Asus PA238Q czy Eizo FS2331

Monitory uniwersalne w dowolnie szerokim ujęciu oraz do zastosowań domowych.
Mik3
Posty: 2
Rejestracja: 17 czerwca 2011, 13:32 - pt

Asus PA238Q czy Eizo FS2331

08 października 2011, 11:55 - sob

Witam,
poszukuję monitora lcd z głównym przeznaczeniem do niezarobkowej (przynajmniej dotychczas) obróbki zdjęć (częściej w przestrzeni sRGB) i webdesignu. Jako, że panel ma spełniać także rolę multimedialną (Blu-Ray, PS3, TV), zależy mi na rozdzielczości przynajmniej 1920x1080. Budżet na zakup jest niestety mocno ograniczony, dlatego w grę wchodzą wymienione w temacie modele. Marka Asus nie słynie z produkcji monitorow 'profesjonalnych', Eizo ma lepsza renome, aczkolwiek przy tak szerokim spektrum oferty rynkowej i u nich znajdą sie wyroby monitoropodobne. Oba produkty z tego co sie domyślam lub wyczytałem dysponują matrycami 6 bit z 10 bitowym sterowaniem LUT. Dotychczas użytkowałem ViewSonica VX2025WM z 8 bitową MVA Premium i zastanawia mnie czy taka zmiana nie stanowiłaby regresu w kwestii reprodukcji i gradacji koloru (takze skali szarości). Pracuję w godzinach popołudniowych przy zasłonietych roletach lub wieczorem przy świetle żarowym padającym zza pleców. Rozważam jeszcze zakup Della U2410, jak ma sie do wcześniej wymienionych?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16336
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Asus PA238Q czy Eizo FS2331

08 października 2011, 12:52 - sob

Mik3 pisze:Witam
Witam
Mik3 pisze:poszukuję monitora lcd z głównym przeznaczeniem do niezarobkowej (przynajmniej dotychczas) obróbki zdjęć (częściej w przestrzeni sRGB) i webdesignu. Jako, że panel ma spełniać także rolę multimedialną (Blu-Ray, PS3, TV), zależy mi na rozdzielczości przynajmniej 1920x1080.
Przy takich zastosowaniach i ograniczonym budżecie FS2331 to moim zdaniem jedyna rozsądna alternatywa. Są niewiele droższe i lepsze monitory ale z mniejszą rozdzielczością.
Mik3 pisze:Marka Asus nie słynie z produkcji monitorow 'profesjonalnych'
Marka Asus w ogóle nie słynie z produkcji czegokolwiek poza sprzętem klasy popularnej. Ostatnie wysiłki w celu "pozycjonowania" firmy jako producenta monitorów lepszej klasy są działaniami wyłącznie marketingowymi, gdyż sprzęt jest cały czas tej samej jakości.
Mik3 pisze:Eizo ma lepsza renome, aczkolwiek przy tak szerokim spektrum oferty rynkowej i u nich znajdą sie wyroby monitoropodobne.
To prawda. Nalepka EIZO nie czyni cudów. Jednakowoż FS2331 nie jest takim ostatnim w ofercie tego producenta.
Mik3 pisze:Oba produkty z tego co sie domyślam lub wyczytałem dysponują matrycami 6 bit z 10 bitowym sterowaniem LUT. Dotychczas użytkowałem ViewSonica VX2025WM z 8 bitową MVA Premium i zastanawia mnie czy taka zmiana nie stanowiłaby regresu w kwestii reprodukcji i gradacji koloru (takze skali szarości).
Względnie poprawną reprodukcję skali szarości uzyskuje się przy monitorach z klasy cenowej 3-4 tys zł. Przy amatorskich zawsze są defekty.
Mik3 pisze:Pracuję w godzinach popołudniowych przy zasłonietych roletach lub wieczorem przy świetle żarowym padającym zza pleców. Rozważam jeszcze zakup Della U2410, jak ma sie do wcześniej wymienionych?
DELL U2410 jest jaskrawy i męczący oczy. Powinno się na nim pracować za dnia. Wieczorem mordęga.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Mik3
Posty: 2
Rejestracja: 17 czerwca 2011, 13:32 - pt

Re: Asus PA238Q czy Eizo FS2331

08 października 2011, 14:02 - sob

Dziekuję bardzo za szybką i rzeczową odpowiedź. Mam jeszcze kilka pytań.

Czy przy użytkowaniu takiego monitora z 6 bitową matrycą nie występuje dyskomfort związany z widocznym ditheringiem lub innymi nieporządanymi zjawiskami niewystępującymi w panelach określanych jako 'natywnie' 8 i 10 bitowe?
Czy ostatni wzrost cen (blisko 150pln) FS2331 jest spowodowany zawirowaniami na rynku walut czy jest ku temu inny powód?
Jak na tle poprzednika prezentuje się IPSowy FS2332? Czy posiada znaczącą przewagę uzasadniającą jego wyższą cenę?
Czy w najbliższym czasie spodziewane są premiery nowych konkurencyjnych modeli innych producentów w tym segmencie cenowym?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16336
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Asus PA238Q czy Eizo FS2331

08 października 2011, 14:58 - sob

Mik3 pisze:Czy przy użytkowaniu takiego monitora z 6 bitową matrycą nie występuje dyskomfort związany z widocznym ditheringiem lub innymi niepożądanymi zjawiskami niewystępującymi w panelach określanych jako 'natywnie' 8 i 10 bitowe?
Z reguły występują widoczne defekty obrazu spowodowane przez moduł FRC. Kluczowa jest jednak konkretna implementacja i algorytmy. W przypadku niektórych monitorów szarość jest tęczowa a migotanie siatek występuje przy byle okazji a w przypadku innych trzeba wprawnego oka żeby odróżnić je od 8-bitowych. Polecony EIZO należy do drugiej grupy. Oczywiście cudów nie należy się spodziewać, ale źle też nie jest.
Mik3 pisze:Czy ostatni wzrost cen (blisko 150pln) FS2331 jest spowodowany zawirowaniami na rynku walut czy jest ku temu inny powód?
Konkretnie wysoki i długo utrzymujący się kurs Jena.
Mik3 pisze:Jak na tle poprzednika prezentuje się IPSowy FS2332? Czy posiada znaczącą przewagę uzasadniającą jego wyższą cenę?
W zastosowaniach uniwersalnych i domowych nie ma żadnej przewagi a wręcz wady. Nieco lepsza naturalna liniowość panelu bardziej przydatna jest w amatorskiej fotografii.
Mik3 pisze:Czy w najbliższym czasie spodziewane są premiery nowych konkurencyjnych modeli innych producentów w tym segmencie cenowym?
Nic mi na ten temat nie wiadomo. Co jakiś czas jakaś firma prezentuje nowości, ale w konstrukcji LCD rewolucji żadnych nie ma od lat. Pomimo że "parametry" na papierze co sezon są "lepsze". ;)
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl

Wróć do „Zastosowania amatorskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68397
Liczba tematów: 4130
Liczba użytkowników: 3945
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Goldberg
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu