27", brak większych wymagań, kilka dylematów - proszę o radę

Monitory uniwersalne w dowolnie szerokim ujęciu oraz do zastosowań domowych.
rerekumkum
Posty: 5
Rejestracja: 05 października 2020, 17:20 - pn

27", brak większych wymagań, kilka dylematów - proszę o radę

05 października 2020, 17:29 - pn

Dzień dobry.

Jestem na etapie kupna monitora i nie ukrywam, że mam parę problemów dotyczących wyboru. Wiem, że większość z nich dałoby się rozwiązać w prosty sposób idąc do sklepu i oglądając na żywo kilkanaście egzemplarzy.

Problem w tym, że mieszkam na takim zadupiu, że do najbliższego marketu RTV mam prawie 80 km. Byłem w nim. Pojechałem też do innego, jeszcze dalszego. W efekcie obejrzałem raptem kilka egzemplarzy z najniższej półki cenowej. Wyświetlały one tylko dynamiczne reklamówki gier i innego badziewia, więc nie było szansy przyjrzeć się niczemu dokładniej. W normalnych warunkach wprosiłbym się do jakiegoś znajomego do pracy i obejrzał jakieś interesujące mnie monitory na biurkach, ale niestety koronawirus i te sprawy - wejść się nie da.

Jestem więc przygotowany jedynie teoretycznie (między innymi czytając to właśnie forum) i w związku z tym chciałbym poprosić Was o rozwianie kilku wątpliwości, które mam.

Ogólnie rzecz biorąc celuję w rozmiar 27 cali. Jeśli nie, to w 25” typu 16:10. Praca głównie biurowa, trochę przy muzyce, czasem w coś zagram, ale baaardzo rzadko. Żadne tam FPS-y, dynamiczne gry sieciowe itp. Jakaś FIFA, jakiś RTS, to wszystko. Za stary jestem na granie :) poza tym nie bardzo lubię. Monitor wymieniam, bo jeden mi prawie umarł. A większy/nowszy się przyda.

Pora na konkrety:

1. Odległość od monitora to mniej więcej 60-70 cm. Mam 24”. Mogę zwiększyć ten dystans o jakieś 10 cm po prostu mocując monitor do ściany. Wydaje mi się, że 27 cali będzie OK. Mam rację?

2. Nie wiem, czy płaski, czy zakrzywiony. Zakrzywiony nieźle wygląda. Nie zauważyłem jednak żadnych innych zalet oglądając taki monitor w sklepie. Miał 24 cale. Może był za mały, może za krótko się wgapiałem, może nie zwróciłem na coś ważnego uwagi? Wydaje mi się więc, że wolę płaski. Jeśli powinienem jednak rozważyć poważnie zakrzywiony, to proszę mnie naprostować.

3. Zupełnie nie zależy mi na odwzorowaniu kolorów, kalibracji, jasności itp. Obecnie mam jeden stary monitor TN, jeden kilkuletni MVA i szczerze mówiąc, nie widzę między nimi żadnej istotnej różnicy. Obraz sobie ustawiam na mocno wyblakłe kolory (taki prawie że czarno-biały), bardzo niską jasność (wolę sobie zapalić lampę z boku oświetlającą mi biurko, niż podkręcać jasność. A więc na kolorach mi nie zależy zupełnie. Filmów na kompie nie oglądam. Nie wiem więc, czy się upierać przy IPS?

4. Najwięcej problemów mam z rozdzielczością. Obecnie mam 24” 1920x1080 (MVA) oraz 23.8” 2560x1440 (TN). Nie widzę jakichś istotnych różnic w jakości obrazu. Mam na myśli tekst, elementy interfejsu itp. Może trochę lepiej jest na tym z wyższą, ale tylko pod Linuksem. Windows 10 ma wyjątkowo daremne skalowanie, albo czegoś nie umiem ustawić. W każdym razie, żeby zobaczyć lepszy wygląd czegoś na ekranie, trzeba się dobrze przyjrzeć. Na co dzień - nie widzę żadnej różnicy i nie zwracam na to uwagi. Nie wiem jednak jak to będzie przy 27 calach. Czy ziarno przy 1920x1080 przy takiej przekątnej będzie bardzo widoczne, czy jakoś ujdzie?

Budżet mam jaki mam. Celuję w coś z zakresu 1000-15000 złotych. Mogę wydać więcej, ale w sumie nie wiem po co :) Miałem kiedyś do czynienia z wypasionym Eizo za grubych parę tysięcy, owszem obraz brzytwa itp. - tylko czy mi taki potrzebny? Chyba nie.

Na razie wypatrzyłem w Internecie NEC-a E271N. Miałem kiedyś, był dobry - ale szybko padł, zaraz po gwarancji. No trudno, zaryzykuję. Jeśli 27 cali to za dużo, to pomyślę nad Iiyamą lub Philipsem 25”, 16:10. Mały wybór tutaj jest. Też dawno temu miałem Iiyamę, była lepiej niż dobra, ale to był CRT, także ten... :)

Widziałem też jakieś Delle, modeli teraz nie podam, bo było ich parę. Potem były różne inne marki z niższej półki. Philips, Samsung, Asus, Benq, LG, AG, Acer, AOC i tak dalej. Wstępnie myślałbym o Benqu, ale jeszcze nie wiem. Nie podaję konkretnych modeli, bo jest ich mnóstwo. Bardziej chodzi mi o ogólne podejście do tematu.

Czy z takiej taniochy jest sens w ogóle patrzeć na markę, czy tylko na parametry i cenę, bo wszystko jest takie samo?

Rozpisałem się, wiem. Jednak będę bardzo wdzięczny za jakieś porady - i dziękuję z góry, jeśli ktoś dotarł aż tutaj czytając moje wypociny!
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16331
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: 27", brak większych wymagań, kilka dylematów - proszę o radę

05 października 2020, 19:55 - pn

Brak większych wymagań i sążnisty post. :) Czyli czego Pan naprawdę oczekuje?
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
rerekumkum
Posty: 5
Rejestracja: 05 października 2020, 17:20 - pn

Re: 27", brak większych wymagań, kilka dylematów - proszę o radę

05 października 2020, 20:13 - pn

Rozwiania wątpliwości, jakie mam. Nie mam jak sprawdzić poprawności moich przemyśleń w praktyce, więc chciałem usłyszeć opinię kogoś znającego temat od podszewki.

- dobrze wybrałem wielkość, czy 27 to za dużo?
- rozdzielczość?
- czy marka w przypadku tanich monitorów ma znaczenie, czy bez znaczenia?
- NEC E271N może być, słaby, czy taki sam jak cała reszta w tym budżecie?

I tak dalej. Nie chciałem pytać "jaki tani monitor, czy 27 styknie?" bo tak to mogę w Media Expert zapytać...
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16331
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: 27", brak większych wymagań, kilka dylematów - proszę o radę

05 października 2020, 21:53 - pn

- Nie ma za dużych monitorów. Im większy tym lepiej.
- Im wyższa rozdzielczość tym lepiej. Skalowanie w Win słabo Panu działało, bo monitory miały za niską rozdzielczość. Musi być odpowiednio gęsta siatka pikseli, aby można było płynnie regulować renderowanie.
- E271N ma gigantyczną plamkę. Odradzam. Na 27" minimum rozdzielczości to 2560x1440 a znacznie lepiej 3840x2160.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
rerekumkum
Posty: 5
Rejestracja: 05 października 2020, 17:20 - pn

Re: 27", brak większych wymagań, kilka dylematów - proszę o radę

08 października 2020, 09:17 - czw

Dziękuję za odpowiedź.

Trochę pokombinowałem z tym co mam. Ponieważ nie mam jak zdobyć do testów monitora 27" z rozdzielczością 1920x1080, to użyłem telewizorów 40 i 42 cale. Usiadłem w odpowiednio większej odległości (dokładnie ją obliczyłem) i zacząłem się przyglądać. Faktycznie, widać ziarno na obrazie, zakładam więc, że na docelowym monitorze będzie podobnie. Czyli 1920x1080 odpada. W sumie mogłem wcześniej na to wpaść.

Tak na marginesie - szkoda, że nie ma na rynku monitorów plazmowych. O ile na telewizorze LED-owym obraz jest słaby, o tyle na plazmowym jak dla mnie brzytwa, także w rozdzielczościach innych niż natywne. Wady plazmy znam, nic dziwnego, że nie ma monitorów z takimi ekranami. Ale i tak szkoda.

Co do skalowania - to Windows sobie z tym miernie radzi. Linuksowe desktopy Pantheon i Cinnamon dają sobie radę bez zarzutu.

Zatem potrzebuję minimalnej rozdzielczości 1440p. To już pewnik.

To jeszcze mam ostatnie pytanie - czy Delle U2719D lub P2720D są coś warte? Bo na papierze parametry mają OK, cenowo też dobrze to wygląda. Wiem, że NEC to inna półka jakościowa, ale cenowa też. Najtańszy EA271Q to 1000 złotych więcej.
Kyle
Posty: 1353
Rejestracja: 23 października 2016, 10:05 - ndz

Re: 27", brak większych wymagań, kilka dylematów - proszę o radę

08 października 2020, 09:39 - czw

rerekumkum pisze:
05 października 2020, 17:29 - pn
2. Nie wiem, czy płaski, czy zakrzywiony.
Mam teraz 31,5" 16:9 płaski monitor i z odległości 60-70cm kąt pod jakim się patrzy w okolice krawędzi jest już dosyć duży i to nie jest wcale dobre (nawet IPS tutaj nie wystarcza do końca). Przy zakrzywionym (najlepiej sferycznym) takich problemów być nie powinno, ale nigdy nie miałem takiego sferycznego ekranu. Jednak przy płaskim 27" powinno być jeszcze dobrze.
rerekumkum pisze:
05 października 2020, 17:29 - pn
4. Najwięcej problemów mam z rozdzielczością. Obecnie mam 24” 1920x1080 (MVA) oraz 23.8” 2560x1440 (TN). Nie widzę jakichś istotnych różnic w jakości obrazu. Mam na myśli tekst, elementy interfejsu itp.
To dziwne. Ja widzę różnicę między 21,5" 1920x1080 a 23,8" 2560x1440 (na 21,5" skalowanie 125%, a na 23,8" skalowanie 150%, więc elementy tej samej wielkości). Oczywiście gęściejszy ekran wygrywa gładkością obrazu (mniejsze ziarno).
rerekumkum pisze:
05 października 2020, 17:29 - pn
Może trochę lepiej jest na tym z wyższą, ale tylko pod Linuksem. Windows 10 ma wyjątkowo daremne skalowanie, albo czegoś nie umiem ustawić.
Windows 10 ma lepsze skalowanie jak Linux (w Ubuntu czy Mint jest to skalowanie 100% lub 200% - nie ma płynności co 1%). W Windows 10 skalowanie działa świetnie. Da się dokopać do starych modułów systemu, gdzie skalowanie nie działa dobrze, ale to tylko kwestia czasu jak te moduły wylecą z systemu, a są to części w które się rzadko zagląda/nie zagląda. Jeśli masz problem ze skalowaniem pod Windows, to winny nie jest system (nie licząc niektórych przestarzałych modułów systemu), tylko przestarzały program który Ci się nei skaluje jak należy (nawet dzisiaj niektórzy potrafią pisać przestarzałe programy - na głupotę nic nie poradzisz).
rerekumkum pisze:
05 października 2020, 17:29 - pn
Nie wiem jednak jak to będzie przy 27 calach. Czy ziarno przy 1920x1080 przy takiej przekątnej będzie bardzo widoczne, czy jakoś ujdzie?
Przy 27" brałbym 4K. 2560x1440 nieźle wygląda na 23,8", choć bez problemu widzę różnicę na korzyść 31,5" 3840x2160 pod wzgl. zagęszczenia. Natomiast 27" 2560x1440 ma zagęszczenie tylko odrobinę lepsze od 21,5" 1920x1080 więc do czytania bez rewelacji.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16331
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: 27", brak większych wymagań, kilka dylematów - proszę o radę

08 października 2020, 10:31 - czw

rerekumkum pisze:
08 października 2020, 09:17 - czw
Zatem potrzebuję minimalnej rozdzielczości 1440p. To już pewnik.

W kwestii formalnej: 2560x1440. Nie ma czegoś takiego jak "1440p".
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
GrzesiekR
Posty: 1272
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: 27", brak większych wymagań, kilka dylematów - proszę o radę

08 października 2020, 12:46 - czw

No może nie ma ale wszędzie się tego sformułowania używa :) Nawet na YouTube czy w urządzeniach typu aparaty foto, bo tam może być np tryb 1080i na wyjściu HDMI.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16331
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: 27", brak większych wymagań, kilka dylematów - proszę o radę

08 października 2020, 12:55 - czw

Używa, ale nieprawidłowo. Skrajnie nieprawidłowo. O ile np pisanie 1080p ma jeszcze jakiś sens, bo choć nie stosuje się w monitorach, to taki standard istnieje, to "1440p" w ogóle nie ma. To jest jeden z tych współczesnych quasi-neologizmów, które mają nobilitować poziom wypowiedzi. Ludzie tak mają, że próbują wymyślać coś nowszego w miejsce przaśnych, starych i już niemodnych terminów.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl

Wróć do „Zastosowania amatorskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot], Google [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68369
Liczba tematów: 4128
Liczba użytkowników: 3942
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: kilgore
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu