CS2420 - pytanie.

Monitory uniwersalne w dowolnie szerokim ujęciu oraz do zastosowań domowych.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: CS2420 - pytanie.

24 września 2018, 23:52 - pn

Nie chodziło mi o przyzwolenie ani pochwałę. Zwróciłem tylko uwagę, na pierwotne pytanie. Nie brzmiało ono: Jak uzyskać optymalne barwy? tylko Czy może zacząć pracę na nieskalibrowanym monitorze? (który taką czynność ma przewidzianą w terminie późniejszym).
>> Moje pytanie jest takie czy moge zaczac na nim pracowac bez kalibracji ktora chce zrobic po zakupie kalibratora w pozniejszym czasie czy raczej nie ma w tym sensu. <<

Oczywiste, że kalibracja jest tu wskazana i zalecana, ale jak zacznie bez niej, to świat nagle nie zawali, prawda? Będzie osiągał tylko mniej optymalne rezultaty. I tak by wypadało odpowiedzieć : Owszem, może zacząć prace na nieskalibrowanym monitorze, ale musi się liczyć z konsekwencjami takiego świadomego działania.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: CS2420 - pytanie.

25 września 2018, 08:50 - wt

Tom01 pisze:
24 września 2018, 23:47 - pn
Niestety, tak się Panu tylko wydaje.
Proszę czytać ze zrozumieniem.
Nie napisałem, że takie nastawy będą precyzyjne, a jedynie, że moje wskazówki są precyzyjne (i maksymalnie uproszczone tak, aby każdy mógł sobie z nimi poradzić, bez zostawiania zbyt wielkiego pola do interpretacji). Nastawy będą z grubsza prawidłowe, a forumowicz nie popełni żadnych błędów w przygotowaniu materiałów do internetu. Moim zdaniem o to chodzi w tym wątku.

PS. Ja mam nieodparte wrażenie, że niniejsze forum to nie forum, którego zadaniem jest pomoc użytkownikom, a platforma reklamowa usług kalibracyjnych i powiązanych. Proszę wybaczyć moją bezpośredniość, ale tak to wygląda.

No i kiedyś sobie ten monitor skalibruje, jak będzie miał wolne kilka stówek. Albo i nie i też nic wielkiego się nie stanie.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4315
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: CS2420 - pytanie.

25 września 2018, 10:39 - wt

max pisze:
25 września 2018, 08:50 - wt
Nie napisałem, że takie nastawy będą precyzyjne
...a będą.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: CS2420 - pytanie.

25 września 2018, 10:42 - wt

max pisze:
25 września 2018, 08:50 - wt
PS. Ja mam nieodparte wrażenie, że niniejsze forum to nie forum, którego zadaniem jest pomoc użytkownikom, a platforma reklamowa usług kalibracyjnych i powiązanych.

Jeśli najwłaściwsza pomoc oznacza uświadomienie konieczności kalibracji monitora/środowiska/użytkownika to czego innego się Pan spodziewa?
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
peek188
Posty: 4
Rejestracja: 24 września 2018, 20:22 - pn

Re: CS2420 - pytanie.

27 września 2018, 19:09 - czw

Dziekuje za odpowiedzi. Mam jescze pare pytań co do tego monitora.
Jak duzo będę tracił na jakości edycji na monitorze FHD zamiast na przykład na 2k/4k - czy edycje w lightroomie i PS będą dokładnie odzwierciedlane jakościowo na np. telefonach z wyzszymi rozdzielczościami(w sumie moge wrocic ten monitor i wziąść w tej samej cenie benq sw2700pt jednak czytalem ze tam było mnówstwo problemów z tymi ekranami itp)?
Druga pytanie to jeśli chodzi o kalibracje bo taka jednak postanowiłem zrobić chociaz mnie przeraza (wiem ze kalibracja ekranu to nie tylko klikanie na dalej dalej w oprogramowaniu itp ale ogarnę myśle) - czy Datacolor Spyder 5 Pro albo wersja express to dobre inwestycje czy raczej x-rite i1 jest tutaj odpowiedni (2x droższy).
Trzecie pytanie-to czy jest możliwosć stworzenia profilu po kalibracji - rec709 do edycji filmików z gopro czy raczej nie ma takiej możliwości?
Dziekuje za odpowiedzi
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: CS2420 - pytanie.

27 września 2018, 19:25 - czw

Na jakości nic Pan nie będzie tracił, jednak wygoda pracy na większym jest nie do przecenienia. W podobnej cenie do CS2420 jest NEC EA275WMi-CT, który jest nieporównywalnie lepszy od wynalazku Benq. Kalibrację, jeśli nie ma się ochoty doktoryzować się z tematu, najlepiej zlecić. Kalibrator - minimum, to I1 Display Pro. Nic innego. Rec.709 praktycznie nie różni się od sRGB, ma tylko inną wartość funkcji gamma, więc na poziomie amatorskim wielkiego problemu nie ma.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl

Wróć do „Zastosowania amatorskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 5 użytkowników online :: 4 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68314
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu