Strona 1 z 1

Monitory CT a kalibracja.

: 12 września 2018, 01:01 - śr
autor: pierogozerca
Cześć i czołem!

Wydaje mi się, że jestem w odpowiednim miejscu, żeby zaczerpnąć trochę wiedzy od osób, które na monitorach, ich kalibracji i reszcie znają się i są w stanie mi pomóc :)

Amatorsko zajmuję się fotografią, ale od biedy biorę też zlecenia. Fotografia jednak nie jest jedynym sposobem, dzięki któremu się utrzymuję. Ale do rzeczy. Jestem na etapie kupna nowego sprzętu, tj. laptopa i monitora. Niestety, naczytałam się na wszelkich stronach mnóstwa zupełnie sprzecznych informacji i teraz już sama nie wiem jak to jest z tym CT?

Wstępnie chciałam kupić monitor NEC EA245WMi. Potem dowiedziałam się, że niby tylko monitory CT można skalibrować, więc zdecydowałam się na taką wersję. Chwilę później wyczytałam kolejną informację o tym, że można brać wersję bez CT, a monitor skalibrować samemu. Doradźcie, proszę, jak to w końcu jest? Czy inwestować w monitor CT, czy jednak zwykły, a po jego otrzymaniu, zająć się kalibracją (tj. poprosić kogoś, kto się na tym zna)?

I jeszcze jedno dodatkowe pytanie - czy porównywalne są monitory EA234WMi i EA245WMi? Z tego, co poszperałam, różnice są niewielkie i zastanawiam się czy jest sens oszczędzać te kilkaset złotych i kupić EA234WMi?

Za wszelkie podpowiedzi czy sugestie będę niesamowicie wdzięczna! :)

Re: Monitory CT a kalibracja.

: 12 września 2018, 01:03 - śr
autor: Tom01
Wersja "seryjna" nie ma licencji na oprogramowanie do kalibracji, więc możliwości są ograniczone. Ponadto, seryjny od CT różni się znacząco: https://monitory.mastiff.pl/faq/question/id/336

EA234WMi od EA245WMi różni się w zasadzie wszystkim. Matryca 8 bitowa zamiast 6, znacznie lepsze efekty linearyzacji. stabilizacja podświetlenia, większy rozmiar.

Re: Monitory CT a kalibracja.

: 12 września 2018, 08:23 - śr
autor: max
Można skalibrować CT i nieCT, własnym lub przyniesionym przez kogoś kto kalibruje oprogramowaniem, własnym lub wynajętym kalibratorem. Pełna dowolność.

Jeśli będziesz sama kalibrować trzeba mieć oprogramowanie kalibracyjne, kalibrator za 900zł i minimum wiedzy.

Jeśli ktoś będzie Ci kalibrował usługowo najlepiej nic nie mieć, wszystko powinien przynieść Pan Kalibrator.

Oczywiście metody mieszane też możliwe. Można sobie kupić własny "NEC oprogramowanie SpectraView II", a kalibrator pożyczyć od sąsiada.
https://www.ceneo.pl/37535351?se=e22flD ... oaEALw_wcB

Jeśli się kompletnie nie znasz najlepiej kogoś poprosić. Można też kupić "gotowca" CT, to najprostsze ale co oczywiste i najdroższe rozwiązanie.

Re: Monitory CT a kalibracja.

: 12 września 2018, 12:07 - śr
autor: pierogozerca
Dziękuję Wam bardzo za pomoc, Panowie :)

Jeszcze tylko jedno, trochę nietypowe pytanie. Czy monitory tego rodzaju bez problemu można podpiąć do każdego laptopa? Zamierzam kupić Hyperbooka, ale wolę jeszcze skonfrontować wszystko jeśli chodzi o wejścia i porty, żeby po kupnie nie okazało się, że nie są w jakiś sposób kompatybilne.

Re: Monitory CT a kalibracja.

: 12 września 2018, 13:24 - śr
autor: max
Nie, z portami w laptopach i stacjonarnymi monitorami trzeba uważać. A nawet więcej, zwykle jest problem, ale może ten Hyperbook ma co ptrzeba, nie wiem.

Najlepszy jest teraz miniDisplayPort. W laptopach zwykle jest HDMI, który słabo się nadaje (do wyższych niż FullHD) rozdzielczości. W nowych laptopach standardem staje się USB-C, który u NECa będzie dopiero w nowej serii EA271X.

Re: Monitory CT a kalibracja.

: 12 września 2018, 14:46 - śr
autor: Tom01
Z USB-C można bez problemu przejść na DisplayPort.

Re: Monitory CT a kalibracja.

: 12 września 2018, 15:00 - śr
autor: max
Obecność USB-C nie musi być równoznaczne z obsługą DisplayPort, chyba. Chyba są też USB-C bez DP.

https://www.displayport.org/displayport-over-usb-c/

Obrazek

Re: Monitory CT a kalibracja.

: 14 września 2018, 17:19 - pt
autor: pierogozerca
Dziękuję Wam za wszystkie informacje i pomoc! :)