sRGB czy AdobeRGB do amatorskich zastosowań

Monitory uniwersalne w dowolnie szerokim ujęciu oraz do zastosowań domowych.
wd40
Posty: 10
Rejestracja: 09 lipca 2015, 22:13 - czw

sRGB czy AdobeRGB do amatorskich zastosowań

20 września 2018, 20:37 - czw

Pytanie zadałem na nikoniarzach, ale przepadło ;)
Rozglądam się za monitorem do grafiki i obróbki foto, na mojej liście pewniakiem do tej pory był NEC EA245WMi-2-CT aż nie zacząłem czytać o sRGB vs Adobe RGB. Czy wiele stracę ograniczając się do sRGB? Foto i grafiką zajmuję się hobbystycznie, czasami coś wydrukuję ale to idzie do "rodzinnego" albumu. Więcej materiału zostawiam w necie. Trochę boli dołożenie do CS2420 (chyba to najtańsza, sensowna opcja z Adobe RGB?), no ale jeżeli jest to przepaść to może i bym się porwał.
Kyle
Posty: 1353
Rejestracja: 23 października 2016, 10:05 - ndz

Re: sRGB czy AdobeRGB do amatorskich zastosowań

20 września 2018, 20:46 - czw

Zdecydowanie szeroki gamut to podstawa, bo bez tego, to nawet kolorowych świateł na zdjęciach nie można wyświetlić znośnie. By się o tym przekonać, to trzeba zobaczyć kilka zdjęć ProPhotoRGB/AdobeRGB na których przycięcie do sRGB sprawia, że wyglądają one jak kupa.

Pierwsze zdjęcie testowe, które trzeba zobaczyć na szeroko-gamutowym monitorze i po przycięciu do sRGB:
https://ufile.io/e52pf

... na szeroko-gamutowym wyświetlaczu, neonowy napis świeci ... natomiast na wąskim gamucie można się zastanawiać, czy to nie malunek :) Tam już te obszary zaczerwienionych chmur pomijam, bo różnicę między szerokim gamutem a sRGB widać bardzo wyraźnie

Na tym zdjeciu widać:
https://ufile.io/u6hvv
jak sRGB nie nadaje się do fotografii amatorskiej nawet :)

... a tutaj (poprawione):
https://ufile.io/6hgid
... jak ogromnie sRGB przekłamuje rzeczywiste kolory (zielone światła, po przycięciu do sRGB mają wręcz inny kolor, bo" odcień zielonego" to za mało powiedziane).

sRGB to dobre do Excela i pisania tekstu czarno-białego w Word, a nie do foto :)

ps. by wiedzieć co tracisz mając sRGB, to trzeba zobaczyć powyższe fotki na monitorze z szerokim gamutem i na tym samym monitorze przyciąć je go sRGB i zobaczyć ponownie/porównać - niebo a ziemia. Na monitorze sRGB nic z tego, co jest przedmiotem tej dyskusji nie zobaczysz.
Ostatnio zmieniony 20 września 2018, 21:45 - czw przez Kyle, łącznie zmieniany 1 raz.
voteck
Posty: 227
Rejestracja: 18 lipca 2017, 20:33 - wt

Re: sRGB czy AdobeRGB do amatorskich zastosowań

20 września 2018, 21:37 - czw

Kyle pisze:
20 września 2018, 20:46 - czw
Zdecydowanie szeroki gamut to podstawa, bo bez tego, to nawet kolorowych świateł na zdjęciach nie można wyświetlić znośnie. By się o tym przekonać, to trzeba zobaczyć kilka zdjęć ProPhotoRGB/AdobeRGB na których przycięcie do sRGB sprawia, że wyglądają one jak kupa.

Pierwsze zdjęcie testowe, które trzeba zobaczyć na szeroko-gamutowym monitorze i po przycięciu do sRGB:
https://ufile.io/e52pf

... na szeroko-gamutowym wyświetlaczu, neonowy napis świeci ... natomiast na wąskim gamucie można się zastanawiać, czy to nie malunek :) Tam już te obszary zaczerwienionych chmur pomijam, bo różnicę między szerokim gamutem a sRGB widać bardzo wyraźnie

Na tym zdjeciu widać:
https://ufile.io/u6hvv
jak sRGB nie nadaje się do fotografii amatorskiej nawet :)

... a tutaj:
https://ufile.io/p0vlf
... jak ogromnie sRGB przekłamuje rzeczywiste kolory (zielone światła, po przycięciu do sRGB mają wręcz inny kolor, bo" odcień zielonego" to za mało powiedziane).

sRGB to dobre do Excela i pisania tekstu czarno-białego w Word, a nie do foto :)

ps. by wiedzieć co tracisz mając sRGB, to trzeba zobaczyć powyższe fotki na monitorze z szerokim gamutem i na tym samym monitorze przyciąć je go sRGB i zobaczyć ponownie/porównać - niebo a ziemia. Na monitorze sRGB nic z tego, co jest przedmiotem tej dyskusji nie zobaczysz.
Trzecie zdjęcie jest takie samo jak drugie.

Mam wąskogamutowego NEC-a w wersji CT. Drugie (tulipany) wyświetla mi się w Windows 10 różnie zależnie od tego, czy robię to w trybie pełnoekranowym czy nie. W pełnoekranowym tulipany są wyblakłe, w oknie są głęboko czerwone i nie bardzo wiem, co miałoby być z nimi nie tak. Na pierwszym mam wściekle czerwony neon pełną gębą, ale też tylko w oknie.
Ostatnio zmieniony 20 września 2018, 21:41 - czw przez voteck, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: sRGB czy AdobeRGB do amatorskich zastosowań

20 września 2018, 21:41 - czw

Jeśli zastanawiasz się, czy 24" 1920x1200 AdobeRGB, czy 27" 2560x1440 sRGB, to zdecydowanie lepiej to drugie. Zwłaszcza do internetu i do labu. Różnica wygody, przestrzeni, ostrości na korzyść 27" 2560x1440 jest dość duża.

Z 24" AdobeRGB najlepiej zapolować na używanego NEC PA242W, jest lepszy od nowego PA243W i dużo lepszy od wspomnianego EIZO CS2420 oraz EA245WMi-CT. Mam go na biurku, kupiony za 1800zł.
Ostatnio zmieniony 20 września 2018, 21:43 - czw przez max, łącznie zmieniany 1 raz.
Kyle
Posty: 1353
Rejestracja: 23 października 2016, 10:05 - ndz

Re: sRGB czy AdobeRGB do amatorskich zastosowań

20 września 2018, 21:42 - czw

voteck pisze:
20 września 2018, 21:37 - czw
Mam wąskogamutowego NEC-a w wersji CT. Drugie (tulipany) wyświetla mi się w Windows 10 różnie zależnie od tego, czy robię to w trybie pełnoekranowym czy nie. W pełnoekranowym tulipany są wyblakłe, w oknie są głęboko czerwone i nie bardzo wiem, co miałoby być z nimi nie tak.
Przeglądarka Windowsowa (jeśli używasz jeszcze tej starego typu) profiluje tylko w trybie okna, stąd przekłamane wyblakłe kolory na ProPhoto.

Generalnie zacznij od zainstalowania XNViewMP lub IrfanView z paczką wtyczek, by mozna było zdjęcia na pełnym ekranie poprawie wyświetlić (i włącz profilowanie - w razie problemów pytaj), bo przeglądarki windowsowe na pełnym ekranie wyświetlają bzdury (nie profilują kolorów).

Natomiast pytasz co z tym zdjęciem na Twoim sRGB monitorze nie tak: dokąd go nie wyświetlisz na monitorze z szerokim gamutem i nie porównasz, to się nie dowiesz :) NA monitorze sRGB po prostu tego nie zobaczysz, bo nie ma takiej fizycznej możliwości.

Poprawiony link do trzeciego zdjęcia: https://ufile.io/6hgid
max pisze:
20 września 2018, 21:41 - czw
ostrości na korzyść 27" 2560x1440 jest dość duża.
Fakt faktem, 1920x1080/1920x1200 na 24" to trochę duży piksel już. Kiedy to EIZO/Nec zacznie robić NIEDROGIE 24-25" LCD o większej rozdzielczości niż marne "FullHD" to nie wiem.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4315
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: sRGB czy AdobeRGB do amatorskich zastosowań

21 września 2018, 10:48 - pt

>90% barw zdjęć nie wykracza poza sRGB, więc w większości przypadków poszerzony gamut niewiele wnosi, a jedynie komplikuje przepływ pracy. Realnie przydaje się w projektowaniu graficznym i świadomej, zaawansowanej fotografii.

Jeśli ktoś jest ciekaw Adobe, to najlepiej kupić używkę Dellirę U2413 za 6 stów jako drugi monitor, a do tego porządne 27" QHD/UHD - o ile wysoka rozdzielczość daje bardzo realny wzrost komfortu, o tyle profity wynikające z większego gamutu są odczuwalne sporadycznie, a realnie postrzegana różnica palety barw - niewielka:
Obrazek
Kyle
Posty: 1353
Rejestracja: 23 października 2016, 10:05 - ndz

Re: sRGB czy AdobeRGB do amatorskich zastosowań

21 września 2018, 12:10 - pt

Czornyj pisze:
21 września 2018, 10:48 - pt
profity wynikające z większego gamutu są odczuwalne sporadycznie, a realnie postrzegana różnica palety barw - niewielka
Widziałeś te 3 zdjęcia które zalinkowałem wyżej? Wyświetliłeś je na szeroko-gamutowym monitorze, wyświetlając na przemian z wersją przyciętą do sRGB? Różnica na nich jest wielka, a nie "niewielka".

Jedynie mogę się zgodzić z tym, że na zdjęciach, gdzie na fotografowanej scenie nie będzie nasyconych kolorów, to różnic wręcz nie będzie.
gcze
Posty: 122
Rejestracja: 09 września 2018, 00:26 - ndz

Re: sRGB czy AdobeRGB do amatorskich zastosowań

21 września 2018, 12:35 - pt

A jak to jest z tym zielonym na zdjęciach? Patrząc na różnice między Adobe RGB a sRGB to głównie zieleń wydaje się "wycięta". Pomijam jakieś zabiegi preparowania zdjęć, aby uwypuklić różnicę, ot taka sobie jakaś zwykła, amatorska fotka lasu na wycieczce z rodziną. Będzie na pierwszy rzut oka duża różnica między takim zdjęciem wyświetlonym w szerokim gamucie i sRGB? Chodzi mi wyłącznie o wyświetlenie takiego zdjęcia, nie jego obróbkę.
Kyle
Posty: 1353
Rejestracja: 23 października 2016, 10:05 - ndz

Re: sRGB czy AdobeRGB do amatorskich zastosowań

21 września 2018, 12:52 - pt

gcze pisze:
21 września 2018, 12:35 - pt
amatorska fotka lasu na wycieczce z rodziną. Będzie na pierwszy rzut oka duża różnica między takim zdjęciem wyświetlonym w szerokim gamucie i sRGB?
Może nie być zupełnie.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4315
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: sRGB czy AdobeRGB do amatorskich zastosowań

21 września 2018, 13:38 - pt

Kyle pisze:
21 września 2018, 12:10 - pt
Czornyj pisze:
21 września 2018, 10:48 - pt
profity wynikające z większego gamutu są odczuwalne sporadycznie, a realnie postrzegana różnica palety barw - niewielka
Widziałeś te 3 zdjęcia które zalinkowałem wyżej? Wyświetliłeś je na szeroko-gamutowym monitorze, wyświetlając na przemian z wersją przyciętą do sRGB? Różnica na nich jest wielka, a nie "niewielka".

Jedynie mogę się zgodzić z tym, że na zdjęciach, gdzie na fotografowanej scenie nie będzie nasyconych kolorów, to różnic wręcz nie będzie.
Widziałem kilaset tysięcy własnych zdjęć, niektóre specjalnie wykonywałem pod prezentację różnicy między poszerzonym, a standardowym gamutem, a monitorów szerokogamutowych używam od wieków. Powtarzam po raz setny - statystycznie różnice występują rzadko, a nawet jak występują to przeważnie są niewielkie i dotyczą wściekle nasyconych walorów barwnych.
ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4315
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: sRGB czy AdobeRGB do amatorskich zastosowań

21 września 2018, 13:49 - pt

gcze pisze:
21 września 2018, 12:35 - pt
A jak to jest z tym zielonym na zdjęciach? Patrząc na różnice między Adobe RGB a sRGB to głównie zieleń wydaje się "wycięta". Pomijam jakieś zabiegi preparowania zdjęć, aby uwypuklić różnicę, ot taka sobie jakaś zwykła, amatorska fotka lasu na wycieczce z rodziną. Będzie na pierwszy rzut oka duża różnica między takim zdjęciem wyświetlonym w szerokim gamucie i sRGB? Chodzi mi wyłącznie o wyświetlenie takiego zdjęcia, nie jego obróbkę.
Zieleń roślinności w 99% nie wykracza poza sRGB, więc różnic nie będzie - ta szmaragdowa zieleń Adobe jest dość syntetyczna i bardzo świetlista. Na zdjęciach spotkałem się tylko w przypadku np. liści palm, przez które prześwitywało słońce.

Realne różnice widać najczęściej na błękitach, granatach, turkusach, oranżach i karminach - np. czyste, błękitne niebo, granatowe niebo wieczorne w tzw. "błękintą godzinę" (https://www.instagram.com/p/BkhzaaCB2Ay ... rnyjkaluza), turkusowe jeziora, maki, pomarańcze, tkaniny i materiały syntetyczne, kolorowe światła.

Tak czy owak zdjęcia publikuje się głównie w necie, więc ostatecznie i tak trzeba ciąć do sRGB.
Kyle
Posty: 1353
Rejestracja: 23 października 2016, 10:05 - ndz

Re: sRGB czy AdobeRGB do amatorskich zastosowań

21 września 2018, 14:38 - pt

Czornyj pisze:
21 września 2018, 13:49 - pt
Tak czy owak zdjęcia publikuje się głównie w necie, więc ostatecznie i tak trzeba ciąć do sRGB.
Nie do końca. Na produktach Apple strony www z obrazami ProPhotoRGB/AdobeRGB przypadkiem nie wyświetlają się poprawnie? Na Windows jest Firefox, który też potrafi coś takiego poprawnie wyświetlić. To że obecnie tkwi się w sRGB, jest wynikiem ignorancji (i użytkowników i wielu programistów).
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4315
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: sRGB czy AdobeRGB do amatorskich zastosowań

21 września 2018, 14:47 - pt

Kyle pisze:
21 września 2018, 14:38 - pt
Czornyj pisze:
21 września 2018, 13:49 - pt
Tak czy owak zdjęcia publikuje się głównie w necie, więc ostatecznie i tak trzeba ciąć do sRGB.
Nie do końca. Na produktach Apple strony www z obrazami ProPhotoRGB/AdobeRGB przypadkiem nie wyświetlają się poprawnie? Na Windows jest Firefox, który też potrafi coś takiego poprawnie wyświetlić. To że obecnie tkwi się w sRGB, jest wynikiem ignorancji (i użytkowników i wielu programistów).
Tak, tak, jasne - i napiszę na se zdjęciu: "Jak nie masz apla albo fajerfoksa z CMM to nie oglądaj mojego arcydzieła, śmieciu". Obecnie nadal tkwi się w sRGB, w W10 jest nawet regres w stosunku do W7/8 i koniec tematu - jedno Apple wiosny nie czyni, a użyszkodników z wyświetlaczami o poszerzonym gamutem i tak można w promilach policzyć.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: sRGB czy AdobeRGB do amatorskich zastosowań

21 września 2018, 14:54 - pt

W coraz to bardziej popularnych laptokach w 95% przypadków mamy wręcz całkiem spore "niedogamutowienie" sRGB. ;)
W matrycach laptopów standardem jest 60% sRGB, czyli bida z nyndzą.

PS. Niestety, im szerszy gamut, tym mniej energooszczędny wyświetlacz.
Kyle
Posty: 1353
Rejestracja: 23 października 2016, 10:05 - ndz

Re: sRGB czy AdobeRGB do amatorskich zastosowań

21 września 2018, 15:04 - pt

max pisze:
21 września 2018, 14:54 - pt
W coraz to bardziej popularnych laptokach w 95% przypadków mamy wręcz całkiem spore "niedogamutowienie" sRGB. ;)
W matrycach laptopów standardem jest 60% sRGB, czyli bida z nyndzą.
... jest dokładnie tak jak piszesz. W takich przypadkach, by mieć sensowne nasycenie kolorów, nawet na fotkach sRGB i tak trzeba profilować ... a jak już to zrobimy, to przy okazji zdjęcia AdobeRGB czy ProPhoto nie będą już wyblakłe.
Czornyj pisze:
21 września 2018, 14:47 - pt
"Jak nie masz apla albo fajerfoksa z CMM to nie oglądaj mojego arcydzieła, śmieciu".
Najlepszy Twój tekst :) Zmień sobie nick na BrudnyHarryFotografii :)
Czornyj pisze:
21 września 2018, 14:47 - pt
Obecnie nadal tkwi się w sRGB, w W10 jest nawet regres w stosunku do W7/8 i koniec tematu
Możesz wyjaśnić? :)
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4315
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: sRGB czy AdobeRGB do amatorskich zastosowań

21 września 2018, 15:46 - pt

Kyle pisze:
21 września 2018, 15:04 - pt
Możesz wyjaśnić? :)
W W10 geniusze Małegomiękkiego wywalili CMM z Edge i Photos
Kyle
Posty: 1353
Rejestracja: 23 października 2016, 10:05 - ndz

Re: sRGB czy AdobeRGB do amatorskich zastosowań

21 września 2018, 17:11 - pt

CMM w starszym IE pamiętam nie działał prawidłowo (miałem przesycone kolory) ... dokładnie tak jak w najnowszym IE, zwanym Edge. Natomiast jeśli chodzi o przeglądarkę zdjęć MS, to ona w starej wersji na pełnym ekranie też nie profilowała (nawet z powiększonym DPI ma problemy, bo rozmazuje zdjęcia w trybie pełnego ekranu, czy to nowa, czy stara wersja). Ja bym powiedział, że jest w przypadku Edge i przeglądarki zdjęć po prostu stagnacja, nie tylko pod wzgl. kolorów, ale i skalowania systemowego DPI w przypadku przeglądarki zdjęć. Takie to programiki, napisane na kolanie przez ignorantów ( ;) ).

Nie pozostaje nic innego jak instalacja XNviewMP lub IrfanView (nie ma problemów ze skalowaniem HiDPI, no i działa profilowanie.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: sRGB czy AdobeRGB do amatorskich zastosowań

21 września 2018, 17:14 - pt

Liczba osób, które ma aktualny profil swojego monitora to promil z promila.
Kyle
Posty: 1353
Rejestracja: 23 października 2016, 10:05 - ndz

Re: sRGB czy AdobeRGB do amatorskich zastosowań

21 września 2018, 17:16 - pt

max pisze:
21 września 2018, 17:14 - pt
Liczba osób, które ma aktualny profil swojego monitora to promil z promila.
... tak jak liczba osób mających ekrany z wysokim DPI - siedźmy w takim razie dalej na monochromach 640x480 :)

ps. a winzgroza przypadkiem automagicznie nie ładuje profilu monitora przy instalacji sterowników do niego? ... w takim wypadku z "promila" zrobiło by się z kilkadziesiąt procent :)
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: sRGB czy AdobeRGB do amatorskich zastosowań

21 września 2018, 17:52 - pt

Aktualny :!: Nie z płytki CD.

Wróć do „Zastosowania amatorskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 5 użytkowników online :: 4 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68314
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu