Monitor 27' do amatorskiej obróbki foto/biuro/gry

Monitory uniwersalne w dowolnie szerokim ujęciu oraz do zastosowań domowych.
Tomashec
Posty: 29
Rejestracja: 11 stycznia 2020, 08:02 - sob

Re: Monitor 27' do amatorskiej obróbki foto/biuro/gry

28 stycznia 2020, 09:09 - wt

Po wielu przemyśleniach, opiniach na necie wybór padł na NEC EA271Q i teraz pytanie gdzie kupić najtaniej jak się da ? mowa o wersji COLOR :)
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Monitor 27' do amatorskiej obróbki foto/biuro/gry

28 stycznia 2020, 09:46 - wt

COLOR jest tylko w jednym miejscu. ColorProof w kilku.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Tomashec
Posty: 29
Rejestracja: 11 stycznia 2020, 08:02 - sob

Re: Monitor 27' do amatorskiej obróbki foto/biuro/gry

28 stycznia 2020, 10:06 - wt

NocnyJastrzab pisze:
28 stycznia 2020, 09:46 - wt
COLOR jest tylko w jednym miejscu. ColorProof w kilku.
ColorProof czy ColorTuned ?
Awatar użytkownika
Pandemiya
Lokalizacja: Erłopa
Posty: 245
Rejestracja: 14 grudnia 2019, 15:19 - sob

Re: Monitor 27' do amatorskiej obróbki foto/biuro/gry

28 stycznia 2020, 10:48 - wt

Tomashec pisze:
28 stycznia 2020, 10:06 - wt
NocnyJastrzab pisze:
28 stycznia 2020, 09:46 - wt
COLOR jest tylko w jednym miejscu. ColorProof w kilku.
ColorProof czy ColorTuned ?
EA271Q jest w wersjach Color Tuned i COLOR, Color Proof to wersja kalibracyjna dla PA271Q i w przyszłości PA311D
Kwintesencją tego co ludzkie, piękne i złe
Tomashec
Posty: 29
Rejestracja: 11 stycznia 2020, 08:02 - sob

Re: Monitor 27' do amatorskiej obróbki foto/biuro/gry

29 stycznia 2020, 14:24 - śr

To w takim razie, która opcja będzie najbardziej optymalna pod moje amatorskie wymagania, Color czy ColorTuned ?
Awatar użytkownika
Pandemiya
Lokalizacja: Erłopa
Posty: 245
Rejestracja: 14 grudnia 2019, 15:19 - sob

Re: Monitor 27' do amatorskiej obróbki foto/biuro/gry

30 stycznia 2020, 18:46 - czw

Zdaje się że Color Tuned - aczkolwiek Color Tuned ma jeden preset przygotowany kalibracyjny, seria Color jest wszechstronniej przygotowana, bardziej rozbudowana - ale i droższa, z tego co pamiętam.
Kwintesencją tego co ludzkie, piękne i złe
Tomashec
Posty: 29
Rejestracja: 11 stycznia 2020, 08:02 - sob

Re: Monitor 27' do amatorskiej obróbki foto/biuro/gry

30 stycznia 2020, 19:59 - czw

Różnica około 600 złotych, więc dlatego pytam czy warto dopłacić do wersji COLOR?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor 27' do amatorskiej obróbki foto/biuro/gry

31 stycznia 2020, 00:08 - pt

Wszystko zależy czego kto oczekuje. COLOR są to monitory z przebieranymi panelami, wykluczanymi wady matrycy, gwarancją na piksele. Indywidualnie, każda sztuka osobno prekalibrowane do kilku popularnych dziedzin zastosowań, w tym foto, optymalizowane pod często spotykane laby, profil do zastosowań bardzo obciążających wzrok, a każdy z podziałem na kilka wariantów oświetleniowych.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Tomashec
Posty: 29
Rejestracja: 11 stycznia 2020, 08:02 - sob

Re: Monitor 27' do amatorskiej obróbki foto/biuro/gry

31 stycznia 2020, 06:50 - pt

Czyli dobrze rozumiem, że tych kilka profili w wersji COLOR, to jest tak, że przełączam je w zależności od tego co robię na kompie ? czyli jak obrabiam foto to profil do zdjęć, jeśli praca biurowa to profil pod pracę z tekstem ?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor 27' do amatorskiej obróbki foto/biuro/gry

31 stycznia 2020, 12:25 - pt

Nie sugeruję żonglowania ustawianiami, wzrok szalene, ale tak. Technicznie można przełączać ile wlezie.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Tomashec
Posty: 29
Rejestracja: 11 stycznia 2020, 08:02 - sob

Re: Monitor 27' do amatorskiej obróbki foto/biuro/gry

31 stycznia 2020, 14:12 - pt

Tom01 pisze:
31 stycznia 2020, 12:25 - pt
Nie sugeruję żonglowania ustawianiami, wzrok szalene, ale tak. Technicznie można przełączać ile wlezie.
Sam się przełącza ?
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Monitor 27' do amatorskiej obróbki foto/biuro/gry

31 stycznia 2020, 14:42 - pt

Nie, powinno być odpalone SpectraviewII z danymi pierwotnej kalibracji, bo przełączanie targetów i przypisanych profili odbywa się w aplikacji.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
mth
Posty: 13
Rejestracja: 28 grudnia 2019, 09:32 - sob

Re: Monitor 27' do amatorskiej obróbki foto/biuro/gry

01 lutego 2020, 00:11 - sob

NocnyJastrzab pisze:
31 stycznia 2020, 14:42 - pt
Nie, powinno być odpalone SpectraviewII z danymi pierwotnej kalibracji, bo przełączanie targetów i przypisanych profili odbywa się w aplikacji.
Czy pod warunkiem wybrania trybu "Programmable" czy niezależnie od ustawień OSD?
Dobrze rozumiem, że nadal można przełączać się pomiędzy trybami, a w przypadku "Programmable" ma się do wyboru profile w SpectraView?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor 27' do amatorskiej obróbki foto/biuro/gry

01 lutego 2020, 01:03 - sob

Tomashec pisze:
31 stycznia 2020, 14:12 - pt
Sam się przełącza ?

Nie, sam się nie przełącza, ale chodzi o to, że wzrok się przyzwyczai do jednego obrazu a potem sru i jest coś innego co czego znów trzeba się adaptować.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
gohfail
Posty: 16
Rejestracja: 13 stycznia 2020, 23:08 - pn

Re: Monitor 27' do amatorskiej obróbki foto/biuro/gry

01 lutego 2020, 13:18 - sob

Autorowi tematu zapewne chodzi o to jak w realnym użytkowaniu korzystać z dołączonych profili.
W sensie co nacisnąć, albo gdzie kliknąć - i czy w menu monitora czy może w programie komputera.
Tomashec
Posty: 29
Rejestracja: 11 stycznia 2020, 08:02 - sob

Re: Monitor 27' do amatorskiej obróbki foto/biuro/gry

01 lutego 2020, 13:23 - sob

Dokładnie tak 👍
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor 27' do amatorskiej obróbki foto/biuro/gry

01 lutego 2020, 17:05 - sob

No to w programie na komputerze.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Kyle
Posty: 1353
Rejestracja: 23 października 2016, 10:05 - ndz

Re: Monitor 27' do amatorskiej obróbki foto/biuro/gry

02 lutego 2020, 00:46 - ndz

Ja sugeruję nie mieszać profilami, tylko najwyżej zmieniać jasność (np. do czytania inną, do filmów/zdjęć inną)
Tomashec
Posty: 29
Rejestracja: 11 stycznia 2020, 08:02 - sob

Re: Monitor 27' do amatorskiej obróbki foto/biuro/gry

03 lutego 2020, 07:04 - pn

Słuchajcie wpadły mi w ręce takie opinie o tym modelu i trochę jestem nimi rozczarowany. Przytoczę parę:

"Ja bym radził uważać na ten monitor. Dużo super testów, zachwalania i promowania wersji kalibrowanych Color, Super Color, SuperSuper a, między każdą sztuka jest bardzo duży rozrzut jakościowy. Na 4 miesiące użytkowania dłużej stał w serwisach niż go używałem i na koniec musiałem się pogodzić, ze idealnie nie będzie. Wydaje mi się, ze w tych pieniądzach jakość serwisu i powtarzalność to powinny być kluczowe sprawy.
1 sztuka - prześwity matrycy, 2 - sztuka to samo, 3 sztuka - nie było prześwitów, ale obudowa nie domknięta, więc kolejna wizyta w serwisie, niby domknęli obudowę, ale ma ewidentnego garba w tym miejscu. Co ważne, każda jedna sztuka ma ewidentnie widzialną żółta poświatę przy krawędzi ekranu(do 1cm).

Na plus:
- po skalibrowaniu faktycznie bardzo ładne kolory i dobra czerń bo jednak lekkie srebrzenie widać.

Na minus:
- serwis
- rozrzut jakościowy
- podejście do klienta firmy NEC
- spasowanie obudowy "

"Mam dwa zastrzeżenia co do tego monitora:
- włączona domyślnie opcja "Response Improve", która powoduje paskudne smużenie przy przewijaniu tekstu. Ktoś w firmie NEC podjął kiepską decyzję żeby to włączyć domyślnie i już byłem bliski zwrotu monitora z tego powodu ... Po wyłączeniu tej opcji przewijanie działa normalnie.
- plastik na dole, na środku odstaje od ekranu chyba ze dwa milimetry - nie wiem czy to tylko w moim egzemplarzu coś się odkształciło ale kurz tam będzie swobodnie lecieć i nie bardzo można coś z tym zrobić.

Poza tym rewelacja jeśli porównać go do korporacyjnych Delli. Bardzo równomierne podświetlenie, super kolory i złącze USB-C co nadal jest rzadkością. Przez ten monitor nie mogę teraz patrzeć na obraz Della w pracy ..."

"Niestety monitor nieco mnie rozczarował - testy oraz wypowiedzi specjalistów na forach (np. mva.pl) są pozytywne, spodziewałem się przez nie czegoś nieco lepszego, niż to co zobaczyłem po rozpakowaniu monitora i podłączeniu go do komputera.
Nie jest to wysoka półka monitorów, można spodziewać się niedoskonałości, to klasa biurowa, a nie profesjonalna - ale mimo wszystko nie wydaje się też na ten model mało. NEC ceni się w porównaniu z bardziej budżetową konkurencją.
We wszystkich 3 egzemplarzach EA271Q, z jakimi miałem do czynienia, na jasnym tle widać szare pasy przy prawej i lewej krawędzi ekranu. Nie są wielkie (1-3 cm, z prawej strony pas jest szerszy), ale rzucają się dość mocno w oczy. Włączona opcja "Uniformity" załatwi problem, niestety kosztem kontrastu (istotne) i jasności (dla mnie mniej istotne). Posiadany przeze mnie EA275WMi nie miał takiego problemu, chociaż przyznać muszę, że trafił mi się przyzwoity egzemplarz.
Dwa z trzech monitorów EA271Q miały złe piksele, dwa z trzech monitorów miały nie do końca idealnie spasowane obudowy.
Rozrzut jakościowy w temacie przebić podświetlenia był bardzo zauważalny - monitory różniły się między sobą mocno, w jednym były w miarę akceptowalne, w pozostałych było słabo.
Gdyby nie martwy piksel, chociaż jeden z egzemplarzy zostawiłbym sobie - finalnie jednak wszystkie odesłałem.
Waham się jeszcze czy kupować ten model ponownie, na pewno nie jest idealny."

W przytoczonych opiniach, wyraźnie wskazują użytkownicy o jakość plastików, jakieś odstające, niedopasowane... Kurde zmartwiło mnie to, bo sądziłem, że NEC takich bubli nie robi...
gohfail
Posty: 16
Rejestracja: 13 stycznia 2020, 23:08 - pn

Re: Monitor 27' do amatorskiej obróbki foto/biuro/gry

03 lutego 2020, 12:56 - pn

Tak to już jest że ci niezadowoleni z zakupu monitora wylewają swoje żale w internetach, a ci zadowoleni w tym czasie używają go do edycji zdjęć itp. ciesząc się z zakupu i do głowy im nie przyjdzie żeby rejestrować się na forach wszelakich tylko po to żeby oznajmić światu jaki fajny monitor kupili.....

Dlatego statystycznie częściej można znaleźć opinie negatywne.

Sam stałem się posiadaczem pa271q za niemały piniondz i to w wersji absolutnie podstawowej bez żadnego czary mary pierdu merdu.

Jedyne zastrzeżenie miałem na początek - nie tykany, fabryczny, koniec kropka.
I taki był.

Po zakupie zrobiłem ,, selekcję", nawet rękawiczki założyłem :D

Sprawdziłem czy nie uceglony, czy matryca nie posiada niedobrych pikseli, czy nie ma ciał obcych w matrycy, robaczków, niedopałków papierosów, mysich gniazd itp. Czy nie ma problemów z podświetleniem.

Wszystko ok.

Jak bym zauważył rażące odchyłki, paprochy i inne dewiacje to zawsze jest te 14 dni.

Jak się za jakiś czas pojawi piksel to włosów z głowy rwać nie będę.

Ludzie czasem lubią być zaradni i szukać wyjątkowych okazji na zaoszczędzenie kilku złotych i kupują od jakichś lewych ziutków z allegro czy moreli bo jest taniej niż u innych.

Czy monitor jest ładny?, - szczerze mam to gdzieś, - na spacer z nim chodzić nie będę, nie po to go kupiłem żeby był ładny,tylko żeby wiernie barwy pokazywał i był funkcjonalny.
A po prawdzie to jego wygląd jest całkiem spoko i to w sumie to nawet zaleta bo jak taki nijaki to nikt nie pyta - a ile kosztował? :D

Problemem na początku jest to że moje oczy przyzwyczaiły się do gównianego monitora i w zetknięciu z nowym wyświetlaczem to jakby z liścia dostać, ale w pozytywnym sensie.

Jeszcze tylko ogarnąć oświetlenie w pokoju i gra gitara.
Ostatnio zmieniony 03 lutego 2020, 13:05 - pn przez gohfail, łącznie zmieniany 1 raz.

Wróć do „Zastosowania amatorskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 3 użytkowników online :: 2 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68313
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu