Parę problemów nałożonych na siebie i dylemat.... pomocy;)

Monitory uniwersalne w dowolnie szerokim ujęciu oraz do zastosowań domowych.
Adalemde
Posty: 6
Rejestracja: 20 sierpnia 2020, 07:46 - czw

Parę problemów nałożonych na siebie i dylemat.... pomocy;)

20 sierpnia 2020, 17:39 - czw

Witam serdecznie,
Mój pierwszy tutaj post.
Stralem się wczytać w forum i znaleźć odpowiedzi mające pomoc mi podjąć decyzję czy Nec PA271Q będzie dla mnie dobrym monitorem.
Ale muszę przyznać że mimo chęci przerasta mnie ilość informacji z ich kompleksowością, wzajemną zależnością. Dlatego wolę spytać.
Docelowo ten NEC PA271Q ma byc dla fotografi, chciałbym też opanować retusz by wywołać zdjęcia jakie ja chcę.
Rozumie że przez pierwsze dwa lata tutejszej gwarancji i tak nie powinienem potrzebować Spektry. No właśnie nie wiem, bo chciałbym użyć tych "podglądów monitorowych" a nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi czy bez SV mogę.
Jako astygmatyk już od 30 lat jakoś do dwuch lat wstecz nie czułem się dysjomfortowo przy tych zwykłych, ale teraz tylko koło godziny mogę się cieszyć zdjęciami, potem zaczyna mnie odrzucać.
Czy z tym monitorem będę miał większe problemy czy będzie łatwiej? Czy trzeba jednak odpowiednie skalowanie ustawić?
Inny temat to Monitor-Windows : czy da się tak żeby nie trzeba było każdemu programowi mówić jaki profil ma użyć?
Proszę o pomoc, o wytłumaczenie możliwie łatwo jeśli się da.
Adam
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3879
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Parę problemów nałożonych na siebie i dylemat.... pomocy;)

20 sierpnia 2020, 23:34 - czw

Kwestia profili w Windows nie jest jednoznaczna. Albo aplikacja ma CMS albo nie ma. Część mających może mimo to działać niepoprawnie. Oczywiście trzeba pamiętać o konfiguracji po uzyskaniu profilu.

Do uzyskania profilu i poprawnego ustawienia wystarczy darmowy MultiProfiler. Przy okazji pozwoli zapiąć symulację wydruku. Ale to wymaga odrobinę rozeznania i praktyki, aby to poprawnie wdrożyć. Kwestia 2 lat "bez kalibracji" jest umowna. O tym finalnie powinien zadecydować użytkownik. Oczywiście nie w ciemno.

Ws astygmatyzmu nie jestem w stanie się wypowiedzieć.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Adalemde
Posty: 6
Rejestracja: 20 sierpnia 2020, 07:46 - czw

Re: Parę problemów nałożonych na siebie i dylemat.... pomocy;)

21 sierpnia 2020, 02:18 - pt

Dzięki, za już częściowe wyjaśnienie.

Ale;
Czyli dopóki nie będzie mi coś przeszkadzać to wystarczy MultiProfiler?
Może błędnie zrozumiałem ale ten monitor powinien móc "sam z siebie" wyświetlać "jakieś" predefiniowalne Profile. To chyba nakładało by się na całość Systemu :) Czy do tego też wystarczy MultiProfiler?

Programy to jak na razie Affinity Photo, Capture One dla Nikona, XN View PM.

Jak z ostrością? Wierność kolorom i ich stabilność ważna rzecz ale ostrość też jest ważna czy trzeba będzie na coś zwrócić uwagę w ustawieniach?
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3879
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Parę problemów nałożonych na siebie i dylemat.... pomocy;)

21 sierpnia 2020, 10:54 - pt

Tak, wystarczy MP.

Monitor ma pre-definiowane "presety" ustawione w fabryce. Ale absolutnie nie trzeb się ich trzymać na sztywno tylko lepiej ustawić pod siebie (konkretny standard pracy). Wszelkie potrzebne parametry można zmienić "z palca" przez Menu OSD i też monitor będzie świecił tak, jak chcemy. TYLKO ŻE taka zmiana (pomimo wystarczającej dokładności parametrów) nie wniesie nic do samego systemu, bo nie mamy profilu do danego presetu. Tutaj jest m.in. rola MP, który tworzy i aktualizuje profil po każdej zmianie ustawień.

Ostrość wynika z wielkości plamki. Nie trzeba nic regulować w monitorze ani w systemie. Skalowanie 100% najbardziej optymalne.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Adalemde
Posty: 6
Rejestracja: 20 sierpnia 2020, 07:46 - czw

Re: Parę problemów nałożonych na siebie i dylemat.... pomocy;)

21 sierpnia 2020, 11:16 - pt

Czy te "predefiniowane presety" można zastąpić np profilem z drukarni?
Nie wiem czy coś takiego się da zrobić tzn:
monitor wyświetla jak w profilu w jakim chce uzyskać efekty. I tu zaczyna się górka bo nie wiem co musi "sobie myśleć" Windows w takiej sytuacji? Czy lepiej oprzeć się o ten sam profil w każdym programie przez jaki przechodzą zdjęcia i finalnie w Affinity Pfoto obrabiać w wynikowym profilu?
Początkowo chciałem mieć tylko wierne kolory, równe wyświetlanie a dochodzą jednak nowe elementy i nie wiem czy nie obiecuję sobie za wiele.
Właściwie to bardzo chciałbym mieć ten monitor, tylko nie wiem jak to zgra się razem, to jednak sporo kosztuje.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3879
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Parę problemów nałożonych na siebie i dylemat.... pomocy;)

21 sierpnia 2020, 17:01 - pt

Da się zgrać tylko potrzeba czasu i cierpliwości na wdrożenie i praktykę. PA271Q ma w sumie 10 "banków pamięci" i każdy z nich można dowolnie modyfikować w zakresie możliwości elektroniki, włączając w to właśnie symulację wydruku bądź innego urządzenia wyświetlającego. I wtedy mamy softproofing "sprzętowy" czyli masz podgląd niezależnie od używanego systemu i aplikacji (nawet jak nie mają CMS).
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Adalemde
Posty: 6
Rejestracja: 20 sierpnia 2020, 07:46 - czw

Re: Parę problemów nałożonych na siebie i dylemat.... pomocy;)

21 sierpnia 2020, 19:07 - pt

Dzięki NocnyJastrzab Super, właśnie to jest coś co obiecuje sobie będę chciał użyć ;)
Czy do tego wystarczy tylko MultiProfiler?
I wciąż otwarte pytanie, do kogoś kto ma doświadczenie z jakością "pikseli" i ich widocznością /percepcją przez kogoś z astygmatyzmem.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Parę problemów nałożonych na siebie i dylemat.... pomocy;)

22 sierpnia 2020, 11:20 - sob

Nie, nie wystarczy Multiprofiler. W sumie aby zbudować dom potrzebne trochę piachu i cementu, tylko trzeba jeszcze wiedzieć jak tego użyć. ;)

Monitor bardzo szerokogamutowy nie sprzyja astygmatykom. Najlepiej jeśli przestrzeń ma mniejszą i gęstość pikseli jak największą. Z doświadczeń z około 200 astygmatykami, mam notatki, kto jaki monitor testował i jak się czuł, jednym z najbardziej nieproblemowych monitorów jest EIZO CG248-4K, NEC EA275UHD COLOR, EA271U COLOR. Dwa pierwsze nie są już dostępne.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Adalemde
Posty: 6
Rejestracja: 20 sierpnia 2020, 07:46 - czw

Re: Parę problemów nałożonych na siebie i dylemat.... pomocy;)

22 sierpnia 2020, 12:20 - sob

Dzięki Tom01, pozostaje mi chyba zadzwonić do kogoś kto odpowie mi na łańcuch pytań ;) (Ciebie?)
No i muszę znaleźć miejsce gdzie może będę mógł pooglądać jak reaguję na monitory. Ten Nec pa271q trochę się już wgryzł mi w głowę, głupio by było żebym nie mógł na nim nic zrobić?
Pewnie nie znajdę takiego w okolicznych sklepach (pytanie czy dałoby to cokolwiek w typowych oświetleniach sklepowych).
Czy gdybym chciał się przyglądać to czy wystarczy że będzie miał podobna rozdzielczość?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Parę problemów nałożonych na siebie i dylemat.... pomocy;)

22 sierpnia 2020, 12:27 - sob

Pewnie, że do mnie. ;) Firma w której pracuję słynie wręcz z najlepszego możliwego wsparcia w Polsce. Wystarczy poczytać Opineo, opinie Google i inne miejsca.

Co do sprawdzania, najlepiej wypożyczyć. Swoje miejsce pracy + aplikacje + oświetlenie + święty spokój = 100% pewności. Same rozdzielczości przez analogię, nic nie dadzą. Na różnych monitorach jest inny kształt piksela, odstępy, inna powłoka zewnętrznego polaryzatora.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Adalemde
Posty: 6
Rejestracja: 20 sierpnia 2020, 07:46 - czw

Re: Parę problemów nałożonych na siebie i dylemat.... pomocy;)

22 sierpnia 2020, 14:55 - sob

Jakoś nie umiem sobie wyobrazić odsyłania urządzenia ;).
Wolałbym kupić już z pełną pewnością że to to jest. A jak dzwonić Tom01 to kiedy? Można WhatsApp'em?

Wróć do „Zastosowania amatorskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68376
Liczba tematów: 4129
Liczba użytkowników: 3942
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: kilgore
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu