Wymiana starego crtna...?

Monitory uniwersalne w dowolnie szerokim ujęciu oraz do zastosowań domowych.
josephcom
Posty: 3
Rejestracja: 29 listopada 2011, 12:30 - wt

Wymiana starego crtna...?

29 listopada 2011, 12:38 - wt

Witam
Mam dylemat zajmuję się fotografią typowo amatorsko zdjęcia portrety, fashion w 80% zdjęcia studyjne. Do tej pory używam starego monitora CRT FUJITSU SIEMENS C992 model B19BL(monitor jest jak najbardziej sprawny) i jak dotąd nie narzekałem. Pewnie dlatego że nie miałem okazji pracować na lepszym;). Rodzina wywiera na mnie presję abym zmienił na coś płaskiego;(. Niestety fundusze ograniczone myślałem o EIZO FS2331W. O ile lepszy obraz będzie na tym monitorze w porównaniu do starego, znacząco lepszy? Nie chciałbym wymieniać starego monitora na inny tylko dlatego że mniej miejsca zajmuje na biurku. Myślałem również o NEC P221W ale z tego co czytałem to może być kłopotliwy i lepiej jest jeśli ma się możliwość wyselekcjonowania dobrego egzemplarza.
z góry dziękuję za pomoc :D
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16336
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Wymiana starego crtna...?

29 listopada 2011, 13:41 - wt

Witam

Na pierwszy ogień rzucę listę: http://mva.pl/viewtopic.php?f=40&t=152

Jest dosyć trudno naśladować zachowanie CRT na tyle aby po przesiadce nie czuć pogorszenia jakości. Niedrogie LCD mają wadę w postaci za dużego kontrastu, jaskrawości i nasyceń. Niestety żaden monitor z klasy cenowej poniżej około 2,5 tys zł nie daje komfortu patrzenia jak na CRT. Najtańszy to NEC PA231W. EIZO FS2331 to sprzęt domowo-rozrywkowy. Niespecjalnie polecam go do zabawy z fotografią, szczególnie jej trudniejszymi odmianami. No chyba, że budżet jest nieubłagany.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
josephcom
Posty: 3
Rejestracja: 29 listopada 2011, 12:30 - wt

Re: Wymiana starego crtna...?

29 listopada 2011, 14:23 - wt

Tom01 pisze:Witam

Na pierwszy ogień rzucę listę: http://mva.pl/viewtopic.php?f=40&t=152

Jest dosyć trudno naśladować zachowanie CRT na tyle aby po przesiadce nie czuć pogorszenia jakości. Niedrogie LCD mają wadę w postaci za dużego kontrastu, jaskrawości i nasyceń. Niestety żaden monitor z klasy cenowej poniżej około 2,5 tys zł nie daje komfortu patrzenia jak na CRT. Najtańszy to NEC PA231W. EIZO FS2331 to sprzęt domowo-rozrywkowy. Niespecjalnie polecam go do zabawy z fotografią, szczególnie jej trudniejszymi odmianami. No chyba, że budżet jest nieubłagany.
Listę monitorów zalecanych i kilka Pana recenzji i opisów przeczytałem wcześniej (są bardzo dobre i wielce pomocne przy podjęciu decyzji o wyborze monitora).
Rozumiem Pana odpowiedź w ten sposób że po zmianie mojego monitora na jeden z wymienionych przeze mnie nie da mi odczuwalnego polepszenia komfortu zabawy przy obróbce zdjęć? A wręcz mogę być niezadowolony z jakości wyświetlanego obrazu?
Chciałbym mieć jakiś odnośnik względem tego monitora który obecnie posiadam na przykład do EIZO FS2331W czy jest sens zamieniać ? Niestety nie mam możliwości porównania w/w monitorów mogę liczyć jedynie na podpowiedź osoby która zna się na rzeczy Pan niewątpliwie taką osobą jest ;)
budżet nieubłagany :(
Dziękuję za szybką odpowiedź
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16336
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Wymiana starego crtna...?

29 listopada 2011, 14:34 - wt

josephcom pisze:Rozumiem Pana odpowiedź w ten sposób że po zmianie mojego monitora na jeden z wymienionych przeze mnie nie da mi odczuwalnego polepszenia komfortu zabawy przy obróbce zdjęć? A wręcz mogę być niezadowolony z jakości wyświetlanego obrazu?
Idea jaka powinna przyświecać przy jakichkolwiek zmianach to: "Przede wszystkim nie szkodzić". Wymyślona dawno temu. Moda na LCD i agresywny marketing spowodowały powstanie powszechnego przekonania, że LCD jest lepsze, zdrowsze, samo robi kawę i w ogóle super-hiper. Niestety w gużej części to trzeci rodzaj prawdy, czyli guzik prawda. Mimo bezsprzecznych zalet, LCD ma poważne wady i to na polu reklamowanym jako zalety. Może być Pan niezadowolony, jest ku temu spore prawdopodobieństwo. Wynika to stąd, że do tej pory ma Pan CRT. Współczesne LCD z kategorii do ok 1,5 tys zł daje obraz dużo bardziej agresywny, co może być sporym szokiem dla oczu przyzwyczajonych do łagodnego i ciemnego obrazu kineskopowego.
josephcom pisze:Chciałbym mieć jakiś odnośnik względem tego monitora który obecnie posiadam na przykład do EIZO FS2331W czy jest sens zamieniać ?(...) budżet nieubłagany
Przy nieprzekraczalnym budżecie nie ma Pan wielkiego wyboru. W zasadzie wcale nie ma Pan wyboru. Trzeba zaeksperymentować. Z tanich LCD to dobry monitor, ale zdecydowanie inny niż CRT. Może ta specyfika Panu podpasuje, ale może i nie. Co by nie było, zdobędzie Pan doświadczenie pozwalające na trafniejsze wybory kolejnych monitorów.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
josephcom
Posty: 3
Rejestracja: 29 listopada 2011, 12:30 - wt

Re: Wymiana starego crtna...?

29 listopada 2011, 15:07 - wt

Tom01 pisze:
Przy nieprzekraczalnym budżecie nie ma Pan wielkiego wyboru. W zasadzie wcale nie ma Pan wyboru. Trzeba zaeksperymentować. Z tanich LCD to dobry monitor, ale zdecydowanie inny niż CRT. Może ta specyfika Panu podpasuje, ale może i nie. Co by nie było, zdobędzie Pan doświadczenie pozwalające na trafniejsze wybory kolejnych monitorów.
Dziękuję za odpowiedź. W takim razie zaryzykuje i zakupię EIZO FS2331W jeden z tych monitorów wyląduje w garażu i mam nadzieję że nie ten nowy, trudno byłoby taką decyzję wytłumaczyć żonie ;)

Wróć do „Zastosowania amatorskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 5 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 2 gości
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68397
Liczba tematów: 4130
Liczba użytkowników: 3945
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Goldberg
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu