Jaki monitor i komputer? Zestaw do fotografii dla początkującego

Monitory uniwersalne w dowolnie szerokim ujęciu oraz do zastosowań domowych.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Jaki monitor i komputer? Zestaw do fotografii dla początkującego

09 kwietnia 2019, 11:59 - wt

Dysk zewnętrzny jest zbędny. Pomijając, że to bardzo awaryjne urządzenia, we wszystkich Optiplexach z tej rodziny jest złącze M.2 na dysk systemowy i pojedyncza ramka 3,5" lub podwójna na 2x2,5" na HDD z kopiami i archiwami. Jeśli mamy w wersji z podwójną ramką to z HDD można sobie zrobić RAID1 i wszystko się mieści w środku. Zestaw klawiatura i mysz obowiązkowo nowe. Gotowe, dobrej jakkości zestawy firmowe DELL chodzą od 100 do 200 zł. Nie wyobrażam sobie pracy z czyimiś roztoczami. Potrzebne okablowanie jest w komplecie z monitorem.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
marcys
Posty: 39
Rejestracja: 21 marca 2019, 15:41 - czw

Re: Jaki monitor i komputer? Zestaw do fotografii dla początkującego

09 kwietnia 2019, 12:45 - wt

Tom01 pisze:
02 kwietnia 2019, 17:58 - wt
Program COLOR charakteryzuje się tym, że w zasadzie nie wymaga dodatkowych żadnych operacji.
Czy selekcja i pomiary w COLOR są wykonywane przy włączonym DUC? Jakie błędy przechodzą i czy polega to na tym, że jeśli przejdzie test to jedzie do klienta? Czy może jest wybierany najlepszy na daną chwilę? Pytam bo w przypadku PA271Q NEC robi weryfikację z DUC 5?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Jaki monitor i komputer? Zestaw do fotografii dla początkującego

09 kwietnia 2019, 12:52 - wt

marcys pisze:
09 kwietnia 2019, 12:45 - wt
Czy selekcja i pomiary w COLOR są wykonywane przy włączonym DUC? Jakie błędy przechodzą i czy polega to na tym, że jeśli przejdzie test to jedzie do klienta? Czy może jest wybierany najlepszy na daną chwilę? Pytam bo w przypadku PA271Q NEC robi weryfikację z DUC 5?

Zależy przy jakim modelu. Program COLOR ma na celu zrobienie najlepszego monitora na dostępnej bazie, a te się różnią. Ze zrozumiałych względów nie mogę szczegółowo opisać procedury, ale weryfikacja jest zawsze z wyłączonymi wszystkimi wspomagaczami. Ciekawostka, niemal całość procedury jest zapożyczona od EIZO. Chodzi o sprawdzenie z jakim materiałem mamy tak naprawdę do czynienia. Dopiero w końcowym etapie pewne elementy wspomagania elektronicznego są w niektórych modelach włączane. Nie ma tu reguły. Np EA271U w końcowym przygotowaniu nie ma włączanej stabilizacji, PA271Q podobnie, ale EA245WMi-2 musi mieć i ma to związek z pewnymi właściwościami sterowania, w ogóle pozornie nie związanymi ze stabilizacją.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
nika
Posty: 24
Rejestracja: 31 marca 2019, 22:32 - ndz

Re: Jaki monitor i komputer? Zestaw do fotografii dla początkującego

09 kwietnia 2019, 17:33 - wt

Tom01 pisze:
09 kwietnia 2019, 11:59 - wt
Potrzebne okablowanie jest w komplecie z monitorem.

Ten przewód HDMI - DVI też jest w komplecie?
Nie wiem czy dobrze rozumiem, że takie połączenie nie jest w niczym gorsze niż przez DisplayPort?

Na aukcji z tym Optiplexem 7060 sff za 3150 zł jest adnotacja: Komputer z wyprzedaży producenta Dell Outlet. Co to konkretnie może znaczyć? Rozumiem pojęcie ciuchów z outletu, ale komputer? To przecież nie jest jakiś niemodny staroć, więc gdzie jest pułapka? (podobno jestem strasznie nieufnym człowiekiem ;) )
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Jaki monitor i komputer? Zestaw do fotografii dla początkującego

09 kwietnia 2019, 20:47 - wt

W komplecie jest DisplayPort - DisplayPort.

Outlet u DELL-a to nic nienormalnego. Firma ma taki model biznesowy, że często pomaga dystrybucji w upłynnieniu sprzętu który z różnych powodów nie poszedł. Wraca to do fabryki, jest odnowione, udzielona nowa gwarancja i wraca do sprzedaży. Niczym nie ustępuje fabrycznie nowym a cena jest wyraźnie niższa.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
nika
Posty: 24
Rejestracja: 31 marca 2019, 22:32 - ndz

Re: Jaki monitor i komputer? Zestaw do fotografii dla początkującego

09 kwietnia 2019, 22:57 - wt

Jeszcze taki Optiplex znalazłam w dobrej cenie https://www.morele.net/zestaw-komputero ... 0-4910698/
Jest to coś warte?

P. S. Ja naprawdę nie miałam zamiaru zamęczyć nikogo pytaniami, a chyba do tego zmierzam :oops: ale z tej dyskusji dowiedziałam się o tym co w komputerach siedzi więcej, niż wcześniej przez całe życie :)
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Jaki monitor i komputer? Zestaw do fotografii dla początkującego

09 kwietnia 2019, 23:17 - wt

Bardzo drogo. Seria 3000 jest dużo tańsza od 5000 czy 7000.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
nika
Posty: 24
Rejestracja: 31 marca 2019, 22:32 - ndz

Re: Jaki monitor i komputer? Zestaw do fotografii dla początkującego

11 kwietnia 2019, 13:26 - czw

Monitor właśnie zamówiony.
Nad komputerem dalej rozmyślam, najwyżej przez jakiś czas będę podłączała monitor do laptopa. Naprawdę nie ma jakiegoś wielkiego ryzyka kupowania tych outletowych dellów? Z tego co wyczytałam raczej są to komputery ze zwrotów w ciągu regulaminowych 14 dni po zakupie, tylko jaki może być powód tych zwrotów... Boję się po prostu, że to felerne sztuki, w których coś poprawiono, a za chwilę znowu coś będzie szwankować. Jest co prawda gwarancja producenta (36 m-cy od daty produkcji, nie od daty zakupu) ale w razie czego nie wymienią na nowy, tylko będą w kółko naprawiać.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Jaki monitor i komputer? Zestaw do fotografii dla początkującego

11 kwietnia 2019, 13:34 - czw

Nie, nie są to felerne sztuki. Napisałem już chyba wszystko na ich temat. Teraz Pani musi podjąć męską decyzję. Jak mówiłem wcześniej, mogę pomóc w znalezieniu ciekawego w ludzkich pieniądzach. Bez podtekstów komercyjnych, to nie jest moja działka i nie zarabiam na tym.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
dbcooper1983
Posty: 438
Rejestracja: 18 września 2018, 23:41 - wt

Re: Jaki monitor i komputer? Zestaw do fotografii dla początkującego

13 kwietnia 2019, 23:28 - sob

Miałem już nie pisać w tym wątku i nie strzępić paluchów o klawiaturę :-) bo autorytet na forum jest tylko jeden :-) oczywiście sarkazm. Dwa dni temu trafił mi się właśnie nieśmiertelny,cudowny i nie do zajechania dell t1600 zaraz Tomo01 napisze że stary rzęch,słaby model itp. historyjki i w pewnych kwestiach się z tym zgadzam (zależy ile ma się za to zapłacić i jak pracował,w jakich warunkach,z jakim softem itp. akurat w tym wypadku znam cały żywot tego egzemplarza :-) kupiony jako nówka pod koniec 2013r. ok. 2 lata w firmie (nie tyrał 24/h) reszta czasu domowy użytek zdjęcia z wakacji :-) ,film,muzyka,gierka przeglądarkowa czyli jak widać ciężkiego żywota nie miał ot zwykły domowy komputer nie jeżdzony :-) po kilka/kilkanaście godzin dziennie. W styczniu bodajże dołożona mocniejsza grafika 1050ti i dysk ssd (jaka tam ona mocniejsza no ale lepszejsza niż stare quadro :-).Cudowny dell podziałał ok 3 miesięcy lajtowo było pograne w world of tanks ,i trochę prostych rzeczy w autocad :-).W piątek go dostałem z informacją o losowych restartach bez blue screen a więc zacząłem go badać :-) po kilku/kilkunastu godzinach testów(software,hardware) wylazło szydło z worka nieśmiertelna płyta główna i UWAGA zasilacz konstrukcji della :-) kończyły żywota :-) a przecież ten egzemplarz przez te 6 lat nic takiego nadwyrężającego nie robił powinien być nieśmiertelny jak Connor MacLeod :-) i teraz zaczyna się najlepsze podzwoniłem trochę po naszych polskich handlarzykach ale fantaści ochu.... chcą za płytę starą używaną z 3 miesięczną gwarancją od 450pln do 550pln nawet nie wnikałem dalej bo to nie ma sensu :-).Teraz następna szopka obudowy tych świetnych firmówek jak wiadomo mają swój patent na conector czyli podłączenie obudowy z płytą główną prościej mówiąc podłączenie power,reset,hdd led itp.badziewiaki ,jawnie nastwione na używanie tylko i wyłącznie ich badziewia(płyt głównych) ,nie ma mowy o włożeniu normalnej płyty głównej i podłączenia jej (trzeba by było to kur... przerabiać ,chyba tylko nawiedzony by się z tym bawił).Następna sprawa płyty główne tych badziewiaków wyglądają jak typowa konstrukcja niżej niż budżetowa :-) sekcje zasilania procesora to jakiś żart ,nawet już nie wspominam o chłodzeniu tego bo takowego nie ma no ale jak ma być w takim gó.... ????. Jedyna rzecz która pasuje to zasilacz ,akurat w tym modelu można włożyć normalny porządny sprzęt ale ogólnie nic to nie zmienia.Następny żart to obudowa mały bubel że przy wyjmowaniu podzespołów można sobie raciczki pochlastać ,wszystko spasowane co do centymetra a po co ??? a no po to a żeby dla użyszkodnika utrudnić demontaż,naprawę ,żeby mu się odechciało i kupił nowy :-) Niby w tej małej popierdółce nie ma co się grzać a jednak się grzeje bo jak wiadomo każda elektronika się grzeje bez odpowiedniego chłodzenia ,a nawet jak ma chłodzenie to w takim małym czymś jest gorąco co nie wpływa dobrze na podzespoły.Cała historyjka skończyła się na kupnie porządnej płyty głównej,zasilaczu,chłodzenia i obudowy :-).Z tego wszystkiego i mając w pamięci ten temat tu na forum zadzwoniłem do znajomego który długie lata pracuje na drogich firmowych jak i tzw składakach i człowiek jawnie powiedział mit nad mity z tymi pancernymi dellami,hp-kami i reszcie tych firmówek, w dellach często gęsto siadają płyty główne.Sam osobiście kilka lat temu trochę handlowałem i naprawiałem firmówki polisingowe i wiem jak to wygląda :-) mi nikt nie wmówi jakie to są pancerne ,pewnie jak brzoza :-) dla laika można wszystko wmówić :-) Na koniec muszę się odnieść do pomiarów zasilaczy ,Panie Tomku trochę tego pomierzyłem w swoim życiu dobrym multimetrem nie takim za 300pln :-) i dobre konstrukcje zasilaczy a nawet średnie już kilka lat temu miały bardzo minimalne skoki które nić nie wnoszą ,bez podłączania sztucznych ...... ,pomiary były przy pracy różnego rodzaju pod danym obciążeniem i nic a nic nie było niepokojącego.Raz jeszcze radzę dla kupującej żeby się kilka razy dobrze zastanowiła nad kupnem tego gów.... firmówki ,wszystko jest w miarę fajnie jak działa albo jak trzeba tylko coś dołożyć ,duże szopki się zaczynają jak coś się posypie użyszkodnik jest zmuszony do kupna tylko i wyłącznie podzespołów danego producenta za kosmiczne pieniążki.
nika
Posty: 24
Rejestracja: 31 marca 2019, 22:32 - ndz

Re: Jaki monitor i komputer? Zestaw do fotografii dla początkującego

17 kwietnia 2019, 14:12 - śr

Tom01 pisze:
11 kwietnia 2019, 13:34 - czw
Nie, nie są to felerne sztuki. Napisałem już chyba wszystko na ich temat. Teraz Pani musi podjąć męską decyzję. Jak mówiłem wcześniej, mogę pomóc w znalezieniu ciekawego w ludzkich pieniądzach. Bez podtekstów komercyjnych, to nie jest moja działka i nie zarabiam na tym.
Wysłałam pw.
Kyle
Posty: 1353
Rejestracja: 23 października 2016, 10:05 - ndz

Re: Jaki monitor i komputer? Zestaw do fotografii dla początkującego

17 kwietnia 2019, 20:12 - śr

dbcooper1983 pisze:
13 kwietnia 2019, 23:28 - sob
firmówki ,wszystko jest w miarę fajnie jak działa albo jak trzeba tylko coś dołożyć ,duże szopki się zaczynają jak coś się posypie użyszkodnik jest zmuszony do kupna tylko i wyłącznie podzespołów danego producenta za kosmiczne pieniążki.
W sumie sie z kolegą zgadzam.
W pracy używaliśmy intensywnie przez 10 lat 3 sztuk DELL i żadna nie siadła ... ale tak samo jak porządne składaki (kiepskie składaki już dawno na śmietniku). Moje wnioski są takie:
- DELL dopóki się nie posypie jest dobry ... jak się posypie zasilacz/płyta to jest duży problem
- dobry składak, na dobrych częściach, złożony z mózgiem jest nie gorszy od DELL. No i jak coś padnie po gw. to nie ma problemu z wymianą.
- kiepski składak, skręcany prze n00ba, który nawet wentylatora w obudowie nie da, bo wg. niego "to pic na wodę" jest gorszy od DELL, bo kasa w błoto, skoro zaraz się posypie
ChireadanPL
Posty: 31
Rejestracja: 05 marca 2018, 11:25 - pn

Re: Jaki monitor i komputer? Zestaw do fotografii dla początkującego

18 kwietnia 2019, 11:02 - czw

Zapewne DELL-e są lepsze niż składak, ale wydaje mi się że Tom01 trochę nadmiernie generalizuje w kwestii takiej przepaści między dellem a składakiem. Wszystkie argumenty na temat wyższości czy to della czy składaka, z obu stron to tzw. anegdotal evidence, nie badania naukowe, więc można się licytować bez końca. Ja osobiście od 2006 roku eksploatuję robione przeze mnie składaki, i nie napotykałem się na problemy chyba że stosowałem jakieś różne wynalazki typu samodzielnie kompilowany gentoo linux. Awaria sprzętowa nie zdarzyła mi się, poza jedną - dyskiem Seagate. Miałem natomiast w pracy stację roboczą della która w ciągu roku dwa razy była w serwisie, z czego raz na zasilacz (!). Przy mikroskopie mam Optiplexa który np kamerę mikroskopu toleruje wyłącznie na przednim gnieździe USB, mimo że w starym działała na każdym. Posiadam również przy urządzeniu panel komputerowy firmy chyba jeszcze "poważniejszej" niż Dell a mianowicie Allen-Bradley. O ile sterownikowi PLC nie można nic zarzucić, bo AB to klasa sama dla siebie, to panel - masakra. Nie chodzi o to, że jego Intel Atom jest słaby i ledwo ciągnie oprogramowanie scada, ale o to że non stop są np problemy z portami USB. Wydaje mi się że chyba trochę zbyt generalizujemy. Pewnie dell to wyższa pólka niż mój składak, choć włożyłem w niego parę tysięcy nie licząc karty graficznej, niemniej jednak jak widać przykłady można mnożyć z obu stron. Pamięci RAM mają radiatory, ale są one chyba dla dekoracji, mimo podniesionych napięć (overclocking), pamięci nigdy nie mają więcej jak 38 stopni C. No i pozostaje kwestia ceny, obawiam się że za stację della z i7-8700K i podobną konfiguracją dałbym niestety dużo więcej.
dbcooper1983
Posty: 438
Rejestracja: 18 września 2018, 23:41 - wt

Re: Jaki monitor i komputer? Zestaw do fotografii dla początkującego

18 kwietnia 2019, 13:17 - czw

Ale w czym jest lepszy ????? bo dalej nie mogę usłyszeć porządnych,popartych faktów,bo takowych nie ma.Jakość to mit nad mity ot zwykła elektronika żadnych cudów.Użytkuje komputery klasy pc od bodajże 1991r. pierwszy 386dx40(w tych czasach jeszcze pod nadzorem obeznanej osoby gdyż człowiek miał z 8 lat :-) ) i od tego czasu częste zmiany przerobione większość podstawek.Z tego co pamiętam raz padł zasilacz swoje lata miał,WC raz ubiło mi k.graficzną z mojej winy (nieszczelność układu)i kilka lat temu piorun załatwił sprawę 50% domowej elektroniki poszła w pi..... .Widziałem masę uszkodzonych tych firmówek bo sam je serwisowałem,sprzedawałem oczywiście polisingowe ,jakaś część z nich i to nie mała to były 2-3 letnie sprzęty więc gdzie ta wyższość tych pancerniaków :-) Oczywiście nówki też badałem żeby nie było :-) Jak pisałem wcześniej schody się zaczynały jak trzeba było dokupować,wymieniać części.Chore ceny,chory montaż wszystko poupychane na styk,małe budy z cienkim chłodzeniem.Swoje prywatne komputery zawsze miały zapewnione porządne obudowy z porzadnymi chłodzeniami i nie było i nie będzie mowy o jakiś poważnych awariach .Oczywiście że to je tylko elektronika i losowe wypadki się zdarzają i zdarzać będą wszędzie i u wszystkich,w jeden dzień człowiek jest zdrowy w drugi już jest chory.Nawet nowe sztuki prosto od producenta zdarzało się że przychodziły od startu nie działające np. EVGA Classified ,miałem dwa takie przypadki.

Wróć do „Zastosowania amatorskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot], Google [Bot], SzymonBN
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68313
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu