Skalibrowane Nec 2490WUXi Eizo S2433W

Monitory uniwersalne w dowolnie szerokim ujęciu oraz do zastosowań domowych.
czaszi
Posty: 16
Rejestracja: 25 marca 2010, 13:32 - czw

Skalibrowane Nec 2490WUXi Eizo S2433W

25 marca 2010, 14:24 - czw

Panie Tomaszu:

Czy NEC 2490WUXi2 sprzetowo skalibrowany Spectraview II lub skalibrowany przez profesjonalistę będzie lepszym monitorem do amatorskiej fotografii niz EIZO S2433W bez kalibracji?

Który z powyższych monitorów po poprawnej kalibracji polecilby Pan do amatorskiej fotografii?

Marcin
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16336
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Skalibrowane Nec 2490WUXi Eizo S2433W

28 marca 2010, 16:31 - ndz

czaszi pisze:Czy NEC 2490WUXi2 sprzetowo skalibrowany Spectraview II lub skalibrowany przez profesjonalistę będzie lepszym monitorem do amatorskiej fotografii niz EIZO S2433W bez kalibracji? Który z powyższych monitorów po poprawnej kalibracji polecilby Pan do amatorskiej fotografii?
Żaden monitor nie skalibrowany nie daje przewidywalnego efektu na ekranie. Świeci przypadkowo i nie ma sensu w ogóle rozważać takiego jako nadającego się do jakichkolwiek zastosowań fotograficznych.

NEC 2490WUXi2 i EIZO S2433W mają odmienną konstrukcję, przeznaczenie i wymagania odnośnie miejsca pracy. NEC to co prawda niskobudżetowy, ale sprzęt graficzny, EIZO natomiast uniwersalny. NEC da ładną charakterystykę kątową gamma, ale ma wybitnie wysoki punkt czerni, przez co jego walory będzie można docenić w odpowiednio przygotowanej pracowni z dobrym oświetleniem. Inaczej czerń świeci i uwypukla nierównomierność podświetlenia. EIZO natomiast będzie pod kątem rozjaśniać detale w cieniach, ale za to można z nim pracować niemalże w nocy, przy lampce. Poza tym NEC ma standardowy gamut, EIZO poszerzony.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
czaszi
Posty: 16
Rejestracja: 25 marca 2010, 13:32 - czw

Re: Skalibrowane Nec 2490WUXi Eizo S2433W

28 marca 2010, 18:57 - ndz

Dziękuję za odpowiedź.

Zdaję sobie sprawę, iż żaden nieskalibrowany monitor nie wyświetla poprawnie informacji zawartych w pliku. Chodziło mi bardziej o to, że podobno Nec bez kalibracji jest nie do użycia, a z Eizo to jest troche lepiej (Oczywiście oba należy skalibrować). Zadałem takie pytanie ponieważ wiem, iż Nec ma standardowy gamut więc byłbym w stanie go skalibrować, poszerzony gamut Eizo jest trudniejszy w kalibracji i zapewne bym sobie z nim nie poradził (musiałbym zdobyć/kupić spektrofotometr, mam obecnie tylko kolorymetr). Mieszkam w Irlandii, a tutaj nie znalazłem nikogo jeszcze kto by świadczył usługi kalibracji takie jak Pan w Polsce więc jestem póki co zdany raczej siebie. Nie mam też niestety możliwości obejrzenia żadnego z tych monitorów na żywo, jako że najbliższe sklepy oferujące sprzęt tej klasy znajdują się w Wielkiej Brytanii.

Mam jeszcze parę pytań, które mam nadzieję umożliwią mi nareszcie podjęcie decyzji:
Czy katy przy których następuje rozjaśnianie detali w cieniach nie będą zbyt dawać się we znaki przy takiej wielkości matrycy?
Czy różnica w wyświetlanych kolorach przy poprawnie skalibrowanych monitorach będzie widoczna? (nie mówimy o czerni - wysoki punkt w Necu)
Czy ja i ColorMunki poradzimy sobie z kalibracja Eizo czy do tego potrzebna jest bardziej specjalistyczna wiedza?
Czy poprawnie skalibrowany Eizo 2433, który jest monitorem uniwersalnym jest lepszy do obróbki fotografii (głównie portretowej) od poprawnie skalibrowanego Neca 2490?

Pozdrawiam
Marcin
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16336
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Skalibrowane Nec 2490WUXi Eizo S2433W

28 marca 2010, 19:11 - ndz

czaszi pisze:Czy katy przy których następuje rozjaśnianie detali w cieniach nie będą zbyt dawać się we znaki przy takiej wielkości matrycy?
Zależy od wymagań. Kąty S2433W należą do najlepszych jeśli chodzi o PVA, ale obiektywnie nie można powiedzieć że są idealne. Znam jednak zarówno zawodowców jak i amatorów pracujących przy takich ekranach i rozjaśnianie cieni nie jest wielkim problemem. Trzeba pamiętać że pod kątem będzie inaczej i brać poprawkę w sytuacji kiedy ktoś z boku będzie opiniował to co widzi. Na samej powierzchni ekranu, przy pracy na wprost, defekty charakterystyki kątowej da się wykazać jedynie obrazami trickowymi.
czaszi pisze:Czy różnica w wyświetlanych kolorach przy poprawnie skalibrowanych monitorach będzie widoczna?
W zastosowaniach zaawansowanych (prepress) tak. Sprzętowo skalibrowany NEC 2490WUXi2 wykazuje się liniowością wysokiej klasy. Jeśli mamy porównać bezwzględne walory obrazu to trzeba do porównania postawić EIZO SX2462W.
czaszi pisze:Czy ja i ColorMunki poradzimy sobie z kalibracja Eizo czy do tego potrzebna jest bardziej specjalistyczna wiedza?
Jeśli opanuje Pan obsługę profilera ArgyllCMS to tak.
czaszi pisze:Czy poprawnie skalibrowany Eizo 2433, który jest monitorem uniwersalnym jest lepszy do obróbki fotografii (głównie portretowej) od poprawnie skalibrowanego Neca 2490?
Nie, ale zdecydowanie bardziej wybaczającym jeśli chodzi o warunki miejsca pracy.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
czaszi
Posty: 16
Rejestracja: 25 marca 2010, 13:32 - czw

Re: Skalibrowane Nec 2490WUXi Eizo S2433W

29 marca 2010, 00:57 - pn

Dziękuję za tak szybką odpowiedź. Mam już jasny obraz sytuacji, pozostaje tylko dokonać wyboru.

Dziękuję jeszcze raz za pomoc.
kuri
Lokalizacja: Kraków
Posty: 51
Rejestracja: 25 lutego 2010, 19:27 - czw

Re: Skalibrowane Nec 2490WUXi Eizo S2433W

29 marca 2010, 16:10 - pn

osobiście ciekawy jestem Pana wybory, bo stoje przed tym samym dylematem 2490WUXi czy S2433W - pracuje na codzień na 2190UXi i dlatego jestem bardziej skłonny do zakupu Neca, czekam jaki będzie Pana wybór
horus
Posty: 2
Rejestracja: 30 stycznia 2011, 12:39 - ndz

Re: Skalibrowane Nec 2490WUXi Eizo S2433W

30 stycznia 2011, 14:21 - ndz

Witam, miałem dokładnie ten sam dylemat. Zastanawiałem się nad tymi dwoma. Teraz bez wahania wziąłbym EIZO. Ta praca "przy lampce" zdecydowanie mnie przekonała. Tego właśnie potrzebowałem (wolę w dzień zasłaniać żaluzję, niż w nocy palić jasnym światłem w pokoju). Natomiast NEC (nec 2490WUXi2) będzie mi dawał "po oczach". Szkoda, że wcześniej nie trafiłem na to forum :(. Panie Tomku przy opisie podaje pan kontrast 400 przy Necu. Czy coś się teraz zmieniło bo wszędzie jest podawane 320. Czy w związku z tym teraz monitor mniej świeci?

Jak to jest, że EIZO S2433W ma większy kontrast (360) niż nec (320) a mimo to potrzebuje jasnego pomieszczenia (mocniej świeci)? Wynika to z zastosowania różnych matryc? I to jest aż tak kolosalna różnica?

Monitor kupuję do wszelkiej fotografii (po analizie forum zrezygnowalem z dell'a u2410 ze wzgledu na swiecenie i dolozylem do Neca, ale to jest max jaki mogę wydać), ale również do biurówki i rozrywki (bez grania). Oczywiście zostawiam sobie swojego CRT samsunga 17'' (podpięty jako drugi) aż do czasu gdy się nie przyzwyczaję i będę mógł zaufać Nec'owi.

Natomiast jestem zdumiony jak mało ludzi interesuje się problemem. Jak bardzo im się nie chce poszukać w sieci i poczytać.
Panie Tomku, dziękuję za forum (tą kopalnię wiedzy) i za pana "krucjatę" w walce z "ciemnotą i zacofaniem" ;)))))).

/Grzegorz
raptor88
Posty: 311
Rejestracja: 12 maja 2010, 21:01 - śr

Re: Skalibrowane Nec 2490WUXi Eizo S2433W

30 stycznia 2011, 15:48 - ndz

Piszesz o jasności a nie o kontraście. ;)
To są wartości określające maksymalną jasność po ustawieniu na 100%. Akurat ona nie determinuje jak się będzie pracować, bo do użytku w domu wystarcza w okolicach 80 cd/m2.
horus
Posty: 2
Rejestracja: 30 stycznia 2011, 12:39 - ndz

Re: Skalibrowane Nec 2490WUXi Eizo S2433W

30 stycznia 2011, 16:20 - ndz

Tak, chodzi mi o jasność :).
Generalnie i paradoksalnie wychodzi mi na to, że windowany marketingowo parametr jasności jest - im większy, tym gorszy :)))
"It's not a bug, it's a feature" ;)))).
raptor88
Posty: 311
Rejestracja: 12 maja 2010, 21:01 - śr

Re: Skalibrowane Nec 2490WUXi Eizo S2433W

30 stycznia 2011, 19:48 - ndz

Niestety, ale tak jest. A takiej informacji, jak minimalna jasność, bądź co bądź bardzo kluczowej dla przyjemnej pracy, to nie podają. ;)
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16336
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Skalibrowane Nec 2490WUXi Eizo S2433W

31 stycznia 2011, 10:32 - pn

horus pisze:Natomiast NEC (nec 2490WUXi2) będzie mi dawał "po oczach".
2490WUXi nie będzie za jasny. Regulacja we wszystkich monitorach serii 90 jest szeroka. Problemem w użytkowaniu takiego monitora w słabym oświetleniu, jest wysoki punkt czerni. Czerń będzie miała tendencję do "świecenia", a kontrast obrazu będzie bardzo niski.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl

Wróć do „Zastosowania amatorskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 5 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 2 gości
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68397
Liczba tematów: 4130
Liczba użytkowników: 3945
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Goldberg
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu