpnia 2018, 10:51 - czw
W pańskim mniemaniu wszystko jest gorsze od podstawowej oferty producenta. Całkowicie ignoruje Pan fakt, że nawet sam producent z jednego monitora robi kilka wersji. W przypadku niektórych powstało nawet sześć różnych - np PA272W, PA272W + SVII, PA272W-SV2, SV272, SV272 Ref, MD272. Ostatnio zauważyłem, że w imię obrony nawet poświęcił Pan serię SpectraView nazywając ją bezsensowną. Nie widzi Pan różnic, jak mówiłem, zapewne nie są one Panu do szczęścia potrzebne, ale to nie znaczy, że wszyscy mają podzielać taki punkt widzenia i radością kupować najniższe linie modelowe. Całkiem sporo ludzi chce wersje lepiej wyposażone, z jakimiś mniejszymi lub większymi zmianami i nie ma ochoty na wyważanie otwartych drzwi, tym bardziej że niektórych się nie da. Jak już całkiem niedawno omawialiśmy, ludzie mają problem z najprostszymi rzeczami. Pan ich nazywa idiotami, mocno nie fair. Nikt nie musi i nie musi chcieć być fachowcem we wszystkim. Dlatego produkt "pod klucz" jest zjawiskiem pozytywnym i ciągle rzadkim. Dosłownie kilka minut temu ktoś na firmowym chacie zagadnął, że jakaś kobita kupiła właśnie EA245WMi-CT, podłączyła HDMI do laptopa i nie ma obrazu. Rzut oka w historię, zakup nie ode mnie, czyli od jakichś partaczy, którzy nie sprawdzili jak klientka będzie łączyć z komputerem. Drobiazg? Jeśli rośnie do rangi problemu na którym nie-fachowiec polegnie, to jest to problem. Proszę zobaczyć jak jest to rozwiązane u Apple. Człowiek kompletnie zielony w razie potrzeby postawi system od zera do pełnej funkcjonalności, nie mając w ogóle pojęcia co robi. Wszystko jest przewidziane zawczasu. CT to jest krok w tym kierunku.
Teraz dopiero doczytałem ten fragment. Rozumiem cel, ale rozwiązanie jest moim zdaniem całkowicie błędne.

W środowisku Windows, bez zarządzania barwą na poziomie systemu, obowiązuje jeden, jedynie słuszny standard. Jest nim sRGB. Wszystko co inne, co nie jest standsrdem, jest wprawdzie możliwe do zaimplementowania, ale wymaga już fachowej wiedzy i oprogramowania, niedostępnego dla 95% windowsiarzy.

Upraszczając (bez obrazy). Skoro jest "idiota", to ma dostać monitor sRGB, który zawsze wyświetli obraz prawidłowo w Windows. Zaś monitor CT jest zaprzeczeniem tego pomysłu, ponieważ wymaga zastosowania profilu i wymaga wiedzy z zakresu zarządzania barwą wraz z odpowiednim, znacznie bardziej specjaluzowanym oprogramowaniem.

Podsumowując. Monitor typu PA, CS itp., ustawiony na sRGB, ze 100% zgodnością ze standardem sRGB, z możliwością regulacji jasności bieli w zakresie 60-120cd/m2, jest rozwiązaniem dla "idioty" zdecydowanie lepszym. I żeby nie było. Sam się do "idiotów" zaliczam.

PS. Znowu dzisiaj nie odpaliłem kompa i nie obejrzałem zdjęć.
misiu
Posty: 21
Rejestracja: 04 lutego 2011, 08:14 - pt

Re: Kilka pytań odnośnie rynku (monitory graficzne entry-level).

30 sierpnia 2018, 22:10 - czw

Jakich zdjęć? (ciekawski jestem)
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Kilka pytań odnośnie rynku (monitory graficzne entry-level).

30 sierpnia 2018, 22:18 - czw

Buty w trawie.
misiu
Posty: 21
Rejestracja: 04 lutego 2011, 08:14 - pt

Re: Kilka pytań odnośnie rynku (monitory graficzne entry-level).

30 sierpnia 2018, 22:23 - czw

Aż mnie wyobraźnia poniosła. ;P
I to w różnych kierunkach!
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Kilka pytań odnośnie rynku (monitory graficzne entry-level).

30 sierpnia 2018, 22:39 - czw

Buty w trawie, z przyciętym gamutem na skrajach przestrzeni barwnej. Cały czas jestem na tablecie, PA272W nie włączyłem, bo na kompa już nie mam siły, ale jest jeszcze jedna kwestia.

Skoro monitor EA/CT świeci cały czas w swojej natywnej przestrzeni barwnej, innej niż sRGB, oznacza to, że wszystkie, dokładnie wszystkie kolory są przekłamane. Nie tylko te, które wyszły poza gamut monitora. Nie wiem zatem, co te buty w trawie mają udowodnić i co tak naprawdę przedstawiają? Czy nie lepsza byłaby jednolita, seledynowa/turkusowa powierzchnia? Łatwiej na takiej, nałożonej jedna na drugą dostrzec różnice w odcieniu barwy. W pstrokatej trawie trudno uchycić kolor do porównania.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Kilka pytań odnośnie rynku (monitory graficzne entry-level).

30 sierpnia 2018, 22:51 - czw

max pisze:
30 sierpnia 2018, 22:39 - czw
Skoro monitor EA/CT świeci cały czas w swojej natywnej przestrzeni barwnej, innej niż sRGB, oznacza to, że wszystkie, dokładnie wszystkie kolory są przekłamane.

Na litość. Tłumaczymy Panu, że nie ma Pan racji. Percepcja nie działa jak arytmetyka. Coś większe lub mniejsze o arytmetycznie dużą wartość może być niewidoczne. I odwrotnie, są przypadki kiedy pomiarowo mała różnica będzie zwielokrotniona przez zmysły. Ponadto, co kol.Czornyj trafnie wskazał, pomiar różnicy nie jest jednoznaczny, bo analiza profili monitora vs sRGB nie uwzględnia przesunięcia bieli D50/D65. No i wisienka, ma Pan przykład ma którym w rzeczywistości może Pan zobaczyć czy jest widoczna różnica.

Miałby Pan rację, jakby różnica była większa, przy monitorze o przestrzeni zbliżonej do AdobeRGB. Wówczas wizualnie robi się 5-6dE minus przesunięcie bieli, ale i tak to już doskonale widać.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Kilka pytań odnośnie rynku (monitory graficzne entry-level).

30 sierpnia 2018, 22:57 - czw

misiu pisze:
30 sierpnia 2018, 22:10 - czw
Jakich zdjęć? (ciekawski jestem)

Tych:

file.jpg
file.jpg (161.83 KiB) Przejrzano 3105 razy
file-1.jpg
file-1.jpg (162.07 KiB) Przejrzano 3105 razy

Zdjęcia są podzielone na pół i na jednej połowie jest granica sRGB a na drugiej granica monitora EA -CT. Na drugiej fotce strony są zamienione miejscami.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Kilka pytań odnośnie rynku (monitory graficzne entry-level).

30 sierpnia 2018, 22:58 - czw

Różnica między sRGB i AdobeRGB w Windows bez zarządzania barwą, na pulpicie, jest po prostu ogromna. Kolory, odcienie barw, są po prostu inne.

Tylko nie wiem, czy ta jedna połowa jest wyświetlana jak przez CT bez zarządzania barwą (wszystkie barwy są przekłamane), czy jak z zarządzaniem barwą (przekłamane są tylko te barwy, ktòre wychodzą poza przestrzeń EA/CT, a mieszczą się w sRGB)?
Ostatnio zmieniony 30 sierpnia 2018, 23:01 - czw przez max, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Kilka pytań odnośnie rynku (monitory graficzne entry-level).

30 sierpnia 2018, 22:59 - czw

max pisze:
30 sierpnia 2018, 22:58 - czw
Różnica między sRGB i AdobeRGB w Windows bez zarządzania barwą, na pulpicie, jest po prostu ogromna. Kolory, odcienie barw, są po prostu inne.

Oczywiście, ale zupełnie nie mówimy o takim przypadku.

max pisze:
30 sierpnia 2018, 22:58 - czw
Tylko nie wiem, czy ta jedna połowa jest wyświetlana jak przez CT bez zarządzania barwą (wszystkie barwy są przekłamane), czy jak z zarządzaniem barwą (przekłamane są tylko te barwy, ktòre wychodzą poza przestrzeń EA/CT, a mieszczą się w sRGB)?

Bez znaczenia. Różnicę widać czy nie?
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Kilka pytań odnośnie rynku (monitory graficzne entry-level).

30 sierpnia 2018, 23:10 - czw

max pisze:
30 sierpnia 2018, 19:38 - czw
Nie kupuj. Już wyszedł PA322UHD-2, oczywiście lepszy niż poprzednik. ;)

Już, czyli w zeszłym roku :lol:
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Kyle
Posty: 1353
Rejestracja: 23 października 2016, 10:05 - ndz

Re: Kilka pytań odnośnie rynku (monitory graficzne entry-level).

31 sierpnia 2018, 08:42 - pt

Tom01 pisze:
30 sierpnia 2018, 22:57 - czw
Tych:
file.jpg
file-1.jpg
Te buty, w rzeczywistości mają jaskrawy, nasycony kolor? Możesz wrzucić w wolnej chwili zdjęcie z szerokim gamutem w ProPhotoRGB? . Czasem jak sfotografuję jaskrawe "buciczki" czy inne "plecaczki" jakiejś pańci, to w sRGB widać po prostu ułamek tego efektu jaki jest w rzeczywistości i jestem ciekaw, czy tutaj też tak jest.
max pisze:
30 sierpnia 2018, 21:59 - czw
Upraszczając (bez obrazy). Skoro jest "idiota", to ma dostać monitor sRGB, który zawsze wyświetli obraz prawidłowo w Windows.
Włącz film 4K HDR (one mają przy okazji szeroki gamut) bez jakiegokolwiek profilowania, na monitorze sRGB, to zmienisz zdanie.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Kilka pytań odnośnie rynku (monitory graficzne entry-level).

03 września 2018, 20:53 - pn

No więc wreszcie włączyłem mojego kompa i porównałem zdjęcia butów w trawie.

viewtopic.php?f=5&t=3635&start=80#p49901

Ponieważ zdjęcie trawy jest tak pstrokate, że nie sposób go porównać, postanowiłem wybrać ten sam fragment obrazu na obu zdjęciach, bardzo mocno go powiększyć i wstawić jeden pod drugim, aby łatwo można było porównać odcienie kolorów. Te zielone kwadraciki to piksele bardzo mocno powiększone. 6 kwadracików z pierwszego wiersza są z drugiego zdjęcia butów w trawie, a wiersz złożony z 6 kwadracików pod spodem z pierwszego zdjęcia butów w trawie. Fragment powiększonego źdźbła trawy pochodzi z prawego górnego narożnika zdjęcia z butami w trawie, zaznaczony czerwoną strzałką. Mam nadzieję, że wykonałem operację prawidłowo, bo jestem raczej grafikiem wektorowym, a nie rastrowym.

Oto wynik:
Por_Pow.png
Por_Pow.png (610 Bajtów) Przejrzano 2907 razy
Jak dla mnie różnica jest dość wyraźna. Odcienie zieleni są po prostu trochę inne.

Obrazek
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Kilka pytań odnośnie rynku (monitory graficzne entry-level).

03 września 2018, 21:23 - pn

Tu inny fragment, tym razem z lewego dolnego narożnika:
Porównanie.png
Porównanie.png (4.36 KiB) Przejrzano 2871 razy
Różnica bardziej subtelna, ale też widoczna.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Kilka pytań odnośnie rynku (monitory graficzne entry-level).

03 września 2018, 23:30 - pn

Oczywiście, że różnica jest, zaobserwowanie jest możliwe w taki sposób jak Pan zaprezentował, czyli przez bezpośrednie porównanie, bez przerw między próbkami. Proszę zobaczyć co się dzieje, jeśli próbki się rozsunie:

file2.png
file2.png (18.65 KiB) Przejrzano 2839 razy

Różnica zanika, prawda? Chodzi o to, że nigdy nie występuje sytuacja, że próbki z granicy sRGB i granicy gamutu monitora będą nie dość, że pełnymi aplami, to jeszcze obok siebie na jednym monitorze. M.in. z tego powodu praktycznie nie da się zaobserwować, czy i na ile jest różnica wyświetlania, pomimo pozornie dużej różnicy procentowej w objętości obu przestrzeni. W prawdziwym życiu, nawet w bardzo wymagających sytuacjach, jest to w ogóle niemożliwe. W sumie, sam Pan dał temu dowód, gdyż by wykazać różnicę, musiał Pan posłużyć się analizą obrazu i wykorzystać trick (zestawienie próbek obok siebie), polegający na podbiciu wrażliwości wzroku na różnice. Normalnie, na pokazanych zdjęciach z butami, oraz na praktycznie dowolnych innych, różnica nie jest możliwa do zaobserwowania.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Kilka pytań odnośnie rynku (monitory graficzne entry-level).

08 września 2018, 22:41 - sob

No to jeszcze porównanie z uwzględnieniem czerwieni, oranży, khaki i beżu:
Obrazek
Załączniki
Por_czerw.png
Por_czerw.png (4.55 KiB) Przejrzano 2674 razy
Awatar użytkownika
Wolfgang
Posty: 49
Rejestracja: 29 sierpnia 2018, 01:22 - śr

Re: Kilka pytań odnośnie rynku (monitory graficzne entry-level).

01 listopada 2018, 20:43 - czw

Miałem już powoli zaklepywać sobie EA275WMi-BK-CT, a tu coś mnie tknęło i wyszukałem EA271Q- widzę są już jako produkty w sklepach!

Podoba mi nowy design, ramki dodają mu wizualnie lekkości. Widzę już go w paru miejscach, nawet w jednym u mnie w Katowicach, co prawda chyba nie ma go tam fizycznie.
Tak czy siak mam pytanie: czy w planach jest wprowadzenie wersji CT, lub jej uaktualnionego oficjalnego odpowiednika? Jeśli tak i nie jest to jakaś tajemnica na miarę miejsca ukrycia złota nazistów- kiedy można się tego spodziewać?

Pewnie zakup to i tak na spokojnie nawet kilka tygodni, mam nadzieję że pojawią się jakieś recenzje...

edycja: kalibracja to raz, ale połowa atrakcyjności to rozszerzona gwarancja. Nie sądzę by kupowanie tych rzeczy osobno było przynajmniej w tej samej cenie...

Obrazek
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Kilka pytań odnośnie rynku (monitory graficzne entry-level).

01 listopada 2018, 22:28 - czw

Fizyczna dostępność nastąpi wkrótce, więc i oferta ColorTuned będzie zaktualizowana, tak zakładam.

PS. Koszt SV2 to ok. 160 zł. Rozszerzenie gwarancji do tego modelu - ok. 100 zł. Kalibracja usługowa na miejscu u Klienta - ok. 100-150 zł.
Podobny koszt jest za wypożyczenie kalibratora na 1 dzień.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Awatar użytkownika
Wolfgang
Posty: 49
Rejestracja: 29 sierpnia 2018, 01:22 - śr

Re: Kilka pytań odnośnie rynku (monitory graficzne entry-level).

01 listopada 2018, 22:50 - czw

NocnyJastrzab pisze:
01 listopada 2018, 22:28 - czw
Fizyczna dostępność nastąpi wkrótce, więc i oferta ColorTuned będzie zaktualizowana, tak zakładam.

PS. Koszt SV2 to ok. 160 zł. Rozszerzenie gwarancji do tego modelu - ok. 100 zł. Kalibracja usługowa na miejscu u Klienta - ok. 100-150 zł.
Podobny koszt jest za wypożyczenie kalibratora na 1 dzień.
Dziękuję za info. W kwestii samej kalibracji jeszcze przez jakiś czas kwestie dokonywania jej pod specyficzne wymagania czy jeszcze dalej- wykonywanie jej własnoręcznie będzie raczej poza moim zasięgiem możliwości i wymagań. Tak naprawdę monitor 'z pudełka' i tak będzie sporym skokiem względem tego, z czego korzystałem.

Pakiet CT jest wygodny i atrakcyjny dla kogoś w mojej sytuacji. Jak najbardziej wystarczyło by mi dokupienie rozszerzenia gwarancji, jednak jakby się udało zrobić to wszystko za jednym razem i mieć temat z głowy było by super (plus naklejka! ;) ). Będę obserwował sytuację, fajnie że już jest- myślałem że dłużej to potrwa.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Kilka pytań odnośnie rynku (monitory graficzne entry-level).

02 listopada 2018, 00:15 - pt

Wolfgang pisze:
01 listopada 2018, 20:43 - czw
kiedy można się tego spodziewać?

Ja już te monitory mam, na razie w czarnych obudowach. W białych jeszcze brak. Wersja ColorTuned lada moment będzie dostępna, jest natomiast już dostępna bardziej zaawansowana wersja COLOR z gwarancją na piksele w standardzie i kilkunastoma scenariuszami prekalibracyjnymi. SpectraView II i 5 lat gwarancji też w standardzie. Szczegóły prawdopodobnie od jutra, max od poniedziałku będą na mojej stronie.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl

Wróć do „Zastosowania amatorskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 6 użytkowników online :: 5 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Czornyj, Google [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68314
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu