Tani, niemęczący oczu monitor

Monitory uniwersalne w dowolnie szerokim ujęciu oraz do zastosowań domowych.
Mateosh
Posty: 10
Rejestracja: 23 czerwca 2019, 16:46 - ndz

Tani, niemęczący oczu monitor

23 czerwca 2019, 20:37 - ndz

Cześć


Do tej pory korzystałem z laptopa, dlatego problem wyboru monitora bardzo długo mnie nie dotyczył.
Jednakże w ostatnim czasie bardzo dużo pracuję z komputerem(głownie internet+programy tekstowe i excel). Mam ogromny problem z pracą na laptopie, ponieważ po kilku godzinach bardzo źle się czuję. Boli mnie głowa i oczy, w dodatku czuję się bardzo zmęczony i nie mam ochoty na nic. Podejrzewam, że może to być spowodowane małym ekranem(13 cali) oraz błyszczącą matrycą(jest to macbook, dosyć leciwy).
Postanowiłem przenieść się na komputer stacjonarny. Ze względu na to, że chciałbym pozostać przy Mac OS, będę celował w Maca Mini. Potrzebuję zatem pomocy w wyborze monitora.
Czy stare monitory Apple Cinema Display będą ok? Można je kupić bardzo tanio, mają matowe matryce i sensowne rozmiary 23 cale.
Czy lepiej zdecydować się na coś innej firmy? Jak to będzie współpracowało z Mac’iem?

Od razu mówię, że kompletnie nie zależy mi na parametrach monitora i na super jakości obrazie. Co prawda czasami zdarza mi się przeglądać i obrabiać jakieś zdjęcia, ale nie jakoś profesjonalnie, więc nie ma to dla mnie wielkiego znaczenia.
Szukam przede wszystkim monitora który jak najmniej będzie męczył moje oczy i przy którym będę mógł bezpiecznie spędzać kilka godzin dziennie.

Czy jesteście w stanie mi coś polecić? Cena będzie dla mnie odgrywała bardzo dużą rolę( choć oczywiście zdrowe oczy są dla mnie jeszcze cenniejsze). Nie zamykam się na sprzęt wyłącznie nowy.

Z góry dziękuję za wszelkie sugestie

P.S. Przy okazji, serdecznie witam wszystkich na forum :)
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Tani, niemęczący oczu monitor

23 czerwca 2019, 21:10 - ndz

Zakup wprawnego ACD / ATD moim zdaniem w tej chwili nie jest możliwe. Każdy inny monitor będzie tak samo działał z Macem, nie ma żadnej różnicy.

Jeśli zależy Panu na nie męczącym obrazie, to SIŁĄ RZECZY zależy na parametrach i dobrej jakości obrazie. To są nierozerwalne rzeczy.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Mateosh
Posty: 10
Rejestracja: 23 czerwca 2019, 16:46 - ndz

Re: Tani, niemęczący oczu monitor

24 czerwca 2019, 20:37 - pn

Wielkie dzieki za odpowiedź. Jestem totalnym amatorem jeśli chodzi o tego typu kwestie stąd moje być może glupie pytania.
Czym jest ACD/ ATD?
Jesli jest konieczność kupienia czegoś lepszego, co mialoby mi pomoc oszczędzać wzrok, to z pewnością warto zapłacić więcej.
Czy celować w matową matrycę? Czy będzie ona mniej męcząca dla wzroku niż matryca błyszcząca?
Czy aby oszczędzać wzrok konieczne jest kupienie drogiego monitora ?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Tani, niemęczący oczu monitor

24 czerwca 2019, 21:30 - pn

ACD - Apple Cinema Display
ATD - Apple Thunderbolt Display (nowszy model)

Wykończenie zewnętrzne nie ma większego znaczenia z punktu widzenia ergonomii. Można wybierać taką, która bardziej się podoba. Obecnie rekordy popularności biją matryce satynowe. To jest takie coś w pół drogi, ni to ma, ni to błyszcząca.

Dobrej jakości monitor nie jest tani. ;)
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Mateosh
Posty: 10
Rejestracja: 23 czerwca 2019, 16:46 - ndz

Re: Tani, niemęczący oczu monitor

25 czerwca 2019, 16:05 - wt

Ahh, ok :) Faktycznie, nie rozszyfrowałem skrótu :D

Te ACD akurat udało mi się znaleźć używany w bardzo dobrej cenie, w mojej okolicy przez olx. Podobno, że nie jest zużyty ani wypalony. Ale boje się czy taka prehistoryczna konstrukcja nie będzie jednak męczyła oczu? Nie zależy mi prawie w ogóle na jakości wyświetlanego obrazu. Do zdjęć i filmów mam ewentualnie telewizor, monitor ma służyć jedynie do internetu + MS Office. Jedyne kryterium to ochrona wzroku :) Teraz pytanie jak bardzo rozwinęły się w tej materii monitory i w co ewentualnie na ten moment celować? Jeśli nie ACD to w co celować?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Tani, niemęczący oczu monitor

25 czerwca 2019, 21:16 - wt

Proponuję go obejrzeć. To jest jeszcze monitor podświetlany świetlówkami więc zużycie bardzo łatwo widać bo biel staje się wyraźnie żółta.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Mateosh
Posty: 10
Rejestracja: 23 czerwca 2019, 16:46 - ndz

Re: Tani, niemęczący oczu monitor

26 czerwca 2019, 14:20 - śr

Tom01, bardzo doceniam Twoją pomoc w tym temacie. Wielkie dzięki.

Co do tego minotra, to oczywiście sprawdzę czy nie jest zużyty.
Pisałeś, że jest podświetlany świetlówkami? Czy przypadkiem nie jest do bardziej naturalne i zdrowsze dla naszych oczu?
Dużo też ostatnio czytam o migotaniu. Czy migotanie faktycznie może prowadzić do zmęczenia oczu? Czy w takim razie przy ACD, ze względu na starą konstrukcje nie będzie problemu z migotaniem?

Jeszcze odnośnie rodzaju matrycy. Dla mnie nie ma różnicy czy mat czy błyszcząca matryca jeśli chodzi o wygląd. Tak jak wspominałem, sama jakość wyświetlanego obrazu nie ma dla mnie aż takiego znaczenia. Komputer nie będzie też stał w mocno nasłonecznionym miejscu, także problemu z refleksami nie powinno być. Zastanawiam się tylko, czy matowa matryca nie będzie jednak zdrowsza, ze względu na brak odbicia różnych świateł(żarówka, słońce itp).
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Tani, niemęczący oczu monitor

26 czerwca 2019, 16:20 - śr

Dobrze zrobione podświetlenie nie jest w istotnym stopniu szkodliwe. Podobnie wykończenie zewnętrzne. ACD nie migocze, przetwornica pracuje z częstotliwością kilkuset Hz a poza tym zwłoka w gaśnięciu luminoforu maskuje jakiekolwiek migotanie, nawet jakby było.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Tani, niemęczący oczu monitor

27 czerwca 2019, 11:04 - czw

O każdym jednym sprzęcie da się znaleźć poztywne opinie, jakoby był świetny, wiarygodny, ergonomiczny, ekonomiczny i jeszcze kawę robi. Na tym forum skupiamy się na nieco bardziej obiektywnych aspektach i sorry, ale tego typu stwierdzenie na nikim specjalnie wrażenia nie zrobi. Większość ludzi tutaj piszących ma spore doświadczenie w kontaktach z różnymi monitorami i jest powszechnie wiadome, że sprzęt klasy masowej, a do takiej należy AOC, nie jest ani ergonomiczny ani w ogóle nie prezentuje nic interesującego. Owszem, może komuś odpowiadać, ale raczej do czasu kiedy się popatrzy na normalny.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
ChesterKojot2456
Posty: 3
Rejestracja: 27 czerwca 2019, 13:42 - czw

Re: Monitor 27 cali do max 1000zł

27 czerwca 2019, 23:12 - czw

Witam. Jestem tu nowy na tej stronie, myślę, że piszę we właściwym miejscu.
Piszę z zapytaniem czy znalazłby się nowy monitor do max 1000zł na matrycy IPS, chodzi mi o nowoczesny wygląd czyli "cienka ramka". Czy wogóle nadaje się taki do domu? Jego zastosowanie by było takie: filmy, gry, oglądanie internetu do wszystkiego ogólnie. Czy znalazł by się jakiś konkretny model w tej cenie?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Tani, niemęczący oczu monitor

27 czerwca 2019, 23:21 - czw

Ok 1 tys zł nie ma sensownych monitorów.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
ChesterKojot2456
Posty: 3
Rejestracja: 27 czerwca 2019, 13:42 - czw

Re: Tani, niemęczący oczu monitor

27 czerwca 2019, 23:27 - czw

A za 1,500zł?? Już coś by się znalazło?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Tani, niemęczący oczu monitor

27 czerwca 2019, 23:31 - czw

Proponuję rzucić okiem: viewtopic.php?f=40&t=152
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
ChesterKojot2456
Posty: 3
Rejestracja: 27 czerwca 2019, 13:42 - czw

Re: Tani, niemęczący oczu monitor

27 czerwca 2019, 23:57 - czw

Hmmm... no nie spodziewałem się takiego czegoś.., że tu będzie mi ktoś tłumaczył co to jest monitor... Używam starego LG Flatron L194WT-SF 19 cali WIDE wcześniej używałem Eizo Flexscan S1932 no stwierdzam, że te monitory są za małe i chcę sobie wymienić na duży.. polecono mi te stronę.. więc krępująco na niej piszę.. Mogę liczyć na jakieś propozycje?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Tani, niemęczący oczu monitor

28 czerwca 2019, 08:04 - pt

Poniżej "tłumaczenia" jest cała lista do wyboru. :)
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Mateosh
Posty: 10
Rejestracja: 23 czerwca 2019, 16:46 - ndz

Re: Tani, niemęczący oczu monitor

05 lipca 2019, 14:07 - pt

Widzę, że temat trochę się rozkręcil :) Bardzo dobrze.
Widzę, że na liście polecanych starszych monitorów jest ATD, natomiast nie ma tam ACD.
Czy ATD nie będzie powodował efektu zmęczenia oczu? Ma mocno błyszczącą matrycę. W moim laptopie (także Apple z podobną matrycą), nie mogę wytrzymać przy komputerze dłużej niż 2h. Ne chciałbym po raz kolejny wejść w sprzęt przy którym praca będzie męczarnią. Czy ACD ze względu na Matową matrycę będzie bezpieczniejszym wyborem?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Tani, niemęczący oczu monitor

05 lipca 2019, 18:22 - pt

ACD był kosmicznie nierówny, nieliniowy, ogólnie kiepski monitor. Dlatego nie trafił na listę.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Pugilares
Posty: 17
Rejestracja: 17 października 2014, 09:29 - pt

Re: Tani, niemęczący oczu monitor

03 października 2019, 13:51 - czw

Tom01 pisze:
27 czerwca 2019, 23:21 - czw
Ok 1 tys zł nie ma sensownych monitorów.
Nie tak dawno temu na tym forum był polecany Eizo EV2450. Dzisiejsza cena nowego w sklepie to ok. 1049 zł brutto.

Kiedyś, parę lat temu - dokładnie 5 lat temu - skusiłem się na niego właśnie m.in. poprzez rekomendację z tego forum. Wtedy kosztował 1400,- Po tych pięciu latach i paru tysiącach godzin przesiedzianych przed tym monitorem uważam, że jest on do bani. Ale to już osobna historia.

W każdym razie teraz rozglądam się za monitorem do Mac Mini 2018. W sklepie oglądałem LG 27UK850 i poza tym, że jest paskudny, to podobał mi się wyświetlany przez niego obraz. Ma wejście USB-C i przede wszystkim w ogóle działał z Mac Mini, a to jest kapryśna bestia, która nie z każdym monitorem w ogóle chce współpracować. No więc - co jest takiego w LG 27UK850, że nie należy go kupować?

Wróć do „Zastosowania amatorskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 5 użytkowników online :: 4 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Czornyj, Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68314
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu