Przyzwoity monitor do domu i okazjonalnej obrobki foto

Monitory uniwersalne w dowolnie szerokim ujęciu oraz do zastosowań domowych.
gorky
Posty: 186
Rejestracja: 27 marca 2010, 18:07 - sob

Przyzwoity monitor do domu i okazjonalnej obrobki foto

27 marca 2010, 18:27 - sob

Dzien dobry,

Chcialbym prosic o pomoc w doborze monitora LCD. Do tej pory uzywalem kineskopowego NEC FE991SB.

Monitor bede wykorzystywal przede wszystkim do pracy w domu. Jest to w wiekszosci praca z tekstem (programowanie), wiec zalezy mi na wielkosci ekranu - tak aby pomiescic wszystkie toolbary. Pracuje glownie wieczorami i noca (kwestia jasnosci).

Dodatkowo srednio raz w miesiacu obrabiam zdjecia (RAW) z jakichs okazjonalnych wypadow, a nastepnie wrzucam je na swoja strone www - wychodzi maksymalnie kilkadziesiat amatorskich zdjec miesiecznie. Przez ostatnie dwa lata zrobilem piec odbitek i nie sadze zeby ta czestotliwosc miala sie zasadniczo zmienic.

Nie gram w gry i nie ogladam filmow na komputerze.

Absolutnie maksymalna kwota jaka moge wydac to 1800 zlotych i nie ma szans aby ten limit przekroczyc.
Po lekturze roznych forow mam nastepujace typy:
- Dell U2410
- HP LP2475W
- NEC P221W (ten niestety troche mniejszy, boje sie ze jego jakosc nie zrekompensuje mi straty powierzchni roboczej)

Alternatywne rozwiazanie to zakup monitora uzywanego. Tutaj myslalem glownie o NEC 2170NX.
Opinia o jego jakosci w porownaniu do powyzszych jest dla mnie bardzo wazna, poniewaz slyszalem ze ten Dell i HP to monitory biurowe.
Jezeli zatem ich jakosc (w kontekscie zabawy ze zdjeciami) bedzie porownywalna do tego NECa to wole kupic taniej uzywany monitor na dwa-trzy lata, a potem moze przeskoczyc na cos z wyzszej polki, juz bardziej specjalizowanego do obrobki foto.
Jesli jednak NEC 2170 mialby byc znacznie gorszy od wyzej wymienionych, to wole od razu dolozyc i kupic nowy monitor.

A moze sa jeszcze jakies inne typy warte rozwazenia?

P.S.
Z cala pewnoscia nie bede mial funduszy na zakup kalibratora. Jezeli kalibrowalbym monitor to moze raz po zakupie, wypozyczonym urzadzeniem.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Przyzwoity monitor do domu i okazjonalnej obrobki foto

28 marca 2010, 16:34 - ndz

Skoro pracuje Pan wieczorami, absolutnie kluczowa jest regulacja jaskrawości. Dwa pierwsze wymienione monitory mają minimalny poziom grubo ponad 100-120nitów, co powoduje że w słabych warunkach oświetleniowych będą, delikatnie mówiąc, niekomfortowe, a na dłuższą metę mogą być nieakceptowalne.

Co do sprzętu używanego, nie da się nic powiedzieć nie widząc rozważanego egzemplarza monitora, gdyż stopień ich zużycia jest niewiadomą.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
gorky
Posty: 186
Rejestracja: 27 marca 2010, 18:07 - sob

Re: Przyzwoity monitor do domu i okazjonalnej obrobki foto

28 marca 2010, 16:43 - ndz

O, ten minimalny poziom jaskrawosci to dla mnie bardzo wazna informacja - dziekuje!

Co do porownania do uzywanego monitora - chodzi mi o wylacznie o teorie, tzn. czy warto brac ten sprzet pod uwage zakladajac ze kupuje go z malym przebiegiem i z pewnego zrodla (od znajomego).

Inaczej mowiac - czy 2170NX w dobrym stanie moze byc pod wzgledem kolorow porownywany do tego Della albo HP? Wszystkie te monitory sa opisywane jako biurowe, stad oczekiwalbym zblizonej jakosci... A jaka jest jego minimalna jasnosc?

1200 punktow w pionie jest dla mnie bardzo wazna zaleta, dlatego poki co odrzucam z rozwazan P221W.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Przyzwoity monitor do domu i okazjonalnej obrobki foto

28 marca 2010, 16:55 - ndz

NEC 2170NX to porównywalny sprzęt do DELL U2410 i HP LP2475w. Przy czym warto byłoby brać go jeśli rzeczywiście jest niewyeksploatowany. Większość takich monitorów oferowanych na rynku wtórnym to sprzęt złomowany na zachodzie o dużych przebiegach, użytkowane na 100% jaskrawości. Oferty handlarzy o rzekomo małej ilości przepracowanych godzin są najczęściej kłamstwem, bo nie ma tego jak sprawdzić. NEC tej serii nie ma licznika.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
gorky
Posty: 186
Rejestracja: 27 marca 2010, 18:07 - sob

Re: Przyzwoity monitor do domu i okazjonalnej obrobki foto

28 marca 2010, 17:35 - ndz

Bardzo dziekuje!

Zapytam wiec jeszcze o jedna rzecz - gdyby okazalo sie ze mniejsza powierzchnia ekranu mi wystarczy to czy warto brac P221W zamiast pozostalych rozwazanych przeze mnie modeli? Czy roznica w odwzorowaniu koloru (ewentualnie inne walory) jest wyrazna?

Gdyby byla niewielka to zdecydowanie wolalbym wiekszy ekran, ale jesli jest duza to bede musial rozwazyc takze i te opcje...
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Przyzwoity monitor do domu i okazjonalnej obrobki foto

28 marca 2010, 17:47 - ndz

gorky pisze:Zapytam wiec jeszcze o jedna rzecz - gdyby okazalo sie ze mniejsza powierzchnia ekranu mi wystarczy to czy warto brac P221W zamiast pozostalych rozwazanych przeze mnie modeli?
Tak.
gorky pisze:Czy roznica w odwzorowaniu koloru (ewentualnie inne walory) jest wyrazna?
Po kalibracji P221W jest więcej niż znośny.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
gorky
Posty: 186
Rejestracja: 27 marca 2010, 18:07 - sob

Re: Przyzwoity monitor do domu i okazjonalnej obrobki foto

28 marca 2010, 19:58 - ndz

Super, jestem Panu bardzo wdzieczny za wszystkie odpowiedzi.
Rozumiem ze w swojej kategorii cenowej P221W nie ma konkurencji?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Przyzwoity monitor do domu i okazjonalnej obrobki foto

28 marca 2010, 20:56 - ndz

gorky pisze:Super, jestem Panu bardzo wdzieczny za wszystkie odpowiedzi.
Rozumiem ze w swojej kategorii cenowej P221W nie ma konkurencji?
Dokładnie tak. Do lepszego trzeba już dołożyć do ok 2100 zł lub więcej.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
gorky
Posty: 186
Rejestracja: 27 marca 2010, 18:07 - sob

Re: Przyzwoity monitor do domu i okazjonalnej obrobki foto

08 kwietnia 2010, 01:06 - czw

Stanelo na P221W - skorzystalem z pomocy pana czornyj, ktory pomogl mi wybrac dobry egzemplarz i wykalibrowal monitor.

Uzywam go juz tydzien i jestem zachwycony - w stosunku do starego CRT to w zasadzie przepasc jakosciowa, zarowno w przypadku ostrosci jak i kolorow. Niektore RAWy obrabiam na nowo, bo teraz widze ze wiekszosc zdjec przy obrobce za bardzo ocieplalem.

Bardzo ciesze sie ze nie poszedlem w wynalazki typu Dell U2410 - czytam jeszcze rozne opinie i czesto powtarza sie kwestia zbyt wysokiej jasnosci. W przypadku P221W praca w nocy jest bezproblemowa, mala lampka wystarcza zeby oczy sie nie meczyly.

Jesli ktos trafi na ten watek majac podobny dylemat jak ja, to smialo oddaje swoj glos za tym wlasnie NEC'em.
Oczywiscie polecam go z zastrzezeniem ze nie mam porownania do innych modeli w tej kategorii cenowej, ale z drugiej strony po kilkudziesieciu godzinach pracy wciaz nie natrafilem na nic co by mnie draznilo i generalnie nie sadze, zeby do amatorskiej zabawy z fotografia potrzeba bylo czegos wiecej.
wrocu
Posty: 12
Rejestracja: 18 kwietnia 2011, 12:41 - pn

Re: Przyzwoity monitor do domu i okazjonalnej obrobki foto

18 kwietnia 2011, 12:53 - pn

Witam.
Zostałem zmuszony do zakupu monitora do domu gdyż obecnie przeze mnie posiadany Eizo l568 został podpięty do Laptopa firmowego.
Nie ukrywam że chciałbym monitor taki sam bądź lepszy od w/w Eizo i nie chcę wydać na niego fortuny.
Zastanawiam się nad takimi monitorami w cenie tak do ok 1500zł:
Dell U2311h lub U2211h
Eizo Foris fs2331
Nec P221w
Czy macie jakieś inne propozycje? Może warto dołożyć do droższego monitora? Jak bardzo widoczna jest różnica miedzy tymi dellami a Nec-iem i Eizo?
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4319
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Przyzwoity monitor do domu i okazjonalnej obrobki foto

18 kwietnia 2011, 13:09 - pn

Delle są na 6-o bitowych matrycach eIPS, więc różnica jest widoczna.

FS2331 jest najsensowniejszym wyborem do prostych, amatorskich zastosowań i okazjonalnej obróbki zdjęć - ma wysoką rozdzielczość i fabrycznie jest nieźle ustawiony. Wady wyświetlacza są trywialne - monitor jest brzydki jak grzech pierworodny i ma tragiczną podstawkę urągającą elementarnym zasadom ergonomii.

NEC P221W to już monitor szerokogamutowy do pracy w AdobeRGB, pozwala lepiej symulować wygląd wydruków atramentowych i offsetowych. Wymaga jednak świadomego zarządzania barwą w obiegu pracy.
wrocu
Posty: 12
Rejestracja: 18 kwietnia 2011, 12:41 - pn

Re: Przyzwoity monitor do domu i okazjonalnej obrobki foto

18 kwietnia 2011, 13:17 - pn

Obróbka zdjęć to około połowa mojego używania komputera domowego i stanowi około 6 do 15 godzin tygodniowo a reszta to oglądanie filmów dvd na komputerze i ewentualnie internet dlatego zastanawiam się czy np. nec P221w nie będzie lepszy od Foris 2331do takich zastosowań. Choć mam sentyment do Eizo i nie ukrywam że tej firmy monitor chciał bym najbardziej.
Dodatkowo się zastanawiam czy monitor Eizo ma mocowanie w standardzie vesa by można było zamocować go na inną podstawkę.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4319
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Przyzwoity monitor do domu i okazjonalnej obrobki foto

18 kwietnia 2011, 13:45 - pn

FS2331 nie jest zły, ale cudów nie należy po nim oczekiwać - jest wprawdzie fabrycznie przyzwoicie ustawiony, ale tak czy owak matryca 6-o bitowa matryca cPVA (nawet z 10-o bitowym LUT) szału nie robi.

P221 ma S-PVA 8bit z 10-o bitowym, sprzętowo kalibrowanym LUT, ale jest szerokogamutowy - teoretycznie to bardzo fajnie, tyle że naprawdę porządne monitory szerokogamutowe zaczynają się od >3kpln, a do tego trzeba już troszkę umieć się takim cudem posługiwać, bo w przeciwnym razie może wyjść muka.
wrocu
Posty: 12
Rejestracja: 18 kwietnia 2011, 12:41 - pn

Re: Przyzwoity monitor do domu i okazjonalnej obrobki foto

18 kwietnia 2011, 14:04 - pn

Czyli Nec p221 ma lepszą jakość wyświetlania koloru? W jakim stopniu?
Czy mój Eizo l768 można porównać do nich pod względem obrazu?
Jakie umiejętności trzeba posiadać by móc używać komfortowo szerokogamutowych monitorów.
Im dłużej się zastanawiam tym bardziej nie mam pojęcia którego z nich kupić.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4319
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Przyzwoity monitor do domu i okazjonalnej obrobki foto

18 kwietnia 2011, 14:13 - pn

P221W ma jakość zbliżoną do L768, natomiast z uwagi na szeroki gamut jest mniej równomierny, bo w konstrukcjach tego typu jest problem z murą chrominancji. FS2331 może mieć nieco gorszą liniowość. Oczywiście są to niuanse - ale warto przed zakupem sprawdzić, czy w/w monitory spełnią nasze oczekiwania.

Używając monitora szerokogamutowego musimy posługiwać się aplikacjami wyposażonymi w moduł zarządzania barwą i mieć w systemie zapięty profil ICC charakteryzujący przestrzeń barwną monitora, w przeciwnym razie barwy zdjęć wyrenderowanych do przestrzeni sRGB (czyli np. wszystkich publikowanych w internecie) będą mocno przesycone i przekłamane.
wrocu
Posty: 12
Rejestracja: 18 kwietnia 2011, 12:41 - pn

Re: Przyzwoity monitor do domu i okazjonalnej obrobki foto

18 kwietnia 2011, 14:39 - pn

Myślę że zarządzanie kolorem kolorem w takim zastosowaniu mam opanowane podstawy i po nauczeniu się monitora i jego współpracy z resztą sprzętu nie miał bym z nim większych komplikacji bo jak to mówią 'wszystkiego można się nauczyć'. Nie zmienia to faktu że dalej nie wiem który z nich wybrać.
Eizo ma wyższa rozdzielczość za to w beznadziejnej proporcji 16/9 gdzie, podobno bardziej nadaje się do filmów i całkiem nieźle wyświetla.
A nec to szerokogamutowiec.
Mhy.... Czy po kalibracji sprzętowej będzie duża różnica w kolorze miedzy nimi?
Chyba wezmę Eizo i nie będę się już zastanawiał nad tym bo do przyszłego roku nie zakupie żadnego jedynie mam nadzieje ze bedzie ładnie swiecił, lecz to postaram się sprawdzić jeszcze w sklepie.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4319
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Przyzwoity monitor do domu i okazjonalnej obrobki foto

18 kwietnia 2011, 14:54 - pn

No więc właśnie - należy postawić na wizję lokalną. Jeden i drugi ma wady, więc przed zakupem warto się przekonać które z nich będą nas bardziej wq...
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Przyzwoity monitor do domu i okazjonalnej obrobki foto

18 kwietnia 2011, 15:13 - pn

wrocu pisze:Myślę że zarządzanie kolorem kolorem w takim zastosowaniu mam opanowane podstawy i po nauczeniu się monitora i jego współpracy z resztą sprzętu nie miał bym z nim większych komplikacji bo jak to mówią 'wszystkiego można się nauczyć'.
W takim wypadku proponuję P221W. Ale bezwzględnie z selekcją, bo może się Pan nieprzyjemnie zdziwić.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
wrocu
Posty: 12
Rejestracja: 18 kwietnia 2011, 12:41 - pn

Re: Przyzwoity monitor do domu i okazjonalnej obrobki foto

19 kwietnia 2011, 14:38 - wt

Na co muszę zwrócić uwagę w sklepie wybierając sztukę Neca p221w dla siebie ?
Jak wygląda sprawa smużenia na na tym monitorze?
Jak wygląda sprawa ustawienia tego monitora do stanowiska pracy?
Trzeba stworzyć dla niego jakieś specjalne warunki?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Przyzwoity monitor do domu i okazjonalnej obrobki foto

19 kwietnia 2011, 15:33 - wt

wrocu pisze:Na co muszę zwrócić uwagę w sklepie wybierając sztukę Neca p221w dla siebie ?
Czy jest równo oświetlony i nie ma wad pikseli.
wrocu pisze:Jak wygląda sprawa smużenia na na tym monitorze?
Nie smuży, ale do dynamicznych scen video też się średnio nadaje przez przesterowanie układu dopalacza.
wrocu pisze:Jak wygląda sprawa ustawienia tego monitora do stanowiska pracy?
Trzeba stworzyć dla niego jakieś specjalne warunki?
Jeśli do foto lub grafiki, rządzą normalne zasady kompozycji oświetlenia dla tych zastosowań.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl

Wróć do „Zastosowania amatorskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68376
Liczba tematów: 4129
Liczba użytkowników: 3942
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: kilgore
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu