Jaki monitor do foto do 1.500 zł?

Monitory uniwersalne w dowolnie szerokim ujęciu oraz do zastosowań domowych.
azimut
Posty: 2
Rejestracja: 02 stycznia 2012, 07:58 - pn

Jaki monitor do foto do 1.500 zł?

02 stycznia 2012, 08:20 - pn

Witam,
Chcę kupić monitor który będzie wykorzystywany do:
- obróbka zdjęć - w celach amatorskich
- przeglądanie internetu
- oglądanie filmów
- gry
Kolejność nie jest przypadkowa:)
Z monitora będę korzystał głównie wieczorem, a więc przy słabym oświetlenie w postaci lampy na biurku.
Budżet - 1.500 zł
Poczytałem trochę na ten temat i mam na oku trzy monitory które moim zdaniem są najlepsze w cenie do 1.500 zł:
- NEC 23" LED EX231Wp BK - 1.420 zł
- EIZO FlexScan EV2333WH GY - 1.459 zł
- EIZO Foris FS2331-BK - 1.400 zł

Proszę więc o pomoc, który z tych monitorów będzie najlepszy do obróbki zdjęć, a jednocześnie w miarę uniwersalny?
A może jest coś lepszego?

Z góry dziękuję za pomoc.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16335
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Jaki monitor do foto do 1.500 zł?

02 stycznia 2012, 09:06 - pn

Witam

Z powyższej trójki zdecydowanie trzeci. Dwa pierwsze to sprzęt skonstruowany z myślą o zastosowaniach biurowych.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
azimut
Posty: 2
Rejestracja: 02 stycznia 2012, 07:58 - pn

Re: Jaki monitor do foto do 1.500 zł?

02 stycznia 2012, 09:20 - pn

Dziękuję za szybką odpowiedź.
Ale gdzieś na tym forum czytałem chyba Pana opinię na temat EIZO Foris FS2331-BK i tam chwalił Pan ten monitor za uniwersalnośc, ale raczej odradzał do obróbki foto. Jeżeli nic mi sie nie pomyliło to czy mógłbym się dowiedziec dlaczego?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16335
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Jaki monitor do foto do 1.500 zł?

02 stycznia 2012, 09:33 - pn

azimut pisze:Ale gdzieś na tym forum czytałem chyba Pana opinię na temat EIZO Foris FS2331-BK i tam chwalił Pan ten monitor za uniwersalnośc, ale raczej odradzał do obróbki foto. Jeżeli nic mi sie nie pomyliło to czy mógłbym się dowiedziec dlaczego?
To niezły monitor, ale za 1400 zł cudów nie należy się spodziewać.Wynika to stąd, że tzw "elektronika" jest droga, a jest niezbędna, żeby wredną rzecz, czyli wyświetlacz LCD, zmusić do względnie poprawnej pracy. Wyświetlacze ciekłokrystaliczne, wbrew powszechnym bajaniom specjalistów od marketingu to jeden z najgorszych, dotychczas wymyślonych sposobów na tworzenie obrazu. Doskonale to widać na wystawach w sklepach. Ekrany żrą w oczy jaskrawością i kolorami mając w głębokim poważaniu niuanse takie jak skóra, szarości czy delikatne przejścia tonalne na niebie. Wszystko jest mocne i kontrastowe. Przeciętny klient marketu jest takim obrazem zafascynowany, podobnie jak chińską wiatrówką, która swoim prymitywnym mechanizmem rodem z kopaczki do kartofli, "kopie" jak kałach. Kto by się tam przejmował celnością. W fotografii jednak wypadałoby widzieć nieco bardziej neutralnie swoje zdjęcia, a nie tylko przekolorowane i przekontrastowane. Aby ową namiastkę poprawności uzyskać, trzeba ekran zmusić do takiego zachowania, bo sam skłonny do tego nie jest. W monitorach średniej i wyższej klasy producenci pakują (dosłownie) 10 kg elektroniki, która tak operuje panelem, że zmusza go do reprodukcji względnie naturalnej. Jak wspomniałem na wstępie, takie coś jest drogie, w związku z tym w tanich monitorach zaawansowanego sterowania ekranem zwyczajnie nie ma. Stąd musimy się pogodzić z sporym wkładem "widzimisię" monitora w to co widzimy w obrazie.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl

Wróć do „Zastosowania amatorskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 5 użytkowników online :: 4 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68394
Liczba tematów: 4130
Liczba użytkowników: 3945
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Goldberg
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu