Monitory CT a kalibracja.

Monitory uniwersalne w dowolnie szerokim ujęciu oraz do zastosowań domowych.
pierogozerca
Posty: 3
Rejestracja: 12 września 2018, 00:31 - śr

Monitory CT a kalibracja.

12 września 2018, 01:01 - śr

Cześć i czołem!

Wydaje mi się, że jestem w odpowiednim miejscu, żeby zaczerpnąć trochę wiedzy od osób, które na monitorach, ich kalibracji i reszcie znają się i są w stanie mi pomóc :)

Amatorsko zajmuję się fotografią, ale od biedy biorę też zlecenia. Fotografia jednak nie jest jedynym sposobem, dzięki któremu się utrzymuję. Ale do rzeczy. Jestem na etapie kupna nowego sprzętu, tj. laptopa i monitora. Niestety, naczytałam się na wszelkich stronach mnóstwa zupełnie sprzecznych informacji i teraz już sama nie wiem jak to jest z tym CT?

Wstępnie chciałam kupić monitor NEC EA245WMi. Potem dowiedziałam się, że niby tylko monitory CT można skalibrować, więc zdecydowałam się na taką wersję. Chwilę później wyczytałam kolejną informację o tym, że można brać wersję bez CT, a monitor skalibrować samemu. Doradźcie, proszę, jak to w końcu jest? Czy inwestować w monitor CT, czy jednak zwykły, a po jego otrzymaniu, zająć się kalibracją (tj. poprosić kogoś, kto się na tym zna)?

I jeszcze jedno dodatkowe pytanie - czy porównywalne są monitory EA234WMi i EA245WMi? Z tego, co poszperałam, różnice są niewielkie i zastanawiam się czy jest sens oszczędzać te kilkaset złotych i kupić EA234WMi?

Za wszelkie podpowiedzi czy sugestie będę niesamowicie wdzięczna! :)
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitory CT a kalibracja.

12 września 2018, 01:03 - śr

Wersja "seryjna" nie ma licencji na oprogramowanie do kalibracji, więc możliwości są ograniczone. Ponadto, seryjny od CT różni się znacząco: https://monitory.mastiff.pl/faq/question/id/336

EA234WMi od EA245WMi różni się w zasadzie wszystkim. Matryca 8 bitowa zamiast 6, znacznie lepsze efekty linearyzacji. stabilizacja podświetlenia, większy rozmiar.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitory CT a kalibracja.

12 września 2018, 08:23 - śr

Można skalibrować CT i nieCT, własnym lub przyniesionym przez kogoś kto kalibruje oprogramowaniem, własnym lub wynajętym kalibratorem. Pełna dowolność.

Jeśli będziesz sama kalibrować trzeba mieć oprogramowanie kalibracyjne, kalibrator za 900zł i minimum wiedzy.

Jeśli ktoś będzie Ci kalibrował usługowo najlepiej nic nie mieć, wszystko powinien przynieść Pan Kalibrator.

Oczywiście metody mieszane też możliwe. Można sobie kupić własny "NEC oprogramowanie SpectraView II", a kalibrator pożyczyć od sąsiada.
https://www.ceneo.pl/37535351?se=e22flD ... oaEALw_wcB

Jeśli się kompletnie nie znasz najlepiej kogoś poprosić. Można też kupić "gotowca" CT, to najprostsze ale co oczywiste i najdroższe rozwiązanie.
pierogozerca
Posty: 3
Rejestracja: 12 września 2018, 00:31 - śr

Re: Monitory CT a kalibracja.

12 września 2018, 12:07 - śr

Dziękuję Wam bardzo za pomoc, Panowie :)

Jeszcze tylko jedno, trochę nietypowe pytanie. Czy monitory tego rodzaju bez problemu można podpiąć do każdego laptopa? Zamierzam kupić Hyperbooka, ale wolę jeszcze skonfrontować wszystko jeśli chodzi o wejścia i porty, żeby po kupnie nie okazało się, że nie są w jakiś sposób kompatybilne.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitory CT a kalibracja.

12 września 2018, 13:24 - śr

Nie, z portami w laptopach i stacjonarnymi monitorami trzeba uważać. A nawet więcej, zwykle jest problem, ale może ten Hyperbook ma co ptrzeba, nie wiem.

Najlepszy jest teraz miniDisplayPort. W laptopach zwykle jest HDMI, który słabo się nadaje (do wyższych niż FullHD) rozdzielczości. W nowych laptopach standardem staje się USB-C, który u NECa będzie dopiero w nowej serii EA271X.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitory CT a kalibracja.

12 września 2018, 14:46 - śr

Z USB-C można bez problemu przejść na DisplayPort.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitory CT a kalibracja.

12 września 2018, 15:00 - śr

Obecność USB-C nie musi być równoznaczne z obsługą DisplayPort, chyba. Chyba są też USB-C bez DP.

https://www.displayport.org/displayport-over-usb-c/

Obrazek
pierogozerca
Posty: 3
Rejestracja: 12 września 2018, 00:31 - śr

Re: Monitory CT a kalibracja.

14 września 2018, 17:19 - pt

Dziękuję Wam za wszystkie informacje i pomoc! :)

Wróć do „Zastosowania amatorskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 6 użytkowników online :: 5 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot], KubaT, Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68314
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu