27" do web design i fotografii

Monitory uniwersalne w dowolnie szerokim ujęciu oraz do zastosowań domowych.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16335
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: 27" do web design i fotografii

25 stycznia 2013, 10:54 - pt

kossa pisze:U2713HM ma panel AH-IPS :)
Ktoś zabronił wpisać inne literki? ;)
Wszystkie współczesne panele normalnogamutowe IPS to okrojone wersje normalnych.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: 27" do web design i fotografii

25 stycznia 2013, 11:17 - pt

Tom01 pisze:
kossa pisze:U2713HM ma panel AH-IPS :)
...
Wszystkie współczesne panele normalnogamutowe IPS to okrojone wersje normalnych.
Tego jeszcze nie słyszałem. Jest Pan pewien? Jakieś szczegóły?

No chyba, że owe okrojenie dotyczy podświetlenia, które można by zaliczyć na upartego do panelu i które jest za pomocą zwykłych "białych" diod dających normalny gamut. No bo sterowanie to już osobna sprawa.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16335
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: 27" do web design i fotografii

25 stycznia 2013, 11:26 - pt

max pisze:No chyba, że owe okrojenie dotyczy podświetlenia, które można by zaliczyć na upartego do panelu i które jest za pomocą zwykłych "białych" diod dających normalny gamut. No bo sterowanie to już osobna sprawa.
Gamut zależy przede wszystkim od filtrów, czyli samej budowy panelu.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
kossa
Posty: 15
Rejestracja: 21 stycznia 2013, 13:40 - pn

Re: 27" do web design i fotografii

25 stycznia 2013, 11:38 - pt

E-IPS IS inferior to the other forms of IPS. It was made to be an economical form of IPS, and was never meant to compete with the higher-end IPS panels for color reproduction. For one thing, E-IPS is the only IPS technology that is not natively at least 8 bit, and requires dithering to produce 8 bit colors, which S-IPS, AH-IPS, H-IPS, P-IPS do not.
http://www.overclock.net/t/1291718/new- ... -ah-ips/20
This name has been used to identify super high resolution panels used in the mobile and tablet sectors (e.g. Apple "Retina" displays). However, the resolution here on the U2713HM is of course the same as it was before, being 2560 x 1440 from the 27" panel. The LM270WQ1 panel has also been around for several years now in different revisions, including those used in the Apple 27" Cinema Display, Hazro HZ27WA/C/D series and more recently in a range of other low-cost 27" IPS models from around the World. Here, Dell are using the SLB2 revision which we have not seen used elsewhere before. What makes this SLB2 revision AH-IPS as opposed to the normal H-IPS type is unclear, and in fact it is likely just a marketing name given to try and identify modern LED backlit IPS panels offering high resolutions and low energy consumption.
http://www.tftcentral.co.uk/reviews/dell_u2713hm.htm


Można bardzo szybko znaleźć różnicę w google.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: 27" do web design i fotografii

25 stycznia 2013, 11:49 - pt

Tom01 pisze: Gamut zależy przede wszystkim od filtrów, czyli samej budowy panelu.
No dobrze. Ale oczywistym jest, że w monitorze normalnogamutowym podświetlenie i filtry RGB muszą być normalnogamutowe. Samo to nie czyni jeszcze panelu "okrojonym".
Musi być coś innego.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16335
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: 27" do web design i fotografii

25 stycznia 2013, 13:32 - pt

max pisze:No dobrze. Ale oczywistym jest, że w monitorze normalnogamutowym podświetlenie i filtry RGB muszą być normalnogamutowe. Samo to nie czyni jeszcze panelu "okrojonym".
Musi być coś innego.
Trzeba by zapytać producenta, jaki chłam pcha do panelu eIPS, że jego odpowiednik IPS kosztuje 2x tyle. :)
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
kossa
Posty: 15
Rejestracja: 21 stycznia 2013, 13:40 - pn

Re: 27" do web design i fotografii

25 stycznia 2013, 14:51 - pt

Mam nadzieję, że moim ostatnim wpisem rozwiałem jakiekolwiek wątpliwości, że Dell U2713HM, nie ma panelu E-IPS, ponieważ jest to monitor klasy High End. Opis AH-IPS można odnaleźć w Google, opinie i specyfikacje wyjaśniają, że nie jest to panel najniższej jakości, nie wiem skąd Pan Admin wygrzebał takie informacje.
Filip
Posty: 733
Rejestracja: 29 maja 2011, 22:15 - ndz

Re: 27" do web design i fotografii

25 stycznia 2013, 14:54 - pt

kossa pisze:(...)ponieważ jest to monitor klasy High End (...)
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
kossa
Posty: 15
Rejestracja: 21 stycznia 2013, 13:40 - pn

Re: 27" do web design i fotografii

25 stycznia 2013, 15:19 - pt

No może przesadziłem z tym high end, chodziło mi o to, że nie jest z najniższej półki. To nie ja jestem ekspertem od monitorów, a osoby będące redaktorami tego forum. Pan Filip może by dodał jakąś bardziej złożoną i wartościową wypowiedź do wątku, bo te zielone emotki raczej przypominają wypowiedzi nierozgarniętych gimnazjalistów na popularnych portalach społecznościowych.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16335
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: 27" do web design i fotografii

25 stycznia 2013, 15:31 - pt

kossa pisze:No może przesadziłem z tym high end, chodziło mi o to, że nie jest z najniższej półki.
To monitor klasy korporacyjnej, nie najniższej faktycznie, ale najniższa klasa to sąsiednia - marketowa.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
kossa
Posty: 15
Rejestracja: 21 stycznia 2013, 13:40 - pn

Re: 27" do web design i fotografii

25 stycznia 2013, 15:39 - pt

To monitor klasy korporacyjnej, nie najniższej faktycznie, ale najniższa klasa to sąsiednia - marketowa.
Wysoka klasa też jest sąsiednia. Monitor jest klasy Apple Cinema 27" produkowanych w 2012 r., tak więc im też niewiele brakuje do klasy marketowej mimo ceny większej od Eizo.

Tak na marginesie to dopiero zauważyłem, że Pan admin sprzedaje monitory Eizo i Nec, może to tłumaczyć dlaczego były to jedyne właściwe narzędzia do nie wymagającego szerokiego gamutu web designu i "amatorskiej" fotografii, bo ten wątek jest właśnie w amatorskiej fotografii.

Może więc jest to forum o monitorach Eizo i Nec, a ja źle trafiłem z pytaniem o Della i niższą półkę klasową?
Filip
Posty: 733
Rejestracja: 29 maja 2011, 22:15 - ndz

Re: 27" do web design i fotografii

25 stycznia 2013, 15:41 - pt

kossa pisze:No może przesadziłem z tym high end, chodziło mi o to, że nie jest z najniższej półki. To nie ja jestem ekspertem od monitorów, a osoby będące redaktorami tego forum. Pan Filip może by dodał jakąś bardziej złożoną i wartościową wypowiedź do wątku, bo te zielone emotki raczej przypominają wypowiedzi nierozgarniętych gimnazjalistów na popularnych portalach społecznościowych.
Jakoś tak nie mogłem się powstrzymać. Wartościowsze odpowiedzi były wcześniej gdy pisałem i iMacach i ich porównaniu do Delli. Co do matrycy, to jeszcze dodam, że może być nie wiem jak najlepsza i zaawansowana, ale to i tak stanowi jedynie o 20 procentach jakości wyświetlanego obrazu. Myślę, że trafnym porównaniem będzie porównanie matrycy i jej roli do opon w samochodzie. Czy jak do Poloneza założymy takie same opony co do Subaru Imprezy STI, to czy możemy porównywać ich właściwości trakcyjne? Proponuję eksperyment na własny koszt. Jest akurat trochę śniegu, a polonezy nie są drogie ;-)
kossa
Posty: 15
Rejestracja: 21 stycznia 2013, 13:40 - pn

Re: 27" do web design i fotografii

25 stycznia 2013, 16:01 - pt

Ale iMac ma błyszczącą powłokę, co dyskwalifikuje go, biorąc pod uwagę moje potrzeby i przygotowywanie czegokolwiek do druku. Obraz Della będzie dla mnie nieporównywalnie lepszy, niezależnie od tego jakich "opon" by nie użyło Apple do swego monitora, który i tak ma podobny typ matrycy, a produkuje ją LG :)

Porównanie Imprezy do Poloneza to jak porównanie szeroko gamutowego Eizo z chińskimi monitorami z Allegro. Tak na marginesie miałem kiedyś Poloneza, a trakcję w zimie poprawiało włożenie skrzynki z ołowiem do bagażnika ;)
Ostatnio zmieniony 25 stycznia 2013, 16:07 - pt przez kossa, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16335
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: 27" do web design i fotografii

25 stycznia 2013, 16:02 - pt

kossa pisze:Wysoka klasa też jest sąsiednia. Monitor jest klasy Apple Cinema 27" produkowanych w 2012 r., tak więc im też niewiele brakuje do klasy marketowej mimo ceny większej od Eizo.
Nie, ACD to nie jest wysoka klasa. Mniej więcej na poziomie uniwersalnych.
kossa pisze:Tak na marginesie to dopiero zauważyłem, że Pan admin sprzedaje monitory Eizo i Nec, może to tłumaczyć dlaczego były to jedyne właściwe narzędzia do nie wymagającego szerokiego gamutu web designu i "amatorskiej" fotografii, bo ten wątek jest właśnie w amatorskiej fotografii.
He, he... Jak się Pan dobrze wczyta DELLe też, ale tylko wybrane modele. Specjalizacja firmy jest bardzo wąska i stąd wąski asortyment. Nie polecam EIZO dlatego że firma w której pracuję sprzedaje EIZO, tylko sprzedaję EIZO dlatego że nie ma prawie nic innego godnego polecenia. Firma może wprowadzić do oferty praktycznie dowolną markę monitorów. Tylko po co? Aby była? Bo ja polecę to co trzeba a nie to co firma sprzedaje.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Filip
Posty: 733
Rejestracja: 29 maja 2011, 22:15 - ndz

Re: 27" do web design i fotografii

25 stycznia 2013, 16:14 - pt

kossa pisze: Porównanie Imprezy do Poloneza to jak porównanie szeroko gamutowego Eizo z chińskimi monitorami z Allegro. Tak na marginesie miałem kiedyś Poloneza, a trakcję w zimie poprawiało włożenie skrzynki z ołowiem do bagażnika ;)
No właśnie o to chodzi, że porównanie jest idealne, bo często chińskie monitory mają te same matryce co NEC i EIZO :-)

A ołów w bagażniku, to tak jak Spyder w komplecie.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: 27" do web design i fotografii

25 stycznia 2013, 18:04 - pt

EIZO i NEC to najlepsze obecnie monitory w skali bezwzględnej. Co do tego nie ma nikt, jako tako obeznany w temacie, wątpliwości. Niestety są dość drogie, a drogie gadżety czasem nie wypadają rewelacyjnie w kategorii cena/jakość. Trudno jednak odmówić racji stwierdzeniu, że nie ma nic, co by mogło się z nimi równać. Niestety praktycznie też brak sprzętów tylko trochę gorszych, są tylko dość zdecydowanie gorsze i zdecydowanie tańsze jednocześnie. Faktem pozostaje też, że nie każdy tej jakości potrzebuje oraz nie każdy kto jej potrzebuje, może sobie na ten sprzęt pozwolić. Jak zauważyłem, Tom poleca często sprzęty z wyższej półki, ale nie bez przyczyny. Często prowadzę z nim dyskusję na zasadzie przekory, aby "zmotywować" go jeszcze do wykazywania dalszych zalet drogich rozwiązań. Zadanie jest trudne i wymaga sporej wiedzy w temacie. Podsumowując, stwierdzenie, że poleca EIZO, bo sprzedaje EIZO, uważam za krzywdzące.

Wracając do przedmiotowego, ostatnio będącego na fali popularności, DELLa. To nowość. Niewiele osób go jeszcze widziało, stąd jak sądzę umiarkowanie w polecaniu, tego skądinąd ciekawego w kategorii cena/(jakość+rozmiar) monitora.

Wróć do „Zastosowania amatorskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 2 użytkowników online :: 1 zarejestrowany, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68395
Liczba tematów: 4130
Liczba użytkowników: 3945
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Goldberg
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu