Monitor Eizo EV2450 - wrażliwe oczy

Monitory uniwersalne w dowolnie szerokim ujęciu oraz do zastosowań domowych.
Michaell
Posty: 5
Rejestracja: 25 października 2018, 12:45 - czw

Monitor Eizo EV2450 - wrażliwe oczy

25 października 2018, 13:03 - czw

Witam wszystkich. Mój problem jest dość nietypowy. Otóż, miałem korekcję wzroku jakieś 2 lata temu i nie była ona do końca udana, to znaczy moje oczy są bardziej wrażliwe na światło, często światło jest dla mnie zbyt jaskrawe, w nocy gdy patrzę np. na światła samochodów widzę wokół nich duże poświaty. Studiuję na studiach związanych z informatyką i przyszłość wiązałem z programowaniem więc zdecydowałem się na zmianę monitora. Poprzednio miałem Iiyamę Prolite E2473HS na matrycy TN i zdecydowałem się na monitor Eizo EV2450 jednak wczoraj od razu po przesiadce nie zauważyłem jakiejś mega poprawy obrazu za to zauważyłem srebrzenie dolnych rogów, szczególnie prawego rogu. Kiedy siedzę na wprost monitora to prawy dolny róg jest jakby niebieskawy a kiedy przesunę się w prawo dalej patrząc na wprost ten efekt znika. Monitor mogę jeszcze zwrócić. Czy w moim przypadku doradzilibyście mi jakiś inny monitor? Czy może zwrócenie tego egzemplarza i wymianę na nowy bo ten jest lekko wadliwy? Z góry dziękuję za pomoc ;)
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor Eizo EV2450 - wrażliwe oczy

25 października 2018, 13:55 - czw

Srebrzenie na czerni monitorów IPS jest normalne.

Wymiana monitora 24" na inny 24" o tej samej rozdzielczości była bez sensu.

Zapal światło w pomieszczeniu, wszystko co masz.
Ustaw Brightness na 20-25%, max 30% w jasny dzień.
http://www.tftcentral.co.uk/reviews/eizo_ev2450.htm

Podnieś monitor lub odchyl lekko do tyłu. Dolne narożniki przestaną srebrzyć, zaczną górne. Trzeba tak wyregulować, aby srebrzyły równo.

Zrób precyzyjne badania u okulisty, komputerowe i później tradycyjne. Poproś o precyzyjny dobór soczewek.
Idź do dobrego optyka (nie żadna sieciówka), niech Ci je dobrze zamontuje. Wybierz soczewki nie gorsze niż JZO Ideal Max (innych raczej też nie wybieraj bez przemyślenia), chyba, że odpowienik Zeissa itp.
Michaell
Posty: 5
Rejestracja: 25 października 2018, 12:45 - czw

Re: Monitor Eizo EV2450 - wrażliwe oczy

25 października 2018, 15:48 - czw

Dziękuję bardzo za szybką odpowiedź :)

Myślę, że do tego srebrzenia można się przyzwyczaić.

Jeśli chodzi o wielkość monitora to większy nie zmieści się u mnie chyba że też będzie miał regulowaną wysokość jak Eizo (Wysokość u mnie max z podstawką to będzie 43-44 cm i też siedzę dość blisko przed monitorem, dodaje zdjęcia jak to wygląda). Co do rozdzielczości to czy powinna być większa? Tak jak napisałem mogę jeszcze zwrócić ten monitor i zakupić inny model. Czy Eizo z matrycą IPS było dobrym wyborem?

Jeśli chodzi o światło to czy powinienem używać Eco view, ew. ustawić jego min i max wartości jakie może mi ustawiać? Monitor znajduje się lekko we wnęce jak widać na zdjęciu. W tej chwili ustawił mi 19 % przy dość zachmurzonej pogodzie. Na zdjęciu będzie też widać jak ustawioną mam lampkę, ew, jak inaczej mógłbym ją ustawić?

Na stronie Eizo jest podane, że na monitor powinienem patrzeć lekko z góry. Czy tak właśnie powinienem ustawić monitor?
https://www.eizo.com/library/basics/10_ ... e_fatigue/

Do okulisty wybieram się za niedługo więc wypytam go dokładnie o te soczewki :)
Jeszcze raz dzięki!

Obrazek
Obrazek
gcze
Posty: 122
Rejestracja: 09 września 2018, 00:26 - ndz

Re: Monitor Eizo EV2450 - wrażliwe oczy

25 października 2018, 16:29 - czw

Moim zdaniem, stanowisko fatalne dla oczu. Za monitorem powinno być oświetlenie, które powinno wyrównywać kontrast między monitorem a otoczeniem. W tym przypadku to jakaś mroczna wnęka, czyli przeciwieństwo tego. Dodatkowo lampka z jednej strony, czyli w jedno oko cały czas coś świeci z boku. W takich warunkach oczy wypłynęłyby mi na stół ;-) Jeśli jasność automatycznie ustawia się na 19%, w pokoju jest dość jasno, co oznacza, że światło wali zza pleców w monitor, chyba możliwie najgorszy scenariusz. Lepiej unikać światła za plecami, ponieważ odbija się ono w od monitora tworząc refleksy na matrycy, które męczą wzrok, no i uwypukla to też srebrzenie. Wygodniej jest patrzeć na monitor lekko z góry, nie męczy się wtedy kark i oczy mniej wysychają. To zresztą od wieków naturalna pozycja, mało kto czyta książki trzymając je nad głową :-)
Piszę to jako osoba o przewrażliwionym wzroku, spędzająca po kilkanaście godzin dziennie przed monitorem.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor Eizo EV2450 - wrażliwe oczy

26 października 2018, 10:03 - pt

Nie bardzo wiem na co miałbym odpowiadać.

IPS to dobra matryca do pracy, choć ma wady (niski kontrast, srebrzenie). Inne mają jednak też wady.

Zasadniczo rozdzielczość im większa tym lepiej, zwłaszcza jak masz blisko monitor. Wiąże się to jednak z konsekwencjami jak np. wyższa cena. Przy 2560x1440 na 27" plamka jest 0,233mm i nie trzeba jeszcze włączać skalowania, choć już można np. 125%. Przy 4K/UHD powinno się używać skalowania 150-175-200%, wg uznania.

EIZO EV2450 nie jest złym wyborem. Jak już kupiłeś, to bym zostawił. Wygląda na to, że równo świeci.

Na monitor można patrzeć lekko z góry, ale jak mówiłem, należy odgiąć go lekko do tyłu, aby patrzeć na ekran pod kątem prostym. Zmniejszy to srebrzenie.

Ja używam własnej, ręcznej regulacji jasności, ale jak Ci pasuje ten automat, to nie widzę przeciwwskazań. 19% to to dobra jasność dla tego monitora.
Tu masz rozkład regulacji jasności w jednostkach bezwzględnych:
http://www.tftcentral.co.uk/reviews/eizo_ev2450.htm
Contrast Stability and Brightness
60-85cd/m2 to 20-30%. Można tak używać pod warunkiem oświetlenia tła.

Ta wnęka jest trochę nieszczęśliwa. Biurko małe, a wnęka ciemna.

Jeśli tak ma zostać, to oświetlił bym wnętrze, tylną ściankę wnęki żarówką Philips 4000K i światło to mocno rozproszył. Rozproszenie będzie trudne bo miejsca jest mało, więc może dwie mniejsze oprawki (i nie za mocne żarówki) schowane za monitorem, postawione na biurku, świecące w górę i na ściankę.
Ostatnio zmieniony 26 października 2018, 10:07 - pt przez max, łącznie zmieniany 1 raz.
voteck
Posty: 227
Rejestracja: 18 lipca 2017, 20:33 - wt

Re: Monitor Eizo EV2450 - wrażliwe oczy

26 października 2018, 10:06 - pt

W dodatku trzeba patrzeć na skos...

Obrazek
Michaell
Posty: 5
Rejestracja: 25 października 2018, 12:45 - czw

Re: Monitor Eizo EV2450 - wrażliwe oczy

26 października 2018, 10:58 - pt

Bardzo wszystkim dziękuję za odpowiedzi i wszystkie wskazówki ;) Postaram się z nich skorzystać. Gdyby ktoś zauważył coś co można by jeszcze zmienić to również będę wdzięczny. Jeszcze raz dzięki!

Wróć do „Zastosowania amatorskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 5 użytkowników online :: 4 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68315
Liczba tematów: 4122
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu